За свекърите, мъжете и децата

  • 17 319
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 79
Здравейте. Имам две малки деца и от две години живеем със свекъра ми, който е с деменция. Взехме го при нас заради невъзможността да се грижи сам за себе си. Аз съм по майчинство и по цял ден съм вкъщи. Но той отказва да спазва всякакви правила на дома - пие алкохол, не се къпе, крие си храна, оставя си хапчетата на достъпни за детето ми места, опитва се да го държи надвесен над терасата....Аз изнемогвам да държа очите си на четири вече. Как да опазя детето си? Синът му казва, че няма смисъл да се опитвам да постигна някакво разбиране от негова страна. Аз разбирам болестта, но той е още адекватен и всичко е по-скоро от характера му и идеята, че е решил, че цял живот е работил и сега трябва някой да му прислужва. Дори, когато бях бременна,  ми се караше защо още не съм му сложила да обядва. Синът му е с променлив характер - понякога му се ядосва и ме защитава, понякога ми се сърди, защо не съм направила баща му или защо съм му се карала за нещо. Обмислям да напусна дома и да заживее сама с децата. Трябва ли да се опитам да потърся помощ от някакъв вид терапевт с идеята, че моите нерви може да са опънати след раждането на второто дете или съм в шах и мат и така или иначе няма адекватно решение на проблема.

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Хората са казали - старост нерадост Sad само не разбирам хем е с деменция, хем казваш, че е адекватен? Според мен е много важно как се държи човек към възрастния човек - ако се държиш с него като с дете, той все повече ще се вдетинявя и по-добре няма да става. Дори и да си изнервена след раждането, когато човек по никакъв начин не се старае да спазва дадени норми няма как да не се ядосваш. Мисля че е крайно да си вземеш децата и да си тръгнеш, но пък  и двамата мъже трябва ясно да разберат, че са пример за две малки деца и те са важните.

# 2
  • Мнения: 9 196
Взимай си багажа и се махай. С такива няма оправия. Ще си прави каквото му скимне, ай сиктир. Един живот имаш и ти, и децата ти.

Мъжа ти, като много знае, да си го гледа той и да му слага обяд. Егати нахалството ...

# 3
  • София
  • Мнения: 13 477
Salsisha, а знаеш ли я приказката за копанката и дядото под стълбите?
Все пак това е бащата на съпруга й. Човекът е болен. Много е лесно снахата и внуците да си вдигнат шапките. И синът му може да си тръгне с тях, а той да кара, както може. Идеален пример за грижовни деца, който после и техните деца да последват някой ден.

Axinora89, имате ли финансова възможност да наемете човек да се грижи за дядото и да го отделите от вас или да го изпратите в специализирано заведение? Щом не е в много тежко състояние, може в старчески дом, където имат съответните умения да се грижат за възрастни хора с подобни проблеми.

# 4
  • Мнения: 5 468
Тук мъжът ти е за бой. Той е човекът, който трябва да заеме позиция, ако децата му са застрашени по някакъв начин. Ти си майка и за теб на първо място е сигурността на децата. То по принцип съжителството със свекър или свекърва може да донесе много негативи, та си представям, ако са с такова заболяване, какво чудо е.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 782
Здравейте. Имам две малки деца и от две години живеем със свекъра ми, който е с деменция. Взехме го при нас заради невъзможността да се грижи сам за себе си. Аз съм по майчинство и по цял ден съм вкъщи. Но той отказва да спазва всякакви правила на дома - пие алкохол, не се къпе, крие си храна, оставя си хапчетата на достъпни за детето ми места, опитва се да го държи надвесен над терасата....Аз изнемогвам да държа очите си на четири вече. Как да опазя детето си? Синът му казва, че няма смисъл да се опитвам да постигна някакво разбиране от негова страна. Аз разбирам болестта, но той е още адекватен и всичко е по-скоро от характера му и идеята, че е решил, че цял живот е работил и сега трябва някой да му прислужва. Дори, когато бях бременна,  ми се караше защо още не съм му сложила да обядва. Синът му е с променлив характер - понякога му се ядосва и ме защитава, понякога ми се сърди, защо не съм направила баща му или защо съм му се карала за нещо. Обмислям да напусна дома и да заживее сама с децата. Трябва ли да се опитам да потърся помощ от някакъв вид терапевт с идеята, че моите нерви може да са опънати след раждането на второто дете или съм в шах и мат и така или иначе няма адекватно решение на проблема.
Абсурдно е да търпя такава ситуация.
Не си прислуга.

П.П. Не говоря наизуст. И моят свекър се беше объркал, че след като свекърва ми почина, на мен се пада честта да му прислужвам.

# 6
  • Мнения: 9 196
Salsisha, а знаеш ли я приказката за копанката и дядото под стълбите?
Все пак това е бащата на съпруга й. Човекът е болен. Много е лесно снахата и внуците да си вдигнат шапките. И синът му може да си тръгне с тях, а той да кара, както може. Идеален пример за грижовни деца, който после и техните деца да последват някой ден.

Axinora89, имате ли финансова възможност да наемете човек да се грижи за дядото и да го отделите от вас или да го изпратите в специализирано заведение? Щом не е в много тежко състояние, може в старчески дом, където имат съответните умения да се грижат за възрастни хора с подобни проблеми.

И какво, като е болен, позволено му е всичко ли? Приоритет на жената са децата, тяхната безопасност, здраве и спокойствие.

А сина на "болния", ако мисли жена си за слугиня и болногледачка, заслужава да види как е сам.

# 7
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
Той от време на време не на себе си така ли? Защото пишеш, че е с акъла си. Не можете да го изхвърлите, но трябва да има някакви граници на претенциите му. Нека мъжът ти говори с него, когато е с акъла си.

# 8
  • Мнения: 15 619
Той от време на време не на себе си така ли? Защото пишеш, че е с акъла си. Не можете да го изхвърлите, но трябва да има някакви граници на претенциите му. Нека мъжът ти говори с него, когато е с акъла си.
От човек с деменция не може да очакваш, че с разговор ще се оправи. След пет минути може и да не си спомня за теб, камо ли за разговора и изискванията, предявени към него.
Просто, в такава ситуация, всички налични възрастни близки, живеещи с него, трябва да го пазят, а и децата си също, щом има вече рискови случки. Не става само с прибиране в къщи. Това не е достатъчно. Казвам го за съпруга.

# 9
  • Мнения: 2 111
Според мен сигурността на децата е на първо място, но разбира се не може да го оставят на произвола на съдбата. Авторката и мъжът ѝ да помислят за алтернативно настаняване. Доколкото ми е известно, с напредване на възрастта този тип заболявания прогресират. Имаше преди време една подобна тема, където авторката беше писала, че свекърът е подпалил апартамента. Това си е опасно.
Също така, мъжът на авторката да се включи активно в обгрижването. Какво е това - някой да се кара на бременна жена, че закъсняла да му сложи (!) обяда. Значи знае да се кара, но не знае да си сипе манджа и да си отреже хляб. Ако не може той, със сигурност сина му може.
Апропо, чие е жилището, в което живеете?

# 10
  • Deutschland
  • Мнения: 5 457
Ако някой държи детето ми надвесено над терасата, на секундата си събирам багажа и да ме няма. Или пък да оставя хапчета на лесно достъпни места. Не ме е грижа баща ли е, майка ли е на мъжа ми - заминавам. Здравето и безопасността на децата е над всичко.

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Имаш няколко варианта.
Мъжът ти да се включва активно в грижите за баща му.
Да се обърнете за помощ към лекар,защото дядото може да се държи отвратително заради заболяването си.А състоянието му може да се влошава с годините .
Ние имахме подобни проблеми със свекървата и ни помогна невролог.Изписа и лекарства и сега се държи по-добре.Но ние не живеем заедно.
Да наемете човек да гледа дядото.
И последния вариант е да си тръгнеш с децата,защото това може да продължи с години.

# 12
  • Мнения: X
Колко дълго се проточва това вече? Къде е живял дядото преди това?

# 13
  • Мнения: 12 674
И ти , и мъжът ти трябва да схванете сериозността на заболяването.

# 14
  • Мнения: 3 545
Мъжът ти си е намерил безплатна болногледачка - т.е. ти си това. Достатъчно грижи си имаш с децата си, много е рисково ежедневието с дядото, както го описваш. Синът на болния трябва да намери друго решение за баща си или ти да се изнесеш, защото ще става по-зле.
Не, не прекаляваш, не си изнервена допълнително от скорошното раждане - ситуацията е опасна и е изцяло в твой и на децата ти ущърб. Говори със съпруга си и дано намерите решение заедно, иначе се спасяваш с децата.

# 15
  • Nice
  • Мнения: 946
Щом има малки деца в апартамента наистина не е много удачно да съжителствате с дядото.
Потърсете алтернатива за настаняване в свестен дом.
Ясно е, че не може за оставите човека на произвола, все пак е родител. Но съпругът да си поеме неговата част от задълженията. Ти с какво си длъжна на свекъра?
Опре ли ножа до кокала все снахите се нагърбват с основната грижа по болни свекъри. Що един път не съм видяла зет да обгрижва и да слугува на тъстове.

Гледай си децата и следи за безопасността им защото деменцията е коварна. Говори задължително с мъжа си. Обясни му, че настаняването в дом не значи, че зарязвате дядото. Просто вие не може да му осигурите адекватните грижи.

Кога в България ще направят нормални домове и ще се разбере, че тия хора имат право на грижи. И че е нормално роднините да не могат да им ги осигурят, защото не са специалисти? Rage
 И че пращането в дом не значи,че искаш да се оттървеш от родителя, а че му предоставяш възможност за по-нормолен живот с адекватно обгрижване.

