Рак на дебелото черво

  • 76 321
  • 566
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 2 485
Аз искам да ви благодаря за всяка окуражителна дума, която пишете и най-вече, че в днешно време ракът е лечим и примерите, които давате.

# 496
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Баща ми се оперира декември 2021, после мина на курс 6 месеца профилактична химиотерапия и в момента все едно не е бил болен. Като по време на химиото също се чувстваше добре, работеше, не му е опадала косата.

И аз по същия начин минах през операция, химиотерапия вливки, после химия 8 курса на хапчета, после една метастаза от белия дроб махнаха докторите и съм жадна за живот и приемам всичко много позитивно. Имам доверие на лекарите си и това ме крепи, както и безрезервната подкрепа вкъщи. Чувствам се много добре, животът продължава и го ценя.

# 497
  • Мнения: 70
Здравейте, влизам във темата със един въпрос. Сестра ми беше оперирана в края на м. януари 2023 г. от рак на ректума. Отстраниха и ануса, защото тумора беше на 2 см. от ануса и е със постоянна колостома. Операцията беше направена от проф. Владов във ВМА.След това се възстанови добре, няма разсейки, във 2 стадий е заболяването. Направи 6 курса химиотерапий, всичко беше наред, докато не получи запушване на стомата. Тъй като сме от провинцията, ходи във Варна, където и обясниха, че е хлътнала и трябва нова операция за направа на нова стома. Разшириха и я  с пръсти и сега работи.Ще ходим пак при Владов, но чак след 3 юли, че е в отпуск( за наш късмет). Искам да попитам някой имал ли е подобен проблем и какво се прави? Нова операция или само корекция на стомата? Моля ви мили хора, ако някой може да отговори, че сестра ми пак изпадна в депресия.

# 498
  • Мнения: 204
Баща ми се оперира декември 2021, после мина на курс 6 месеца профилактична химиотерапия и в момента все едно не е бил болен. Като по време на химиото също се чувстваше добре, работеше, не му е опадала косата.
Къде му правиха операцията ? Търсим добър доктор ...

# 499
  • Мнения: 493
Здравейте.

Мина операцията на мама. Извадиха тумора от гънките на дебелото черво. Премахнати около 50 см. T3N0 е номерация на рака по епикриза. Не изписаха химиотерапия. Назначиха проследяване. Четох за разни маркери( при хистологията), които могат да определят риска в последствие. Но на консултациите не са много обширни и не дават инфо, нито родителите ми разпитват. И за мен лично липсва яснота.

Има ли подобни случаи тук да си пишем? Какво може да се направи, като начин на живот, хранене и други в аспекта на риска?

# 500
  • Мнения: 3 966
Баща ми се оперира декември 2021, после мина на курс 6 месеца профилактична химиотерапия и в момента все едно не е бил болен. Като по време на химиото също се чувстваше добре, работеше, не му е опадала косата.
Къде му правиха операцията ? Търсим добър доктор ...
Във ВМА. И после химиото в Света София.

# 501
  • Мнения: 10 705
Здравейте.

Мина операцията на мама. Извадиха тумора от гънките на дебелото черво. Премахнати около 50 см.
Правили ли сте скенер на коремни органи и бял дроб? Имате ли хистология за вида на тумора и мутациите?
По въпросите за диета и начин на живот сме писали - прочете назад в темата.

# 502
  • Мнения: 338
Здравейте!
Аз съм мъжът на pepinna, на 48 години.
Благодаря на всички, които към този момент са се включили с мнения и препоръки и на всички други които тепърва ще го направят!Ценя вашето внимание, отделено време и усилия!
Ние с pepinna изтрадахме много, особено тя, в 13-14 годишната ни борба да си имаме детенце и 7 месеца след като ни озари  щастието да си имаме едно прекрасно детенце-слънчице и хоп - друг проблем.
Никога не съм си и помислял, че може да ме настигне такова нещо. В родата нямам близки с такова заболяване, аз досега съм бил здрав, прави и корав мъж, мъчеха ме само едни хемороиди които мисля че успях да преборя преди 2 години.

