Как си планираме седмичното меню - примерно седмично меню

  • 30 559
  • 186
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 13 014
Crystal Noir, много ми допадна менюто ти! И веднага си открадвам няколко идеи и планирам нашето. Скумрията от Лидл също преди я купувах често и я бях забравила, затова още следващата седмица ще се поправя и ще взема за фризера.
Сложното е, че учениците ще закусват и обядват в училище, та ще трябва да слагам разни неща за тях в кутии. Той ще получава закуска там и ще обядва в стола, затова ще му слагам леки закуски. Тя ще носи кутии за закуска и обяд. Отделно трябва да има обяд за мен и съпруга ми.

Понеделник:
З - бъркан тутманик
О - микс салати със сирене Бурата
В - крем-супа от червена леща и шопска салата Wink, грозде
За нея - тутманик и навити зеленчукови тортили, пълни с микс от зеленчуци
За него - тутманик и грозде

Вторник:
З - пълнозърнест кекс с ябълки
О - гаспачо
В - свински гърди със сладки картофи на фурна, сини сливи
За нея - кекс и зеленчукови тортили, навити с крема сирене и обезкостени маслини
За него - кекс и микс от ядки

Сряда:
З - немски морковен хляб (с микс от ДМ)
О - салата с риба тон
В - спанак с ориз, заливка от кисело мляко, праскови
За нея - морковен хляб и микс от зеленчуци със сирене
За него - морковен хляб и грозде

Четвъртък (почивен ден):
З - гранола с овесено мляко
О - яйца по панагюрски и салата Валериана с 3 вида чушки
В - фрикасе с пуешко месо, круши

Петък:
З - домашни пълнозърнести крекери
О - задушени зеленчуци с пармезан и чипс от бекон на сух тиган
В - крем-супа от грах и салата от зеле и моркови, домашен чийз кейк
За нея - крекери и задушени зеленчуци с пармезан
За него - крекери и протеиново барче

Събота:
З - принцеси с кашкавал
О - зеленчукова супа с фиде
В - бяла риба филе на фурна със задушен карфиол, грис (крем)

Неделя:
З - принцеси с яйце и сирене
О - пилешки крилца на Еър фрайера със соев сос и салата от печени чушки
В - запеканка с броколи, шоколадов мус с ядково мляко и малини

# 136
  • Мнения: 2 193
Извинявам се, ако съм пропуснала, но може ли малко повече за морковения хляб? Благодаря!

# 137
  • София
  • Мнения: 13 014
Морковеният хляб се продава като готова смес на био щанда в ДМ. Добавя му се вода и оцет и/или ядково мляко. Аз го пека в тавичка и става като кекс. Вкъщи много го обичат.
Имат и хляб с микс от семена, който също е хубав.
Правила съм и по оригиналната рецепта, но този е най-бърз и лесен.

# 138
  • София
  • Мнения: 721
Ще чета идеи, за да си структурирам менюто и бюджета по-умело Simple Smile

# 139
  • София
  • Мнения: 13 014
Аз пак скоро не съм писала, но доста ми се улесни планирането с тръгването на училище на децата.
На първокласника им дават закуска в училище, а на обяд яде в стола. Затова му слагам само разни "залъгалки" - пакетче ядки, пликче солети или крекери, някое Барни или меденка.
госпожицата също иска по-леки неща. Сутрин започна да става по-рано, за да закуси вкъщи (в момента предпочита да си прави навити тортили с някакви сирена и зеленчуци и чай) и да не носи кутии, а за през деня хапва разни леки неща - оризовки, овесени бисквити и т.н.
Така ми остава по-сериозната част от планировката за вечерите. Ние със съпруга ми закусваме по-бързи за приготвяне неща - овесени ядки, макарони със сирене, протеинов шейк, мюсли барчета или бисквити. На обяд си правим още големи купи с богати салати, които като застудее ще сменим със супа.

Тази седмица вечерите са следните по план:
П. - кюфтета по чирпански и прясна домашна туршия.
В. - пуешки руладини с гъби на фурна и зелева салата.
С. - пуешко със спанак и кисело мляко за добавка.
Ч. - гъби с ориз и салата с розови домати, червен лук и бяло сирене.
П. - спагети с домашен сос, който аз си правя с чесън, лук, домати, подправки и няколко вида сирена.
С.
Закуска - домашни кроасани с маслено тесто и чай.
Обяд - супа топчета и плодове за десерт (вероятно круши, защото видях много хубави в близкия Плод и зеленчук).
Вечеря - домашни бургери с купешко хлебче за бургер, домашни кюфтенца, червен лук, домат, картофи на еър фрайър и 2 вида домашен сос.
Н.
Закуска - немски многозърнест хляб в тава (отново от смеските в ДМ), сервиран с различни сирена, кашкавали, маслини, домати.
Обяд - телешко варено и салата от цвекло.
Вечеря - свинско с прясно зеле и райски ябълки за десерт.