# 16
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
 Да настаниш възрастен човек в държавен старчески дом никак не е лесно и мисля,че има  условие човека да няма собствено жилище.
В частните става по-лесно и по-бързо,но и те са пълни и е скъпо.
Най-евтиния хоспис ,който ние намерихме е 500лв.на месец.

# 17
  • София
  • Мнения: 13 477
Надали ще им излезе по-евтино, ако жената няма къде да иде с децата и излезе на квартира, а мъжът остане да се грижи за баща си (изискват се постоянни грижи при това заболяване и с напредването му мъжът трябва да спре да работи, което още повече ще увеличи разходите). Цената си струва, защото тя ще осигури сигурност и спокойствие в семейството.
В противен случай има 2 изхода - или се разделят и всеки се спасява сам, или изхвърлят дядото като куче. Нито един от двата варианта не ми изглежда нормален.

# 18
  • Мнения: 79
Здравейте, благодаря за отговорите и различните гледни точки.
Няколко отговора - живеем на първи етаж и историята с надвесването на бебето така или иначе завърши с изнасянето ми и престой при родителите ми за известен период.
Жилището е наше, но дядото ни е помагал през годините за изплащането му.
Имам особено мнение за домовете, така че не ми се иска да се стига до там.
Прави са тези, които пишат, че няма особен ефект от каквито и да било изисквания към човека. Той забравя доста бързо какво е било изискването. Кара си на автопилот като цяло. Но заболяването изважда "приятни" черти на характера. А той е свикнал цял живот да заповядва и семейството да изпълнява. А аз съм живяла в семейство, където жените са уважавани, ане са обслужващ персонал, та ми е особено обидна тази част. А дядото прави на пук - ако не му сложа да яде, не става да яде. Пробвала съм нарочно. Цял ден може да стои гладен и накрая като се прибере сина му му се оплаква как е бил оставен гладен. Понякога се оплаква и на дъщерите си. И някак си аз съм най-лошият човек на света само защото твърдо реших,че не желая да съм прислуга и няма да сервирам храна на хора, които все още имат физическата възможност сами да се справят.
А за децата ме е страх постоянно. А мъжа ми ме нарича хипохондричка и невротичка.

# 19
  • Мнения: 18 737
Не знам как издържаш. Аз не искам да си го и помислям. Но не мога да си представя живот дори със здрави роднини.

# 20
  • Наблизо
  • Мнения: 6 179
Цял ден може да стои гладен и накрая като се прибере сина му му се оплаква как е бил оставен гладен. Понякога се оплаква и на дъщерите си. И някак си аз съм най-лошият човек на света само защото твърдо реших,че не желая да съм прислуга и няма да сервирам храна на хора, които все още имат физическата възможност сами да се справят.

Щом има и дъщери,защо баш ти си оставена да си обслужващ персонал,и то безплатен и без право на глас?И аз съм с особено мнение за домовете,обаче каква ви е алтернативата?Не сте се насадили сами в тази ситуация,че сега ''да сърбате''.
Ти коя си им на тях,роб ли купен,плащат ли ти,че точно теб да оставят да прислугваш на дядото?

# 21
  • Мнения: 3 545
Значи и дъщери имал дядото. Но снахата трябва да го гледа. Трябва заедно да намерите друго решение, но мъжът ти не е прав да те обвинява, той ти е прехвърлил задълженията си на син, сестрите му също.

# 22
  • София
  • Мнения: 13 477
Специално за храненето е нормално при тази болест - някои ядат постоянно, други отказват, трети решават, че нарочно някой ги държи гладни и т.н.
Споменаваш, че човекът има дъщери. Т.е. съпругът ти не е единствено дете. В такъв случай да сядат със сестрите му и да намерят максимално бързо най-доброто решение, за да може ти да си спокойна и децата ти да са защитени. Дори и да е скъп частният дом, разделени разходите на 3 или повече деца, става съвсем поносимо.

# 23
  • Мнения: 18 737
И за мен е най-честно трите деца да си разделят разходите по дом за дядото.

# 24
  • Мнения: 79
Някак попаднах в странно патриархално семейство, където синът е единственият важен. Той е трето дете, но дядото най-много на него е помагал през годините и някак си и дядото и синът му смятат за съвсем естествено и задължително дядото да изживее старините си при нас. Т.е. И здрав да беше, пак тук би се озовал. Така че сестрите няма да имат никакво участие - ни в решения, ни в споделяне на разходи.
За безплатната болногледачка - така се чувствам, да. А дядото както се оправяше сам, месец-два след като се нанесох в апартамента за постоянно реши, че и той ще дойде тук.

# 25
  • Мнения: 18 737
Все пак си млада и имаш здрави нерви. Желая ти успех.

# 26
  • София
  • Мнения: 38 704
И за мен е най-честно трите деца да си разделят разходите по дом за дядото.

Подкрепям.  Като човек минал в последните години през същото.

Ако стане нещо опасно с някое от децата, веднага вдигаш скандал, ама яко! Рискът е огромен, за съжаление. Така, както е ок дядото в един момент, в следващия е способен на ужасна глупост.

# 27
  • Мнения: 9 196
Цял ден може да стои гладен и накрая като се прибере сина му му се оплаква как е бил оставен гладен. Понякога се оплаква и на дъщерите си. И някак си аз съм най-лошият човек на света само защото твърдо реших,че не желая да съм прислуга и няма да сервирам храна на хора, които все още имат физическата възможност сами да се справят.

Щом има и дъщери,защо баш ти си оставена да си обслужващ персонал,и то безплатен и без право на глас?И аз съм с особено мнение за домовете,обаче каква ви е алтернативата?Не сте се насадили сами в тази ситуация,че сега ''да сърбате''.
Ти коя си им на тях,роб ли купен,плащат ли ти,че точно теб да оставят да прислугваш на дядото?

Именно.

А мъжа ми ме нарича хипохондричка и невротичка.

А мъжа ти е грубиян и неблагодарен селяндур. И с времето най-вероятно ще стане същия нахал, като баща си, ако вече не е .

# 28
  • Мнения: 2 111
О, но щом има и други деца - поделят се разходите за един хубав частен хоспис или за наемане на гледачка и отделяне в друго жилище и толкова. ТИ не си длъжна да слугуваш на никого. Че и ще те критикува мъжът ти. Вероятно и той е наследил неговият нрав. Как изобщо се реши да се върнеш след като веднъж си се изнесла?
Иначе дядото значи е достатъчно с акъла си да ти прави напук, несядайки да яде цял ден и после да се оплаква от теб, ама-ха.

# 29
  • Мнения: 79
По темата за "ужасната глупост". Веднъж, докато сервирах вечерята дядото бе вече на масата, голямото ми дете - тогава малко над година обикаляше наоколо. И е посегнало към масата и взело ножът (не кухненски, а от тези вълнообразните). Аз изтръпвам и решавам, че имам малко повече крачки до детето и ако тръгна натам не е ясно дали то няма да се стресне. Казвам на дядото - вземи му ножа. А той ми се смее и вика - Нищо няма да му стане, той ножът не е остър. Е, наложи се да се затичал и да извзема ножът. И тогава започнах спор с дядото за това, че аз решавам кое е или не е опасно за детето ми и след като съм казала да му го вземе да не ми се смее насреща. Появи се мъжа ми и започна да ми се кара, защо викам на баща му. А аз виках. Сигурна съм, защото още помня как ми биеше сърцето. И тогава пак бях наречена истерична. Даже ми предложиха да ходя на психиатър, защото не се държа нормално и сигурно не са ми се наместили хормоните след раждане и кърмене. Разбирате ли? Казват ми, че не съм нормална. И аз почнах да се питам наистина ли не мога да погледна на ситуацията адекватно. Супер е тежко да започнеш да не вярваш на преценката си.

# 30
  • София
  • Мнения: 38 704
Ооо, ама това нищо не е! Да не те плаша, купонът тепърва започва. Пожарче, бягане от къщи ...
Обвинения, че го крадете или тровите...

# 31
  • Мнения: 3 545
Съпругът ти те използва и не те уважава, реши как ще постъпиш.

# 32
  • София
  • Мнения: 13 477
Според мен, проблемът е основно със съпруга ти. Дядото е само "върхът на айсберга".

# 33
  • Мнения: 630
Мда, поредната панчаревска трагедия.

# 34
  • Мнения: 2 111
Дете на годинка и малко и аз не бих оставила да си играе с нож. Щом имаш възможност и смяташ, че притежаваш достатъчно сили да се справяш сама, изнеси се. Нищо не е над живота и здравето на децата ти. Бъди подготвена обаче, че мъжът ти може да откаже да ти помага финансово и с грижи за децата.
Скрит текст:
П.С. Какво е "панчаревска трагедия"?

# 35
  • Мнения: 79
По-големият проблем не е дали ще помага, а дали ще пречи. Защото вчера при сериозен разговор ми каза, че мога да си ходя, но той ще гледа децата и ще им наеме детегледачка. На мен явно ми тежал семейният живот и не мога да се справя с гледането на две деца.

# 36
  • София
  • Мнения: 38 704
И тия сме ги чували!
Ами тогава го помоли мило да наеме гледачка за дядото.

# 37
  • Наблизо
  • Мнения: 6 179
Мила,стискам палци.Предполагам имаш работа и родителите ти ще те приютят...така,че спокойно няма как да ти вземе децата,но си права че от злоба ще ти прави проблеми.
Само се надявам,да не е агресивен..

# 38
  • Deutschland
  • Мнения: 5 457
И коя институция ще му повери децата?

# 39
  • София
  • Мнения: 38 704
Като стана дума за институции...ако изпищиш на социалните, веднага ще реагират в такъв случай.