Та pepinna, жената, приятелката, моята опора и майка на моето дете, тя е описала моят случай, аз само да допълня, че ракът е установен на около 10 см. от ануса и е с дъжлина около 10 см и стига до края на ректума.
Имам направени ехограф, скенер на цяло тяло с констраст и 2 колоноскопии в Света Марина в Плевен, като при първата е взета биопсия от тумора, а при втората са отстранени 2 полипа: единият е субпедункулиран полип с големина 10-12 мм намерен в проксима сигма, а другият е бил в цекума - сесилен полип с размер 5-6 мм. От двата полипа са взети биопсии, поради което към момента имам само етапна епикриза.
От биопсията на тумора се потвърди диагнозата. От скенера се видя , че за момента няма никакви разсейки.
Направих консултация с Д-р Цанков, който е завеждащ хирургично отделение в Света Марина и той ми препоръча лъче и химиотерапия с хапчета, след това почивка 50-60 дни и след това операция. Даже вече се заоисах в МБАЛ Сърце и мозък - Плевен за лъчетерапия и до 10-тина дена  чакам да ми се обадят, че имам разрешение от здравната каса за стартиране.
В същото време ми прави впечатление от прочетеното тук във форума, че повечето хора споделят, че при тях първо е била операцията, а после лъче и химиотерапия.
И веднага възниква въпроса, който пропуснах да задам на Д-р Цанков - според вас, кое е определящо при вземане на решение, кое да е първо, операция и след това терапиите, или обратното?
И още един въпрос , който също пропуснах да задам на доктора - в кои случаи се налага извеждане на временна стома, какво се цели с това?
И още един въпрос относно храненето - мога ли да ям кисело мляко, преди да е започнала лъчетерапията? Всички други млечни продукти съм ги спрял, но бях чел за киселото мляко че е полезно за флората в червата и че тумора не се храни с него, но дали е така, вие как мислите?
Спирам за сега с въпросите, по нататък ще има за храненето по време на лъчетерапия.

# 503
  • София
  • Мнения: 3 027
mishi_tatko, мъжът ми е с рак на ректума на 4 см от ануса, диагнозата я разбрахме на 14 юни. От 26 юни е на лъче терапия и химиотерапия на хапчета в Онкологията в София. След това ще почива, после операция, след това зависи от биопсията да лимфните възли около тумора, ще е на химиотерапия с вливания 3 или 6 месеца. Според това което аз съм разбрала, първо се прави операция, когато е по навътре в дебелото черво. Защото без лъчетерапията ни казаха, че е много възможно да се изведе стома за постоянно. Този вид тумор в много случаи се смалява от лъчетерапията и така операцията е по щадяща.
На една колежка минала през същото, при операцията са и извели временна стома, защото от лъчето много е било увредено мястото, изчакали са да се възстанови и след това са прибрали всичко. Тя е избрала да отложи последващата химиотерапия, докато не я оперират отново, защото са й казали почне ли химиотерапия трябва да изчака с втората операция. Дано съм обяснила разбираемо.

# 504
  • Мнения: 10 705
При рак на ануса/ректума е обичайно да има лъчетерапия преди операцията/химия. Поне това са ми спомените от други случаи във форума.
Записвай си всички въпроси на листче, защото човек забравя.

Успех ти желая!

# 505
  • Мнения: 5 715
При баща ми с рак на цекума се премина направо към операция, доста са поизрязали. Не му е правена лъчетерапия. При него няма стомна. Мина химиотерапия -6 м. Операцията беше при Антони Филипов в Свети Иван Рилски.

# 506
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Здравейте!
Аз съм мъжът на pepinna, на 48 години.
Благодаря на всички, които към този момент са се включили с мнения и препоръки и на всички други които тепърва ще го направят!Ценя вашето внимание, отделено време и усилия!
Ние с pepinna изтрадахме много, особено тя, в 13-14 годишната ни борба да си имаме детенце и 7 месеца след като ни озари  щастието да си имаме едно прекрасно детенце-слънчице и хоп - друг проблем.
Никога не съм си и помислял, че може да ме настигне такова нещо. В родата нямам близки с такова заболяване, аз досега съм бил здрав, прави и корав мъж, мъчеха ме само едни хемороиди които мисля че успях да преборя преди 2 години.

