Стрептококи при новородено

  • 3 586
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!

 Веднага след раждане, докторите разбраха за инфекция при бебето ми. Микробиологията показа високи стойности на CRP-то (C-реактивен протеин) - 105, при нормални стойности трябва да е 5. Това е било показател за инфекция. Като CRP не поставя диагноза, а само потвърждава, че има някаква инфекция. Но, за да разберем каква ще трябва да изчакаме още поне 2 дни до получаване на останалата част на изследванията.
 В последният месец, даже в седмицата на раждане ми откриха бактерия - Стрептококи от група Б. Изписаха ми антибиотик - Окспамокс (амоксицилин) за 7 дни, но изглежда и бебето ми се е заразило от тези бактерии. Водите ми изтекоха при самото раждане, като цветът не е бил прозрачен, а зелен (мекониума на бебето).
Лекарите започнаха лечение с 2 антибиотика (амоксиклав + още един, на който не се сещам името), като продължителността ще бъде 7 дни, паралелно с това ще му дават и имуновинин, за да подсилят имунната система.

Та въпросът ми е: Може ли да се излекуват тези бактерии при новородени бебета? Притеснява ме и количеството антибиотици, които дават на бебето ми. Вече изчетох много статии в интернет, от които се наплаших и реших да споделя случващото се тук.

Моля, ако някой е преживял подобно нещо да сподели! Много съм притеснена

# 1
  • Мнения: 10 518
Здравей! Първо, да не се притесняваш. Много новородени биват лекувани с антибиотик "профилактично", ако има най-малко съмнение, че са имали контакт с бактериална среда, а в случая и СРП е показател за това и анамнеза едно на ум има. Второ, напълно е възможно, причината да не е стрептокока, който ти си лекувала. Трето, назначения широкоспектърен антибиотик (амоксицилина+клав.кис.) би трябвало да се справи с бактерията, ако се докаже, че тя е причинител на инфекцията. Много често се случват и вътреболнични инфекции, така че докато не излезе антибиограмата, не можеш да си мислиш, че ти си му предала стрептокок. Още повече, че ти си била добре по време на раждането - нали?
Зелените води нямат общо със стрептокока (на първо четене).

СРП не е микробиология.Тестът за С-реактивен протеин може да се назначи, когато има съмнения за бактериална инфекция, базирайки се на анамнезата, признаците и симптомите на пациента.

Микробиологията ще покаже дали има стрептококова или друга инфекция, а антибиограмата - на кои антибиотици е чувствителна изолираната бактерия.

Какви симптоми има бебчето?

Общи условия

Активация на акаунт