Алтернативи на училищно образование

  • 13 753
  • 92
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Преди да премина към въпроса си ще кажа две думи за себе си, за да ви представя положението, в което се намирам.

Понеже родителите ми с право са имали много скептичен поглед към училищното образование, са взели решението да ме обучават вкъщи. На практика ходих само на изпити в края на годината за да получавам някаква сертификация за образованието си. Това продължи до 5ти клас, когато взехме решението, че ще премина на изцяло индивидуално образование и накрая ще се явя на изпит към Американско училище по прогрмата "CLASS". Когато навърших 14 вече бях приключил със средното образование и започнах обучение в Софтуни, където станах стипендиант, а по-късно и започнах да водя менторски групи за около 1-2 години. Понеже в същото време и работех и на друго място, нямах много време да завърша сертификацията си към Американското училище, така че това остана на заден план.

Проблемът е че тази година вече навършвам 19 и ще имам немалко пътувания на дълги разстояния в България и чужбина по работи и други причини, за което ми се налага да изкарам шофьорска книжка. Сега разбирам, че за да изкарам такава ми трябва завършен 10ти (или 8ми?) клас и при това от институция одобрена от МОН, в която графа не влиза варианта, който досега обмислях. За мен не е вариант да изкарам диплома от училище, понеже трябва да се анагжирам за 4 години напред, да се явявам на изпити, защото за този момент не се позволява да попълня изпит за 12ти клас, а по някаква причина трябва да изкарам всяка една година, като мога да карам само по 2 такива на една астрономическа.

Някой има ли предложения или съвети относно това как трябва да процедирам напред с изкраването на шофьорските си изпити и евентуално би ли ми потрябвала диплома за средно образование за нещо друго?

Благодаря педварително!

Последна редакция: пт, 23 мар 2018, 12:56 от Asen Angelov

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Как приключи със средното образование на 14 год без да имаш документ за това?  newsm78
8ми клас ти трябва за книжка - основно образование, не средно.

# 2
  • Мнения: 17
Как приключи със средното образование на 14 год без да имаш документ за това?  newsm78
8ми клас ти трябва за книжка - основно образование, не средно.

Приключих учебния материал за 12ти клас. Не съм се явявал на изпити, понеже се занимавах с по-сериозни начинания по това време. Споменах няколко пъти, че нямам сертификация.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Сега разбрах. Т.е. имаш документ до 5 клас?
Освен да се явиш на изпити и да завършиш поне основно, ако не средно образование не виждам какво друго можеш да направиш. И според мен при липса дори на основно образование, шофьорската книжка ще ти е най-малкия проблем от тук нататък.

# 4
  • Мнения: 17
Сега разбрах. Т.е. имаш документ до 5 клас?
Освен да се явиш на изпити и да завършиш поне основно, ако не средно образование не виждам какво друго можеш да направиш. И според мен при липса дори на основно образование, шофьорската книжка ще ти е най-малкия проблем от тук нататък.

Правилно, само до 5ти.
Понеже съм коментирал и с други хора, за какво точно би ми послужила една диплома за средно образование, но не съм стигал до заключението, че би ми била необходима за нещо, можете ли да ми услужите с конкретен пример за подобна ситуация?

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Работа? До сега не съм чула за професия, за която да не е нужно никакво образование.
Споменатата вече шофьорска книжка.
Лично удовлетворение. Цял живот по най-различни документи ще пишеш с какво образование си. Как се чувстваш като пишеш начално?

# 6
  • София
  • Мнения: 38 523
Софтуни са за бой, защото са те взели без диплома за средно. То ... законово погледнато никакви документи за образование не важат без дипломата за средно. Ходи при Светльо и му се скарай! или! Той нали сега отвори средно училище, да те пусне там и да ти оправи документите!
Той сега лъска имидж и хич няма да е добре, ако се разчуе, че в Софтуни има преподавател с начално образование!
Или виж как стоят нещата в Американското.
Въобще се стегни и действай сега, да не станеш като мен, че аз се мотам с висшето си 1998-20018.

Последна редакция: пт, 23 мар 2018, 12:37 от Free Agent

# 7
  • Мнения: 17
Работа? До сега не съм чула за професия, за която да не е нужно никакво образование.
Споменатата вече шофьорска книжка.
Лично удовлетворение. Цял живот по най-различни документи ще пишеш с какво образование си. Как се чувстваш като пишеш начално?

За работата мисля, че грешите. Работил съм вече в 3-4 различни фирми, като аниматор, back-end програмист, графичен дизайнер, уеб дизайнер и никога дори не е ставало дума за диплома за средно. Хората вече търсят кадри с практически знания и способности, а не с такива на хартия. Може и това да важи само за мене, понеже СВ-то ми и портфолиото ми са твърде "дебели" за възрастта ми, но във всеки случай, хартийката или по-точно липсата й няма да попречи на професионалното ми развитие Smile

Колкото за личното ми удовлетворение, то зависи от това, което имам в главата и от успехите, които съм постигнал, а не от "хартийка", която събира прах на рафта, така че и това е не е проблем за мене.

Това имах предвид, като ви попитах за конкретна причина, понеже съм обмислял много пъти всякакви възможни варианти, но за сега единствения ми проблем е шофьорската книжка.

Благодаря за отговора ви все пак!

# 8
  • Мнения: 12 038
А на мен ми е интереусно къде са спали социалните и РУОто? Но както и да е. Имаш признат 5 клас. За да изкараш средно първо трябва да завършиш основно. С промените то се завършва след 7 клас. Яви се първо на изпити за 6 и 7 клас. Пък после ще му мислиш. Може би да се явиш на изпити към Американския колеж? Ама я си помисли един ден какво ще отговориш на детето си като те попита "Тате, ти с какво образование си?"

# 9
  • Мнения: 17
А на мен ми е интереусно къде са спали социалните и РУОто? Но както и да е. Имаш признат 5 клас. За да изкараш средно първо трябва да завършиш основно. С промените то се завършва след 7 клас. Яви се първо на изпити за 6 и 7 клас. Пък после ще му мислиш. Може би да се явиш на изпити към Американския колеж? Ама я си помисли един ден какво ще отговориш на детето си като те попита "Тате, ти с какво образование си?"

Американския колеж не е признат от МОН, няма смисъл. Но вероятно ще започна да се явявам на изпити, да се тътря 4 години, ако не намеря друга алтернатива.

Все още не разбирам какво намирате толкова в тия хартийки... Къде ще се намери дете да ме пита с какво образование съм? Материала от училище го знам по-добре от всеки ученик излязъл от училищната система, че и отгоре. Ще се повторя... От хартийката не зависи достойнството ми, няма логика да е така Smiley

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Обърни се към "умните" си родители и ги попитай, като са те ощетили така, сега да те развозват насам натам.

# 11
  • Мнения: 12 038
Говоря за твоето дете един ден, като те попита за образованието ти. Или и него ще го обучаваш у дома? Вярно, че още си млад, не ти е до това. Но след 10-15 вече ще си се замислил за семейство и дете. И като знаеш училищния материал толкова добре, работи и се явявай на изпити. Ако вземаш 2 в 1, след 4 години ще се явиш на матура и готово. Че и отлична диплома ще изкараш.
Имаш още един вариант - заминаваш за САЩ. Там можое и без диплома да работиш по специалността. На твоята възраст младежите мислят за висше. Ти си сложил коня пред каруцата - първо си изкарал "висшето", сега ще учиш за средно. Сърди се на родителите си, те са виновни за създадената ситуация.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 523
Абе какво дете? Всеки нормален работодател в БГ има отдел ЧР, трз или както щете и на всеки работник се прави досие с копие от дипломата и трудов договор.
Сега авторът ще каже, че и трудов договор не е виждал...

