Алтернативи на училищно образование

  • 13 725
  • 92
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 726
За да започнеш да се развиваш професионално по-рано, нямаше да е проблем да се явяваш на изпити и досега щеше да имаш един десети клас. Но това е трябвало да го помислят родителите ти. Те са те ощетили. Личи си, че си грамотен и мисля, че няма да е проблем да си сгъстиш изпитите и да завършиш по-рано.
Темата ти е полезна за всички онези родители, които смятат да направят същата грешка.

Колко е грешка остава под въпрос, понеже като гледам връстниците си как тепърва започват да учат по университети, мойте 3 годинки (в най-лошия случай) бледнеят пред факта, че когато те завършат, ще започват да си търсят работа, когато аз вече имам близо 10 години трудов стаж по специалност.

Успеха на учебната програма зависи изцяло от учениците. Не можеш да затвориш 20 деца в една стая и да им предложиш един и същи модел на обучение, хората са различни. За едни училищния модел е перфектен за други като мене по-добър от самостоятелния модел няма... Въпросния казус е прекалено комплексен, за да кажем това е грешка, това - не.
За каква специалност говориш, като ти нямаш диплом нито основно, нито за средно образование! Имаш някакви практически умения! Вече има достатъчно много ученици, дори в малките класове, които се развиват невероятно бързо, в сферата, в която си мислиш, че си много напред и при това съвсем успешно се справят с училище и още цял куп неща. Ето, ти си на 19 и дори факта, че се чудиш как да изкараш шофьорска книжка, те прави неконкурентен.

# 46
  • Мнения: 11 882
Чакай, чакай. 10 години стаж на 19? Започнал си работа с трудова книжка на 9? Или въобще си започнал на 9? Нещо вече ни хвърляш в гъбите...
Или не си на 19?
Пети клас се завършва на 12. Или на 11, ако са почнали да го обучават на шест години. Една или две години обучение в Софтуни (как са го взели с пети клас и на такава възраст?) излиза, че е започнал да работи/ преподава там на 13-14 години. Ако учи сега за основно и средно, докато завърши ще стане на 23 и ще има 10 години стаж, докато връстниците му, завършващи висше тепърва ще тръгват да си търсят работа. Но пък едва ли е "работил" с договор и осигуровки от 13-14 годишен, та не знам какъв стаж (доказуем) ще има накрая.

# 47
  • Мнения: X
И Софтуни, и Телерик, и други компании предлагат обучения за деца. Не мисля, че момчето има 10-години стаж като преподавател там. Най-вероятно 10 години е работил като фрийленсър и, на по-късен етап, като дивелопър. По тази причина го попитах какви конкретни предимства пред работещите в бранша 23-24-25 годишни му дава този 10-годишен стаж. Защото кадърните 23-4-5-годишни програмисти получават отлични пари, растат бързо в кариерата и си живеят живота прити мъч добре. Та, какви са предимствата, освен пропуснатите ползи като невъзможността да се изкара шофьорска книжка?

# 48
  • Мнения: 3 506
Пети клас се завършва на 12. Или на 11, ако са почнали да го обучават на шест години. Една или две години обучение в С*****и (как са го взели с пети клас и на такава възраст?) излиза, че е започнал да работи/ преподава там на 13-14 години.

Въпросното не е ли основано през 2013 - 2014? Т.е. няма как на 14г вече да е бил учил 1-2 години там, трябва директно да е почнал и да учи, и да работи... И стажа да го е взимал 2 години за една, та да има 10 до момента...

Все повече ми се струва, че темата е пусната с рекламна цел. Помислих си го преди да пиша, но реших все пак да дам кредит на доверие на питащия. Мисля, че дискусията е безпредметна. Ясно, авторът има предимство като „работна ръка“. Предлагам да се съгласим и да приключим въпроса...

# 49
  • Мнения: 10 993
Аз съм много впечатлена от автора, ако разбира се е истина, че е започнал да изкарва пари на 14 с труд.
И въпреки, че и аз съм се изкушавала, да зарежем с големия син училището и да действаме по подобен на автора начин, точно тази тема ме отказа. Все пак училището, колкото и и да е безполезно в сегашния му вид, дава възможност да вземеш шофьорска книжка например. Иначе, твърди смятам, че училището е загуба на време  откъм професионални знания, но пък се изграждат някакви социални умения, да оцеляваш, което не е за пренебрегване де.

