Рак на дебелото черво

  • 73 598
  • 565
  •   1
Отговори
# 465
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Христос Воскресе на всички! Желая ви от здраве да не се оттървете! Благодаря ви много за съветите!

DZ, абсолютно е като омагьосън кръг. Бяхме на консултация с единият от хирурзите, които я оперираха. Той ни посъветва да я държим отворена колкото може по-дълго, но ензимите да нямат контакт с разранената кожа. На думи е лесно, но на практика е доста трудно. Баща ми мисли какви ли не приспособления, за да не бършат постоянно, защото и това дразни кожата, пък и червото. Хирурга ни спомена, че може да се опитат да издърпат малко червото и да го зашият наново, но за да стане това трябва стомата да е напълно заздравяла, както и кожата.
verilana, дистрибуторката пробва и с тези превръзки, но като е мокро нищо не може да се залепи. Пудрата също нямаше ефект, понеже веднага се намокри. Сега седи отворена намазана с крем с цинк и на баща ми приспособлението, което да събира отпадъка и ензимите да не се стичат по кожата. Започна да заздравява, но бавно, а в петък трябва да е на следваща вливка. Онколога ни каза, че можем да я отменим с една седмица, ако се налага, но се притесняваме дали ще успее да заздравее достатъчно за да може торбичката да се залепи.
Glikoza, благодаря! Пращам ги на баща ми тези ленти, до сега само тях не сме пробвали, дано помогнат.

Ползвайте също и спрей за отлепване, ако още не са ви казали това, за да става по-лесно махането на старата стома.

# 466
  • Мнения: 502
Здравейте, някой може ли да ми обясни какво е висока дисплазия на полип на дебелото черво?Махнах ми два такива Декември 2022 и сета ми откриха още два, но по-голями, сантиметър/за тях чакам хистология след 2 седмици/. Ама така и не разбрах- рак ли и или не, нещо като пред рак? За протокола,  татко почина от рак на дебелото черво.

# 467
  • Мнения: 10 602
Много добре правиш, че се следиш и ги махаш своевременно.

От интернет намерих това:
Други фактори, които могат да ускорят процеса или да увеличат риска от развитие на колоректален рак, включват:

Ако е намерен полип, по-голям от 1 см.;
Ако се открият повече от 2 полипа;
Ако при полипа се наблюдава дисплазия[1] след отстраняването му. Дисплазията е друго предраково състояние. Това означава, че има област в полипа или в лигавицата на дебелото черво или ректума, където клетките изглеждат абнормни, но те не приличат на истински ракови клетки.

Така че изглежда, че нещата са хванати навреме! Стискам палци за добра хистология!

# 468
  • Мнения: 2 741
Ние с ММ си пуснахме едно изследване за наличие на кръв във фекалиите ( дано да се изразявам правилно).
Уж било като скрининг за полипи.
Не мога да се навия за колоноскопия, а трябва.

Иначе баща ми вече година и половина отказва скенери, лечение, проследяване. Според мен има и херния.
Не ми се коментира.

# 469
  • Мнения: 10 602
Добре сте направили.

В Белгия всяка година хората над определена възраст (не знам 55 или 60 г.) получават по пощата съд, в който да сложат изпражнения и да ги изпратят именно за скрининг за рак на дебелото черво. Кога ли ще стане и при нас....

На майка полипите ги откриха някъде  на 60-61 години. Аз също още не съм си правила колоноскопия, нито някакво друго изследване, свързано с дебелото черво.
Успокоявам се, че съм млада, че нямам някакви проблеми и отвреме на време, на ум,  си повтарям мантрите как тялото ми се освобождава от всичко излишно и енергията на живота протича безпрепятствено през мен Simple Smile. Не изглежда толкова налудничаво, когато го правя по време на подходящите йога асани. Simple Smile

# 470
  • Мнения: 2 741
Привет, Зиги,

Аз съм на 41г. и при един разговор ( преди почти 2год)  с проф. Тимчева я попитах кога трябва да започна с профилактиката заради семейната обремененост и тя каза- колкото по- рано толкова по- добре .
Иначе за мантрите- не звучат налудничаво, разбрах те какво имаш предвид:)

