Преснимане на лична карта и защита на личните данни

  • 6 889
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 551
И кои са тези, които дават кредити с лична карта по интернет? Може ли линк към такава статия или дела?
Ако бе толкова лесно да измамиш и получиш пари с преснимана лична карта то измамите щяха да са милиони. Все пак от ТРЗ-то, през банката, застраховката, до всеки служител в ксерокс може да притежава копие на Вашата лична карта.

Аз лично водя безкрайно дело за измама и присвояване на мои средства, представяйки се за мен. Хич и не са им били нужни личната ми карта - била е жена с фалшива лична карта - нито номер, нито дата, нито подпис с нищо не съвпада. Не мисля, че измамниците искат Вашите данни.

А за безумието на закона за защита на личните данни и предстоящите още по-безумни промени хич и не ми се коментира. "Компанията трябва да назначи администратор с подходящо образование и изкарал курс! Ъ? "  newsm78 Поредното сурваки за бизнеса, което е напълно, напълно безмислено.

Не исках да обидя авторката, но тъй като това е втората тема, която започва за този казус ми се струва, че страхът и е малко повечко от колкото е нужно. Да, могат да те измамят, но не мисля, че с преснимането на картата се започва.

# 31
  • Мнения: 9 196
Това няма нищо общо с личната карта - тегленията от банкомат и с ел. подпис. А за 1ния милион изобщо няма да го коментирам, че вече става смешно. При налична измама - може да се докаже и да не дължиш нищо.

При физическа кражба на пари - както е тегленето от картата или сметката е съвсем различно и няма грам общо с личната карта - и при двете копието от лична карта е точно никакъв фактор.

# 32
  • Мнения: 783
И кои са тези, които дават кредити с лична карта по интернет? Може ли линк към такава статия или дела?
Ако бе толкова лесно да измамиш и получиш пари с преснимана лична карта то измамите щяха да са милиони. Все пак от ТРЗ-то, през банката, застраховката, до всеки служител в ксерокс може да притежава копие на Вашата лична карта.

Аз лично водя безкрайно дело за измама и присвояване на мои средства, представяйки се за мен. Хич и не са им били нужни личната ми карта - била е жена с фалшива лична карта - нито номер, нито дата, нито подпис с нищо не съвпада. Не мисля, че измамниците искат Вашите данни.

А за безумието на закона за защита на личните данни и предстоящите още по-безумни промени хич и не ми се коментира. "Компанията трябва да назначи администратор с подходящо образование и изкарал курс! Ъ? "  newsm78 Поредното сурваки за бизнеса, което е напълно, напълно безмислено.

Не исках да обидя авторката, но тъй като това е втората тема, която започва за този казус ми се струва, че страхът и е малко повечко от колкото е нужно. Да, могат да те измамят, но не мисля, че с преснимането на картата се започва.

Ето нещо съвсем скорошно за кредитите по интернет https://nova.bg/news/view/2018/02/22/207849/%D0%BA%D1%80%D0%B0%D … D0%BD%D0%BD%D0%B8
the Дорис съвсем не твърдя, че всяка измама започва с преснимане на лична карта. Даже по мои наблюдения съвсем малък % от тях започват така. По стечение на обстоятелствата съм запозната с различните начни на измама и по-специално в банките и кредитните институции - мога да ти разкажаза по не 5-6 схеми на източване на пари, като при някои дори няма да разбереш че си станал жертва. Със сигурност мога да ти кажа, че са ежедневие. Малка част от тях обаче стигат до знанието на широката публика. Ако е вътрешна работа на служител в банката обаче самата банка го потулва и прави всичко възможно да не се разчуе,защото вреди на реномето. Ако е външна работа (хакери, крадци на данни от карти) и се разчуе го обявяват за неглижиране на правилата за сигурност от страна на държателя на картата. Но и тези случаи са за малка сума и медиите не се интересуват от тях - няма всеки ден да  правят репортажи за някакви си 1000 лв.  Така че една допълнителна бдителност не вреди никому. Колкото по-малко улеснявате крадците, толкова по-добре. Някой беше казал, че ако искат да те ограбят ще го направят с или без лична карта. Така е, но ако си глупав, необразован и неглижираш личната си сигурност вероятността да те набележат е в пъти по-висока. Защо мислиш, че на Мартин Петров са успели да му източат толкова много пари? Това не е станало за един път - вероятно са теглени малки суми, които не правят впечатление в продължение на години, а той с незаинтересуваността си или с предоверяването на личната банкерка, която е направила измамамта значително го е улеснила.

# 33
  • Мнения: 783
Това няма нищо общо с личната карта - тегленията от банкомат и с ел. подпис. А за 1ния милион изобщо няма да го коментирам, че вече става смешно. При налична измама - може да се докаже и да не дължиш нищо.