# 40
  • София
  • Мнения: 8 000
При наличие на три здрави, прави и вменяеми деца на дядото, да ми го изсипят на мен като ангажимент, не би се получило. Всички са те взели за канарче и са те превърнали в прилужница.
Нормално е да си сготвила и да отделиш и за дядото. Нормално е да му помогнеш с почистване, пране. Нормално е да му съдействаш със смяна на завивките.
Но да ти го тропосат като цялостен и ежедневен ангажимент, ами не, не е нормално. А да имат и претенции за навременност на услугата, е нахално.
Проблемът е в телевизора на мъжа ти и в начина, по който те възприема.

# 41
  • Мнения: 3 545
По-големият проблем не е дали ще помага, а дали ще пречи. Защото вчера при сериозен разговор ми каза, че мога да си ходя, но той ще гледа децата и ще им наеме детегледачка. На мен явно ми тежал семейният живот и не мога да се справя с гледането на две деца.

Нещо много са сгрешени представите на мъжа ти - ще наеме детегледачка да замести теб за децата, но няма да наеме болногледачка за баща си. И как детегледачката ще се справи и с болния? Въобще мъжът ти само си говори, но проблемът е, че не те смята за човек. Как така ще ти вземе децата? И ще те задължава да си всичко, което той би трябвало да е?
Щом вече сте говорили и така ти е казал, изчакай да иде на работа и си заминавай с децата при вашите. Обади му се веднага като си на сигурно място, че дядото е сам.

# 42
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
Не изчетох подробно всичко, затова да питам: детето ти от важните членове на семейството ли е или е момиче?

# 43
  • Мнения: 2 111
О, да - ще ти ги вземе децата, друг път. За да ги повери на детегледачка в съжителство с ментално болен дядо, който неколкократно ги е поставял в опасни ситуации. Точно никой няма да му ги даде. Ни-кой.
Вземи в ръце живота, здравето и безопасността на децата си, а и своите.

# 44
  • Мнения: 3 231
А приказката за копанката е:


Живееше един много стар човек. Очите му недовиждаха, краката му не държаха, ръцете му трепереха. Когато ходеше, пристъпяше едва-едва и се подпираше с патерица. На трапезата разливаше чорбицата върху коленете си, преди да я поднесе до устата. Снаха му веднъж рече на мъжа си:
– Не мога да го търпя този старец. Не го искам на трапезата.
– Той ми е баща, какво да го правя?
– Ей там под стълбата съм му постлала едно скъсано чердже. Там да яде.
Синът, който беше отстъпчив човек, махна с ръка:
– Прави, както знаеш.
И снахата намести свекъра си под стълбището, където лежеше кучето. Блъсна пред него една дървена копанка, изсипа му в нея яденето и му подаде лъжицата.
Старецът преглътна два-три пъти и очите му се насълзиха, но нищо не каза. Внучето му видя дядовите сълзи и се замисли. Въздъхна дълбоко и излезе на двора. Намери един върбов чукан и почна да го дълбае с теслата.
– Какво правиш? – попита го баща му.
– Копаня дълбая – отвърна момчето.
– Защо ти е?
– За да храня в нея мама и тебе, когато остареете.
Бащата прехапа устни и разказа всичко на жена си. Майката се засрами, прибра свекъра си вкъщи, преоблече го и вече си го гледаше чистичък.

# 45
  • Мнения: 79
Не изчетох подробно всичко, затова да питам: детето ти от важните членове на семейството ли е или е момиче?
Първото е момче, второто е момиче. И аз все си мисля каква би била съдбата й в това семейство. Даже преди да родя питах дали според него раждам втора ръка човек. Нееее, изобщо не било така. Но като цяло ситуацията е класическа - децата от женски пол са за украса.

# 46
  • Мнения: 3 654
И защо само на снахата се пада да гледа стария си свекър, не мога да разбера. Тия всичките изречения трябва да са отнесени към сина а не към жената. Значи снахата винаги е чужда но  като стане дума за гледане на свекъри се отнася само за нея. Много интересно значи.

# 47
  • София
  • Мнения: 28 782
А приказката за копанката е:


Живееше един много стар човек. Очите му недовиждаха, краката му не държаха, ръцете му трепереха. Когато ходеше, пристъпяше едва-едва и се подпираше с патерица. На трапезата разливаше чорбицата върху коленете си, преди да я поднесе до устата. Снаха му веднъж рече на мъжа си:
– Не мога да го търпя този старец. Не го искам на трапезата.
– Той ми е баща, какво да го правя?
– Ей там под стълбата съм му постлала едно скъсано чердже. Там да яде.
Синът, който беше отстъпчив човек, махна с ръка:
– Прави, както знаеш.
И снахата намести свекъра си под стълбището, където лежеше кучето. Блъсна пред него една дървена копанка, изсипа му в нея яденето и му подаде лъжицата.
Старецът преглътна два-три пъти и очите му се насълзиха, но нищо не каза. Внучето му видя дядовите сълзи и се замисли. Въздъхна дълбоко и излезе на двора. Намери един върбов чукан и почна да го дълбае с теслата.
– Какво правиш? – попита го баща му.
– Копаня дълбая – отвърна момчето.
– Защо ти е?
– За да храня в нея мама и тебе, когато остареете.
Бащата прехапа устни и разказа всичко на жена си. Майката се засрами, прибра свекъра си вкъщи, преоблече го и вече си го гледаше чистичък.

Глупава приказка. Винаги съм се чудела защо синът на въпросния свекър не си гледа бащата.

# 48
  • Мнения: 79
А приказката за копанката е:


Живееше един много стар човек. Очите му недовиждаха, краката му не държаха, ръцете му трепереха. Когато ходеше, пристъпяше едва-едва и се подпираше с патерица. На трапезата разливаше чорбицата върху коленете си, преди да я поднесе до устата. Снаха му веднъж рече на мъжа си:
– Не мога да го търпя този старец. Не го искам на трапезата.
– Той ми е баща, какво да го правя?
– Ей там под стълбата съм му постлала едно скъсано чердже. Там да яде.
Синът, който беше отстъпчив човек, махна с ръка:
– Прави, както знаеш.
И снахата намести свекъра си под стълбището, където лежеше кучето. Блъсна пред него една дървена копанка, изсипа му в нея яденето и му подаде лъжицата.
Старецът преглътна два-три пъти и очите му се насълзиха, но нищо не каза. Внучето му видя дядовите сълзи и се замисли. Въздъхна дълбоко и излезе на двора. Намери един върбов чукан и почна да го дълбае с теслата.
– Какво правиш? – попита го баща му.
– Копаня дълбая – отвърна момчето.
– Защо ти е?
– За да храня в нея мама и тебе, когато остареете.
Бащата прехапа устни и разказа всичко на жена си. Майката се засрами, прибра свекъра си вкъщи, преоблече го и вече си го гледаше чистичък.

В семейния ни контекст - свекърът ми не е гледал баща си и дядото е починал сам далеч от всички, мъжът ми помни ситуацията около тази самотна смърт и не иска това за баща си. Т.е. Прави обратното на баща си - загърбва децата си в полза на възрастния родител. Моят син какво ще направи след време?

# 49
  • Мнения: 15 619
И защо само на снахата се пада да гледа стария си свекър, не мога да разбера. Тия всичките изречения трябва да са отнесени към сина а не към жената. Значи снахата винаги е чужда но  като стане дума за гледане на свекъри се отнася само за нея. Много интересно значи.
Да, това е и моето мнение. Едвам се сдържах да не му пратя поздрави в първия си постинг в темата.  Льольо! Ама предполагам, че авторката няма да иска да му сподели, какъв въпрос е поставила тук...
Намерил, че премерил!

# 50
  • Мнения: 3 545
Именно, на сина да се разказват приказки и притчи. И самата приказка е малко странна - снахата го прибрала, синът му си се кефи.
Ама да си гледа бащата твоя мъж, но да наеме помощ за това, да не те ползва за всичко теб. Опитай поне да говорите може ли това да направите, с пари от общия бюджет, нали дядото ви е помагал с жилището.

# 51
  • Мнения: 20 028
При три живи деца снахата да е ДЛЪЖНА да гледа свекъра щото синът му е най-важният от семейството... е те това вече е върха. Демек сестрите явно или не понасят дядото или той ги смята за недостойни да обгрижват Негово величество.
И с извинение авторке, но мъжът ти е за точилка. Безплатен социален патронаж си осигурил, че и гледачка на по-важното и не толоз важното Му дете.
Завършен женомразец. Дедито добре си е свършил работата с възпитанието очевидно. Само едно не разбирам. Откъде ги намирате тези, че и семейства създавате с тях. Това е един безкраен кошмар и ти пожелавам по-бързо да излезеш от него.
След подобни заплахи към теб как "не ставаш" да гледаш ни баща му, ни децата Му, помисли какво е бъдещето ти с този човек. Как ще възпитате децата си и какви хора ще станат с подобни нагласи и среда.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 000
Авторката или е много млада, или много наивна или много зависима, за да търпи и да я заплашват, че ако не обгрижва дядото, ще й вземат децата.
Авторке, скръцни му със зъби на твоя робовладелец, зовящ се съпруг, за да се осъзнае в коя галактика се намира. Дядото си има деца, те са му длъжни. Ти си длъжна на твоите родители, ако говорим за задължения и грижи.

# 53
  • Мнения: X
Трите му живи и работещи наследници са го увесили на врата на чужд човек. Браво.
Нофелет не сте го разбрали. Приказката за копанката тук важи за синковеца и двете му сестрици, не за авторката.
Авторке, ще го кажа така - дилемата ти е 'аз повече майка ли съм, или снаха'. Като решиш кое е, си действай.
Между другото, сигнал до социалните май е добра идея. Почни с това.