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Твоето дете със сигурност ще те пита. Във всеки дневник в детската градина и в училище се вписва образование на родителите. В дневника на твоето ще пише начално. А не можеш да ходиш и на всяка учителка поотделно да обясняваш колко много знаеш.
Хартийка, хартийка, за мен лично точно тази хартийка е много важна. Но хора разни. За теб явно не е важна. Ама то и шофьорската книжка е хартийка. Карай си без нея тогава, плащай си глобите и така.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 523
Както обясних, всички хартийки , издадени след тази хартийка са фалшиви, ако я няма нея.

Да ти напомня, че ти също така носиш отговорност към работодателя си. Ако дойдат и го проверят и ти лъснеш, става много грозно.

# 15
  • Мнения: 4 009
Никога, ама никога, не ми е минавало дори през акъла, да питам родителите си с какво образование са и къде им е дипломата, и защо аджеба са или не са завършили еди си какво. Не знам какви деца
 отглеждате сега, че това да ги вълнува толкова, че да са толкова стресирани, за да се налага някой да ходи и да се обяснява на чужди хора къде е учил. Това е някакво много плоско и повърхностно мислене.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Това са държавни изисквания към документи. Толкоз. Ако някой иска да живее в съответната държава трябва да се съобразява с изискванията й. Ако пък не иска може да щукне из гората да си живее както прецени. Ама тогава няма да иска и шофьорска книжка.
И не виждам нищо ненормално в това детето да знае с какво образование са родителите му. Даже обратното ми се струва крайно странно.  newsm78

# 17
  • Мнения: 845
Значи ти не искаш диплома за средно, но се чудиш дали пък в някой момент няма да ти потрябва. Все едно да се роди дете и да си кажеш - Акта за раждане е някаква си тъпа хартийка, за какво ми е , но пък да напишеш във форума тема и да питаш "няма ли някога да ми потрябва все пак?"
Искаш да прецакаш системата - да покажеш, че можеш да си над нея и си над всички  хорица, които ти дават съвети тук (защото постовете ти са доста надменни) и са имали неблагоразумието да учат 20 години за дипломата си.
Не знам дали подобна битка срещу системата, би си струвала. Но нищо не ти пречи да опиташ.

# 18
  • Мнения: 17
Значи ти не искаш диплома за средно, но се чудиш дали пък в някой момент няма да ти потрябва. Все едно да се роди дете и да си кажеш - Акта за раждане е някаква си тъпа хартийка, за какво ми е , но пък да напишеш във форума тема и да питаш "няма ли някога да ми потрябва все пак?"
Искаш да прецакаш системата - да покажеш, че можеш да си над нея и си над всички  хорица, които ти дават съвети тук (защото постовете ти са доста надменни) и са имали неблагоразумието да учат 20 години за дипломата си.
Не знам дали подобна битка срещу системата, би си струвала. Но нищо не ти пречи да опиташ.

Въпросът ми е има ли алтернатива на училищното образование за изкарване на диплома за средно, за да мога да си изкарам книжка и единствено от любопитство питах дали евентуално няма да ми потрябва за нещо друго, което изобщо не е фокусът на въпроса. Какви битки, какви чудеса Smiley? Не разбирам как сте стигнали до тези заключения, но съжалявам ако сте се почувствали някак засрамена от темата.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Твоето дете със сигурност ще те пита. Във всеки дневник в детската градина и в училище се вписва образование на родителите. В дневника на твоето ще пише начално. А не можеш да ходиш и на всяка учителка поотделно да обясняваш колко много знаеш.
...
Това не е вярно. Няма такава графа в дневниците.

# 20
  • София
  • Мнения: 38 523
Както казах, при сключване на трудов договор за нещо повече от чистач, се иска диплома за средно, висше и т.н. По закон.

# 21
  • Мнения: 17
SmileySmiley
Както казах, при сключване на трудов договор за нещо повече от чистач, се иска диплома за средно, висше и т.н. По закон.

Разбрахме и от първия път, благодаря. Smiley

# 22
  • Мнения: X
Американския колеж не е признат от МОН, няма смисъл. Но вероятно ще започна да се явявам на изпити, да се тътря 4 години, ако не намеря друга алтернатива.
Това не е вярно. Признат е. Не е признато Англо-американското училище. Надявам се, правиш разлика между двете.

Относно питането ти за какво би ти потрябвала диплома, това е въпрос, който твоите родители би следвало да ся изяснили, преди да вземат решение да те спрат от училище. Ако ти трябва диплома за средно образование, за да изкараш шофьорска книжка, можеш да вземаш две години за една като минеш на индивидуален план на обучение. Това е различно от самостоятелната форма. А, ако се обърнеш към някое от по-малките и смотани частни училища, ще получиш изпитите "на тепсия".

# 23
  • София
  • Мнения: 38 523
Ясно. Повтарям, защото ти нищо не каза дали си сключвал някога тд... Щото и той е една хартийка...🤣
То и аз вися без осигуровки вече доста време...фрийленс

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз до сега в училището на децата поне 10 пъти съм попълвала най-различни декларации, в които се пише образование на родителя. Дали се пазят в дневника или в досието на детето все едно.

# 25
  • Мнения: 24 467

Въпросът ми е има ли алтернатива на училищното образование за изкарване на диплома за средно, за да мога да си изкарам книжка и единствено от любопитство питах дали евентуално няма да ми потрябва за нещо друго, което изобщо не е фокусът на въпроса. Какви битки, какви чудеса Smiley? Не разбирам как сте стигнали до тези заключения, но съжалявам ако сте се почувствали някак засрамена от темата.

Чл. 152, ал. 2 от Закона за движението по пътищата:
"Свидетелство за управление на моторни превозни средства се издава от органите на Министерството на вътрешните работи на лице, завършило X клас и при наличие на условията по ал. 1, което е физически годно да управлява моторни превозни средства за съответната категория, преминало е обучение за водач на моторно превозно средство и за оказване на първа долекарска помощ и което успешно е издържало изпит за водач на моторно превозно средство."
За целта се завършва първо основно образование, обаче.
като форми на обучение за човек, който не желае да си губи времето всеки ден в училище е допустима вече свободно:
чл.106 от Закона за предучилищното и училищно образование:
Чл. 106. (1) Формите на обучение са:
1. дневна;
2. вечерна;
3. задочна;
4. индивидуална;
5. самостоятелна;
6. дистанционна;
7. комбинирана;

8. обучение чрез работа (дуална система на обучение).
(2) Училищното обучение се осъществява в дневна форма или във вечерна форма, освен в случаите, предвидени в този раздел.
(3) Ученикът не може да се обучава в две или повече форми на обучение едновременно.

Разгледай си закона и си харесай нещо, което ще ти е удобно.

Както казах, при сключване на трудов договор за нещо повече от чистач, се иска диплома за средно, висше и т.н. По закон.
По кой закон е това?
Аз мога да си взема секретарка, деловодителка, шивачка, склададжия, готвач, сервитьор и още много хора мога да си назнача по трудов договор, без да ми е нужно средно образование дори.

