Вегетарианска тема 10 - какво ще готвим днес

  • 71 270
  • 884
  •   1
Отговори
# 600
  • София
  • Мнения: 4 336
Да, danilu Simple Smile. Полезно за здравето ми е поне два пъти в годината да сме в Италия. Есенно ще посетим Сицилия живот и здраве. Тогава ще са пости и ще пропусна иначе неустоимите сладкиши, характерни за острова ви Simple Smile

Днес ще правя гъби с ориз - гъбите на тиган с карамелизиран лук и отделно варено бяло басмати. За първи път купувам някаква гъба овчи крак и ще видя как е.
Оказа се, че столът на работа не работи и си нося домашна храна - печени тънки резенчета тиквички, варен боб и нискомаслена извара.

Да се похваля как се получава ферментиралият чесън - повече от интересен. Вече не е толкова лют и е омекнал, променил си е цветът. Вкусът му е чеснов, но и леко цитрусов и се улавят и сладки жилки. Все едно има джинджифил, а няма. Единственият недостатък е че мирише силно, макар и тапъруер голяма купа. Хладилникът яко мирише. Ще мисля къде да го съхранявам. Не знам дали е удачно в големи буркани с винт.
И все пак имам оплакване от онова хитрото ситно, което ми заяви, че все пак не ставал като от маслините на Добрев!
Зелето от чесъна си го хапвам по малко, когато искам още по-добро зареждане с добри бактерии и то е станало вкусно, но сложих малко, колкото да стартира ферментацията.

# 601
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 796
И да се обадиш като дойдеш!
Ние сме близо до Катания,но това го бях писала преди. Май?! Както и да е.
Днес направих сладкиш от круши с елда и ленено семе. Мм го болеше глава и не иска да яде.
Изпразвам всичко от камерата и днес сготвих последното замразено броколи. Ура!!!!
За довечера салата домати,лук, елда и семена. Купих си през отпуската зелно кафе и с него ръся почти всичко. Пише,че стимулира метаболизма, но моят явно се е натъпкал с приспивателни:confounded:

# 602
  • Мнения: 9 249
Салата от маслини,салата със спанак и салата с краставици и домати.
Печени на плоча гъби и сирена.
Ориз със зеленчуци.

За утре за обяд ще е зеленчукова тортиля,но за вечеря....Искам нещо с яйце,но да не е омлет или  миш маш.

# 603
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Искам нещо с яйце,но да не е омлет или  миш маш.

аз смятам да правя сирене по шопски

правих салата от сварено червено цвекло, картофи и майонеза
пататник, но вместо картофи ползвах алабаш. към него дип от заквасена сметана и магданоз
зеленчуци на къри
пай с лук (тук излезна ширата и това е ястието към нея)

имам 2 тикви - хокайдо и цигулка. чудя се какво да ги правя. не искам да е сладко.
някой има ли идеи. също да не е много времетраещо....

Последна редакция: чт, 06 сеп 2018, 10:40 от asyalein

# 604
  • Мнения: 9 991
Крем супа от тиква?!
Ние си взехме машина за варене на ориз. Хубав става ориза и е идеален за хора на безглутенова диета.
Чела съм, че повечето азиатци имат вродена непоносимост към лактоза. Също нямат рецепти с млечни, което се навръзва с горното твърдение. Обаче, знам че продават така популярното български кисело мляко в Япония например, може и в Китай и Корея, не знам. Стана ми интересно, ако  горното твърдение е вярно то дали се подквасва безлактозно мляко, соево или горното е мит? Някой има ли лични впечатления?

# 605
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 796
Крем супа от тиква?!
Ние си взехме машина за варене на ориз. Хубав става ориза и е идеален за хора на безглутенова диета.
Чела съм, че повечето азиатци имат вродена непоносимост към лактоза. Също нямат рецепти с млечни, което се навръзва с горното твърдение. Обаче, знам че продават така популярното български кисело мляко в Япония например, може и в Китай и Корея, не знам. Стана ми интересно, ако  горното твърдение е вярно то дали се подквасва безлактозно мляко, соево или горното е мит? Някой има ли лични впечатления?
Аз подквасвам соево кисело мляко. За това,че азиатците имат непоносимост към лактоза, не ми звучи много обосновано.
Относно тиква, тук не правят сладко от тиква. Никакво. Правят ньоки от тиква, прави се в  тиган с маслини и олио естествено.
И крем супа от тиква също.
Снощи пекох чушки. Довечера салата с печени чушки,картофи, зелени маслини и домати.