При физическа кражба на пари - както е тегленето от картата или сметката е съвсем различно и няма грам общо с личната карта - и при двете копието от лична карта е точно никакъв фактор.

Ти много държиш да живееш ведин розов перфктен свят в който доброто и справедливостта винаги тържествуват, нали? На 99.99% съм сигурна, че този човек няма да си получи обратно милионите. И че на него хич не му е смешно.

# 34
  • Мнения: 9 196
Това няма нищо общо с личната карта - тегленията от банкомат и с ел. подпис. А за 1ния милион изобщо няма да го коментирам, че вече става смешно. При налична измама - може да се докаже и да не дължиш нищо.

При физическа кражба на пари - както е тегленето от картата или сметката е съвсем различно и няма грам общо с личната карта - и при двете копието от лична карта е точно никакъв фактор.

Ти много държиш да живееш ведин розов перфктен свят в който доброто и справедливостта винаги тържествуват, нали? На 99.99% съм сигурна, че този човек няма да си получи обратно милионите. И че на него хич не му е смешно.

Точно това написах - че е почти невъзможно да те накарат да плащаш за изтеглен фалшив кредит или подписан договор.

А съвсем различно е дали ще си получиш обратно, вече откраднати пари. И второто не е измама към институция, а кражба, директно от физическото лице.

Едното е фалшиво задължение, другото са липсващи вече средства, капиш?

# 35
  • Мнения: 783
Точно това написах - че е почти невъзможно да те накарат да плащаш за изтеглен фалшив кредит или подписан договор.

А съвсем различно е дали ще си получиш обратно, вече откраднати пари. И второто не е измама към институция, а кражба, директно от физическото лице.

Едното е фалшиво задължение, другото са липсващи вече средства, капиш?

Това го твърдиш с коя си точно компетенция - на юрист, на финансист, на нотариус, на ЧСИ...? Защото по изказванията ти от типа 'аз несъм чувала за такъв закон" не си дала вид на особено правно компетентна, за да можеш да прецениш законово кой какви права и задължения има.

Ето ти още една измама - с фалшива запис на заповед. http://btvnovinite.bg/article/kriminalno/zapis-na-zapoved-vi-raz … e-e-falshiva.html
Записта на заповед не се заверява нотариално, съответно всеки може да фалшифицира подписа и да я изпълни светкавично. Използват се неграмотни цигани за бушони -записа на заповед е на името на циганина, една маркова кола с батковци с дебели вратове го ескортира до съответните институции, изтеглят ти сумите от сметките и после ди прибират циганина обратно в колата. Той получава дребни огризки за 'услугата', батковците изчезват с голямата сума. Дори да се усетиш на другия ден, чеса ти окрали парите с фалшив документ много ти здраве да търсиш циганина в ромската махала да ти ги възстанови. Капиш?

# 36
  • Мнения: 9 196
Не е нужно да си юрист, за да гледаш на нещата реално. Смяташ, че юрист ще ти каже, как ще ти дръпнат 1к лева от дебитната карта ... с копие на лична карта?! Simple Smile

Запис на заповед не се изпълнява светкавично. Минава се през изпълнително дело, доброволна покана, запори, описи - и ако оспориш, се прави и графологична експертиза, та спокойно се доказва подписал ли си или не.

# 37
  • Мнения: 92
И кои са тези, които дават кредити с лична карта по интернет? Може ли линк към такава статия или дела?
Ако бе толкова лесно да измамиш и получиш пари с преснимана лична карта то измамите щяха да са милиони. Все пак от ТРЗ-то, през банката, застраховката, до всеки служител в ксерокс може да притежава копие на Вашата лична карта.

Аз лично водя безкрайно дело за измама и присвояване на мои средства, представяйки се за мен. Хич и не са им били нужни личната ми карта - била е жена с фалшива лична карта - нито номер, нито дата, нито подпис с нищо не съвпада. Не мисля, че измамниците искат Вашите данни.

А за безумието на закона за защита на личните данни и предстоящите още по-безумни промени хич и не ми се коментира. "Компанията трябва да назначи администратор с подходящо образование и изкарал курс! Ъ? "  newsm78 Поредното сурваки за бизнеса, което е напълно, напълно безмислено.

Не исках да обидя авторката, но тъй като това е втората тема, която започва за този казус ми се струва, че страхът и е малко повечко от колкото е нужно. Да, могат да те измамят, но не мисля, че с преснимането на картата се започва.