Нека не забравямае, че законът, ако не забранява наемането на хора с поне средно образование, което определено е така, то забранява със сигурност дискриминация по признак образование:
чл. 4 от ЗЗД: "Забранена е всяка пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.

А и авторът не пита дали може да сключи трудов договор. Отсега казвам - може, забрана няма. Но не за това е темата.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако изобщо темата е истинска, родителите с какъв акъл са го спряли от училище? А ако са били по някаква американска или друг призната хомускулинг система, би трябвало да могат да му издадат документ за образование.  Тези хора акъл нямат, момчето не е виновно, ама то сърба попарата и е зомбирано на тема колко лошо е училището.

# 27
  • Мнения: 24 467
Всякакви хора има. Аз познавам лично две семейства. Не съветвам. Понеже не ме питат. Едните даже са с три деца. Но при тях имаше някакви дела преди години. Не знам сега какво става с тях.
Момчето може да се дипломира и сега. Но си трябва и време. За толкова класове...

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз до сега в училището на децата поне 10 пъти съм попълвала най-различни декларации, в които се пише образование на родителя. Дали се пазят в дневника или в досието на детето все едно.
И как направи заключението, че има такава графа в дневника, че и да ходиш да заблуждаваш и плашиш хората. Теб са си позволили да те разпитват, но това не е официално изискване. Имаше по едно време една анкета от външна организация, но тя беше пожелателна, ако искат родителите заявяваха отказ. В нея се искаше образованието на родителите.

# 29
  • Мнения: 10 993
много интересна тема. Моят син също като теб не иска да ходи на училище и иска да учи у дома. Но за сега го плаша, че ще е много самотен и сам се отказва от идеята. Диплома за шофьорска книжка ти трябва и няма да имаш проблем да я вземеш, но ще изгубиш много години.

# 30
  • софия
  • Мнения: 4 985
Няма лошо в решението ти. Похвално е, че си се справил и си наваксал знанията по твой начин според твоите разбирания. Лошото е, че светът не винаги функционира според твоята гледна точка.
Съвсем чистосърдечно те подканвам да се замислиш над възможността да "жертваш" въпросните години необходими в изпити и да отстраниш този " проблем". Ти не го назоваваш така, но щом ти създава пречки значи Е проблем. Спасил си се от присъствие в училище, похвално, но не позволявай на временния успех да те заслепи и да ти отнеме нещо толкова елементарно като БЕЗПРОБЛЕМНО плуване нататък. Дипломата явно е едно дребно нещо, което ще ти осигури спокойствие.. В крайна сметка, въпросните изпити са само част от камъчетата по пътя.... Арогантността не бива да се настанява в ума и поведението на един млад успял човек. Тя винаги ще пречи, защото до претенциите за успех и иновативност в поведението и израстването. много ясно се усеща липсата на зрялост! Именно липсата и ти е попречила да си зададеш най-основния въпрос - "Мога ли да знам какво ме очаква в бъдеще? Мога ли сега с малко усилие да отстраня нещо, което в последствие ще ми коства повече усилие и дискомфорт?
Дали и какво те очаква напред и дали и за какво ще ти потрябва диплома, прощавай за клишето, но само Господ може да ти каже!
И да, знам колко привликателно звучи историята на Зукербърг, ама дори и той се върна към дипломирането си в Харвард!

Каквото и да решиш, поставяй го на обмисляне! Успех!

Ако пък просто се забавляваш в темата за да проучиш мнението на хората или да гледаш цирк, имай предвид, че на този свят има достатъчно много хора за да се намерят и умни  такива, вероятно с много повече "абсурдни и смели решения" от твоите.

Последна редакция: сб, 24 мар 2018, 13:51 от Амели

# 31
  • Мнения: 3 506
Чл. 152, ал. 2 от Закона за движението по пътищата:
"Свидетелство за управление на моторни превозни средства се издава от органите на Министерството на вътрешните работи на лице, завършило X клас и при наличие на условията по ал. 1, което е физически годно да управлява моторни превозни средства за съответната категория, преминало е обучение за водач на моторно превозно средство и за оказване на първа долекарска помощ и което успешно е издържало изпит за водач на моторно превозно средство."

Аз не виждам тук изрично да пише МОН. Стига да не е разписано случайно в някоя наредба, правилник и пр. Това ще да е нещо ново обаче; имам познати, завършили неакредитирано от МОН училище в София и взели книжка.

В този ред на мисли - дали няма вариант да се сертифицираш за 10 или по-горен клас по някоя homeschooling програма в UK или САЩ? Вероятно има повече shortcuts директно да минеш съответните изпити, отколкото в Бг системата. После превод и легализация на документа, който ще ти издадат. Ако сам по себе си не върши работа, следва приравняване в МОН (тук препъни камък може да е обаче изискването в документа да е вписан хорариума по всеки уч. предмет).

По-нататък документа за приравняване, издаден от МОН, може евентуално да послужи за записване в 11-12кл. в Бг у-ще (+приравнителни изпити по няколко предмета - български, българска история и т.н.), ако предцениш, че ти е нужно (и/или ако направо не се сдобиеш с еквивалент на диплома за средно образование). Аз лично изцяло споделям мненията, че е добре да се сдобиеш с въпросната "хартийка". Вярно е, че ценността на традиционното образование намалява и все повече (ще) се търсят алтернативи, но на 19 е все пак добре да имаш възможно най-много отворени врати. Де да знаеш дали на 30 няма да ти се прииска да изкараш някоя докторантура по инженерни науки /примерно/ Wink

# 32
  • Мнения: 17
Няма лошо в решението ти. Похвално е, че си се справил и си наваксал знанията по твой начин според твоите разбирания. Лошото е, че светът не винаги функционира според твоята гледна точка.
Съвсем чистосърдечно те подканвам да се замислиш над възможността да "жертваш" въпросните години необходими в изпити и да отстраниш този " проблем".

Благодаря за съветите, определно ще ги имам под внимание. Колкото за предложението все пак да изкарам диплома по утъпкания път, вероятно точно на този вариант ще се спра като гледам как се развиват нещата за сега. Хич не ми се искаше, понеже това ще наруши  малко или много професионалното ми развитие и идеята на това да се науча сам на занаят и обща култура беше именно, да мога да започна да се развивам от по-рано и да не губя излишно време в основното образование. Все пак, благодаря пак за отделеното внимание, винаги е от полза.

Исках да допълня само с молбата да не бъркате лекото ми раздразнение от негативните и непотребните коментари по темата с арогантност, съжалявам, ако съм създал такова впечатление с отговорите си.

# 33
  • София
  • Мнения: 38 523
Загубата на време няма да е толкова голяма. Ще си частен ученик и ще се явяваш на изпити два пъти в годината. Така че като общо време ще са 1-2 месеца в годината.

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За да започнеш да се развиваш професионално по-рано, нямаше да е проблем да се явяваш на изпити и досега щеше да имаш един десети клас. Но това е трябвало да го помислят родителите ти. Те са те ощетили. Личи си, че си грамотен и мисля, че няма да е проблем да си сгъстиш изпитите и да завършиш по-рано.
Темата ти е полезна за всички онези родители, които смятат да направят същата грешка.

