Алтернативи на училищно образование

  • 13 750
  • 92
  •   1
Отговори
# 30
  • софия
  • Мнения: 4 985
Няма лошо в решението ти. Похвално е, че си се справил и си наваксал знанията по твой начин според твоите разбирания. Лошото е, че светът не винаги функционира според твоята гледна точка.
Съвсем чистосърдечно те подканвам да се замислиш над възможността да "жертваш" въпросните години необходими в изпити и да отстраниш този " проблем". Ти не го назоваваш така, но щом ти създава пречки значи Е проблем. Спасил си се от присъствие в училище, похвално, но не позволявай на временния успех да те заслепи и да ти отнеме нещо толкова елементарно като БЕЗПРОБЛЕМНО плуване нататък. Дипломата явно е едно дребно нещо, което ще ти осигури спокойствие.. В крайна сметка, въпросните изпити са само част от камъчетата по пътя.... Арогантността не бива да се настанява в ума и поведението на един млад успял човек. Тя винаги ще пречи, защото до претенциите за успех и иновативност в поведението и израстването. много ясно се усеща липсата на зрялост! Именно липсата и ти е попречила да си зададеш най-основния въпрос - "Мога ли да знам какво ме очаква в бъдеще? Мога ли сега с малко усилие да отстраня нещо, което в последствие ще ми коства повече усилие и дискомфорт?
Дали и какво те очаква напред и дали и за какво ще ти потрябва диплома, прощавай за клишето, но само Господ може да ти каже!
И да, знам колко привликателно звучи историята на Зукербърг, ама дори и той се върна към дипломирането си в Харвард!

Каквото и да решиш, поставяй го на обмисляне! Успех!

Ако пък просто се забавляваш в темата за да проучиш мнението на хората или да гледаш цирк, имай предвид, че на този свят има достатъчно много хора за да се намерят и умни  такива, вероятно с много повече "абсурдни и смели решения" от твоите.

Последна редакция: сб, 24 мар 2018, 13:51 от Амели

# 31
  • Мнения: 3 506
Чл. 152, ал. 2 от Закона за движението по пътищата:
"Свидетелство за управление на моторни превозни средства се издава от органите на Министерството на вътрешните работи на лице, завършило X клас и при наличие на условията по ал. 1, което е физически годно да управлява моторни превозни средства за съответната категория, преминало е обучение за водач на моторно превозно средство и за оказване на първа долекарска помощ и което успешно е издържало изпит за водач на моторно превозно средство."

Аз не виждам тук изрично да пише МОН. Стига да не е разписано случайно в някоя наредба, правилник и пр. Това ще да е нещо ново обаче; имам познати, завършили неакредитирано от МОН училище в София и взели книжка.

В този ред на мисли - дали няма вариант да се сертифицираш за 10 или по-горен клас по някоя homeschooling програма в UK или САЩ? Вероятно има повече shortcuts директно да минеш съответните изпити, отколкото в Бг системата. После превод и легализация на документа, който ще ти издадат. Ако сам по себе си не върши работа, следва приравняване в МОН (тук препъни камък може да е обаче изискването в документа да е вписан хорариума по всеки уч. предмет).

По-нататък документа за приравняване, издаден от МОН, може евентуално да послужи за записване в 11-12кл. в Бг у-ще (+приравнителни изпити по няколко предмета - български, българска история и т.н.), ако предцениш, че ти е нужно (и/или ако направо не се сдобиеш с еквивалент на диплома за средно образование). Аз лично изцяло споделям мненията, че е добре да се сдобиеш с въпросната "хартийка". Вярно е, че ценността на традиционното образование намалява и все повече (ще) се търсят алтернативи, но на 19 е все пак добре да имаш възможно най-много отворени врати. Де да знаеш дали на 30 няма да ти се прииска да изкараш някоя докторантура по инженерни науки /примерно/ Wink

# 32
  • Мнения: 17
Няма лошо в решението ти. Похвално е, че си се справил и си наваксал знанията по твой начин според твоите разбирания. Лошото е, че светът не винаги функционира според твоята гледна точка.
Съвсем чистосърдечно те подканвам да се замислиш над възможността да "жертваш" въпросните години необходими в изпити и да отстраниш този " проблем".

Благодаря за съветите, определно ще ги имам под внимание. Колкото за предложението все пак да изкарам диплома по утъпкания път, вероятно точно на този вариант ще се спра като гледам как се развиват нещата за сега. Хич не ми се искаше, понеже това ще наруши  малко или много професионалното ми развитие и идеята на това да се науча сам на занаят и обща култура беше именно, да мога да започна да се развивам от по-рано и да не губя излишно време в основното образование. Все пак, благодаря пак за отделеното внимание, винаги е от полза.

Исках да допълня само с молбата да не бъркате лекото ми раздразнение от негативните и непотребните коментари по темата с арогантност, съжалявам, ако съм създал такова впечатление с отговорите си.

# 33
  • София
  • Мнения: 38 523
Загубата на време няма да е толкова голяма. Ще си частен ученик и ще се явяваш на изпити два пъти в годината. Така че като общо време ще са 1-2 месеца в годината.