# 54
  • Мнения: 3 654
Много добре го разбрах аз нофелет, баш такива са нагласите на много голяма част  от мъжете в България. Да не съм го виждала можеше и да си помисля, че съм се заблудила.

# 55
  • София
  • Мнения: 38 704
Такива да си! В моята тема преди 5-6 години половината хора твърдяха, че аз трябва да се грижа и за дядото, и за децата.

# 56
  • Мнения: 18 737
А откъде се предполага жената да вземе сили за това? Аз нямам такива.

# 57
  • Мнения: 20 028
Две малки деца и възрастен човек с деменция на раменете на една жена. Е, как не ги е срам някои "мъже" бе?!

# 58
  • София
  • Мнения: 28 782
А откъде се предполага жената да вземе сили за това? Аз нямам такива.
Дори да има сили, не е нейна работа да се грижи за свекъра си, а на мъжа ѝ.

# 59
  • Мнения: 15 619
Две малки деца и възрастен човек с деменция на раменете на една жена. Е, как не ги е срам някои "мъже" бе?!
Много хубаво си ги сложила в кавички.

# 60
  • Наблизо
  • Мнения: 6 179
Български,какви “мъже”.Това само при нас го има.Хем малко от турската ориенталщина,ама каквото отърва нали,хем “западняк” ама пак каквото отърва.
Едни сърби са по-добре значи..че и като руснаците побийват някои български “мъже”.
Не очаквам ММ да има някакви задължения към моите родители,аз също към техните.Добре че на Запад си оплитат кошницата предварително..

# 61
  • Мнения: 20 028
А, не, аз не деля хората на българи и другите, от по-добрите нации. До човек е, има и стабилни български мъже (като навсякъде). Но някои са такива мерзавци, че... толкоз години и не можах да спра да се ядосвам, че има мъже (в конкретния случай, но не означава, че няма и жени лейки), които се държат като предатели.
Жена му, най-милия и уж близък човек, то тръгнало да ѝ обяснява как ще ѝ вземе децата, защото се отнася "лошо" с баща му. Обяснявам си го единствено с факта, че в нечии глави наистина мислите се джуркат като смути. Пълна каша.

# 62
  • Мнения: 3 784
Специално за любителите на приказката за копанката: ами така де, какви са тия лигавщини на снахата - надвесил бебето - надвесил, нали не го е изтървал? Следващият път, като го изтърве, тогава ще му мислим.

Не знам какво да посъветвам авторката, наистина не виждам полезен ход, защото проблемът е основно в отношението на мъжа й към нея. След като на него настоящата ситуация му изнася и не я има за човек, как би съдействал за облекчаване на положението й?

# 63
  • Мнения: 1 383
На колко години е въпросния свекър?Дали наистина е с деменция и толкова възрастен или просто така му е по-удобно на човека- да се навре в дома на сина си под предлог,че не може сам ....за да бъде обслужван.А това,че ви създава напрежение до степен,че ти си готова да се изнесеш с децата и,че ще ви разбие семейството не го интересува.
И то не е ден/два ,а две години до сега...Ами как ще е за в бъдеще?Щом ти прави напук, и разни номера хич не е за жалене.
Не може ли ако живеете в един град да си отиде у дома, а мъжа ти да минава през дома му след работа и да му помага.Да проучите при социалните служби възможността за социален патронаж до дома или кухня в района в който живее,за да ходи да се храни.
Иначе хич не съм оптимист за твоя случай-мъжа ти е с настройката ,че това е правилно и толкоз.Големи ядове ще имаш с него,щом е с такова разбиране за нещата......

# 64
  • София
  • Мнения: 17 852
Понякога изглежда, че са на себе си, а пак не са. Не се сърди на човека.
Виновникът в ситуацията не е дементният, а трезвият, т.е. съпругът ти.

Да натириш жена си новородено да се мъчи и натоварва не само с две деца, ами и с подобни грижи за болен човек е садизъм.
Да се хване на по- добра работа и да плащате на човек да помага. Дори да идва у вас, а свекър ти да остане да живее в дома, пак ще снеме голям товар от теб и нервите ти.

Изчетох останалите коментати, както и твоите допълващи...
Ами, първо браво, че си озаглавила темата по този начин, а не "имам проблем с дементен свекър". Проблемът ти е с мъжа ти, който е свиня. Очевидно изобщо не те уважава.
Няма какво да нищим свекъра. От друго поколение е, където такива разбирания не са рядкост, помагал е все пак за жилището ви и очевидно е болен.
Не го оправдавам, но мъжът ти е за бой.
Щял да ти вземе децата и за нищо не ставаш. Laughing 

Последна редакция: вт, 20 мар 2018, 01:22 от The Catcher in the Rye

# 65
  • Мнения: 9 196
Български,какви “мъже”.Това само при нас го има.Хем малко от турската ориенталщина,ама каквото отърва нали,хем “западняк” ама пак каквото отърва.
Едни сърби са по-добре значи..че и като руснаците побийват някои български “мъже”.
Не очаквам ММ да има някакви задължения към моите родители,аз също към техните.Добре че на Запад си оплитат кошницата предварително..

Мисля, че в случая, не е точно българин съпруга. Или ако е по лична карта, е от ония, които не ходят в църква, а джамия. Такива нрави - сина е най-важното дете, сина гледа родителите си /по-точно жена му/, дъщерята заминава в чужд дом и не се занимава повече с родителите си, а със свекърите, са обичайни за мюсулманските семейства. Дори бих конкретизирала за албанските и турските - от близките ни съседи.

# 66
  • Мнения: 3 654
Да нямаше да е лошо да е от друг етнос описания господин, но за съжаление не мисля, че е така.
Навсякъде по света момчето се тачи повече от момичето и на него се възлагат повече надежди като продължител на рода и носител на името. Жената като цяло се смята за загубена инвестиция, тъй като тя отива в друго семейство. Естествено не е валидно за всички има и свестни родители, които не си делят децата, но другото се среща достатъчно често.

# 67
  • Мнения: 18 737
Авторката засега се справя, че има свежи сили, но след време ще й е още по-трудно. Да взима мерки отсега.

# 68
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Вместо да те заплашва,че ще ти вземе децата и ще наеме детегледачка,нека да наеме болногледачка за баща си.Явно може да си позволи.

# 69
  • Наблизо
  • Мнения: 6 179
Само дрънка..пък да беше и помислил по-правдоподобно да му звучат заплахите.
Към авторката:Защо се върна,след като си се била изнесла вече един път?Как беше животът ти тогава,докато беше при родителите ти?

# 70
  • Мнения: 574
И аз това исках да попитам. Първият път като се изнесе, каква беше причината да се върнеш? Какво беше положението, докато те нямаше?

# 71
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Изчетох темата и останах без думи. Не знам откъде да започна, така че няма да започвам изобщо.

Авторке, беж с децата при твоите родители. Съвсем сериозно. Остави децата му да се оправят с него, ти си имаш твои.

Свекърът е дошъл да живее при вас, значи преди това е живял другаде. Идеалният вариант е да си отиде пак там да живее, трите му деца (или колкото са там на брой) да се редуват в грижите за него, а ти можеш да помогнеш като примерно започнеш да готвиш в малко по-голямо количество и да отделяш всекидневно порция и за него. Толкоз.

Абе, и аз да попитам - ти в крайна сметка върна ли се там с децата и ако да, защо?

# 72
  • Мнения: 79
Бях си тръгнала след историята с ножа. Но тогава бях в напреднала бременност с второто дете. Родителите ми са мили хора, но тогава ми върнаха обратно връзка, че трябва да съм по-хладнокръвна и да не взимам всичко толкова сериозно. Нищо не било станало, аз искам всичко най-добро за децата, но трябвало по-благо някак си да се отнасям към проблемите, които ми се трупат с мъжете вкъщи. В интерес на истината никога не съм им споделяла всичко за ситуацията вкъщи, вероятно и поради срам, че съм се вкарала в такъв филм. От друга страна, тогава мъжа ми мина през молби, обвинения, че съм най-лошия човек на света, защото като съм си отишла съм разстроила баща му и така ли трябвало да се постъпва с възрастни болни хора - да им се отнемат внуците и без друго само не го държали жив и т.н. Та така се завърнах в къщата на ужасите.

# 73
  • Мнения: 18 737
Не бих търпяла да се грижа за дядото аз. Той няма ли къде другаде да иде? Имай предвид, че децата ти като чуват как ти не си добре и т.н. утре може и наистина да решат, че майка им е психически нестабилна. И ще ти го натякнат с кеф след време - защото от две деца поне едно ще вярва повече на баща си. Въобще ситуацията е много кофти, мисли и решавай.

А аз например и наистина бих изперкала, ако съм на твое място и живея така.

# 74
  • Мнения: 3 545
Разкажи на вашите тогава с повече подробности. Не чакай много, действай докато имаш сили.

# 75
  • Мнения: X
От друга страна, тогава мъжа ми мина през молби, обвинения, че съм най-лошия човек на света, защото като съм си отишла съм разстроила баща му и така ли трябвало да се постъпва с възрастни болни хора - да им се отнемат внуците и без друго само не го държали жив и т.н. Та така се завърнах в къщата на ужасите.
Жена му се изнася с децата, а той се притеснява, че това е разстроило баща му?!? Думи нямам.
А и щом сама наричаш дома ви "къща на ужасите" не знам още какво правиш там. Изнасяй се докато можеш, защото очевидно по-добре няма да става.