# 471
  • Мнения: 502
ZIGZAGI, благодаря ти. Аз за понеделник си записах час за "витуална колоноскопия" в Аждибадем Сити клиник в Младост, за да проверя дали имам още полипи. Червото ми било много криво и не се чистя добре явно и доктора не вижда всичко. Аз се притеснявам, че може да имам още, но да не са ги видяли-както Декември. Там се правело пак след почистване, вкарват ти малко въздух и контраст, и се сканира на секции. Така ми обясниха. Иначе доктора ми е изписал аспирин протект, за да не се захващат към стената на червото, никаква скара на дървени въглища, салами, пишени меса, свинско, наденици и луканки. Друго изобщо нищо... Чудя се дали няма и други възможности за спирането на процеса? Към Турция ли да се насоча...Едни такива мъгляви питанки са ми в главата. Успех на всички!

# 472
  • Мнения: 10 602
Ася, нямаш причини да ходиш в Турция. Изчакай хистологията и колоноскопията . Промяната в диетата и редовното проследяване е това, което можеш да направиш.
И промяната в мисленето. Никога да не ти минава през ум, че след като баща ти го и имал, и ти ще го имаш. Първо - информирана си и взимам мерки. Второ - медицината е напреднала и може да се открие в ранен етап, както и да се лекува успешно.

# 473
  • Мнения: 33
Здравейте,при колоноскопия на дебелото черво на леля ми се видяха полипи и рак.Лекарят каза ,че му прилича на това ,но не е 100% сигурен.Чакаме хистология.Изключително сме притеснени.Някакви насоки,ако може да ни дадете,ще съм изключително благодарна.

# 474
  • Мнения: 10 602
Да прочетете темата отначало.
И да се тревожите след като излезе рак, а не преди това.

# 475
  • Мнения: 33
Да прочетете темата отначало.
И да се тревожите след като излезе рак, а не преди това.
Благодаря за отговора.Знаем,че е така,но това изследване е много прецизно и след като вижда това,не ни остава много надежда за хистологията.

# 476
  • Мнения: 10 602
Докато няма хистология, нищо не е сигурно.

# 477
  • тук и там
  • Мнения: 11 522
Здравейте. Баща ми го оперираха в края на февруари-уж всичко изчистиха.Предписаха му курс лъчетерапия.
Беше добре след операцията, но с лъчетерапията започнаха и проблемите. В момента е в Онкото в провинцията, съмняват се запушване на червата в резултат от лъчето. Не е ходил по голяма нужда от седмица, с болко в корема е, слагат му обезболявщи и това е. В понеделник ще ходи на гастроентеролог(нямали в отделението), но му казали че може да се наложи да го оперират по спешност през уикенда.Та въпросът ми е -на някой случвало ли му се е , как се процедира в тези случаи, колоноскопия трябва ли се прави и въоще какво следва?

# 478
  • Мнения: 5 662
И аз с въпрос.
Татко е 1,5г след операцията и е добре но днес е бил със силно разстройство.
Какво се взема в този случай, за да не се получава неприятно запичане.
Взехме рекомфорт, не знам дали е подходящо, но ако не е достатъчно, какво друго може?

# 479
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Здравейте. Баща ми го оперираха в края на февруари-уж всичко изчистиха.Предписаха му курс лъчетерапия.
Беше добре след операцията, но с лъчетерапията започнаха и проблемите. В момента е в Онкото в провинцията, съмняват се запушване на червата в резултат от лъчето. Не е ходил по голяма нужда от седмица, с болко в корема е, слагат му обезболявщи и това е. В понеделник ще ходи на гастроентеролог(нямали в отделението), но му казали че може да се наложи да го оперират по спешност през уикенда.Та въпросът ми е -на някой случвало ли му се е , как се процедира в тези случаи, колоноскопия трябва ли се прави и въоще какво следва?
Възможно е да сложат стома.

Общи условия

Активация на акаунт