Разбира се, че може. Ето дори няколко.

https://www.24chasa.bg/Article/910666

https://www.novini.bg/news/469552-%D1%88%D0%BE%D1%84%D1%8C%D0%BE%D1%80-%D0%B2-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0-%D1%81-5-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5.html


https://www.dnes.bg/crime/2016/10/03/kesh-izmama-10-dushi-s-krediti-a-ne-znaiat.317380


,,Бързи кредити се дават и по телефона, при което служителите задават просто няколко въпроса, а Василев пита в коя държава за потвърждение на кредит се ползва линк по мейл.''

https://offnews.bg/balgaria/semejstvo-zadlazhnia-s-823-000-lv-sled-izmama-s-lichni-danni-184273.html


,,Държавата обаче не търси кой е фалшификаторът, защото давността за това престъпление е изтекла. Въпреки че е установено, че Красимир не е регистрирал въпросната фирма, през 2010 г. от НАП го приканват доброволно да плати 800 000 лв. натрупани задължения. ''


Е?

# 38
  • Мнения: 783
Не е нужно да си юрист, за да гледаш на нещата реално. Смяташ, че юрист ще ти каже, как ще ти дръпнат 1к лева от дебитната карта ... с копие на лична карта?! Simple Smile

Запис на заповед не се изпълнява светкавично. Минава се през изпълнително дело, доброволна покана, запори, описи - и ако оспориш, се прави и графологична експертиза, та спокойно се доказва подписал ли си или не.
Юристът няма дами каже как ще го направят. Но ще ти каже, че ако вече са го направили положението е тежко или неспасяемо - нещо, което ти отказваш да проумееш. Мислиш ли, че някои рау=зумен човек ще се появи по национален ефир, зада изтъкне, че е толкова некомпетентен, че при доказан фалшификат ме успява да спрепроцедура по изпълнение на фалшива запис на заповед на на 1, а на 4 различни жени?
Това е една стена, срещу която жената, ако се изправи, ще си счупи главата”, коментира в студиото на „Тази сутрин” адв. Николай Ганев. Той посочи, че работи по 4 такива случая и една година не може да спре изпълнението даже и след установяване на подправен подпис.

По думите му ГПК има текст, който дава възможност за спиране на производството при данни за престъпление
."
Обаче няма особен смисъл в разговора с теб - ти май не можеш да проумееш, че вече не говорим закопие на лична карта, а те репликирам за това, че дори при доказана измама и фалшив подпис има дупки в закона, които ще те задължат да платиш.

# 39
  • Мнения: 9 196
Спиране на изпълнения и задължения поради измами, не се извършва от адвокат, за това си има икономическа полиция, прокурор и съд в крайна сметка.

И все пак, няма връзка с копието на лична карта ... за което е темата, доколкото помня. А не за световната конспирация.

# 40
  • Мнения: 46 641
В самия линк, който си дала горе си пише, че след разследване, установява се, че е измама и лицето няма задължения.
Не се връзвай на градски легенди, никой не плаща чужди дългове.

# 41
  • Мнения: X
А защо изобщо човек да се вкарва в такъв филм и главоболия с дела, разследване, експертизи и доказване, че кредита е изтеглен(примерно) с фалшиви документи, след като може поне отчасти да сведе риска до минимум като се образова и знае кой и за какво може да му изисква копие на ЛК? Не е ли по-добре тя да е направила каквото може за сигурността на документите си?

Не мога да разбера тезата на нападащите. Авторката просто иска да е осведомена. И съвсем не е маниачка или иска да живее в розов свят. Просто с оглед заобикалящата ни действителност иска да е вземе мерки. И да, случаите на злоупотреба с ЛК на клиенти съвсем не са малко.  Wink Дори в големите банки.  Mr. Green

Към момента клиент може да откаже да даде да се преснима ЛК. Служителят е длъжен просто да въведе данните и да ги свери без да прeснима ЛК.
А след малко време, след като влезе в сила GDPR ще видим кой как ще се справя. Лични данни, включително дори IP адрес ще могат да бъдат събирани само с изричното съгласие на клиента или ако се налага от някое нормативно изискване. Събирани означава не само снимана ЛК, но и записване на ЛК.  Mr. Green

Последна редакция: пн, 19 мар 2018, 17:38 от Анонимен

# 42
  • Варна
  • Мнения: 276
Здравейте на всички,
като специалист именно в тази област (защитата на личните данни), бих искала да потвърдя, че с влизане в действие на Регламент 2016/679 за защита на личните данни (25.05.2018) наистина се въвеждат много строги правила за всички, които работят с тях. От тази дата отпада регистрационния режим (този, който може да видите на сайта на Комисията за защита на личните данни) и отговорността да докажат законосъобразното и правилно обработване ще падне изцяло на Администраторите, които трябва да притежават и използват специални процедури, които да описват всяко едно действие с личните данни. Регламентът е за целия ЕС и за всички фирми и организации, които обработват данни на граждани на ЕС.

Общи условия

Активация на акаунт