# 606
  • Мнения: 9 249
Реално в Япония не гледат много животни които дават мляко,че чак да имат рецепти с него,но го пият в кутийки и сламки като сокчета.
Българското кисело мляко дори се рекламира.
Японска реклама
Тайландска реклама
В Бангладеш и Мианмар ползват мляко в кухните си. В Мианмар е по-популярно кокосовото и соевото,но в Бахгладеш имат десерт изцяло от прясно мляко и подправки и го варят сигурно 100 часа.

# 607
  • Мнения: 9 991
Ами на търсене в Гугъл за непоносимост към лактоза това излизА. Дори че европейците преди са имали. Също, че в Китай много пазят кърмачките, по същата причина и то от човек живял в Китай. Индийците пият. Японцоте явно, в Китай вероятно и то не във всички райони като в Тибет например. За вярно, така пише. Явно по подробно инфо на английски ще търся.

# 608
  • Мнения: 9 249
След някакъв генетичен тест излезна (не си спомням),че около 60%процента от населението на Европа има непоносимост към лактоза.
Някога,някъде попаднах на твърдение,че всъщност след 3-тата година човешкия организъм няма нужда от мляко.
Моята непоносимост се отключи след операция от апандисит.И не към всички млечни продукти се явяват неприятни симптоми.
Мисля,че за България е по-голям проблем,защото в кухнята ни има много млечни продукти,но не навсякъде е така.

В крайна сметка снощи правих спагети със спанак.

Днес печени картофки,сандвичи с хумус+лук+маслини,салата с фурми и просто нарязани и леко задушени чушки,защото дребното се оказа,че така ги яде и то само червените чушки.

# 609
  • Мнения: 9 991
Преди в световен мащаб човечеството е имало 95% непоносимост. Умирали са много жени при раждането по време на инквизицията/ защото акушерството е било забранено/, оцеляли са тези 5%, които са имали поносимост, но по-скоро е мутация. В някои части на света, така и не са консумирали и са останали преобладаващи тези 95%. Така поне източниците говорят. И да, след 3-тата година, организма така и не го усвоява пълноценно.

# 610
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Моята непоносимост се отключи след операция от апандисит.

там се складират всички необходими бактерии, които са необходими на червата, за да извличат хран. в-ва от храната. явно от рязкия дисбаланс се е получило така. Peace

в моето семейство (като смятам и баби, дядовци, лели) се консумира много малко прясно мляко и то в палачинки или в крем.
но на кисело мляко и други ферментирали продукти се яде, защото лактозата вече е обработена от млечно-киселите бактерии.
чак по време на бременността имах желание да пия мляко, обикновено го пиех с какао.
след това изчезна това желание. апандесит нямам от началното училище.
за сметка на това мъжът ми и детето консумират доста мляко, явно без проблем. детето предпочита суровото, явно намира разлика във вкуса, защото и количествата рязко се променят и твърди, че му действа добре на корема  newsm78

вчера правих гранита от диня. стана страхотна, но си я ядах сама Whistling
хумус от зрял грах със салата от домати
хляб с моркови

тиквата не ми се яде на супа. чудех се дали да не я напълня  (домати, червен боб, фета, подправки)
или нещо друго по-бързо. newsm78

уикендът се очертава да сме все някъде навън, трябва да измисля днес какво да сготвя и да нося (аз съм основно проблема заради глутена). имам халуми, но то не е вкусно студено, та съм в чуденка още.
от градината имам доста моркови и червено цвекло. морковите са лесни, но цвеклото е трудно за взимане навън, че цапа.

# 611
  • София
  • Мнения: 4 336
Има карта на лактозната непоносимост в света. България е сходна с другите страни от южна Европа, където е по-висока, най-ниска е в Северна. Както Ася е отбелязала, става въпрос за сурово/ неферментирало мляко, което има големи и лесно преминаващи в кръвния поток молекули и оттам идва белята.

Аз съм склонна към лактозна непоносимост, когато съм с разбалансирани чревни бактерии и когато съм зле цялостно. Веднъж такава уртикария ме изби, че ми се дорева. Сега обаче нямам този проблем, все пак имам едно на ум с прясното мляко.