Та pepinna, жената, приятелката, моята опора и майка на моето дете, тя е описала моят случай, аз само да допълня, че ракът е установен на около 10 см. от ануса и е с дъжлина около 10 см и стига до края на ректума.
Имам направени ехограф, скенер на цяло тяло с констраст и 2 колоноскопии в Света Марина в Плевен, като при първата е взета биопсия от тумора, а при втората са отстранени 2 полипа: единият е субпедункулиран полип с големина 10-12 мм намерен в проксима сигма, а другият е бил в цекума - сесилен полип с размер 5-6 мм. От двата полипа са взети биопсии, поради което към момента имам само етапна епикриза.
От биопсията на тумора се потвърди диагнозата. От скенера се видя , че за момента няма никакви разсейки.
Направих консултация с Д-р Цанков, който е завеждащ хирургично отделение в Света Марина и той ми препоръча лъче и химиотерапия с хапчета, след това почивка 50-60 дни и след това операция. Даже вече се заоисах в МБАЛ Сърце и мозък - Плевен за лъчетерапия и до 10-тина дена  чакам да ми се обадят, че имам разрешение от здравната каса за стартиране.
В същото време ми прави впечатление от прочетеното тук във форума, че повечето хора споделят, че при тях първо е била операцията, а после лъче и химиотерапия.
И веднага възниква въпроса, който пропуснах да задам на Д-р Цанков - според вас, кое е определящо при вземане на решение, кое да е първо, операция и след това терапиите, или обратното?
И още един въпрос , който също пропуснах да задам на доктора - в кои случаи се налага извеждане на временна стома, какво се цели с това?
И още един въпрос относно храненето - мога ли да ям кисело мляко, преди да е започнала лъчетерапията? Всички други млечни продукти съм ги спрял, но бях чел за киселото мляко че е полезно за флората в червата и че тумора не се храни с него, но дали е така, вие как мислите?
Спирам за сега с въпросите, по нататък ще има за храненето по време на лъчетерапия.

Това, което ще направите е предоперативна лъчетерапия, хапчетата ще са Капацетабин. Целта е да повлияят на тумора и колкото може да се смали и да е по-лесно да се оперира след това. Аз преминах през такава схема. Фракциите вероятно ще са 25 броя - ходи се всеки ден, без събота и неделя и съответно в дните на лъчетерапия се пият хапчетата - при мен схемата беше 4 таблетки сутрин и 4 вечер. Много е важно по време на лъчетерапията да не консумирате никакви фибри - позволените храни тогава са ориз, бяло брашно, паста, месо - варено или печено, без пържено, никакви газообразуващи храни, никакви плодове и зеленчуци. Ако нарушите диетата, ще имате доста неприятна диария. Млечни аз консумирах, не беше проблем, ако много ви липсват плодовете, може цедени сокове, но и там е на проба  -грешка. Въпреки, че диетата ми беше основно въглехидрати и белтъчини аз тогава отслабнах. Има кремове, които ще ви препоръчат да се мажете, защото кожата може да изгори от лъчението, преда две години тези кремове ми ги носеха от Турция или Гърция.
За временната стома не мога да кажа, аз съм с доживотна. И с това се свиква.

# 507
  • Мнения: 2 762
Здравейте,

Баща ми също мина през 25 дневен курс на лъче и след това операция.

Беше с временна стома, после я махнаха. Това беше преди около две години мисля.

Нещо което тук не споделих е,че преди две седмици претърпя две спешни операции. Ще го обясня лаишки, но не съм запозната с термините: мястото на зашиване на червото е поддало, създал се е джоб пълен с фекалии и инфекция. Спешно след нечовешки болки го вкараха в първа операция да изчистят мястото. На другия ден операция за слагане на постоянна стома.
В момента се възстановява.
Само да споделя, може би вероятно Зиги помни едни лезии, които се видяха на ПЕТ скенер и проф. Тимчева ни посъветва да минем курс химиотерапия, но баща ми отказа.
Сега заради тези операции минахме два скенера и всички казаха,че няма никъде лезии, а това е фиброза тъкан ( точно и както проф. Драганов тогава ни каза).

# 508
  • Мнения: 10 705
Браво, simpatiuh4e! Помня как се тревожеше!

Аз искам да питам някой лекувал ли се е със Стиварга (Регорафениб) ?
Само той ни остава като вариант...

# 509
  • Мнения: 493
Правили ли сте скенер на коремни органи и бял дроб? Имате ли хистология за вида на тумора и мутациите?
По въпросите за диета и начин на живот сме писали - прочете назад в темата.

Благодаря за включването.

До колкото знам има скенер на коремни органи. На бял дроб - ще проверя. Според епикризата няма открити разсейки и метастази. Хистологията е като един кратък абзац от епикризата. Няма инфо за мутации.

И за съжаление, мама не иска да проучва и разпитва докторите. Може би е предпазен механизъм, но не желае да знае, да чете в интернет, за мутации  и т.н

Затова аз питам и се информирам докато тя осъзнае важността, събере желание ,…..кураж.

Simpatiuhche, мама от два дни има Т и силни болки. Не знаят от какво и изписаха нови два антибиотика. Как се открива този проблем? Как го откриха при вас? Точно при Драганов беше тя.

Общи условия

Активация на акаунт