Полезни съвети! Справочник за подправки! Мерни единици!

  • 352 414
  • 208
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 131
Много благодаря !!!   bouquet

# 76
  • Мнения: 36
Здравейте!!!
Много хубава тема сте спретнали  Peace!!!
Аз имам един "сладкарски" въпрос, надявам се по-компетентните от вас да могат да ми помогнат. Мисля тези дни да приготвя тирамису, никога до сега не съм правила. Във всички рецепти чета, че маскарпоне е задължителна съставка. А с какво мога евентуално да го заместя? Със сирене-крема, примерно... newsm78?

# 77
Здравейте!!!
 Мисля тези дни да приготвя тирамису, никога до сега не съм правила. Във всички рецепти чета, че маскарпоне е задължителна съставка. А с какво мога евентуално да го заместя? Със сирене-крема, примерно... newsm78?


Става със кремата, но маскарпонето е по-мазно и не толкова солено-тръпчиво. Ако искаш, може да добавиш лъжица сметана или маргарин, и допълнително 1чл захар.
По старите рецепти го пишеха и с цедено кисело мляко, и с квасена сметана.
Но най-близко се получава ако в блендер сложиш 1чч извара, 1 сл маргарин, 1 чл захар, ванилия и две щипки сол.

# 78
  • Мнения: 73
Много полезна темичка бравоо Peace

Някой да знае от къде мога да си купя "Сумак", миналата година ми бяха донесли от Турчия червеникава и леко киселее, много подходяща за салати. Мисля, че в турските ресторанти повечето салати са с тази подправка. В Нила и пикадили се рових много по щандовете за подправки, но не открих.

# 79
  • Мнения: 97
Много полезна темичка бравоо Peace

Някой да знае от къде мога да си купя "Сумак", миналата година ми бяха донесли от Турчия червеникава и леко киселее, много подходяща за салати. Мисля, че в турските ресторанти повечето салати са с тази подправка. В Нила и пикадили се рових много по щандовете за подправки, но не открих.

Мисля, че ще намериш в по-големите супермаркети! Дори може и в квартален магазин да го има, но най-вероятно ще го намериш с името розов пипер Wink

# 80
  • Мнения: 73
Така лииии, аз розов пипер съм виждала, но мислех, че е нещо съвсем друго...
Сумак ( Rhus coriaria )Това са плодовете на див храст, растящ в Средиземноморските области, основно в Сицилия и южна Италия, и части на Средния изток, главно в Иран. Подправката е съществен елемент в арабската кухня. Плодове се са малки, закръглени в диаметър около 5 мм, черно кафяви на цвят. Обикновено се изсушават се и смилат до прах с пурпурночервен цвят. Вкусът е кисел, фруктов и леко стипчив.
Розов пипер[/img]
Schinus terebinthifolius Raddi
Той всъщност не е вид пипер, а сушените плодове на един вид американски ясен.Заради не обичайния си цвят тези червеникави "пиперчета" са любима украса в изисканата кухня. Употребяват се много често за поръсване на рибни ястия. Често ги слагат в смеските от зърнести подправки, които вече се продават и в нашите деликатесни магазини.

# 81
  • Мнения: 97
Ох, moli, извинявай! Явно съм в голяма грешка ooooh! Но... веднъж ми продадоха сумак и ми казаха, че розов пипер му викали тук и аз като някоя будала  Embarassed Въпреки че и на мен ми стана чудно защо е черно-кафяв, а му викат розов  newsm78 Пак се извинявам  Blush

# 82
  • Мнения: 73
хехе нищо, така поне научихме че са различни...а розов пипер за какво се ползва?

# 83
  • Мнения: 207
Интересна тема  !

# 84
  • Мнения: 359
Много полезна тема.
Аз се "родих", като си купих една много добра мерителна чаша от Метро. Върши невероятна работа. Другото полазено са едни мерителни лъжички, с които е супер при разните странни рецепти всичко в мл. 

Браво на авторите.

# 85
  • Мнения: 97
Ами, Molli, за риба е много подходящ - дава мн приятен аромат на ястието...
Аз го използвам и в една рецепта за Пица с тиквички и пресен и лук, намерена в нета (става супер)... Всъщност става и за други ястия с тиквички Simple Smile

P.S.: Интересно - мн изискани пафюми за жени използват нотки от розов пипер   bouquet

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 13:51 от Alekstraza

# 86
  • Мнения: 73
Ами, Molli, за риба е много подходящ - дава мн приятен аромат на ястието...
Аз го използвам и в една рецепта за Пица с тиквички и пресен и лук, намерена в нета (става супер)... Всъщност става и за други ястия с тиквички Simple Smile
P.S.: Интересно - мн изискани пафюми за жени използват нотки от розов пипер   bouquet
Сега е сезона на тиквичките, ще взема да видя какво толкова му харесват Simple Smile) Alekstraza сподели някоя рецептичка.

# 87
  • Мнения: 97
Мариновани тиквички:


Продукти:

500 г тиквички
50 мл винен оцет с 1 ч л сух чесън
100 мл олио
2 с л течен мед
1/2 ч л сол
ситно нарязани копър, магданоз и босилек
черен пипер
розов пипер
щипка червен пипер

Приготвяне:
Тиквичките се нарязват на кръгчета или на дълги филийки. Смесват се всички съставки за маринатата. Заливат се тиквичките с марината и се оставят за два часа в хладилника.

Това става страхотно!   chef
P.S.: Утре ще напиша рецептата за пицата и една наистина страхотнаа рецепта за печени бадеми с розов пипер и мащерка  Wink

# 88
  • Мнения: 3 094
Благодарности за споделената от всички вас информация  bouquet

# 89
  • Мнения: 97
Рецепта за печени бадеми с розов пипер

200 гр. сурови бадеми
1 с.л. розов пипер
1 с.л. мащерка
2 с.л. суха мащерка
1 с.л.зехтин
1 с.л. брашно
сол на вкус


Залейте бадемите с вряла вода.
След 10-15 мин. ги отцедете от водата и отстранете люспите.
Начукайте в хаванче пипера и мащерката.
Изсипете бадемите в тавичка.
Поръсете със зехтин, сол на вкус, подправките и брашното.
Смесете добре и печете на 180*Ц до готовност.

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 14:01 от Alekstraza

Общи условия

Активация на акаунт