# 35
  • Мнения: 17
Загубата на време няма да е толкова голяма. Ще си частен ученик и ще се явяваш на изпити два пъти в годината. Така че като общо време ще са 1-2 месеца в годината.

Вярно е, но ще мога да изкарам книжка чак след 2-3 години, което всъщност е моя проблем, не толкова че ще ходя на изпити по две седмици в годината.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
По каква система или без система си учил през тези години? Какво и как? родителите ти как ти помагаха?

# 37
  • Мнения: 17
За да започнеш да се развиваш професионално по-рано, нямаше да е проблем да се явяваш на изпити и досега щеше да имаш един десети клас. Но това е трябвало да го помислят родителите ти. Те са те ощетили. Личи си, че си грамотен и мисля, че няма да е проблем да си сгъстиш изпитите и да завършиш по-рано.
Темата ти е полезна за всички онези родители, които смятат да направят същата грешка.

Колко е грешка остава под въпрос, понеже като гледам връстниците си как тепърва започват да учат по университети, мойте 3 годинки (в най-лошия случай) бледнеят пред факта, че когато те завършат, ще започват да си търсят работа, когато аз вече имам близо 10 години трудов стаж по специалност.

Успеха на учебната програма зависи изцяло от учениците. Не можеш да затвориш 20 деца в една стая и да им предложиш един и същи модел на обучение, хората са различни. За едни училищния модел е перфектен за други като мене по-добър от самостоятелния модел няма... Въпросния казус е прекалено комплексен, за да кажем това е грешка, това - не.

# 38
  • Мнения: X

Колко е грешка остава под въпрос, понеже като гледам връстниците си как тепърва започват да учат по университети, мойте 3 годинки (в най-лошия случай) бледнеят пред факта, че когато те завършат, ще започват да си търсят работа, когато аз вече имам близо 10 години трудов стаж по специалност.
Е, и? Нали не вярваш, че всички те ще бъдат зле реализирани в избраните от тях професии или че няма да живеят пълноценно и щастливо? Що за предимство е 10 години трудов стаж на 23? И без това с вдигането на пенсионната възраст, се очаква да имаме по 18368721 години трудов стаж и да не доживеем пенсия, та голям праЗ за 10-те години стаж на 23.

# 39
  • Мнения: 17
Цитат
Е, и? Нали не вярваш, че всички те ще бъдат зле реализирани в избраните от тях професии или че няма да живеят пълноценно и щастливо?

Интересно, не съм споменал нищо от такъв порядък... Всеки си има неговото темпо и точно това беше идеята на отговора ми. Защо ако темпото ми е по-високо да остана в училище и да го оставя да ограничава възможностите ми, при положение, че мога да се развивам много по-бързо сам вкъщи? Не съм казвал, че ще съм по-щастлив или нещо такова, а че ще имам статистическо предимство и няма смисъл сам да си поставям прегради, ако мога да се възползвам от предимство.

Можете да говорите каквото искате, но лъжете само себе си, защото е факт, че винаги когато се търси работна ръка, се взимат кадрите с повече опит особено, ако разликата в опита е толкова голяма.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
времената на самоуките диаманти отминават. Дипломираните, и то не само с гимназия, напират.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
времената на самоуките диаманти отминават. Дипломираните, и то не само с гимназия, напират.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 523
Чакай, чакай. 10 години стаж на 19? Започнал си работа с трудова книжка на 9? Или въобще си започнал на 9? Нещо вече ни хвърляш в гъбите...
Или не си на 19?

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
естествено, че на 9! Ти как мислиш, иначе защо са го спряли от училище, нали е изхранвал цялото семейство!

# 44
  • Мнения: X
Цитат
Е, и? Нали не вярваш, че всички те ще бъдат зле реализирани в избраните от тях професии или че няма да живеят пълноценно и щастливо?

Интересно, не съм споменал нищо от такъв порядък... Всеки си има неговото темпо и точно това беше идеята на отговора ми. Защо ако темпото ми е по-високо да остана в училище и да го оставя да ограничава възможностите ми, при положение, че мога да се развивам много по-бързо сам вкъщи? Не съм казвал, че ще съм по-щастлив или нещо такова, а че ще имам статистическо предимство и няма смисъл сам да си поставям прегради, ако мога да се възползвам от предимство.

Можете да говорите каквото искате, но лъжете само себе си, защото е факт, че винаги когато се търси работна ръка, се взимат кадрите с повече опит особено, ако разликата в опита е толкова голяма.
В такъв случай, какво предимство ти дава споменатият 10-годишен стаж. Защото, ако той не дава по-добра реализация, по-добро заплащане и по-пълноценен живот, аз не виждам никакво предимство. Посочи ти предимствата.

# 45
  • Мнения: 1 727
За да започнеш да се развиваш професионално по-рано, нямаше да е проблем да се явяваш на изпити и досега щеше да имаш един десети клас. Но това е трябвало да го помислят родителите ти. Те са те ощетили. Личи си, че си грамотен и мисля, че няма да е проблем да си сгъстиш изпитите и да завършиш по-рано.
Темата ти е полезна за всички онези родители, които смятат да направят същата грешка.

Колко е грешка остава под въпрос, понеже като гледам връстниците си как тепърва започват да учат по университети, мойте 3 годинки (в най-лошия случай) бледнеят пред факта, че когато те завършат, ще започват да си търсят работа, когато аз вече имам близо 10 години трудов стаж по специалност.

Успеха на учебната програма зависи изцяло от учениците. Не можеш да затвориш 20 деца в една стая и да им предложиш един и същи модел на обучение, хората са различни. За едни училищния модел е перфектен за други като мене по-добър от самостоятелния модел няма... Въпросния казус е прекалено комплексен, за да кажем това е грешка, това - не.
За каква специалност говориш, като ти нямаш диплом нито основно, нито за средно образование! Имаш някакви практически умения! Вече има достатъчно много ученици, дори в малките класове, които се развиват невероятно бързо, в сферата, в която си мислиш, че си много напред и при това съвсем успешно се справят с училище и още цял куп неща. Ето, ти си на 19 и дори факта, че се чудиш как да изкараш шофьорска книжка, те прави неконкурентен.

# 46
  • Мнения: 12 038
Чакай, чакай. 10 години стаж на 19? Започнал си работа с трудова книжка на 9? Или въобще си започнал на 9? Нещо вече ни хвърляш в гъбите...
Или не си на 19?
Пети клас се завършва на 12. Или на 11, ако са почнали да го обучават на шест години. Една или две години обучение в Софтуни (как са го взели с пети клас и на такава възраст?) излиза, че е започнал да работи/ преподава там на 13-14 години. Ако учи сега за основно и средно, докато завърши ще стане на 23 и ще има 10 години стаж, докато връстниците му, завършващи висше тепърва ще тръгват да си търсят работа. Но пък едва ли е "работил" с договор и осигуровки от 13-14 годишен, та не знам какъв стаж (доказуем) ще има накрая.

# 47
  • Мнения: X
И Софтуни, и Телерик, и други компании предлагат обучения за деца. Не мисля, че момчето има 10-години стаж като преподавател там. Най-вероятно 10 години е работил като фрийленсър и, на по-късен етап, като дивелопър. По тази причина го попитах какви конкретни предимства пред работещите в бранша 23-24-25 годишни му дава този 10-годишен стаж. Защото кадърните 23-4-5-годишни програмисти получават отлични пари, растат бързо в кариерата и си живеят живота прити мъч добре. Та, какви са предимствата, освен пропуснатите ползи като невъзможността да се изкара шофьорска книжка?