# 140
  • София
  • Мнения: 8 637
Моето голямо е вече втори клас и ядеше в стола някъде около месец и нещо. И закуските, които им дават, и храната в стола е отвратителна. Почти целия клас си носи кутии с храна, само няколко дрца ядат в стола. А храната по програмите моето спря да я яде. Или  са някакви бисквити/кифли, които са с мармалад, някакви сухи...имат дъх на найлон(носи ги вкъщи и ги виждам) , или е прясно мляко на Саяна, от което половината клас беше със стомашни проблеми в първи клас , някои деца стояха вкъщи по седмица след консумирането на млякото. И моето отказва да го пие(след като и то препати с повръщане, разстройство).
Детето ми не е капризно, яде всичко и често опитва и нови "странни" неща, та щом то не харесва храната в стола, си представям каква е Grinning
Та затова редя кутия, в която слагам обяд и междинни закуски(детето е целодневно обучение до 17:30).
Слагам или сандвичи, или нещо останало от вечерята. Плюс винаги плодове, зеленчуци, някакви неща за гризане. Понякога в малък термос чай или мляко с какао.
Не ми е особено трудно, защото си правя план предварително със седмичното меню, кога какво да слагам в кутията.
Тази седмица съм планувала(слагам ги в разбъркан ред, както се сещам какво съм написала в менюто)
Пъстърва на фурна, картофена салата+ някаква със зелении и ще направя и картофена крем супа да има резерва за децата за следващите дни.
Пълнени чушки
Свинско на грил тигана и ориз с гъби
Баница, пилешка супа
Чили кон карне
Печено пилешко, супа с ориз и спанак.
Имам в резерва продукти за спагети, сладки картофи, които си пека аз и ям. Аз съм на хранителен режим, заради алеергии и непоносимости и затова си правя нещо набързо за мен.
Закускоте често са импровизирани, защото ги правя за 5 минути, да ядат, докато аз сутрин приготвям кутията. Гофрети, варени яйца+ филийка, тост сандвичи, мляко със зърнена закуска. Аз закусвам банан или нищо 😅 Кафе или зелен чай пия, докато ми се дояде.

# 141
  • Мнения: 5 985
Нямам време да вляза в програмата та пиша тук изминалата седмица.
П
Баница със сирене и спанак
Кисело мляко

В
Пилешка супа
Запеканка от карфиол и кашкавал
Бисквитена торта

С
Пържени картофи
Пържоли на фурна
Салата от домати

Ч
Супа от киселец и коприва
Мусака
Кисело мляко

П
Боб яхния
Сафрид
Картофена салата

С
Курабийки
Гювечета

Н
Макарони на фурна
Супа топчета

П
Пуешко с картофи
Леща
Питка

В
Пилешка супа
Пържоли
Млечна салата
Торта

Момчетата закусват у дома, обядват навън сухи неща та вечерите са ми важни да е нещо сготвено.

# 142
  • Мнения: X
Планирам седмичното меню според сезона и с оглед на това, какво ни се прихапва напоследък, както и какво предлага супермаркетът. Напр. сега е сезонът на тиквата и вариации с този зеленчук много - крем супа, тиквен сос, паста с тиква, ризото с тиква, печена на фурна и какво ли още не. Като цяло, обичам да готвя и да експериментирам и през годините съм си намерила голям брой рецепти от най-различни кухни (българска, индийска, италианска, средиземноморска, и т.н., и т.н.), от които си харесваме нещо за конкретната седмица.

 Класическа подготовка на храната (meal prepping)  - да готвя през уикенда и да притотвям едни и същи ястия за всеки ден от идната седмица - не правя. Много скучно би било менюто по този начин. Но определено по-трудоемката част от готвенето често се случва за час - час и нещо в неделя - правя дресинг за салатите в голямо количество и после в хладилника, сосове към ястията, приготвям основните съставки, процесирам зеленчуци - и след това през седмицата само комбинирам и готвя минимално. В края на седмицата и през уикенда или си спретваме нещо спонтанно, или хапваме навън, или поръчваме.

# 143
  • Мнения: 552
Планирам седмичното меню според сезона и с оглед на това, какво ни се прихапва напоследък, както и какво предлага супермаркетът. Напр. сега е сезонът на тиквата и вариации с този зеленчук много - крем супа, тиквен сос, паста с тиква, ризото с тиква, печена на фурна и какво ли още не. Като цяло, обичам да готвя и да експериментирам и през годините съм си намерила голям брой рецепти от най-различни кухни (българска, индийска, италианска, средиземноморска, и т.н., и т.н.), от които си харесваме нещо за конкретната седмица.

 Класическа подготовка на храната (meal prepping)  - да готвя през уикенда и да притотвям едни и същи ястия за всеки ден от идната седмица - не правя. Много скучно би било менюто по този начин. Но определено по-трудоемката част от готвенето често се случва за час - час и нещо в неделя - правя дресинг за салатите в голямо количество и после в хладилника, сосове към ястията, приготвям основните съставки, процесирам зеленчуци - и след това през седмицата само комбинирам и готвя минимално. В края на седмицата и през уикенда или си спретваме нещо спонтанно, или хапваме навън, или поръчваме.
Може ли да кажете сакъв дресинг правите?