# 76
  • Мнения: 20 028
Бях си тръгнала след историята с ножа. Но тогава бях в напреднала бременност с второто дете. Родителите ми са мили хора, но тогава ми върнаха обратно връзка, че трябва да съм по-хладнокръвна и да не взимам всичко толкова сериозно. Нищо не било станало, аз искам всичко най-добро за децата, но трябвало по-благо някак си да се отнасям към проблемите, които ми се трупат с мъжете вкъщи. В интерес на истината никога не съм им споделяла всичко за ситуацията вкъщи, вероятно и поради срам, че съм се вкарала в такъв филм. От друга страна, тогава мъжа ми мина през молби, обвинения, че съм най-лошия човек на света, защото като съм си отишла съм разстроила баща му и така ли трябвало да се постъпва с възрастни болни хора - да им се отнемат внуците и без друго само не го държали жив и т.н. Та така се завърнах в къщата на ужасите.
Е, ти може и да приемаш по-надълбоко някои ситуации, но перманентно да си в такава среда, няма как да не изперкаш. А подобно поведение от мъжа ти и то когато си бременна, си е жив садизъм. Не сме чули неговата страна и какво мисли той за ситуацията и твоята роля в нея, но разказано от теб, звучи наистина зловещо. Аз не бих издържала в подобна ситуация и седмица. Друг е въпросът, че не бих я допуснала, но да кажем, че съм попаднала – не е човешко. Не е редно мъжът ти да ти набива вина и да те тормози с някакво имагинерно чувство за дълг.

# 77
  • София
  • Мнения: 8 000
Имаш много сериозен проблем с мъжа ти - едно на ръка, че е склонен към насилие, но и е долен манипулатор.
Не зная на колко години си и дали си финансово зависима от него, но имай предвид, че дядото ти е най-малкия проблем. Следва много сериозно да премислиш защо допускаш мъжа ти да се отнася като отрепка с теб и да ти вменява такава вина.

# 78
  • Мнения: 18 737
Трябва да научим дъщерите си на всяка цена да избягват съжителство с роднините на мъжа си. Поне на мен това ще ми е важна задача за моите деца.

# 79
  • Наблизо
  • Мнения: 6 179
Успех Бианка,но ще е доста трудно.Като попрочетеш малко СО плюс темата за Мунчовците и ти става страшно..

# 80
  • Мнения: 18 737
Затова ще подковавам отрано... докато пораснат да им е вече набито в главата и да реагират на момента Simple Smile Simple Smile

# 81
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Майтап няма, и аз ще подковавам отрано. Ако някой ден прочета такава тема, написана от дъщеря ми , ще го осмъртя тоя боклук дето си е позволил да й размаха нож.

# 82
  • Наблизо
  • Мнения: 6 179
Аз също.Интересното е,че такива екземпляри само съм виждала - нямаме в семейството,което ме наляга на мисълта,че за да си падаш по такива,имаш домашен пример.

# 83
  • Мнения: 18 737
Никой не знае накъде може да му залитне детето. Затова - твърдо да ги научим поне да избягват сигурните капани на ужасите.

# 84
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
Трябва да научим дъщерите си на всяка цена да избягват съжителство с роднините на мъжа си. Поне на мен това ще ми е важна задача за моите деца.

Същото трябва да важи и за родата на майката.

# 85
  • Мнения: 18 737
Аз съм майката все пак и знам, че такава перспектива не седи при мен Simple Smile

# 86
  • Мнения: 20 028
Авторке, ние тук си говорим, но на теб не ти е леко в момента. С 2 малки деца и свекъра по цял ден. Направо не знам как се оправяш. Да ги следиш и тримата какви ги вършат, да обгрижваш, обслужваш, готвиш, че то време за възпитание на децата не остава. И вечерта мъжа ти да си дойде от работа, да седне на масата и да ти каже колко не ставаш щом не можеш две малки деца, болен възрастен мъж и къща да въртиш. Моля те, пиши какво си решила и как смяташ да постъпиш? Поговори с родителите си, не се срамувай, обясни им цялата ситуация.
А защо сестрите не искат да се грижат за дядото, не разбрах?

# 87
  • Наблизо
  • Мнения: 6 179
Защото не били вече от семейството,само синът е и затова снахата го гледа.

# 88
  • Nice
  • Мнения: 946
Леле, темата е завила в неочаквана посока.
Изобщо отношенията с мъжа са тотално сбъркани. Има ли смисъл и аз да го казвам.

Разбирам защо още от началото авторката казваше, че иска да се изнесе с децата. Проблемът не е само дядото ами и синът му.
Честно казано, изнасянето ми се струва адекватен вариант.
Не се чуди, авторке, взимай си децата и потърси подкрепа от роднини и приятели.
Мъжът ти да го видим как ще се оправя с болен баща сам самичък. Може и да му светне и да дойде да те моли да се върнеш.

# 89
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Със сигурност ще отиде. Ама не да я моли, а да й обясни каква долна предателка е, че не иска да носи на гърба си баща му при три здрави, прави деца, които би трябвало да го правят.

# 90
  • Мнения: X
Авторке, ако си представила на родителите си версията за горкия болен дементирал старец, вместо реалната история за егоистичния психопат и наследника му, вероятно те си мислят, че просто имаш проблеми с хормоните.
Но дори патриархален талибанин ще си прибере  дъщерята, барабар с децата й, ако чуе в детайли историята като твоята.  Събирай си багажа и бягай при вашите.

# 91
  • Мнения: 5 468
Авторке, след като ти прочетох допълващите историята постове, искрено ти съчувствам. Ако бях на твое място, щях да съм ужасно обидена, наранена и предадена от съпруга си заради отношението му. Баща му все пак му е баща, болен и възрастен, но ти не си длъжна нито да го гледаш, нито да го търпиш. Мъжът ти е този, който трябва да намери решение. Обаче, както описваш съпруга ти, постоянно вменяващ чувство за вина с изкривени ценности, подозирам, че няма да се промени. И да поговориш с него, едва ли ще те разбере. Най-много да ти напомни, че не се справяш, бият те хормоните и бягаш от отговорност. Лошото е, че той е възпитаван от баща си, че жените са второ качество хора. За вбъдеще това може да се отрази на дъщеря ти.

Да те успокоя, не може да ти вземе децата. В България съдилищата присъждат родителските права на бащата само в многи крайни ситуации-майката е наркоманка, проститутка, застрашава живота им и други подобни. Така че заплахите са му абсолютно напразни и единственият начин той да ги вземе е ти да се съгласиш на това.

Трудно е жена с две малки деца да се реши на развод, но ако бях на твое място, щях да се изнеса и да си подредя живота.  Аман от такива комплексирани мъже, които хем не поемат отховорност, хем вменяват чувство за вина, хем го играят глава на семейството. Дано не те обидя, но истинският мъж ще уважава грижите, които полагаш за баща му, защото ще е наясно, че това не е твой ангажимент. Но най-вече, истинският мъж няма да те постави в такова положение и ще е благодарен, ако ти все пак си загрижена и помагаш с нещо.

# 92
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Ще вземе децата друг път. Манипулации и глупости на търкалета. Я му кажи, че му ги даваш и се изнасяш сама и гледай сеир. Още не съм видяла мъж да се върже доброволно сам да гледа деца и да си жертва свободата и времето за почивка. Че и да се грижи за психично болен възрастен. Щял да плаща за външна помощ. Как ли пък не. Има ли представа колко ще му струва. Такива си търсят безплатно обслужване и стотинка няма да даде.

# 93
  • Мнения: 76
Ако темата беше публикувана от една от дъщерите, всички форумки щяха да пищят и да нареждат - защо не го гледат любимия му син и жена му, аууу какви гадове и егоисти. Някой и тема за проблем с муха ако пусне, пак ще има 50 страници с коментари нелепи. Направо се изумявам тук 90 процента от жените са като истерични даскалици, само дават акъл и то винаги категоричен - Аз това никога, При мен такова нещо никога не би минало. Представям си зад повечето никове какви плахи и изтормозени жени се крият, а тук се представят като най-перфектните от всички. Рояк от кресливи жени - всяка с железен характер - направо перфектни всезнайковци като във вицовете за свекървите.
ПС - авторката да дава адреса и разбеснелите мами да отидат да наритат мъжа й и дядото. Белким се успокоят

# 94
  • София
  • Мнения: 28 782
Ще вземе децата друг път. Манипулации и глупости на търкалета. Я му кажи, че му ги даваш и се изнасяш сама и гледай сеир. Още не съм видяла мъж да се върже доброволно сам да гледа деца и да си жертва свободата и времето за почивка. Че и да се грижи за психично болен възрастен. Щял да плаща за външна помощ. Как ли пък не. Има ли представа колко ще му струва. Такива си търсят безплатно обслужване и стотинка няма да даде.
Точно.
Axinora89, не се връзвай на такива измишльотини. И наистина говори с родителите ти, защото това положение, в което мъжът ти поставя, е абсурдно. Мъжът ти да си гледа родителя, да се разбере със сестрите си. Трима възрастни са, да се оправят.

# 95
  • САЩ
  • Мнения: 471
Имам страхотна идея! Скоро ли ти свършва майчинството? Може да се хванеш да работиш вечерни смени някъде (например в кварталния хранителен магазин). Като се прибира мъжа ти от работа към 17ч примерно, ти го оставяш да гледа децата и дядото и да върти домакинството и отиваш на работа. Ако  това не му помогне да осъзнае че на теб не ти е лесно, решението да го напуснеш ще е по-лесно. Пък и ще имаш някакви спестявания.
Лошото е че дядото е помагал финансово преди време и синът се чувства длъжен...

# 96
  • София
  • Мнения: 38 704
Прочетох и оплакването на авторката в Консултациите. Положението е трагично. Мъжът ти те е превърнал в нула с три запетайки. "Боса, бременна и до печката." Ако не се разбунтуваш сериозно, просто ще загубиш не децата, а себе си!!!

Искам да ти кажа, че даже в най-тежкия момент с моя свекър, когато беше у нас със счупен крак, аз ходех почасово на работа и мога да кажа, че това ме спаси в онзи момент. Голямата ми дъщеря беше преселена при нашите. Малкият май беше на градина.

