КОЗУНАЦИ 2018 & 2019

  • 63 935
  • 745
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 228
Аз направих вчера с 2 кг брашно - някакво италианско от твърда пшеница, тип 00 -  от Кауфланд, с розова опаковка с картинка на жена с престилка отпред, получиха се много хубави със прекрасна структура на средата - много ми хареса. Досега правила съм само със София мел за баница, но реултата с това брашно надминаВа това за баница.

# 316
  • Мнения: 39 396
Е, що така ни остави без снимка?

# 317
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Скрит текст:
Ето моите от днес .Тестото трябваше да е една идея по твърдо ,за да не се разлива .

# 318
  • Мнения: 39 396
Много благодаря! Много! Друго си е да ти замирише на пролет!

# 319
  • Мнения: 5 363
Eто ме и мен, след голямото сладкоправене по Коледа, заредена с желание за козунакоправене. Обожавам да правя козунаци. Дори повече отколкото коледни сладки, защото вратите са отворени , и отвсякъде ме залива невероятния аромат на прясно изпечен козунак. От година на година се справям все по-добре, миналата година направо надминах себе си. Така че съм мотивирана , надявам се дългите великденски пости само да поддържат мотивацията ми. Аз пека във форми от фолио, купувам от Джъмбо. Ако искам козунак тип панетоне, го слагам в тясна тенджерка облечена с харитя за печене от вътрешната страна. Про достатъчно изчакване да втаса във формата, козинакът се вдига до толкова, че визуално напълно коира панетоне. Е, не съм много сигурна дали за замесване ана оригинално панетоне не се използва определена рецепта, аз го правя с популярната, само дето понякога заменям прясното мляко със заквасена сметана. А,  и маслото е с премахната суроватка. Това според мен е важна стъпка и не я пропускам. Но ако млякото ми е домашно, го предпочитам пред сметаната.

# 320
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Панетонето е различно от козунака и за да не спада, трябва да виси с "главата" надолу. Затова трябва да е в хартиена форма.

# 321
  • Мнения: 10 264
Аз пък от скоро имам KitchenAid миксер и тази година ще правя в него. Въобще не съм на ясно кое след кое, но се надявам все нещо да стане. Скоро ще почна тренировките. Иначе имам и машина за хляб, мога и на ръка да замеся, но сега с тоя миксер ми е мерак и искам в него. Малко се притенсявам дали ще се справя, но ще пробвам. АКо видя зора, местя в машината за хляб и така.

# 322
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Аз пък от скоро имам KitchenAid миксер и тази година ще правя в него. Въобще не съм на ясно кое след кое, но се надявам все нещо да стане. Скоро ще почна тренировките. ...
Аз забърквам стартера - мая, мляко и брашно до мокро тесто и го слагам в купата на миксера да втасва 50 мин. После пускам миксера и сипвам ту брашно, ту яйчната смес (яйца, захар, останалото мляко, ароматите), към края добавям и малко от мазнината*.  Оставям да втасва час, после включвам пак и добавям на части останалата мазнина. Втасва до удвояване... и т.н.
* Може и да се добави цялата мазнина и да втасва направо.
Но да, изпробвай си придобивката предварително. Simple Smile

# 323
  • Мнения: 10 264
Благодаря ти Morena за насоките Simple Smile . Мен точно това ме обърква, кое след кое. Понеже следвам едни рецепти за кекс и виждам, че продуктите по-различно се смесват. Не е като традиционното делене на белтъци и жълтъци или разбиване до крем. Та се зачудих каква може да е последователността при козунаците. След време всичко ще бухам как ми падне, но сега докато разуча, следвам стъпка по стъпка всичко.

Аз до сега толкова дълго не съм втасвала тесто, защото ме е страх да не го превтасам нещо. Веднъж ми се случи и от тогава имам едно на ум. Все гледам час и половина най-много и да приключа с втасването. Ползвам мая на кубче, но не в БГ. Тогава може и инцидент да е било. Но ми остана като "травма" Simple Smile от неуспешните опити.

