КОЗУНАЦИ 2018 & 2019

  • 64 097
  • 745
  •   1
Отговори
# 330
  • Sofia
  • Мнения: 21 716
... като е зор здравословно/диетично  то по-добре изобщо без козунак.
   newsm10   А, баш така мисля и аз.

# 331
  • София
  • Мнения: 11 738
... като е зор здравословно/диетично  то по-добре изобщо без козунак.
   newsm10   А, баш така мисля и аз.
+ 1.

# 332
  • Мнения: 1 953
Благодаря за отговорите!
Зор е! Много обичах козунак и всякакви тестени изделия, вече може би не чак толкова, промени ми се вкуса по принуда. Като малка си режех тесто и се криех от баба, за да го ям, сега даже и печиво не мога. И аз искам да опитам веднъж в годината, ако не козунак, то поне нещо като козунак. Та е сигурно, че ще пробвам, ще ми замаже очите.

# 333
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Да не отчайвам някого, но за мен Китчен може да измеси само козунак с висока хиратация.

За безглутенов козунак и дума не може да става.

# 334
  • Мнения: 10 280
Да не отчайвам някого, но за мен Китчен може да измеси само козунак с висока хиратация.

За безглутенов козунак и дума не може да става.

В какъв смисъл с висока хиДратация ли имаш в предвид. Моя е модел 600 професионален някакъв, уж мощен, но знам ли. Имаш в предвид, че няма да има вътак за измесване на козунак ли Simple Smile ?

# 335
  • Мнения: 1 040
Благодаря за отговорите!
Зор е! Много обичах козунак и всякакви тестени изделия, вече може би не чак толкова, промени ми се вкуса по принуда. Като малка си режех тесто и се криех от баба, за да го ям, сега даже и печиво не мога. И аз искам да опитам веднъж в годината, ако не козунак, то поне нещо като козунак. Та е сигурно, че ще пробвам, ще ми замаже очите.

Надявам се да не съм те засегнала,ясно ми е,че има хиляди причини да търсиш  друг вариянт, но мисълта ми беше ,че резултат трудно постижим и сръвним с истински козунак. Има разни пекарни които се рекламират ,че правят безглутенов потърси  описано е какво ползват знам,че пред и години ванила китчен бяха пуснали виж дали са публикували рецептата онлайн.  
Успех!

# 336
  • Мнения: 14 150
Ето рецепта за безглутенов козунак. Дано ти свърши работа.

http://celiakbg.blogspot.com/2011/04/blog-post_4228.html

# 337
  • Мнения: 5 389
Да не отчайвам някого, но за мен Китчен може да измеси само козунак с висока хиратация.

За безглутенов козунак и дума не може да става.

Не че съм съвсем наясно на какво казват Китчен, но аз меся в сателитен миксер от години, и смея да кажа, че козунаците се получават. Меси се дълго, тестото се разтяга, получават се супер конци, абе с две думи - без много усилия, отличен резултат. На мен ми остава да поработя върху втасването. Голямата ми грешка беше, че, както беше написала и друга дама по-горе, се страхувам от превтасване и не го държа достатъчно дълго да втасва. Миналата година поради невъзможност," изтървах"  един да утрои размера си сплетен и готов за печене, и получих уникален резултат. После повторих и потретих "грешката" си, и разбрах, че козунакът иска втасване. И то яко. До утрояване .   Тгава и резултатът е пухкав, въздушен и на конци.
Разбира се, нека повторим и важноста на брашното. Тук ме научихте да ползвам брашно за баница. Определено си има значение.

# 338
  • София
  • Мнения: 11 738
Какво значи "превтасване".. няма как да се получи, винаги съм се учудвала на тези които споделят, че им превтасват, държат ги по 24 часа на топло ли - на 30-35 градуса ??, След като е изпълних хубаво, ама хубаво да е изпълнил, даже може да излиза и отвън,  примерно една голяма купа, за 1 кг пиша, означава че вече е готов и следва да се продължи нататък.