# 144
  • Мнения: X
Дресинг според салатата. Много често правя винегрет (олио/зехтин + оцет) със ситно нарязан лук и прясна подправка по избор (магданоз, див чесън, копър). Отива на всякакви зелени салати, картофени. Обичам и медено-горчичен дресинг на зимните салати. Направо заспива на зеле, кисело зеле, леко нагарчащи зеленчуци.

# 145
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Чудесна тема! Много обичам да планирам меню, по-удобно ми е. Ето какво ще ядем у дома през следващата седмица:
Понеделник:
закуска - сандвичи със салам и кашкавал
вечеря - каша със сирене и яйце
Вторник
закуска - тостери с шунка и кашкавал
вечеря - пържен шаран, картофена салата
Сряда
закуска - мюсли
вечеря - леща, туршия
Четвъртък
закуска - принцеси с кашкавал
вечеря - такоси
Петък
закуска - бъркани яйца, препечени фиийки
вечеря - картофени кюфтета, салата с риба тон
Събота
закуска - палачинки
обяд - пиле с ориз и кисело зеле
вечеря - яйца по панагюрски
Неделя
закуска - гевреци
обяд - шкембе чорба
вечеря - пица
През седмицата не правя обяд, защото сме на работа и хапваме навън.

# 146
  • Мнения: 1 786
Здравейте, чудесна тема! Ще я съживя като дам какво съм приготвяла тази седмица, много ще се радвам да сме си взаимно полезни като споделяме в нея. Simple Smile
Събота: телешко варено;
Неделя: за закуска бутер банички с кренвирши и кашкавал, за обяд и вечеря свинско с кисело зеле;
Понеделник: ориз с праз и маслини;
Вторник: цяло пиле с картофи със зелена салата;
Сряда: картофите свършиха, но пиле още имаше, заради това направих за гарнитура задушен градински боб с копър и чесън, както и салата от червено цвекло и моркови;
Четвъртък: руло стефани с катък и картофено пюре;
Петък: пилешки дробчета със салата от кисело зеле;
Събота и неделя не съм ги измислила още

# 147
  • София
  • Мнения: 13 014
За да не отлети бързо назад темата, аз също ще споделя менюто за тази седмица, като отбелязвам, че от петък до вторник не си бяхме у дома, затова пиша кактво приготвях от вторник вечер и какво планирам до неделя:

Вторник - вечеря: яйца по панагюрски.

Сряда:
Закуска - домашни кроасани със сирене.
Обяд - Крем-супа от леща с домашна туршия.
Вечеря: пилешки бутчета с масло и подправки на фурна и зелена салата.

Четвъртък:
Закуска - Принцеси с кашкавал.
Обяд - Свинска супа.
Вечеря - постен гювеч с булгур и зеленчуци и кисело мляко с малини и боровинки за десерт.

Петък:
Закуска - овесени ядки с гранола и кисело/прясно мляко (по избор).
Обяд - супа с пилешки дреболийки.
Вечеря - ризото с гъби, салата от репички и яйчен крем за десерт.

Събота:
Закуска - макарони със сирене и захар.
Обяд - пак пилешки дреболийки, но този път на фурна с картофи, сладки картофи и моркови.
Вечеря - домашна пица и сладолед.

Неделя:
Закуска - пълнозърнести палачинки с мед от рози.
Обяд - зелен фасул яхния.
Вечеря - телешко със спанак на фурна и плодове за десерт.

Последна редакция: чт, 12 яну 2023, 20:54 от Fever Ray

# 148
  • Благоевград
  • Мнения: 2 857
За тази седмица съм намислила следното:
Закуска-сандвич от кето хлебче с различни пълнежи (за мен, че мм не закусва)
За понеделник телешко варено с месо и бульон от буркан, салата ряпа и моркови
За вторник Печени кюфтета и запечен карфиол със сос от броколи и бешамел, шопска салата
Сряда печена пъстърва със задушени зеленчуци с масло, ако не са останали кюфтета и карфиол
Четвъртък гювечета и салата зеле
Петък миш маш за обяд, за вечеря ще купуваме дюнери.

# 149
  • Мнения: 2 041
За тази седмица мисля менюто да е следното, като уточнявам, че излизам в 7.40 за работа и се прибирам в 19 часа Simple Smile

В момента готвя капама с три вида месо, кисело зеле и ориз, ММ изпържи кюфтета.
Понеделник
З Кисело мляко с корнфлекс
О Капама, салата с рукола и домати /кутии за офиса/
В Кюфтета, туршия

Вторник
З препечена филия, авокадо, домат
О Капама, салата айсберг /кутии за офиса/
В Кюфтета, туршия

Сряда
З запечена филия със сирене и яйце
В леща, салата

Четвъртък
З прясно мляко с гранола
В филе от лаврак, зелена салата

Петък
З Препечена филия, масло, сирене, домат
В Боб мунг, салата

Последна редакция: пн, 16 яну 2023, 15:55 от bubkab

Общи условия

Активация на акаунт