# 48
  • Мнения: 3 506
Пети клас се завършва на 12. Или на 11, ако са почнали да го обучават на шест години. Една или две години обучение в С*****и (как са го взели с пети клас и на такава възраст?) излиза, че е започнал да работи/ преподава там на 13-14 години.

Въпросното не е ли основано през 2013 - 2014? Т.е. няма как на 14г вече да е бил учил 1-2 години там, трябва директно да е почнал и да учи, и да работи... И стажа да го е взимал 2 години за една, та да има 10 до момента...

Все повече ми се струва, че темата е пусната с рекламна цел. Помислих си го преди да пиша, но реших все пак да дам кредит на доверие на питащия. Мисля, че дискусията е безпредметна. Ясно, авторът има предимство като „работна ръка“. Предлагам да се съгласим и да приключим въпроса...

# 49
  • Мнения: 10 993
Аз съм много впечатлена от автора, ако разбира се е истина, че е започнал да изкарва пари на 14 с труд.
И въпреки, че и аз съм се изкушавала, да зарежем с големия син училището и да действаме по подобен на автора начин, точно тази тема ме отказа. Все пак училището, колкото и и да е безполезно в сегашния му вид, дава възможност да вземеш шофьорска книжка например. Иначе, твърди смятам, че училището е загуба на време  откъм професионални знания, но пък се изграждат някакви социални умения, да оцеляваш, което не е за пренебрегване де.

# 50
  • Мнения: X
И въпреки, че и аз съм се изкушавала, да зарежем с големия син училището и да действаме по подобен на автора начин, точно тази тема ме отказа. Все пак училището, колкото и и да е безполезно в сегашния му вид, дава възможност да вземеш шофьорска книжка например. Иначе, твърди смятам, че училището е загуба на време  откъм професионални знания, но пък се изграждат някакви социални умения, да оцеляваш, което не е за пренебрегване де.
Точно това е и моето мнение. Академичните знания се наваксват извън училище по един или друг начин. Но социалните умения няма как да се наваксат.

# 51
  • София
  • Мнения: 38 523
Ходенето на училище и ходенето редовно на работа развиват едно много важно качество - дисциплина. Което все повече липсва на днешно време.

# 52
  • Мнения: X
Да ти кажа, най-добре ми действат на дисциплината крайните срокове и парите, които трябва да получа, след като ги спазя.

# 53
  • Мнения: 667
Ходенето на училище и ходенето редовно на работа развиват едно много важно качество - дисциплина. Което все повече липсва на днешно време.

Само че, това само по себе си не винаги е печелившо. Достатъчно ръководни постове се заемат от недисциплинирани да го кажем, люде. Спуснати.
Че то в гимназиите влизат огромен брой деца наготово без труд, често така и избутват, с преписване и връзки, а после така се случва и житейският им професионален път. Та, не е панацея и това.
Вече се чудя защо не го спестих на детето.
Т.е. и да липсва онази дисциплина и трудовите навици-на онзи, спуснатия не му пука особено, неговия живот си тече, да му мислят останалите, дисциплинираните, които само се ядосват като виждат.

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Още повече - ако всеки може да избута, значи е тъпо да не се вземе диплома, за да се направи напук на системата. И сега, оле, мале, искам книжка, ама нямам диплома!

# 55
  • Мнения: 667
Това да. Който не е поискал, той не е избутал. Вкл. и крайно неграмотни. Как си четат листовките, нямам идея.

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Успеха на учебната програма зависи изцяло от учениците. Не можеш да затвориш 20 деца в една стая и да им предложиш един и същи модел на обучение, хората са различни. За едни училищния модел е перфектен за други като мене по-добър от самостоятелния модел няма... Въпросния казус е прекалено комплексен, за да кажем това е грешка, това - не.
Да беше се явявал в самостоятелна форма, след като е видно, че така са те моделирали да мислиш. Грешка е, защото очевидно сега ти трябва основно образование и даже първа степен гимназиално, иначе и сто години стаж да имаш, книжка няма как да си извадиш. Сигурна съм, че няма да е само книжката проблем. Изгубил си време, а можеше паралелно да ги изкараш. Просто се явяваш на изпити.

# 57
  • Мнения: 17
Да беше се явявал в самостоятелна форма, след като е видно, че така са те моделирали да мислиш. Грешка е, защото очевидно сега ти трябва основно образование и даже първа степен гимназиално, иначе и сто години стаж да имаш, книжка няма как да си извадиш. Сигурна съм, че няма да е само книжката проблем. Изгубил си време, а можеше паралелно да ги изкараш. Просто се явяваш на изпити.

Вярно е. Можех да почна да взимам изпити тогава, но не съм се сетил, понеже мисълта беше насочена в друга посока. Ако опира до образованието и развитието ми от 5ти клас досега, може би бих променил само това... бих се явявал на изпити за по две седмици в годината. Минало свършено е обаче и сега разглеждам единствено възможните варианти, за това и отворих темата, на която от 50 отговора има само 2-3, които реално предложиха някакъв съвет... благодаря.

# 58
  • Мнения: X
Най-реалистичната ти опция е да вземаш 2 години за 1 като минеш на индивидуален план на обучение. Обърни внимание, че индивидуалната форма е различна от самостоятелната и точно тя отговаря максимално на твоите интереси. Най-добре ще направиш да се свържеш с някое малко и смотано частно училище, защото при тях изпитите са, меко казано, формални. Да не кажа, че има такива, които ти дават темите за изпита да си ги напишеш у дома на подпечатани листа, а после те си оформят протоколите все едно си бил на изпит.

# 59
  • София
  • Мнения: 4 412
Не знам дали си запознат - в София има вечерни гимназии. Сега проверих - Пето вечерно - http://peta-vg.com/index.html . Има и  четвърта гимназия, но тя май е само гимназия - http://ve4erna.com/page1.html. В пето вечерно най-вероятно ще можеш да завършиш по самостоятелен план.
Частно училище не знам дали ще е възможно, защото имаше ограничения за възрастта - например не може да си на 19 години и да се водиш записан с деца в 6 клас .

# 60
  • Мнения: 17
Благодаря за последните два отговора, ще ги взема под внимание. Вероятно ще попитам някой инструктор по шофиране за съвет преди да взема крайно решение, но ако няма по-лесни варианти ще се спра ма тези предложения. Пак повтарям, че сложността на изпитите не е от никакво значение за мен. Притеснение представлява само времето, което ще трябва да чакам докато изкарам книжка, понеже усложнява професионалното ми развитие, както вече споменах.

П.С. За да не се притеснявате, че темата е фалшива ще си публикувам CV-то с малко разяснение, кое кога съм започнал, понеже фокуса на темата много се измества и ми се иска да приключим с коментарите по казуса с трудовеия стаж. За да запазя имета на фирмите в конфиденциалност съм поставил писмено в публикацията информацията без имената на фирмите.