# 97
  • София
  • Мнения: 8 000
Прочетох и аз питането в Консултациите. Излиза, че авторката практически е почти сама с двете деца и дядото.
Както и предполагах, реалният проблем е мъжа, а не толкова дементния дядо. Според мен е крайно време авторката да отиде при родителите си и да разкаже в цвят и краски какво се случва, а не да им спестява цялата история и те да си мислят, че всичко е нормално. И след този разговор да вземе решение дали да остане или не. Аз не бих.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Да ама на авторката не й стиска. Успяла е веднъж, после е преклонила главичка и се е върнала. С това му е показала, че може да си разиграва коня както си ще. Оттук нататък битката е загубена.

# 99
  • София
  • Мнения: 38 704
Трябва да се бори пак! Нали моя скъпия на няколко пъти ми го водеше дядото. Той бучи, аз търпя, търпя, разбунтувам се. Той го отведе. После пак.

# 100
  • Мнения: 1 454
Възможно е да не може да се върне при родителите си. Чета по-напред, че са я посъветвали да не обръща внимание, да е по-твърда!!! Може и на тях да им е тегаво да я прибират с две бебета.Натиск от мама и тате, обвинения от мъжа и момичето се е прибрало, има ли избор? Аз пък си мисля, защо да се изнася, това им е семейно жилище.Има шанс да се пооправят донякъде нещата, ако свекъра се изнесе, дементен бил, глупости, наместил се веднага след като се събрали/оженили.Подкрепят се двамата баща и син и си развяват .....егоизма.
Ахинора , единствен шанс да се видите като семейство е без свекъра, мъжа ти да избира, постави ултиматум.Ако те обижда, кажи да! такава съм , не си случил, точка.Да се изнасят двамата.

# 101
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Тя няма "топки" да го направи.

А за родителите не се знае всъщност дали няма да я подкрепят. Бая от истината им е спестила.

Я да го заплаши тоя плужек мъжа й, че иска развод, издръжка и семейното жилище до 18-тата година на децата и да видим тогава кой на кого и какво щял да вземе.

# 102
  • Мнения: 20 028
Я да го заплаши тоя плужек мъжа й, че иска развод, издръжка и семейното жилище до 18-тата година на децата и да видим тогава кой на кого и какво щял да вземе.
Най-много да я ошамари. Като чета какъв му е профила, натам отива.

# 103
  • София
  • Мнения: 17 852
За плъховете и хората.

Авторке, разкажи всичко на родителите си и ще ти помогнат.

# 104
  • София
  • Мнения: 38 704
На колко години точно са децата, ако не е тайна?

# 105
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Тя каза, че е в майчински с второто дете, така че то едва ли е на повече от две. Първото - да кажем 1-2 години по-голямо, може и малко повече.

# 106
  • Мнения: 79
Доста неща се казаха. Ще се опитам да отговоря на няколкото зададени въпроси. Децата са малко над 2 г. И на 6 месеца, така че още доста има до края на майчинството.
Дядото е диагностиран, не е преструвка. Просто част от екстрите на заболяването е разпада на личността и превръщането в завършен егоист. Засилва части на характера, които преди човек е можел да владее. Той не е виновен, просто на мен ми е в повече да стоя на търни около него и това, че той, в неговия си свят, е съвсем убеден, че аз съм длъжна да го обслужвам до степен да си хвърля мръсните дрехи след баня на средата на стаята и да чака аз да ги сложа за пране. С такъв характер си е бил дядото, просто аз не съм свикнала.
Родителите ми - вероятно, ако нещата ескалират, ще ме приберат. Но аз по-скоро бих търсила вариант да изляза на квартира. Имам хубава работа, няма да е проблем след като свърши майчинството ми, ако приемат децата на ясла. Сега обаче би било по-сложно.
Как се разпознава човек, който смята жените за обслужващ персонал? Аз не съм предполагала, че ще ми се случи. И преди да родя детето ми не съм забелязала признаци. Не знам. Може да се дължи на неприятното съвпадение от раждането ми и разболяваенто на дядото. Вероятно мъжът ми се опитва да се припознае като глава на семейството. А аз си мислех, че хората отдавна са равни.
Благодаря за обратната връзка, подкрепата и въпросите. Не знам как ще приключи всичко. И сте прави, че в момента ми е трудно да взема генерално решение. Емоционално съм изчерпана.

# 107
  • София
  • Мнения: 38 704
От много горчив личен опит - скоро /но може и да се проточи година-две/ дядото ще се влоши, ще почне да пада и ще се наложи да вземете решение. Не е виновен той, разбира се. Мъжът ти трябва да се стегне и да вземе решение - гледач, дом и подобни.

# 108
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Ако нещата ескалират не можеш ли да се прибереш при родителите си, голямото дете да тръгне на ясла, а те да ударят едно рамо с малкото? След като имаш хубава работа това ще означава, че можеш да се върнеш да работиш и да им се отплащаш финансово за помощта - с пазаруване и поемане на сметки. След като и малкото дете тръгне на ясла евентуално да помислиш за квартира. Обмисли ги тези неща, имай си някакъв нахвърлян план за всеки случай, говори с тях. Хубаво е човек да има резервни варианти дори и да не  му се наложи да прибягва до тях.

# 109
  • София
  • Мнения: 8 000
Ахинора, бащата е ангажимент на децата си. И тримата удобно са ти го прехвърлили, защото така е най-лесно.
Едно е да помагаш от добри чувства, но съвсем друго да ти го вменят като задължение.
Самият факт, че съпругът ти не се включва на битово ниво, излизайки с номера, че работи, а отделно отсъства и заради запивки с приятели, е много лош знак за вашия брак. Не му позволявай да те изкарва по-луда от дядото, защото не си. Звучиш като разумен и интелигентен човек, не допускай да те правят на луда. Направи опит да разговаряш с мъжа ти, но ако продължава да се прави на "дръж ми шапката", предприеми крачки за промяна. Гледането на болен, дементен възрастен е съсипващо, ако околните не се редуват в грижите.

# 110
  • Мнения: X
С такъв характер си е бил дядото, просто аз не съм свикнала.
Как се разпознава човек, който смята жените за обслужващ персонал?
Може да се дължи на неприятното съвпадение от раждането ми и разболяваенто на дядото. Вероятно мъжът ми се опитва да се припознае като глава на семейството.
... в момента ми е трудно да взема генерално решение. Емоционално съм изчерпана.
Подред.
Ти не си длъжна да свикваш. И недей да свикваш. Дядото е мърльо. Да бъдеш мърльо не е нещо, с което който и да е трябва да свиква. Това е нещо, което трябва да е изкоренено още в яслата.
Има начини и сигнали за разпознаване. От моя личен опит - нерядко тези сигнали се бъркат с проява на някакво рицарство и готовност за бащинство.
Мъжът ти предпочита да е 'синченцето', а не Мъжът. Заема удобната страна. Това не се дължи на раждането, нито на диагнозата на бащата. Просто му е по-удобно. Не се опитва да е глава на семейство, а да избяга от всякаква отговорност. 
Според мен осъзнаваш, че единственият начин е да прережеш тази ситуация, но още не си събрала смелост. За това не се изискват емоции, а напротив - да разсъждаваш рационално, не емоционално. Спри да ги жалиш, те тебе не те жалят.

# 111
  • Мнения: 18 737
И аз много мразя мъж да обяснява на жена си, че не е добре и не разбира и т.н. Почвай лека полека да си воюваш за своето място и за себе си. Това е.

# 112
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Настоявай да вземете болногледачка.

# 113
  • Мнения: 18 737
Няма как мъжът й да навре и детегледачка - грешни пари - в картинката. Дядото трябва да е другаде.

# 114
  • Мнения: 1 383
Къде е живял преди да дойде при вас?Може да си отиде в жилището и да бъде обслужван там. Аз вече казах в предния си пост,че може да ходи на кухня ,да се провери за личен асистент или патронаж ако трябва в социалните.
И пак ще попитам-на колко години е въпросния човек?
Ти гледаш 2 малки деца,едното от които е бебе.Не е твоя работа да се натоварваш с гледане и на друг човек,който макар и да е родител на мъжа ти предполагам не е и толкова възрастен,колкото и да е болен....Пази си здравето и нервите.
Той си има 3 деца-нека те да се погрижат.Мъжът ти ми се вижда голяма скатавка-какво ти го е нахлупил на теб!Едно е да помогнеш,а друго е да те използват и правят на балама.Я му се опъни!

П.С.Разгледах какво си писала в другите теми...Дядото е на 70г.с диагностицирана съдова деменция.Мъжа ти работи дълги часове през седмицата ,а в уикенда не само, че не се включва в грижите за децата,дома и баща си....а и си излиза с приятели.Пишеш,че си е запазил ергенските навици да излиза за дълго с приятели и да си я кара свободно,а ти не можеш дори да се изкъпеш или да отидеш до магазина,защото все има нещо по-важно или е забравил за уговорката ви,та се налага да викаш майка си.....И после ти пили на главата,че на теб ти тежал семейния живот.А той въобще какви ангажименти поема в това семейство??? Ама,че работа!

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 20:21 от Zhani

# 115
  • Мнения: 79
Мъжът ми му е трето дете, така че човекът си е възрастен. На 70 години е. Колкото моята баба.

# 116
  • София
  • Мнения: 38 704
Скоро пак ще сменяш памперси. Ако не седнеш да говориш. Споко, ще трае само една-две години. Най-тежките в живота ти.

# 117
  • Мнения: 18 737
Тя на бебето ли да сменя първо, на дядото ли? В крайна сметка затова са домовете, гледачките и т.н. Не може да обслужваш едновременно бебе и дядо! Това е. Може да се напънеш, да дадеш финансово рамо и да прехвърлиш грижата на друг.