# 50
  • Мнения: X
И въпреки, че и аз съм се изкушавала, да зарежем с големия син училището и да действаме по подобен на автора начин, точно тази тема ме отказа. Все пак училището, колкото и и да е безполезно в сегашния му вид, дава възможност да вземеш шофьорска книжка например. Иначе, твърди смятам, че училището е загуба на време  откъм професионални знания, но пък се изграждат някакви социални умения, да оцеляваш, което не е за пренебрегване де.
Точно това е и моето мнение. Академичните знания се наваксват извън училище по един или друг начин. Но социалните умения няма как да се наваксат.

# 51
  • София
  • Мнения: 38 401
Ходенето на училище и ходенето редовно на работа развиват едно много важно качество - дисциплина. Което все повече липсва на днешно време.

# 52
  • Мнения: X
Да ти кажа, най-добре ми действат на дисциплината крайните срокове и парите, които трябва да получа, след като ги спазя.

# 53
  • Мнения: 667
Ходенето на училище и ходенето редовно на работа развиват едно много важно качество - дисциплина. Което все повече липсва на днешно време.

Само че, това само по себе си не винаги е печелившо. Достатъчно ръководни постове се заемат от недисциплинирани да го кажем, люде. Спуснати.
Че то в гимназиите влизат огромен брой деца наготово без труд, често така и избутват, с преписване и връзки, а после така се случва и житейският им професионален път. Та, не е панацея и това.
Вече се чудя защо не го спестих на детето.
Т.е. и да липсва онази дисциплина и трудовите навици-на онзи, спуснатия не му пука особено, неговия живот си тече, да му мислят останалите, дисциплинираните, които само се ядосват като виждат.

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Още повече - ако всеки може да избута, значи е тъпо да не се вземе диплома, за да се направи напук на системата. И сега, оле, мале, искам книжка, ама нямам диплома!

# 55
  • Мнения: 667
Това да. Който не е поискал, той не е избутал. Вкл. и крайно неграмотни. Как си четат листовките, нямам идея.

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Успеха на учебната програма зависи изцяло от учениците. Не можеш да затвориш 20 деца в една стая и да им предложиш един и същи модел на обучение, хората са различни. За едни училищния модел е перфектен за други като мене по-добър от самостоятелния модел няма... Въпросния казус е прекалено комплексен, за да кажем това е грешка, това - не.
Да беше се явявал в самостоятелна форма, след като е видно, че така са те моделирали да мислиш. Грешка е, защото очевидно сега ти трябва основно образование и даже първа степен гимназиално, иначе и сто години стаж да имаш, книжка няма как да си извадиш. Сигурна съм, че няма да е само книжката проблем. Изгубил си време, а можеше паралелно да ги изкараш. Просто се явяваш на изпити.

# 57
  • Мнения: 17
Да беше се явявал в самостоятелна форма, след като е видно, че така са те моделирали да мислиш. Грешка е, защото очевидно сега ти трябва основно образование и даже първа степен гимназиално, иначе и сто години стаж да имаш, книжка няма как да си извадиш. Сигурна съм, че няма да е само книжката проблем. Изгубил си време, а можеше паралелно да ги изкараш. Просто се явяваш на изпити.

Вярно е. Можех да почна да взимам изпити тогава, но не съм се сетил, понеже мисълта беше насочена в друга посока. Ако опира до образованието и развитието ми от 5ти клас досега, може би бих променил само това... бих се явявал на изпити за по две седмици в годината. Минало свършено е обаче и сега разглеждам единствено възможните варианти, за това и отворих темата, на която от 50 отговора има само 2-3, които реално предложиха някакъв съвет... благодаря.

# 58
  • Мнения: X
Най-реалистичната ти опция е да вземаш 2 години за 1 като минеш на индивидуален план на обучение. Обърни внимание, че индивидуалната форма е различна от самостоятелната и точно тя отговаря максимално на твоите интереси. Най-добре ще направиш да се свържеш с някое малко и смотано частно училище, защото при тях изпитите са, меко казано, формални. Да не кажа, че има такива, които ти дават темите за изпита да си ги напишеш у дома на подпечатани листа, а после те си оформят протоколите все едно си бил на изпит.

# 59
  • София
  • Мнения: 4 412
Не знам дали си запознат - в София има вечерни гимназии. Сега проверих - Пето вечерно - http://peta-vg.com/index.html . Има и  четвърта гимназия, но тя май е само гимназия - http://ve4erna.com/page1.html. В пето вечерно най-вероятно ще можеш да завършиш по самостоятелен план.
Частно училище не знам дали ще е възможно, защото имаше ограничения за възрастта - например не може да си на 19 години и да се водиш записан с деца в 6 клас .

Общи условия

Активация на акаунт