Graphic designer and Web Developer /2013 - till now/
Tech: Wordpress, Drupal, Photoshop, Illustrator, Corel Draw

Web Designer /2014 - 2018/
Tech: Wordpress, HTML/CSS, Javascript, PHP, Ruby, .NET, Laravel, Symphony

Mentor, Trainer, Exam Questor /2015 - 2017/
Tech: C#

Trainer /2016 - till now/
Tech: FL Studio, Ableton

Back-end Developer /2016 - 2017/
Tech: PHP, NodeJS

Game Designer /2017 - till now/
Tech: CreateJS, EaselJS, Proton, Animate, Photoshop, After Effects, Illustrator

В Софтуни учих от 2014 до 2017 с кратко прекъсване. Работил съм и като чистач, общ работник по топлоизолации и в склад, не съм ги записал в CV-то, понеже не са по специалността ми. Случи се веднъж за 1-2 месеца да работя на 4 места, но бързо прекратих това смело начинание поради здравословни проблеми породени от недостиг на сън.

Отправям молба, да не се хващате за думата ми, че ще имам 10 години преднина в трудов стаж, понеже споменах това само примерно. Мисля че са 8 или 9, но точното число няма особено значение, много избягахте от идеята на самия пример, хващайки се за едното число...

# 61
  • София
  • Мнения: 38 523
Аз ги виждам 5-6 г. Между другото, аз също от толкова време се занимавам с фрийленс и преподаване. И аз мислех, че мога да мина без диплома, но видях, че изпускам доста хубави възможности без нея и затова се записах отново в университета да завърша. При мен определено не е загубено време, въпреки че почти не мога да работя. Всеки ден научавам нови неща и срещам хора, които разширяват мирогледа ми.

# 62
  • Мнения: 24 467
Асен, вземи си кетап за образование. Виждаш - има вече възможности за свободно обучение. Ще си идеш по изпитите и си готов. Не е нещо сложно. Вярно, време си отива, но няма друг начин. Дори и да искаш да завършиш по някаква чужбинска програма, то за да ти признаят образованието у нас си има също определени изисквания.

Това да. Който не е поискал, той не е избутал. Вкл. и крайно неграмотни. Как си четат листовките, нямам идея.
Не е проблем това - наизуст ги научават. Пък и те книжките нали знаеш и у нас как се раздават, та...

# 63
  • Мнения: 17
Аз ги виждам 5-6 г. Между другото, аз също от толкова време се занимавам с фрийленс и преподаване. И аз мислех, че мога да мина без диплома, но видях, че изпускам доста хубави възможности без нея и затова се записах отново в университета да завърша. При мен определено не е загубено време, въпреки че почти не мога да работя. Всеки ден научавам нови неща и срещам хора, които разширяват мирогледа ми.

Интересно. В същата сфера ли работите? Можете ли да ми дадете някой по-конкретен пример за изпусната възможност, понеже аз досега съм ходил на около 10-15 интервюта и никога не е било предимство висшето образование, пък да не говорим за средно? Много бих оценил, ако споделите от опита си.

# 64
  • София
  • Мнения: 38 523
Не, не е в твоята област. По-скоро говоря за преподаване в университет, училище и т.н. Както и работа в по-сериозни медии. Също хубава държавна работа в агенциите. Говоря за диплома за висше. 

Впрочем, моите приятели, които са доста напред в твоята област, също са с дипломи за висше.

# 65
  • Мнения: 17
По каква система или без система си учил през тези години? Какво и как? родителите ти как ти помагаха?

Исках да започна да уча по американската системата "CLASS", за което първо трябваше да се подготвя като взема ниво C2 по английски език, понеже техните изпити и учебници са само на английски. В този процес на подготовка започнах и да взимам по малко от материала им още докато още бях на 11 и завършвах 5ти клас. Бързо се ориентирах, но скоро се случи доста сериозен инцидент с баща ми и нямахме финансовата възможност да се запиша официално по програмта, така че продължих да уча сам както по американските учебници, така и по българските, както и взимах допълнителни курсове по интернет и по други програми. Всичко това с идеята, когато нещата се стабилизират да мога да продължа с официалната програма. Докато обаче наще бяха готови да ме запишат вече бях на 14 и бях завършил всичко и дори бях започнал да уча в Софтуни, при което решихме, че няма смисъл да се явям на изпити, защото в сферата в която избрах да се развивам, така или иначе не се изискват такива документи.

Самият процес на обучение беше простичък... Знаех че трябва да покрия определен материал, примерно всички предмети от българската система и по-голямта част от американската. Всеки ден си учех дали по учебниците, с други книги, доклади или в интернет и в определен от мене период от време правех изпити по предметите. Хубавото на това беше, че докато не бях сигурен, че съм научил всичко не продължавах напред, както карат децата в училище да правят в момента, тоест ако нямах пълно отличие, се връщах на същия материал докато не изкарам такова. Междувременно по моя инициатива се занимавах с по-специализирани предмети от рода на право, философия, психология, теория на музиката, астрономия, астрофизика и термодинамика... Имах също така и възможност да се науча да свиря на 4 инструмента, както и да се занимавам с програмиране, анимиране и дизайн. Винаги съм се занимавал със спорт, дори все още много активно и с брейк танци.

Майка ми ми помагаше много активно докато ходих на училище още, след това вече съвсем рядко, може би, когато я питам за някоя дума или нещо по-сложно от време на време. Родителите ми по-скоро ме учиха на по-битови принципи, от най-простите до по-основните неща, като как да си платя тока, как да си намеря работа, как да се държа на интервю, как да си намеря квартира и т.н... неща от които децата излезли от училище винаги се оплакват, че никой не ги е научил.

Има го този мит, че децата, които са на домашно обучение не могат да изградят социални умения, до което заключение наистина не знам как може да се стигне. По натура аз съм по-интровертен и държа кръга от хора, с котио общувам по-тесен, което не ме прави най-отличния пример, но до колкото помня, аз никога не съм се чувствал отлъчен или неспособен да контактувам с някой. Никога не съм изпитвал затруднение да комуникирам с други хора, а даже обратното, никога не съм имал проблеми примерно на водя лекции или да правя уроци по музика. В предвид, че съм се занимавал активно с "извънкласни" дейности, винаги съм имал възможност да общувам с връстници и с по-големи и с по-малки. Братята ми са по-подходящ пример, понеже двама от тях също учат на подобна система, като моята и винаги са били изключително екстровертни за разлика от мене Smiley

Също така, ако трябва да рекламирам самостоятелното образование ще кажа, че винаги ми е правило впечатление, че връстниците ми са уморени да учат или им е скучно. Когато сам си правиш програмта го има един такъв "глад" за знание. Не помня и един ден, в който да не съм се събудил с вълнението, че днеска ще си продължа книгато от вечерта или че ще науча нещо ново по физика примерно... За мен това е една много ценна харектаристика на човека и благодарение на домашното образование съм я съхранил отлично и дори може би развил.

# 66
  • Мнения: 17
Не, не е в твоята област. По-скоро говоря за преподаване в университет, училище и т.н. Както и работа в по-сериозни медии. Също хубава държавна работа в агенциите. Говоря за диплома за висше. 

Впрочем, моите приятели, които са доста напред в твоята област, също са с дипломи за висше.

Абсолютно съм съгласен, че в тези професии ще ви потрябва сертификат, както и примерно приятелката ми, която планира да се занимава с психология, също я насърчавам да завърши специалността си, понеже ще й е необходимо.

