За свекърите, мъжете и децата

  • 17 338
  • 150
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 79
Не изчетох подробно всичко, затова да питам: детето ти от важните членове на семейството ли е или е момиче?
Първото е момче, второто е момиче. И аз все си мисля каква би била съдбата й в това семейство. Даже преди да родя питах дали според него раждам втора ръка човек. Нееее, изобщо не било така. Но като цяло ситуацията е класическа - децата от женски пол са за украса.

# 46
  • Мнения: 3 662
И защо само на снахата се пада да гледа стария си свекър, не мога да разбера. Тия всичките изречения трябва да са отнесени към сина а не към жената. Значи снахата винаги е чужда но  като стане дума за гледане на свекъри се отнася само за нея. Много интересно значи.

# 47
  • София
  • Мнения: 28 954
А приказката за копанката е:


Живееше един много стар човек. Очите му недовиждаха, краката му не държаха, ръцете му трепереха. Когато ходеше, пристъпяше едва-едва и се подпираше с патерица. На трапезата разливаше чорбицата върху коленете си, преди да я поднесе до устата. Снаха му веднъж рече на мъжа си:
– Не мога да го търпя този старец. Не го искам на трапезата.
– Той ми е баща, какво да го правя?
– Ей там под стълбата съм му постлала едно скъсано чердже. Там да яде.
Синът, който беше отстъпчив човек, махна с ръка:
– Прави, както знаеш.
И снахата намести свекъра си под стълбището, където лежеше кучето. Блъсна пред него една дървена копанка, изсипа му в нея яденето и му подаде лъжицата.
Старецът преглътна два-три пъти и очите му се насълзиха, но нищо не каза. Внучето му видя дядовите сълзи и се замисли. Въздъхна дълбоко и излезе на двора. Намери един върбов чукан и почна да го дълбае с теслата.
– Какво правиш? – попита го баща му.
– Копаня дълбая – отвърна момчето.
– Защо ти е?
– За да храня в нея мама и тебе, когато остареете.
Бащата прехапа устни и разказа всичко на жена си. Майката се засрами, прибра свекъра си вкъщи, преоблече го и вече си го гледаше чистичък.

Глупава приказка. Винаги съм се чудела защо синът на въпросния свекър не си гледа бащата.

# 48
  • Мнения: 79
А приказката за копанката е:


Живееше един много стар човек. Очите му недовиждаха, краката му не държаха, ръцете му трепереха. Когато ходеше, пристъпяше едва-едва и се подпираше с патерица. На трапезата разливаше чорбицата върху коленете си, преди да я поднесе до устата. Снаха му веднъж рече на мъжа си:
– Не мога да го търпя този старец. Не го искам на трапезата.
– Той ми е баща, какво да го правя?
– Ей там под стълбата съм му постлала едно скъсано чердже. Там да яде.
Синът, който беше отстъпчив човек, махна с ръка:
– Прави, както знаеш.
И снахата намести свекъра си под стълбището, където лежеше кучето. Блъсна пред него една дървена копанка, изсипа му в нея яденето и му подаде лъжицата.
Старецът преглътна два-три пъти и очите му се насълзиха, но нищо не каза. Внучето му видя дядовите сълзи и се замисли. Въздъхна дълбоко и излезе на двора. Намери един върбов чукан и почна да го дълбае с теслата.
– Какво правиш? – попита го баща му.
– Копаня дълбая – отвърна момчето.
– Защо ти е?
– За да храня в нея мама и тебе, когато остареете.
Бащата прехапа устни и разказа всичко на жена си. Майката се засрами, прибра свекъра си вкъщи, преоблече го и вече си го гледаше чистичък.

В семейния ни контекст - свекърът ми не е гледал баща си и дядото е починал сам далеч от всички, мъжът ми помни ситуацията около тази самотна смърт и не иска това за баща си. Т.е. Прави обратното на баща си - загърбва децата си в полза на възрастния родител. Моят син какво ще направи след време?

