Рак на дебелото черво

  • 73 982
  • 565
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 10 623
При майка тези хапчета имаха по- тежки странични ефекти от вливките.
Няма как личния лекар да се справи със случая. Това, което мога да те посъветвам е нещо, което научих от една дама, която се лекува от десетина години. Направила е таблици с отделни графи: дата, процедура, резултат. Там е описала всички основни неща: операция, вливки и какви, хапчета, резултати от скенери и тн. С тези таблици ходи всеки път на лекар. Може бързо да отговори на всеки въпрос кога какво е правено или да даде на лекаря да прочете. Отделно има папка с всички епикризи и скенери. Мога да кажа, че майка има личен онколог - една от лекарките в болницата много я харесва и е взела присърце случая й на базата на лична симпатия. Но дори тя не помни всичко, свързано с лечението й. Просто е невъзможно при този поток от пациенти...
Помислете дали да не я диспансеризирате все пак и да има кой да я следи за в бъдеще. Като приключи с хапчетата, ще трябва да ходи на скенер, а всяка година в първите пет след операцията задължително се прави колоноскопия, независимо от образните изследвания. Тези неща някой трябва да ви ги казва, назначава и проследява.

# 106
  • София
  • Мнения: 2 497
Хм, дали не се води диспансеризирана тогава? Викат я на няколко месеца на скенер. Благодаря за информацията!

# 107
  • Мнения: 2 820
Би трябвало да е диспансеризирана тогава, в началото ги викат на 3 месеца, след това през 6 месеца.

# 108
  • Мнения: 10 623
Помня, че майка носи един куп документи, за да я диспансеризират. Не мисля, че става автоматично.

# 109
  • София
  • Мнения: 2 497
Ще я попитам, макар че последния път не знаеше. Но точно така е - викаха я на 3 месеца, после се наложи още една операция и временно слагане на анус прет, сега дококото знам след още 1 месец хапчета пак я викат на скенер. Процедурите й се водят и поемат там от болницата също... Благодаря ви, ще проверя. В такъв случай би трябвало някой да я "следи" и да има към кой да се обръща в случай  на нужда.

# 110
  • Мнения: 1 630
Хора, моля ви помагайте, умирам от страх. На 38 години съм, майка на две деца на 7 и на 3 годинки. Имам се за здрава, нямам високо кръвно, наднормено тегло или диабет, ходенето до тоалетна да кажем не 100% редовно, но 90% редовно мога да кажа с чиста съвест. По принцип си знам, че съм със забавена перисталтика, затова гледам да се движа много. Нямам запек. Разстройства- много рядко да се случи- я от студени крака, я нещо съм яла неподходящо- например знам, че чията и прекаляването с пробиотици ми доставят това "тоалетно приключение". Хранене- не много балансирано, но редовно, дето се казва хапвам си от всичко.
Преди месец започна едно подуване на стамаха, без други проблеми, съпроводено с малко болки. Започнах да пия пробиотик и го оправих, но явно, както преди съм прекалила с пробиотика и сега в събота се случи разстройство, което което приключи с вода и доста чиста алена кръв. Много се изплаших- струйно няколко пъти само кръв. После 3 дена спокойствие- нико подуване, нито куркане, нищо. В сряда (вчера) ходих пак- абсолютно нормално, тъкмо се зарадвах и... на хартията пак кръв. Ходих при проф. прокторог- нямала съм била хемороиди или по- точно били в много начален стадий. Иска да правим колоноскопия, която ще се случи другата седмица, ама аз до тогава ще умра от притесненя. Мама имаше рак на ректума на 62 години, 3ти стадий, махнаха го, както и няколко лимфни възела, прави химеотерапия, 6 месеца живя с колостома, после й възстановиха пасажа, сложиха съшивател и си беше абсолютно нормална жена. Живя 12 години след това без никакъв проблем, накрая почина от нещо съвсем различно. Но покрай ужаса, който изживяхме двете с нея, аз сега умирам от страх. Не заради мен, а заради децата. Много са малки. Не съм отслабнала, напротив даже съм качила килограми. Никакви други оплаквания нямам. Имам сила, енергия и т.н. Знам, че има 100 диагнози преди най- страшната, ама не мога да си го избия от главата... Знам, че при положение, че съм имала близък с такава диагноза, трябва да си правя профилактично колоноскопии, но знам, че правилото е: възрастта, на която се е разболял близкият минус 10г. Т.е. мама беше на 62, а аз трябва да почна с колоноскопиите на около 50 годишна възраст. Къде е то- аз съм на 38! Дайте нещо, идея, съвет. Благодаря преварително