Знам по принцип, че има преофесионалисти в моята област с висше, в което не виждам лошо, но както сегашния ми работодател, не го виждам за наложително. Повечето работодатели в моята сфера не ги интересува висшето, понеже знаят, че в университетите по тази специалност не се учи на практическо знание... Реален пример, който мога да дам, е от една ситуация, когато бях квестор в софтуни на входният им изпит, на който се беше явил дипломиран "специалист" от техническия университет. Беше дошъл в софтуни за да научи малко практически занаят, но за съжаление представянето на изпита му беше изклюително слабо - 30 от 600 точки и не беше приет тогава. Не е единствения пример, но нямам намерение да продължавам с другите, понеже разбирате идеята ми.

# 67
  • София
  • Мнения: 4 412
Асен, аз работя донякъде в твоята област - проектиране, QA и тестване. Чудя се наблюдавал ли си във вашите фирми има ли хора над 35 години и на какви длъжности са? Поне моето наблюдение за "ветераните" е, че са с доста добро образование по специалността, наблюдават се много конкурси където без диплом няма как - например по Европейски проекти или към техни структури, големи фирми -  НР знам, че взимат понякога със средно образование, но чак без средно се съмнявам. Виждам, че имаш идеи за преподаване - в БГ университет или училище няма как да стане без диплом. За участие в най-различни събития са ме питали какво ми е образованието, вярно не са искали диплома, а само информация - например за последния "google day в БГ" попълвах подробен въпросник имаше някакво одобрение на кандидатите. Като цяло си мисля, че за растежа в кариерата е важно да имаш и диплом. Поне за средно. А  висшето образоване е доста интересно.

# 68
  • Мнения: 24 467
Има съвсем не лоши приложни университети в чужбина. Ако решиш да си довършиш основното и средно образование тук, можеш да продължиш в тях. Те не са никак безинтересни, дори в твоята област. Не ги сравнявай с българските - много са различни. Ние дори нямаме такива с чисто приложна насоченост. При нас висшето образование си е академично. /Поне така се води. Какво е реално не ща да почвам, че темата е много широка и тягостна./ А реално много често това наистина не е необходимо.
Пък "хартийки", както сам си видял, понякога са нужни дори и не в пряка връзка с работата ти. Вярно е, че често са си наистина само хартийки, но понякога се случва да са ти необходими.

# 69
  • Мнения: 17
Асен, аз работя донякъде в твоята област - проектиране, QA и тестване. Чудя се наблюдавал ли си във вашите фирми има ли хора над 35 години и на какви длъжности са? Поне моето наблюдение за "ветераните" е, че са с доста добро образование по специалността, наблюдават се много конкурси където без диплом няма как - например по Европейски проекти или към техни структури, големи фирми -  НР знам, че взимат понякога със средно образование, но чак без средно се съмнявам. Виждам, че имаш идеи за преподаване - в БГ университет или училище няма как да стане без диплом. За участие в най-различни събития са ме питали какво ми е образованието, вярно не са искали диплома, а само информация - например за последния "google day в БГ" попълвах подробен въпросник имаше някакво одобрение на кандидатите. Като цяло си мисля, че за растежа в кариерата е важно да имаш и диплом. Поне за средно. А  висшето образоване е доста интересно.

Хм, честно казано като се замисля хората, с които съм работил, всичките са били с различно ниво на образование. Имах колега, който преподаваше ИТ в НБУ, имал съм много, които са излезли от технически, такива които са учили в чужбина и такива без висше. Пък го има и другия случай, в който мои приятели учили за ИТ работят като асансьорни инженери и всичките тези години образование са им били излишни... Повечето ми колеги са с висше, това е вярно, но мисля, че до сега не е имало нито един, който да не потвърди, че от пракическия опит няма по-добро.

Мислил съм междо другото да уча в Мелбърн, не ИТ, а маркеткинг и мениджмънт, но ако трябва да съм честен, много ми харесва в България и при мисълта, че ще трябва да живея там 4 години съм се отказвал вече много пъти. Вероятно в някой бъдещ етап ще се захвана да уча нещо в чужбина, понеже в българското образование не виждам преспектива, но за сега съм се закотвил тука Smiley

# 70
  • Мнения: 24 467
Има много интересни възможности за висше образование навън, наистина. Но навред си искат средно по нашата система завършено, за да учиш в тях, ако си наш гражданин и си живял тук. Или пък завършено легитимно училище в чужбина или на чуждо у нас, също признато по съответния ред.
Така че обмисли, виж някое основно училище, което ще ти свърши работа и където ще ти е възможно най-лесно да се разбереш с ръководството му и действай.

Последна редакция: пн, 26 мар 2018, 15:26 от Judy

# 71
  • Мнения: X
Вярно е, че това което умееш да правиш, е най-важно. Но, за да имаш изобщо възможност да покажеш какво можеш, трябва да убедиш хората изобщо да погледнат работата ти. На принципа "По дрехите посрещат..." е. Например, аз съм PhD. Когато кандидатствам за дадена работа, рекламата на титлата ми проправя път пред конкурентите. На мен вече гледат по друг начин отколкото на тях. Това не значи, разбира се, че ако не умея да си върша добре работата, титлата ще ми помоге по някакъв начин. Но в момента на рекламирането и продаването ми, върши работа. Та, така и с дипломата.

# 72
  • София
  • Мнения: 38 523
Респект, Мастър.

Само да кажа за едно приятелче, който работи в Майкрософт /мисля върха в БГ в тази област/. Първо има право в СУ, после 2 г. информационни в Сиатъл, през това време имаше собствена компания. Така че възможности има.
Стига да имаш добра база.

# 73
  • Мнения: 3 789
хубава държавна работа

Smile

Не съм съвсем съгласна с всичко, което са коментирали в темата. Да, тези документи са много важни в България, но също така не са 100% необходими за работа. Тъй като изкарвах книжка наскоро - вече искат 12 клас , според думите на моят инструктор. Преди е можело с 10 или 8, но вече НЕ. Той ми искаше дипломата за средно, точно поради тая причина. А иначе, имам познат със завършен седми клас, защото е учил в Испания, после се върнал, пък после пак отишъл.. абе, дълга и широка, ама не успял  да завърши средно тук и сега си намира работа с език без проблеми. Нищо че няма диплома. И изкарва в пъти над средното.
Моят съвет е да се запишеш и да си изкараш за 4 години. Няма да усетиш колко бързо ще минат, а ще си спестиш много главоболия. Ако има възможност за съкратен вариант - давай.

Free Agent,  ММ работи за Майкрософт, пък е само с бакалавър Икономика от един крайно непрестижен университет в БГ, колегите му са масово чужденци, със средно или най-много бакалавър. И далеч Майкрософт не е най-престижната фирма в България Smile но пък е доста добре платена, факт.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Lana, искали са ти на теб дипломата за 12 клас, защото си завършила по стария закон. По сега действащия ЗПУО средното образование е в два етапа и първият гимназиален етап се завършва в 10 клас и тази диплома оттук нататък ще трябва за шофьорската книжка.