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За да започнеш да се развиваш професионално по-рано, нямаше да е проблем да се явяваш на изпити и досега щеше да имаш един десети клас. Но това е трябвало да го помислят родителите ти. Те са те ощетили. Личи си, че си грамотен и мисля, че няма да е проблем да си сгъстиш изпитите и да завършиш по-рано.
Темата ти е полезна за всички онези родители, които смятат да направят същата грешка.

# 35
  • Мнения: 17
Загубата на време няма да е толкова голяма. Ще си частен ученик и ще се явяваш на изпити два пъти в годината. Така че като общо време ще са 1-2 месеца в годината.

Вярно е, но ще мога да изкарам книжка чак след 2-3 години, което всъщност е моя проблем, не толкова че ще ходя на изпити по две седмици в годината.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
По каква система или без система си учил през тези години? Какво и как? родителите ти как ти помагаха?

# 37
  • Мнения: 17
За да започнеш да се развиваш професионално по-рано, нямаше да е проблем да се явяваш на изпити и досега щеше да имаш един десети клас. Но това е трябвало да го помислят родителите ти. Те са те ощетили. Личи си, че си грамотен и мисля, че няма да е проблем да си сгъстиш изпитите и да завършиш по-рано.
Темата ти е полезна за всички онези родители, които смятат да направят същата грешка.

Колко е грешка остава под въпрос, понеже като гледам връстниците си как тепърва започват да учат по университети, мойте 3 годинки (в най-лошия случай) бледнеят пред факта, че когато те завършат, ще започват да си търсят работа, когато аз вече имам близо 10 години трудов стаж по специалност.

Успеха на учебната програма зависи изцяло от учениците. Не можеш да затвориш 20 деца в една стая и да им предложиш един и същи модел на обучение, хората са различни. За едни училищния модел е перфектен за други като мене по-добър от самостоятелния модел няма... Въпросния казус е прекалено комплексен, за да кажем това е грешка, това - не.

# 38
  • Мнения: X

Колко е грешка остава под въпрос, понеже като гледам връстниците си как тепърва започват да учат по университети, мойте 3 годинки (в най-лошия случай) бледнеят пред факта, че когато те завършат, ще започват да си търсят работа, когато аз вече имам близо 10 години трудов стаж по специалност.
Е, и? Нали не вярваш, че всички те ще бъдат зле реализирани в избраните от тях професии или че няма да живеят пълноценно и щастливо? Що за предимство е 10 години трудов стаж на 23? И без това с вдигането на пенсионната възраст, се очаква да имаме по 18368721 години трудов стаж и да не доживеем пенсия, та голям праЗ за 10-те години стаж на 23.

# 39
  • Мнения: 17
Цитат
Е, и? Нали не вярваш, че всички те ще бъдат зле реализирани в избраните от тях професии или че няма да живеят пълноценно и щастливо?

Интересно, не съм споменал нищо от такъв порядък... Всеки си има неговото темпо и точно това беше идеята на отговора ми. Защо ако темпото ми е по-високо да остана в училище и да го оставя да ограничава възможностите ми, при положение, че мога да се развивам много по-бързо сам вкъщи? Не съм казвал, че ще съм по-щастлив или нещо такова, а че ще имам статистическо предимство и няма смисъл сам да си поставям прегради, ако мога да се възползвам от предимство.

Можете да говорите каквото искате, но лъжете само себе си, защото е факт, че винаги когато се търси работна ръка, се взимат кадрите с повече опит особено, ако разликата в опита е толкова голяма.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
времената на самоуките диаманти отминават. Дипломираните, и то не само с гимназия, напират.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
времената на самоуките диаманти отминават. Дипломираните, и то не само с гимназия, напират.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 523
Чакай, чакай. 10 години стаж на 19? Започнал си работа с трудова книжка на 9? Или въобще си започнал на 9? Нещо вече ни хвърляш в гъбите...
Или не си на 19?

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
естествено, че на 9! Ти как мислиш, иначе защо са го спряли от училище, нали е изхранвал цялото семейство!

# 44
  • Мнения: X
Цитат
Е, и? Нали не вярваш, че всички те ще бъдат зле реализирани в избраните от тях професии или че няма да живеят пълноценно и щастливо?

Интересно, не съм споменал нищо от такъв порядък... Всеки си има неговото темпо и точно това беше идеята на отговора ми. Защо ако темпото ми е по-високо да остана в училище и да го оставя да ограничава възможностите ми, при положение, че мога да се развивам много по-бързо сам вкъщи? Не съм казвал, че ще съм по-щастлив или нещо такова, а че ще имам статистическо предимство и няма смисъл сам да си поставям прегради, ако мога да се възползвам от предимство.

Можете да говорите каквото искате, но лъжете само себе си, защото е факт, че винаги когато се търси работна ръка, се взимат кадрите с повече опит особено, ако разликата в опита е толкова голяма.
В такъв случай, какво предимство ти дава споменатият 10-годишен стаж. Защото, ако той не дава по-добра реализация, по-добро заплащане и по-пълноценен живот, аз не виждам никакво предимство. Посочи ти предимствата.

Общи условия

Активация на акаунт