# 324
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Вики, приятно ми е да съм ти полезна! Simple Smile
Нямат нищо общо кекс и козунак - напълно различни са. При кекса не се цели развитие на глутена - напротив, затова се бърка набързо и се пече.

Втасването е да порасне тестото двойно, та и повече може, преди да превтаса. Имам снимка на такова - тройно пораснало и не е превтасало.

Скрит текст:

За да си спокойна, гледай да е двойно увеличението и малко повечко.
Време за втасването няма, защото зависи от няколко обстоятелства - Т на помещението (на топло - по-бързо, на студено - по-бавно); от количеството мая спрямо брашното, но и не само. Захарта и мазнината също затрудняват втасването.

Аз също предпочитам свежата мая на кубче, но ползвам по-малко мая. Бавното, непринудено втасване дава по-добри резултати, без останалите да са лоши . Simple Smile
Не се притеснявай да питаш тук, ако нещо те притеснява/ не ти е ясно.  Simple Smile

# 325
  • София
  • Мнения: 11 713
Аз пък от скоро имам KitchenAid миксер и тази година ще правя в него. Въобще не съм на ясно кое след кое, но се надявам все нещо да стане. Скоро ще почна тренировките. Иначе имам и машина за хляб, мога и на ръка да замеся, но сега с тоя миксер ми е мерак и искам в него. Малко се притенсявам дали ще се справя, но ще пробвам. АКо видя зора, местя в машината за хляб и така.
Да ти кажа честно, това продукт след продукт беше само в началото, последните години изобщо не следя кое как хвърлям вътре, пускам да се измесва до топка, свалям, втасва , оформят и се пече. Да се приготви козунак е най-лесното нещо, той е непретенциозен , винаги става , ако е втасал хубаво, последното е единственото условие за добър козунак. Да превтаса би трябвало да го държиш на топло повече от 24 часа, не разбирам как може да се случи, и никога не ми се е случвало.

# 326
  • Мнения: 10 264
Morena Flowers Hibiscus, да да аз съм съгласна че са различни тестата за козунак и кекс. Просто гледам че има разлика преди като съм правила кекс с ръчния миксер и с този. Друго последователност се следвам сега и не бях сигурна с козунака как да ги забъркам. Но горе долу ми даде идея. Ще пробвам, лошото е че ще трябва да се яде след това, а в нас всеки бяга от захар и тесто и ще трябва да се напъвам аз. Иначе ако има начин всеки ден да меса по един козунак. Много ми се правят значи, ама обстоятелствата мме възпират Simple Smile

# 327
  • Мнения: 1 953
По тази логика за глутена, сигурно козунак с безглутеново брашно не може да се направи? Някой правил ли е?

# 328
  • Sofia
  • Мнения: 21 646
Вики, аз като правя козунак - дали ще е в миксера или на ръка - правя едно и също.
За пробата направи по-малка доза просто. Например 500г брашно.

Душата, разбира се рутината идва с опита, но началото...
И аз карам през просото... само преценявам маята за брашното, решавам колко яйца искам и млякото варира - колкото е нужно.  И начина ми на забъркване е различен...

По тази логика за глутена, сигурно козунак с безглутеново брашно не може да се направи? Някой правил ли е?
Не помня някой да е споделял, опитай. Просто няма да се бъде козунак, а сладък хляб/пита.
Козунак се прави с високоглутеново брашно.

Последна редакция: пн, 25 фев 2019, 19:55 от Morena

# 329
  • Мнения: 1 039
Аз съм пробвала с безглутенов микс в Англия нищо не става нито е кекс нито е козунак нещо като нищо. Ядох си го сама никой не го хареса брашното беше микс уж за печива. Не съм съм тествала повече, като е зор здравословно/диетично  то по-добре изобщо без козунак.

Общи условия

Активация на акаунт