# 75
  • Мнения: 3 789
Не знаех, че и това са променили. Мерси за информацията:)

# 76
  • Мнения: 24 467
Вече дадохме цитат от релевантния закон. Класът е 10-ти за учещите по тази програма. По старата просто средно не се завършваше 10-ти клас, а само с 12-ти, т.к. то не бе на два етапа.
Иначе да - не е жизнено необходим документ за завършено образование, но помага често и облекчава живота. Особено в държава, като нашата, в която той може да е по-важен от това, което седи зад него.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Джуди, права си - за сегашните деветокласници и нагоре важи стария закон. Обаче оставам с впечатление, че КАТ искат вече завършено средно, което важи само за тези, които са завършили.

При нас има паралелка задочно обучение и тази година на мен се падна честта да водя лекциите по английски език. Едно от момичетата е живяло в Гърция и сподели, че там за помощен персонал не гледат диплома - за разлика от България. Доколко е точно така - не знам, само споделям думите й.

# 78
  • Мнения: 3 789
Още един пример се сетих: 2 чистачки наемаме вече във фирмата, и двете нямат средно Simple Smile така че е до според зависи от фирмата, не толкова че е must да се наемат хора с дипломи, но общоприето е да си я имаш. Аз също не бих си оставила детето, пък ако ще и ядрен физик да е. Това за мен е важно и искам да го има. Пък вече дали ще е изкарано в БГ или не е друг въпрос.

# 79
  • Мнения: 1 248
Ако запишеш инд.форма на обучение в някои по -"смотано" училище можеш да завършиш бързо и без проблем. Ангажиментът е само да се явиш на изпити. Потърси информация, говори на място с директора и си готов. Особено ако наистина знаеш материала.

# 80
  • Мнения: 2 885
Asen Angelov, не си губи времето тук, ами попитай http://www.homeschoolingbg.com как те са се оправили с документацията за шофьорска книжка.

Пожелавам ти успех и занапред, дипломите не са толкова важни, колкото проектите.

# 81
  • Мнения: 5 425
Интересно. В същата сфера ли работите?Можете ли да ми дадете някой по-конкретен пример за изпусната възможност, понеже аз досега съм ходил на около 10-15 интервюта и никога не е било предимство висшето образование, пък да не говорим за средно? Много бих оценил, ако споделите от опита си.
Изпускаш възможността​ за по-нататъшно развитие, Асене.
Цял живот ли смяташ да си кодерче?
Ще си вървежен докъде трийсе и малко.
После ще е стръмно надолу.
А за позиции като архитект (да не говорим мениджърски) вече си ТРЯБВА стабилно висше. За което ТРЯБВА средно. Плюс учене в чужбина или поне петилетка яко развитие в голяма западна компания (където искат висше за всяка позиция извън кол-центъра И петилетка в малка компания). Т.е. едни 15 години учене и кариера СЛЕД завършено с диплома средно.
Не мислиш ли, че закъсняваш?

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, сега, ти какво очакваш, да се съгласи ли? Ако се съгласи, че закъснява и не може вечно да се крие, би означавало да признае, че родителите му са го подвели и той сам се е подвел и се е отказал от диплома, която все пак, колкото и да е лоша системата, ще му трябва.  Дори за шофьорски курс да е. Всеки полуграмотен тъпанар, който дори не е присъствал на две-трети от часовете в най-забутаното училище, което съществува само заради делегираните бюджети, ще е с една диплома пред него. Знаем колко мъртви души се дипломират, а дори не могат да говорят български добре. Дори затворниците имат право да учат и вземат диплома.

# 83
  • Мнения: 5 425
Андариел,
Права си. Ако държах 100% да го убедя да вземе диплома за средно, щях да формулирам постовете си иначе.
Формулиран както е в момента, поста ми дава ШАНС на мислещия човек, да погледне нещата от моя край на житейския път.
А с първосигнални милениъли (в БГ сме поколение назад) нямам време да хабя.

# 84
  • София
  • Мнения: 3 291
Само да се намеся за КАТ: искат завършено основно образование за шофьорска книжка. Сегашните единадесетокласници си карат курса с дипломата от осми клас.

# 85
  • София
  • Мнения: 62 595
Дето се вика, язък му за акъла и талантите! Признавам, не мога, а и не искам да разбера родител, който подкокоросва детето си да не ходи на училище. Циганите мога да ги оправдая - на тях такава им е културата и мирогледът, те така си живеят. Обаче грамотни, образовани родители, които най-вероятно имат по една диплома от университет, да оставят детето си без диплома вече не мога да го разбера.  Или се мислят за много велики, или имат изключително лоши спомени от училище (ама, то, кой ли няма лоши спомени, ама е завършил).

# 86
  • Мнения: 2 885
Изпускаш възможността​ за по-нататъшно развитие, Асене.
Цял живот ли смяташ да си кодерче?

Хем си наясно с англосаксонската система на образование, хем не знаеш, че домашни ученици се приемат в топ университети. Вземи и по тази точка почети, не е излишно.
------------------------------------------------------------------------------------------
Цитат
Един от най-често задаваните въпроси към Асоциация за домашно образование е: Как, след като детето е домашен ученик и не ще получи българска диплома, ще се сдобие с шофьорска книжка?

# 87
  • Мнения: 5 425
Да не бъркаме домашно образование с липсата на диплома.
ПС Кога смяташ да запишеш топ университета? Simple Smile

# 88
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В сайта, който даде Нем, пише, че РУО са признали сертификата от американското образование за средно и след това може да се кара шофьорски курс. Защо не го каза с две думи не знам или всъщност знам - за да направи реклама на сайта и домашното образование.
Авторът на тази тема обаче, няма никакви сертификати за образование, които да му послужат пред РУО. Затова ще стане по-бързо и по-лесно да се яви на изпити и да си вземе български документ.

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Ох, тези домашни ученици в топ-университетите ми изникнаха на пъпа вече! Имат си документ, че са покрили съотвентата образователна степен и да си ходят в който искат университет! Американците и други държави си имат организирана система, призната и т.н., така че домашен ученик пак може да  вземе диплома. Щом е законно, ок.

# 90
  • Мнения: 5 425
Нещата са по-прости, Андариел. В Щатите и Великобритания, дипломата няма тази функция, с която сме свикнали тук. Имам предвид да се признава дадена квалификация само с диплома.
Навсякъде искат да държиш някакъв изпит. В университетите - САТ, За болниците в Англия следва да си член на Кралското Медицинско Дружество (а такъв се става с изпит). Можеш да практикуваш и без диплома, ама си длъжен да имаш застраховка, която покрива отговорността от грешки, но за сам човек би била непозволително скъпа (ако въобще някой му даде такава). А виж Кралското Медицинско Дружество покрива отговорността на членовете си (срещу определена такса). И т.н.
Дипломата​ има значение (ако е от реномирано място) доколкото мотивира въобще да искат да те погледнат...Камо ли да те допуснат до изпит или интервю.
Затова и лежерното отношение към "признаването" и.
Това на първо четене. Механизмите са далеч по-сложни на практика.

Последна редакция: нд, 08 апр 2018, 16:52 от Ezhko

# 91
  • София
  • Мнения: 38 523
https://   [url]https://www.seattleu.edu/undergraduate … man/home-schooled

Не мога добре да сложа линка, но мен лично главата ме заболя да чета колко документа се искат за хоум скулинг кандидатите! Така че, това че лесно влизат в университета, го разправяйте на старата ми шапка!

# 92
  • София
  • Мнения: 5 190
Асене, би ли разказал за четирите инструмента, на които свириш? Как се обучи?

Общи условия

Активация на акаунт