# 111
  • Мнения: 10 623
Единственият ми съвет към теб е да прогониш всички лоши мисли. Това е съзнателен процес и ти може да го контролираш. В момента, в който ти дойде лоша мисъл, трябва да я изгониш и замениш с хубава. Дишай бавно и дълбоко всеки път като усетиш пристъп на паника. Доказано помага.
Сама пишеш,че майка ти е живяла 12 години с тази диагноза, а на теб дори не ти е поставена такава! Недей да се отписваш и да се вкарваш във филми! Вредно е!
Мой близък имаше подобни симптоми преди няколко години и се оказаха вътрешни хемороиди.
Успокой се, всичко ще се нареди!:hugs:

# 112
  • Мнения: 801
Аз съм с операция от подобен тип. Не се тревожи - не са такива симптомите. Най-вероятно си прекалила със слабително, ако така наричаш пробиотиците. По-скоро си оправи режима на хранене. И, разбира се, направи си колоноскопия. После ще споделиш.

# 113
  • Мнения: 1 630
Много Ви благодаря, че се включихте, аз съм решила, че каквото и да е, ще се боря. Просто споменът е много тежък. Благодаря ви от все сърце Kissing Face Разбира се, че ще пиша после

# 114
  • Мнения: 1 630
Хора, разчитах, че ще ми дадат час за другата седмица, то се оказа, че ще е на 11.03. Но пък аз сякаш се успокоих. За сега стомахът е спокоен, няма кръв. Благодаря Ви отново. Много ме ободрихте.

# 115
  • Мнения: 964
Момичета след колоноскопия преди 25 дни на която всичко беше добре реших да  си пусна и  туморни маркери СЕА и СА19-9
СЕА е в норма НО
СА 19-9 е увеличен
Много се притесних
Как мислите достоверни ри са тези маркери ?
Възможно ли е е увеличен чи преди 25 дни съм правила колоноскопия
Моля за мнение
Благодаря

# 116
  • Мнения: 10 623
Маркерите са достоверни само когато са покъртително високи - в стотици и хиляди.
Могат да се вдигнат от хиляди неща включително възпаление, настинка и тн. Не се шашкай.

# 117
  • София
  • Мнения: 2 497
Здравейте!
Отново съм аз... Спираме лекарствата (на които аз така и не проимах доверие), взех днес резултата от комисия на майка ми. Така и нямаше кой да ми отговори адекватно на въпросите, не можах да се срещна с докторката, да попитам дали болките в кръста на майка ми е възможно да са в следствие на лечението или някое от нещата, които излязоха на скенера.....
Пращат я на коремен хирург за консултация (евентуално опперация) и лъчетерапия.

Щитовидна жлеза с уголемен десен дял с разнокалибрени хиподенсни нодули в него, някои с калцификати. Микронодули в левия дял на щитовидната жлеза. Няма КТ данни за свободна течност в коремната кухина. Хиатална херния. Черен дроб - нормален, без промени. Интра и екстрахепатални жлъчни пътища в норма. Слезка – нормална.
Панкреас – нормален, недилатиран панкреасен канал.
Надбъбречни жлези – в норма.
Десен бъбрек – в норма. Съхранен паренхим.
Ляв бъбрек – запазен парехним. Паренхимна киста в горен полюс. Дилатирани чашки и пиелон.
Ляв уретер  с нагънат ход, дилатиран до 5мм.
Парааортално вляво – уголемен л.възел до 26мм
Неправилни по форма мекотъканни М лезии ретроперитонеално около левия бъбрек с инфилтрация към долния му полюс – приблизителни размери в аксиален план 9/8см
Перитонеални М лезии в лявата половина на абдомена с инфилтрация към псоасния мускул и назад към мускулатурата.
М лезии в малкия таз вдясно на нивото на криста илиака – размери до 5см. Инфилтрация на околни чревни бримки по съседство.
Мекотъканни М лезии по предна коремна стена на нивото на пъпа – до 5см
Пикочен мехур – с резки и гладки стени, без интралуменни дефекти.

ПЕРИТОНЕАЛНА И РЕТРОПЕРИТОНЕАЛНА М ДИСЕМИНАЦИЯ С ГОРЕОПИСАНОТО МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ И РАЗПРОСТРАНЕНИЕ. ХИДРОНЕФРОЗА ВТОРА КЪМ ТРЕТА СТЕПЕН ВЛЯВО С ИНФИЛТРАЦИЯ СЪЩИЯ ОТ М ЛЕЗИЯТА

# 118
  • вкъщи
  • Мнения: 2 458
Момичета може ли коментар на последното изречение. Леко удебеляване на колон.Докторът каза, че е хубаво колоноскопия, но не е спешно. А и имам Киста на яйчника и заради епидемията сега операции и манипулации не се правели.

# 119
  • Мнения: 10 623
Не се шашкаш от едно удебеляване.
Ако ще си по-спокойна, поинтересувай се за изследване на фекалиите, което показва дали има рак на дебелото черво и иди си направи.
В стерилен контейнер се слага малко и се носи в лаборатория.

Общи условия

Активация на акаунт