Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 5

  • 79 475
  • 742
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 395
Ясно.  Peace

Въпреки всичко си мисля, че не са чак толкова много училищата със супер голям наплив. Дори на 2-ро или 3-то класиране се обявяват свободни места в повечето училища.

Аз се чудя, като са правили тези граници на прилежащите райони, дали са се базирали на някаква статистика за броя на децата или всичко е правено наизуст и на око. Трудно и направо невъзможно е да се хванат всички възможни движения на хора, но все пак една достатъчно точна преценка може да се направи и ако са я направили случайно, защо пък да не я публикуват? Да кажат - приехме тези граници на районите на база на капацитета на съответните училища и тези оценки и статистика за броя на децата, подлежащи на постъпване в 1 клас.

# 61
  • София
  • Мнения: 3 296
Всеки директор знае колко деца има в района му. Та и тези, които са правили районите, знаят. И най-вероятно са се съобразили с това. ЕСГРАОН са предоставили тази информация.

Директорът на 35то може и да има много деца, но това включва и фалшивите адресни регистрации. Затова там няма да се стигне до група 8.2.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 395
Това звучи логично и вероятно е така, за разлика от логиката на искането за удостоверение за настоящ адрес на детето по допълнителен критерий 8.12, която ми убягва. Този адрес не се ли предполага, че съвпада с адреса на двамата или поне на  единия родител - майката? Въз основа на какви по-различни или обективни документи или факти ще се издаде това удостоверение, освен пак на база на адресите на родителите? Ако разбира се последните не решат и не обявят, че детото примерно живее при баба си и дядо си точно в момента на кандидатстването.

# 63
  • София
  • Мнения: 28 892
Това звучи логично и вероятно е така, за разлика от логиката на искането за удостоверение за настоящ адрес на детето по допълнителен критерий 8.12, която ми убягва. Този адрес не се ли предполага, че съвпада с адреса на двамата или поне на  единия родител - майката? Въз основа на какви по-различни или обективни документи или факти ще се издаде това удостоверение, освен пак на база на адресите на родителите? Ако разбира се последните не решат и не обявят, че детото примерно живее при баба си и дядо си точно в момента на кандидатстването.
Не винаги съвпада. А и не е много честно да се гледа адрес на родител. Според мен е съвсем логично да се гледа адреса на бъдещия ученик.

# 64
  • Мнения: 2
Здравейте,

А как трябва да се тълкува това постоянен/настоящ адрес в точки 8.1 до 8.4. Означава ли че може да се кандидатства в един район с постоянен и в друг с настоящ, ако са различни? Казуса ми е че със съпруга ми сме разделени (но не разведени), той живее близо до 73-то, там му е адресната регистрация, а аз до 126 и съответно имаме уседналост за 126. Но 126 е с много, много лоши отзиви от всички познати, ако ще сме там може би ще мислим и за частно. Та се чудя ако сменим само постоянния адрес на детето при баща му, дали може да кандидатстваме и в двете по 8.1 в 126то и 8.3 в 73то. То едва ли ще се стигне до 8.3 в 73то де...

# 65
  • София
  • Мнения: 28 892
Избира се или постоянният, или настоящият адрес на детето.

# 66
  • Мнения: 1 737
Сменете настоящият адрес на детето. Ако смените постоянния - трябва и вашият да смените, а това значи нова лична карта.

# 67
  • Мнения: 490
Сменете настоящият адрес на детето. Ако смените постоянния - трябва и вашият да смените, а това значи нова лична карта.

Може да се смени и постоянния и настоящия на детето и настоящия на майката. Аз направих така, след като се оказа, че дъщеря ми се води на адреса ми по л.к., който е другият ни апартамент, а ние живеем 15 г където сме си. И сега ще е втора група след 2 г. .....нищо, че баща й е от 5 клас на нашия адрес... Скапана система.

# 68
  • Мнения: 1 737
Тя трябва да смени само единия адрес на детето, за да може да кандидатства и в двете училища.

# 69
  • Мнения: 490
Тя трябва да смени само единия адрес на детето, за да може да кандидатства и в двете училища.

да, да, абсолютно. Аз изгубих основната идея и мислех, че се казва, че по принцип не може да смени постянен на детето, без да смения своя пост.

# 70
  • Мнения: 234
Здравейте, включвам се да следя. Имам питане, тъй като съм новак тук - настоящият адрес на детето  - моят настоящ адрес ли е и ако не, как се променя?

# 71
  • София
  • Мнения: 3 296
Ако не сте си сменяли адреса след раждането на детето, то е с вашия адрес. Ако сте го сменяли и не сте сменили и неговия, то ще е със стария ви.

# 72
  • София
  • Мнения: 8 942
Съгласно Закона за гражданската регистрация

Чл. 90. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по този закон, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес, който трябва да съответства на адрес по чл. 89, ал. 5.
(2) Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.
Според мен това означава, че ако майката си сменя настоящия адрес, задължително трябва да смени и настоящия на детето. Ако си сменя постоянния може да избере дали да смени постоянния на детето или то да остане при бащата.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 6 144
И аз го разбирам по същия начин. Също така и служителите от две общини, които попитах за настоящия адрес на детето, ми отговориха същото.
Не виждам как една майка ще си смени настоящия адрес и ще "забрави" да смени адреса и на детето, а служител, чиято работа е именно да знае кои закони трябва да спазва, да направи такъв пропуск, нещо не ми се вярва.
Но де да знае човек Thinking , може пък и да има такива случаи

# 74
  • София
  • Мнения: 2 328
Цитат
Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.
Аз съвсем се обърках. Само информативно да попитам.
Например бащата има постоянен и настоящ адрес в Младост, а майката - постоянен и настоящ в Дружба.
Според първото изречение, родителите могат да изберат постоянен адрес на детето в Младост,   но то задължително ще има настоящ в Дружба, така ли? И тогава детето ще може да кандидатства и в Дружба и в Младост и да попада в прилежащия район на училище в някой от двата района?

Общи условия

Активация на акаунт