# 118
  • Мнения: 20 028
А какво се случва в момента, Ахинора? Вие говорихте ли с мъжа си, че е непосилно за да се гледат едновременно 2 малки деца и болен възрастен човек. Че е непосилно по принцип, а не за вас. Този човек явно живее в някаква илюзия, която вие сте длъжна да обслужвате. Ами, не се поддавайте. Изтощена, изморена, изчерпана, но намерете сили да защитите себе си и децата си в тази ситуация. Това не е здраво и няма да завърши добре за никого.

# 119
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Ахинора, има тема за болни от деменция/алцхаймер.

http://old.bg-mamma.com/?topic=975033;topicrefid=3

Има няколко неща, които искам да кажа като минала през пътя с родител болен от тази болест.
Тази болест лекуване няма. Цялото поведение на свекъра ти, даже когато си мислиш че е адекватен се дължи на тази болест. Горкият старец няма вина че тръгва по този път. Това не означава че твоето семейство трябва да прави каквото хорското мнение изисква и от глупост и неразбиране да поставяш теб и детето си на риск. Има само един вариант и това е да се работи как дядото да отиде в дом с грижа за хора с такива болести. Няма значение той какво казва, защото това не е той. Има значение да се разбере колко е гадна тази болест и дядото да е обгрижен и вие да сте отделно без риск. Веднъж появат ли се симптомите които описваш много бързо се влошава положението и е извън всякакъв контрол. Лошото се случва мигновено и връщане назад няма-тогава какво става? Заради някакви пари и неразбиране на ситуациата ще може ли двамата да си простите че нещо се е случило на детето или на теб?

# 120
  • Мнения: 5 468
Axinora, децата ти са толкова малки. Не мога да си представя как се гледа и болен възрастен заедно с тях. Ако е вярно, че мъжа ти си излиза с приятели, докато ти се грижиш за всички, не знам как издържаш. Това си е мазохизъм. При твоите родители ще се чувстваш 100 пъти по-добре. Дори и да работят и да не могат  да ти помагат кой знае колко с децата, поне няма да ти пречат, нито ще те карат да ги обгрижваш. Предполагам, че и психически ще се чувстваш много по-добре.

А твоят мъж се оказа много по-зле, отколкото си мислех. Явно бяга от всякаква отговорност. Ужасявам се от такива мъже. Явно смята, че всичко е твой ангажимент, защото си жена, а той е свободен да излиза с приятели, понеже работи много. Само че на една част от мъжете явно не им е известно, че майчинството няма почивен ден. За съжаление, това е проблем на много мъже в България, които подценяват това, което прави майката и смятат, че на една жена нищо не й коства да гледа 2-3 деца, да върти домакинство, а в твоя случай-да гледа и болен възрастен. Ама много се ядосвам.

# 121
  • София
  • Мнения: 38 704
Наистина, отиди в темата за Алцхаймер. И прочети в интернет какво представлява тази болест и как се развива. В един момент става много опасно, особено за децата наоколо. И за хората, които се опитват да гледат болни без обучение. Има линкове в началото на темата даже.

# 122
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Авторката спомена, че по принцип има хубава работа. Да се маха от това място заедно с децата и да търси начин да се връща на работа. Да помоли родителите си за каквато помощ могат да й осигурят. Дори само с децата да помагат това не е никак малко. Ако тръгне на работа това ще й осигури някакви финансови постъпления. Тримата да се оправят с баща си. Като я няма нея да опъва каиша бързо ще усетят накъде духа вятъра и сами ще стигнат до идеята за дом или най-малко за квалифицирана помощ. Ама трябва да е твърда и да не хуква обратно при първата молба и подмазване.

# 123
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В цялата ситуация най-неприятното е, че мъжа й вместо да помогне на жена си в гледането на малки деца и един болен дядо, той се държи с нея все едно е слугиня и е длъжна да търпи всичко.
Дядото няма да стане по-добре, но мъжа може да се превъзпита.
Още на изречението, че той ще намери някаква жена, която да се грижи за децата, авторката е трябвало да се изнесе при родителите си с малките.
Axinora, обясни на родителите си всичко - кой как се държи, какво прави, какво говори и поискай помощ от тях. Едва ли ще им стане приятно всичко това и ще ти помогнат.
Не позволявай някой да ти държи сметка и да те кара да се чувстваш длъжна да търпиш дивотии.
Ти имаш задължение да се грижиш само към децата ти, те и двете още са много малки и имат нужда от обгрижване и една спокойна майка.
Моят съвет е да се преместиш при родителите си, те ще ти помагат с децата, а мъжа ти да се оправя с дядото, ако ще и 5 болногледачки да наеме.
Иначе заради дементният дядо и неподкрепата на мъжа ти, ще луднеш, а отношенията м/у теб и мъжа ти няма да станат по-добри.

# 124
  • Варна
  • Мнения: 36 738
На авторката не й харесаха съветите, които й дадохме и подозрително замълча. Имам чувството, че е очаквала да й кажем, че във всички семейства е така или да дадем някоя магическа формула, с която от раз да си оправи семейството.

# 125
  • Мнения: 5 468
И на мен ми се струва поредната тема, която е пусната с идеята всички да кажат, че няма проблем и авторът да се успокои. Разбира се, няма лошо. Ясно е, че тя ще направи каквото е решила. Но поне да си свери часовника, че това не е нормална ситуация и хубаво да помисли занапред какво ще прави и как ще се държи.

# 126
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Дядото няма да стане по-добре, но мъжа може да се превъзпита.
Едва ли подлежи на превъзпитание възрастен човек, който отгоре на всичкото е научен и цял живот е живял със съзнанието, че жена му е длъжна да се ангажира с всичко и колкото и да я товари, все й е малко. Лесно не се пуска тоя кокал и удобството, опитите за превъзпитание ще бъдат само загуба на нерви и време.
На авторката бих препоръчала да се спасява с детето, а мачото да се оправя с дядото както може, като смята, че е толкова лесно, че жена може да се нагърби с това, освен дете и домакинство. Ако чака на него той да помисли за нея, ще има да чака. За такъв егоист и 100 тояги на чуждия гръб са малко, ама ако са на неговия, ще пищи до небесата.

# 127
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Е, самия факт, че е ходил да й се моли да се прибира, когато първия път си е тръгнала говори, че много добре му е светнало колко по-лесно е тя да е там. За него. Направила е грешка, че е отстъпила. Оттук нататък каузата е загубена.

# 128
  • София
  • Мнения: 38 704
Абе има някаква надежда, да ви кажа. Моят мъж нали размисли, оставихме дядото в неговия си апартамент с гледачка, подадохме документи за дом. Но това стана едно, след много разговори, второ дядото започна да бяга и пада и трето - мм стана толкова заядлив, че бях на път към адвокатката. Абе голям тест си е.

# 129
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Всъщност има доста жени като авторката - мъжете им си мислят, че жените са длъжни да гледат и обслужват всичко у дома, а и често се отнасят към тях като вторка ръка хора. Обаче жените търпят и се радват на малкото добро отношение получено от мъжете им.
Не знам как някой ще ми държи сметка защо не подгъзурчвам на някой, който е здрав и прав или ще ми казва, че ще ме изгони и ще вземе друга жена да гледа децата ми. Joy Joy Joy
После всички пеят в хор - ама те в България жените имат равни права с мъжете си, обаче у дома се въртят на пета на мъжа си, който все е изморен и държи някой да му прислужва.

# 130
  • Мнения: 15 619
....
Не знам как някой ще ми държи сметка защо не подгъзурчвам на някой, който е здрав и прав или ще ми казва, че ще ме изгони и ще вземе друга жена да гледа децата ми. Joy Joy Joy
...
Ще яде, ще пий и ще пита за още... Grinning

# 131
  • Мнения: 5 468
Дядото няма да стане по-добре, но мъжа може да се превъзпита.
Едва ли подлежи на превъзпитание възрастен човек, който отгоре на всичкото е научен и цял живот е живял със съзнанието, че жена му е длъжна да се ангажира с всичко и колкото и да я товари, все й е малко. Лесно не се пуска тоя кокал и удобството, опитите за превъзпитание ще бъдат само загуба на нерви и време.
На авторката бих препоръчала да се спасява с детето, а мачото да се оправя с дядото както може, като смята, че е толкова лесно, че жена може да се нагърби с това, освен дете и домакинство. Ако чака на него той да помисли за нея, ще има да чака. За такъв егоист и 100 тояги на чуждия гръб са малко, ама ако са на неговия, ще пищи до небесата.

Според мен, на превъзпитание, или по-точно на корекция, подлежат някои по-дребни неща, за които и двамата партньори са готови да направят компромис. Но генерална промяна, за мен, е абсолютно невъзможна. Няма как един зрял човек да бъде превъзпитан изначално.

В случая на авторката, има нещо генерално сбъркано у нейния мъж, така че много се съмнявам да може да го промени. Цялостното му поведение към нея е, меко казано, неуважително. След като неговата житейска философия е, че жената трябва да прислугва, а мъжът да си излиза с приятели, то той няма да намери грешка в себе си, за да я коригира. Доколкото разбрах, дори когато е ходил да я връща обратно, той я е обвинил как може да притеснява така възрастния му баща. Човек се променя, когато осъзнае къде е сгрешил и сам иска промяната. Неговият характер не ми се струва такъв, че да успее да се осъзнае. Той прилича, по-скоро, на човек, който каквото и да се случи, все ще обвини другия.

# 132
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Превъзпитават се големи хора, но има нужда нещо много силно да ги стресне.