# 49
  • Мнения: 15 619
И защо само на снахата се пада да гледа стария си свекър, не мога да разбера. Тия всичките изречения трябва да са отнесени към сина а не към жената. Значи снахата винаги е чужда но  като стане дума за гледане на свекъри се отнася само за нея. Много интересно значи.
Да, това е и моето мнение. Едвам се сдържах да не му пратя поздрави в първия си постинг в темата.  Льольо! Ама предполагам, че авторката няма да иска да му сподели, какъв въпрос е поставила тук...
Намерил, че премерил!

# 50
  • Мнения: 3 547
Именно, на сина да се разказват приказки и притчи. И самата приказка е малко странна - снахата го прибрала, синът му си се кефи.
Ама да си гледа бащата твоя мъж, но да наеме помощ за това, да не те ползва за всичко теб. Опитай поне да говорите може ли това да направите, с пари от общия бюджет, нали дядото ви е помагал с жилището.

# 51
  • Мнения: 20 264
При три живи деца снахата да е ДЛЪЖНА да гледа свекъра щото синът му е най-важният от семейството... е те това вече е върха. Демек сестрите явно или не понасят дядото или той ги смята за недостойни да обгрижват Негово величество.
И с извинение авторке, но мъжът ти е за точилка. Безплатен социален патронаж си осигурил, че и гледачка на по-важното и не толоз важното Му дете.
Завършен женомразец. Дедито добре си е свършил работата с възпитанието очевидно. Само едно не разбирам. Откъде ги намирате тези, че и семейства създавате с тях. Това е един безкраен кошмар и ти пожелавам по-бързо да излезеш от него.
След подобни заплахи към теб как "не ставаш" да гледаш ни баща му, ни децата Му, помисли какво е бъдещето ти с този човек. Как ще възпитате децата си и какви хора ще станат с подобни нагласи и среда.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 021
Авторката или е много млада, или много наивна или много зависима, за да търпи и да я заплашват, че ако не обгрижва дядото, ще й вземат децата.
Авторке, скръцни му със зъби на твоя робовладелец, зовящ се съпруг, за да се осъзнае в коя галактика се намира. Дядото си има деца, те са му длъжни. Ти си длъжна на твоите родители, ако говорим за задължения и грижи.

# 53
  • Мнения: X
Трите му живи и работещи наследници са го увесили на врата на чужд човек. Браво.
Нофелет не сте го разбрали. Приказката за копанката тук важи за синковеца и двете му сестрици, не за авторката.
Авторке, ще го кажа така - дилемата ти е 'аз повече майка ли съм, или снаха'. Като решиш кое е, си действай.
Между другото, сигнал до социалните май е добра идея. Почни с това.

# 54
  • Мнения: 3 662
Много добре го разбрах аз нофелет, баш такива са нагласите на много голяма част  от мъжете в България. Да не съм го виждала можеше и да си помисля, че съм се заблудила.

# 55
  • София
  • Мнения: 38 983
Такива да си! В моята тема преди 5-6 години половината хора твърдяха, че аз трябва да се грижа и за дядото, и за децата.

# 56
  • Мнения: 18 918
А откъде се предполага жената да вземе сили за това? Аз нямам такива.

# 57
  • Мнения: 20 264
Две малки деца и възрастен човек с деменция на раменете на една жена. Е, как не ги е срам някои "мъже" бе?!

# 58
  • София
  • Мнения: 28 954
А откъде се предполага жената да вземе сили за това? Аз нямам такива.
Дори да има сили, не е нейна работа да се грижи за свекъра си, а на мъжа ѝ.

# 59
  • Мнения: 15 619
Две малки деца и възрастен човек с деменция на раменете на една жена. Е, как не ги е срам някои "мъже" бе?!
Много хубаво си ги сложила в кавички.

Общи условия

Активация на акаунт