Снощи правих спаначено-рикотени тортелони с гъбен мус (сос). Мисля, че открих идеалната рецепта за муса - 3 вида задушени като за рагу гъби, единият вид задължително манатарки (може и малко или сухи) за силен аромат с 2-3 скелидки чесън, малко сухо италианско сирене, черен пипер, масло. Бленрирам добре. Мусът става за прясна паста, за препечени филийки, сигурно може да му измисля и други приложения.

Трябва да се науча да готвя пълнени чушки, че малкото само ми въздиша колко обичал. Срам-несрам никога не съм готвила.

Днес пътуваме и съм пас.

# 612
  • Мнения: 9 152

Моята непоносимост се отключи след операция от апандисит.

там се складират всички необходими бактерии, които са необходими на червата, за да извличат хран. в-ва от храната.
Скрит текст:
явно от рязкия дисбаланс се е получило така. Peace

в моето семейство (като смятам и баби, дядовци, лели) се консумира много малко прясно мляко и то в палачинки или в крем.
но на кисело мляко и други ферментирали продукти се яде, защото лактозата вече е обработена от млечно-киселите бактерии.
чак по време на бременността имах желание да пия мляко, обикновено го пиех с какао.
след това изчезна това желание. апандесит нямам от началното училище.
за сметка на това мъжът ми и детето консумират доста мляко, явно без проблем. детето предпочита суровото, явно намира разлика във вкуса, защото и количествата рязко се променят и твърди, че му действа добре на корема  newsm78

вчера правих гранита от диня. стана страхотна, но си я ядах сама Whistling
хумус от зрял грах със салата от домати
хляб с моркови

тиквата не ми се яде на супа. чудех се дали да не я напълня  (домати, червен боб, фета, подправки)
или нещо друго по-бързо. newsm78

уикендът се очертава да сме все някъде навън, трябва да измисля днес какво да сготвя и да нося (аз съм основно проблема заради глутена). имам халуми, но то не е вкусно студено, та съм в чуденка още.
от градината имам доста моркови и червено цвекло. морковите са лесни, но цвеклото е трудно за взимане навън, че цапа.
И аз съм без апендицит (апандисит) от началното училище. Ако там се складират всички необходими бактерии, които са необходими на червата, то се чудя какво е станало с нашите черва и как храносмилат толкова години?
Дали е добре с нещо да ги подпомагаме?

# 613
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Ася опечи тиквата, опечи и цвеклото, но него по скоро го задуши, а тиквата не я завивай, само на картия и после я увии в хартията.

Нищо не съм правила от мин уйкенд когато направих за пръв път лютеница - печени червени чушки, печен лук и печен чесън и препечени на скарата сухи червени чушки, сол и малко олио. Стана чудесна лютеница в блендъра. Ще правя пак защото това се оказа най-хубава лютеница която някога съм яла, явно чушките бяха много хубави, но и препечените сухи чушки придадоха аромат и вкус на пушено.

# 614
  • Мнения: X
От днес и аз пак съм на въртележката "ежедневно готвене". Simple Smile За щастие вие сте писали много и ще черпя идеи.
Снощи ядохме първата тиквена крем-супа за сезона, днес трябва да оползотворя едни патладжани, които си донесохме чак от морето. Joy

Не се раждат азиатците с лактозна непоносимост (иначе нямаше да оцелеят като бебета), а след кърмаческа възраст организмът преустановява производството на лактаза. Така става и с някои от нас, но обикновено на доста по-късна възраст.
Умирали са много жени при раждането по време на инквизицията/ защото акушерството е било забранено/, оцеляли са тези 5%, които са имали поносимост, но по-скоро е мутация. В някои части на света, така и не са консумирали и са останали преобладаващи тези 95%.
Това не ми звучи много правдоподобно. Къде си го чела, adelinda? Аз знам, че родилките са умирали от родилна треска, но тя се причинява от бактерии и не виждам какво общо може да има лактозата. Rolling Eyes Произвеждаме лактаза и в по-късна възраст заради мутирал ген в следствие на уседналия начин на живот и по-специално на земеделието и животновъдството (с начало през новокаменната епоха). Но това все пак се е случило преди хиляди, а не преди няколкостотин години.

Та като стана въпрос за млечни... на връщане от морето поостанахме 2-3 дни в Австрия и открихме най-вкусните млечни продукти от овче мляко (сурово!), които някога съм опитвала. И сирене, и кашкавал, и извара, и прясно сирене, и сурово прясно мляко... ммм. Искам да имам такава ферма наблизо! Знам, че едно време и в България сиренето и киселото мняко традиционно са се правели от сурово мляко...

Общи условия

Активация на акаунт