# 133
  • Мнения: 178
Ahpxinora,разбирам те прекрасно SadМоята свекърва е от 2години така, това е коварна болест. В един момент са адекватни, а следващия НЕ. От болестта се вманиачават на тема храна, капризничат и сякаш правят всичко на пук, много са напористи и като решат нещо стават и агресивни.Моята свеки излиза от банята чисто гола и се размятква до спалнята си така/хубаво ,че синът ми не я е виждал така/, обсебена е ,че аз искам да и открадна нещата и да ги ползвам, че ние ядем хубава храна ,а на нея и даваме боклуци, заключваме я и прибираме ключовете понеже излиза и не може да се прибере/не знае как/ и обикалям с колата да я търся, а вече почна и да забравя че е яла и обвинява и изпада в истерия че не я храним или, че детето и е изяло храната, и куп други неща.Обмисляме варианта с хоспис,но там трябва да е снейно съгласие, което мисля няма да стане. Много ежалко, че тези хора не могат да си отидат с достойнство......

# 134
  • София
  • Мнения: 38 704
Манията за крадене, храна и бягането са част от проявленията на болестта, така ни каза психиатъра. Агресията също. Моят свекър беше сравнително кротък, в интерес на истината. Никога не ми е говорил напряко. Много ме уважаваше, душичката. Разчуствах се.

# 135
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Дядото е ясен - изкуква.
Обаче къде е уважението на мъжа към жената?

# 136
  • Мнения: 178
Дори и мъжът да уважава много жена си  и да помага , ситуацията е стрес за семейството като цяло. Всеки го преживява по свой начин, особенно когато това е твоят родител , който те е отгледал и е треперил за теб  е трудно да го приемеш като "изкукалия старец". Абе много е деликатно положението.

# 137
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Да, но грижите за дядото се падат основно върху снахата. Като сложим и отношението на мъжа й към нея, хем той знае, че дядото вече кудкудяка, то на какво отгоре тя трябва да търпи това?
Има и две малки деца, които са основна грижа на нея и мъжа й, а не дядото.

# 138
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Дядото е ясен - изкуква.
Обаче къде е уважението на мъжа към жената?

И то в момент, когато за всички е много тежко и трябва да са сплотени и единни.

# 139
  • Мнения: 79
Аз пак се включвам след доста изписани неща.
Какво търсех, когато започнах темата? Може би основно да видя наистина ли съм толкова загубила адекватност, както излизаше от разговорите с мъжа ми. Като повторят сто пъти, че драматизираш повече от необходимото и няма нужда да нервничиш, някак започваш да се питаш - абе, аз, верно ли съм ненормална?
Че ситуацията е сложна, сложна е. И едва ли има излизане от нея с чисто съзнание. Една от причините да се върна в тази къща бе това, че дори и да заживеят сама с децата те пак ще виждат баща си и ще ходят в този дом.А ще ми е в пъти по-притеснено, ако знам къде са, ако трябва да са без мен. Не съм сигурна, че баща им осъзнава какво се случва с баща му. Според него той е кротък, има дразнещи навици, както всички стари хора и толкова. Но пропуска това, че до момента сме се сблъсквали с всякакви негови мании - първо отказваше да яде,после започна да яде само домати, поръсени с много сол и т.н. него го няма по цял ден, но аз трябваше да умолявам дядото да яде или да му крия солницата. (Тъкмо му бяха извадили жлъчката след периода на гладуване). Накрая просто изхвърлих солницатаот вкъщи. Две седмици се мъчих да ядем напълно безсилни неща, а накрая мъжа ми каза, че няма нужда да се мъча, защото преди няколко дена видял, че баща му си има солници под възглавницата и нощно време става да си яде сол с домати. Т.е. Аз някак си не мога да реша това моето опитване да спазвам здравословен режим за дядото мания ли е или просто неприемане на действителността. Защото аз вярвам, че е грижа. Т.е. след като ми е в къщата той е тук, за да се опитам да го опазя въпреки неговите желания нали? Имам две прекрасни деца, а ежедневието ми е изпълнено с мисли и действия по опазване на дядото или опазване на децата от дядото...

# 140
  • София
  • Мнения: 28 782
Аз пак се включвам след доста изписани неща.
Какво търсех, когато започнах темата? Може би основно да видя наистина ли съм толкова загубила адекватност, както излизаше от разговорите с мъжа ми. Като повторят сто пъти, че драматизираш повече от необходимото и няма нужда да нервничиш, някак започваш да се питаш - абе, аз, верно ли съм ненормална?
Че ситуацията е сложна, сложна е. И едва ли има излизане от нея с чисто съзнание. Една от причините да се върна в тази къща бе това, че дори и да заживеят сама с децата те пак ще виждат баща си и ще ходят в този дом.А ще ми е в пъти по-притеснено, ако знам къде са, ако трябва да са без мен. Не съм сигурна, че баща им осъзнава какво се случва с баща му. Според него той е кротък, има дразнещи навици, както всички стари хора и толкова. Но пропуска това, че до момента сме се сблъсквали с всякакви негови мании - първо отказваше да яде,после започна да яде само домати, поръсени с много сол и т.н. него го няма по цял ден, но аз трябваше да умолявам дядото да яде или да му крия солницата. (Тъкмо му бяха извадили жлъчката след периода на гладуване). Накрая просто изхвърлих солницатаот вкъщи. Две седмици се мъчих да ядем напълно безсилни неща, а накрая мъжа ми каза, че няма нужда да се мъча, защото преди няколко дена видял, че баща му си има солници под възглавницата и нощно време става да си яде сол с домати. Т.е. Аз някак си не мога да реша това моето опитване да спазвам здравословен режим за дядото мания ли е или просто неприемане на действителността. Защото аз вярвам, че е грижа. Т.е. след като ми е в къщата той е тук, за да се опитам да го опазя въпреки неговите желания нали? Имам две прекрасни деца, а ежедневието ми е изпълнено с мисли и действия по опазване на дядото или опазване на децата от дядото...
Какво смяташ да предприемеш?

# 141
  • Мнения: X
Какво смяташ да предприемеш?
Хубав въпрос.
Не знам дали се забелязва, но авторката в последното си мнение оправда съпруга си и го изкара просто 'малко неразбиращ'.
Тема стил ШОК! УЖАС!, възмутените майки и съпруги роптаят срещу мъжете-свине-лирически герои. Съвети валят, въпроси също. Ако разказаните ситуации са реални, единственото решение е някой да отиде, да събере багажа на мамата и децата, да ги извлече за косата от жилището и да ги стовари у майкини й. А, и после да гледа да не се върнат.
Сега гостито у татко било проблем.
Преливане от пусто в празно.

# 142
  • София
  • Мнения: 38 704
Как е дядото? Отслабнал ли е?

# 143
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Страхотна причина да се върнеш там, няма що. Съвсем логична, ъхъм. Ама кво те мислим, ти ще си живееш с този мъж, пардон, с тези мъже.

# 144
  • Мнения: 9 196
Нито разбрах защо всъщност е темата, нито разбрах защо трябва да ходят на гости при зомбитата баща и син, нито какво общо имат солниците. Нито какво ще предприема уж авторката.

Разбрах, защо родителите и не я подкрепят - тя не знае, какво иска ...
Никой не е виновен за съдбата си, освен ако не си я предизвика сам.

# 145
  • София
  • Мнения: 17 852
Е, нали дори ако се разделят, бащата ще има право да взима децата. Къде мислиш, че ще ги води, ако не вкъщи да си поиграят с ножове.

# 146
  • Мнения: 9 196
Я има, я няма. Никой съдия няма да нареди да ги праща при опасния старчок. Но това е в сферата на догадките. За развод не се и споменава даже.

# 147
  • София
  • Мнения: 38 704
Един развод трае поне година. Те докато се разведат ....

# 148
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Абе има някаква надежда, да ви кажа. Моят мъж нали размисли, оставихме дядото в неговия си апартамент с гледачка, подадохме документи за дом. Но това стана едно, след много разговори, второ дядото започна да бяга и пада и трето - мм стана толкова заядлив, че бях на път към адвокатката. Абе голям тест си е.
В момента съм в подобна ситуацията,, само че със свекърва. Замислих се над думите на Free Agent ,защо изобщо трябва да се минава през прибирането на възрастния родител у дома, да ескалира напрежение, да се изпокараме и след няколко месеца да стигнем до нещото, което е трябвало изначално да се случи?
Знам отговора, просто разсъждавах на глас.
Ахинора, не заради дядото трябва да се махнеш. Не ти е той основния проблем.

# 149
  • Мнения: 12 865
Знам какво е да живееш с възрастни родители, и даже с невъзрастни, такъв ми е жизненият опит още от дете: заради скандали с баби и дядовци вкъщи беше ад. Като се ожених, с мъжа ми посред зима се изнесохме с новородено бебе, защото свекървата ме тормозеше с постоянни забележки и кавги. Живели сме и при моите родители - не е си работа също.
Според мен, най-разумният вариант е този, за който ти сякаш си мечтаеш: да се изнесеш, след като имаш възможност да печелиш пари. В момента явно не е реалистично, след като не го правиш.

Бележка за гледането на стари и безпомощни родители: много ясно, разбира се, но няма нужда да сте в един и същи апартамент! Има толкова много варианти: например да ходите да виждате дядото в друг, малък апартамент, а за през деня да има жена да му готви, да чисти и да пере - не е необходимо да е по цял ден, може почасово за по-евтино; и децата да му ходят на гости там да го радват, но да се прибират вкъщи. Друг въпрос е ако съпругът ти е категорично несъгласен с такова отделяне. Тогава ти ще вземеш своето решение, в зависимост от това, какво ти е важно.

# 150
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Възрасен дементен, оставен сам, ще вземе да подпали нещо, ще стане беля.

Общи условия

Активация на акаунт