# 339
  • Мнения: 5 389
Какво значи "превтасване".. няма как да се получи, винаги съм се учудвала на тези които споделят, че им превтасват, държат ги по 24 часа на топло ли - на 30-35 градуса ??, След като е изпълних хубаво, ама хубаво да е изпълнил, даже може да излиза и отвън,  примерно една голяма купа, за 1 кг пиша, означава че вече е готов и следва да се продължи нататък.
веднъж ми се случи на пита. Тестото не беше еластично, не се разтегляше, а се късаше много неприятно. Свекърва ми каза, че е превтасало. Това имам предвид.

# 340
  • Мнения: 10 280
G..D.. на това казвам Китчен  Simple Smile
Скрит текст:


мarcheva, да обесня само какво имам в предвид под превтасване Grinning. Може и да не е, но аз така мисля, че се получи. Значи при злополучния ми опит месих какво правих, всичко ми се получи, тестото беше втасало, около час и половина. Тръгнах да сплитам, направих си фитилите всичко пак беше наред. Не бях слагала стафиди, ядки, нищо вътре. Класическия козунак бях правила. Сплетох с 3 фитила. Добре, но не ми хареса плетката и реших да разваля и да разделя на 4 фитила. И вече като сплетох на 4 фитила, сложих във формата и повече не ми се надигна. Не знам, да съм се замотала още час с тез фитили. Така си останаха и след 2 часа. Въпреки това, пак ги изпекох, обаче тухли си бяха. Аз не очаквах и друго де. Ядосах се и на другия ден пак замесих една доза със същите продукти (мая, яйца, мазнина каквото употребих за предния козунак) и ми се получи. Та изключвам вариянта с някой кофти продукт. И ей така от тогава все имам едно наум newsm78. Може инцидент да е било, да не е превтасване. Но така съм си наумила и не смея да втасвам твърде дълго.

# 341
  • Мнения: 6 825
vici75, проблемът при теб е бил, че си развалила плетката и си започнала отново. Това според мен, може и да греша.  Peace Аз съм чела, че след като втаса тестото, трябва внимателно да се сплете, без да се мачка. А ти си го сплела, после си го събрала на топка, после пак си плела.

Аз трябва да се престраша да използвам моя планетарен миксер за месене на козунак. Досега все ги меся на ръка, много ми харесва да си поиграя с тестото. Peace
Морена, благодаря за насоките, ще ги използвам.  Hug

# 342
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Миксерът не е сателитен, а планетарен. Simple Smile
Говоря конкретно за Китчен Артизан. И аз меся от години с Кенууд без проблем, но  Китченът не става.
За това говоря ( с 500 гр брашно, хляб)
https://youtu.be/mUAVlCT21Pg
И разликата е очевидна, Кенууд.
https://youtu.be/B6WcqlkGFSM
Твоят сигурно ще го измеси, щом е профешънъл-ът.

# 343
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Трябвало е да го сложиш на около 35°- 40°С да втаса. Ако тестото се меси след втасването и после се оформя, трябва да се остави да втаса, но така времето на чакане се удължава. Затова аз лично го оформям много внимателно, без да меся. А ти щом си го сплела и после си го оформила отново, е трябвало да го чакаш да втаса пак. Мисля, че тестото ти по-скоро не е било втасало добре, затова така се е получило. Тестото трябва да втасва на не повече от 40°С според книгите, които съм чела. Но второто втасване може спокойно да е на 40°С и след като тестото втаса веднага да се увеличи фурната на градусите на които го печете по принцип.

# 344
  • Sofia
  • Мнения: 21 716
Аз не мога да предположа защо (но може пък и да му дошло повече мачкането) се се случило така при vici75.  newsm78  Венета, тя го е чакала да втаса.
  
Иначе аз размачквам хубаво при оформянето на фитилите преди сплитането. Гледам да спукам мехурите (повечето поне), за да не се пукат при печенето и да ми развалят плетката (не че само те могат да я развалят).
Fortuna,  Hug  

Общи условия

Активация на акаунт