КОЗУНАЦИ 2018 & 2019

  • 64 269
  • 745
  •   1
Отговори
# 345
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Какво значи "превтасване".. няма как да се получи, винаги съм се учудвала на тези които споделят, че им превтасват, държат ги по 24 часа на топло ли - на 30-35 градуса ??, След като е изпълних хубаво, ама хубаво да е изпълнил, даже може да излиза и отвън,  примерно една голяма купа, за 1 кг пиша, означава че вече е готов и следва да се продължи нататък.
веднъж ми се случи на пита. Тестото не беше еластично, не се разтегляше, а се късаше много неприятно. Свекърва ми каза, че е превтасало. Това имам предвид.
Това не е от превтасване, а от глутена. Превтасване е, когато тестото спада, има шуплеста структура и мирише силно на алкохол.

# 346
  • Мнения: 5 428
Може, не споря. Хубавото е, че втори път не ми се е случвало.
И моят миксер е Кенууд, но макар че изгледах и двата ти клипа , не мога да кажа как точно меси . Не оставя тесто по краищата на купата със сигурност, бъркалките се въртят под ъгъл и обират всичко от нея.
Нещо такова е:
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00WWPTS90/ref=ppx_yo_dt_b_a … ie=UTF8&psc=1

Меси много добре и за мен е голямо облекчение. Варианта с месене с миксер съм го чела при Venetta.  Така се бях запалила, че започнах с обикновен миксер с въртяща се купа. Докато не го изгорих, замесвах чудни неща с него, вкл. и козунаци. После взех един 1200W, който също изгоря ( беше неизвестна марка) след зверска експлоатация от 3-4 години. От тогава съм с този, засега се държи повече от прилично. Признавам си, пристрастена съм към замесване с миксер. Аз съм от хората, правещи хляб за семейството си от дъъълги години, никога не съм ползвала пекарна машина, замесвала съм хляба на ръка много дълго време, но откакто ми се отвориха очите за варианта замесване на тесто с миксер, не пипам на ръка.

# 347
  • Sofia
  • Мнения: 21 747
Аз за хляба не (големия миксер докато извадя... виж за козунак си заслужава), но за малко тесто като за пица или пърленка, тортила, тако... често ползвам блендера. Хем го забърква бързо, хем си втасва (ако е маяно тесто) там, хем ми е чисто откъм брашно на плота, наред с другото готвене.

# 348
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Аз не мога да предположа защо (но може пък и да му дошло повече мачкането) се се случило така при vici75.  newsm78  Венета, тя го е чакала да втаса
Morena, аз прочетох, че е изчакала. Но аз от опит знам,че понякога ако след първото втасване, тестото много се меси или мачка, особено ако първия път не е втасало както трябва, после му е необходимо доста дълго време и разбира се топлина, за да втаса отново. Ако след първото втасване тестото не се мачка много и се пипа по-нежно при оформянето, то тогава буквално продължава да  втаса и му е необходимо съвсем малко време, за да е готово за печене.
 

# 349
  • София
  • Мнения: 11 755
Зная и така практикувам след първото голямото втасване тестото  нежно се оформя, повече не се измесва, не се премесва, а с намаслени ръце го оформям на каквото си искам, но ако го премеся означава, че то отново трябва да се вдигне до горе, а това вече отнема часове.

# 350
  • Мнения: 978
Здравейте!

Днес направих още един опит по друга рецепта, но макар да са изминали вече 2 часа, откакто хо оставих да втаса - то си стои все така.

Има ли някаква надежда да се получи или да го засилвам към кошчето?
Къде бъркам, според вас.

# 351
  • София
  • Мнения: 11 755
Здравейте!

Днес направих още един опит по друга рецепта, но макар да са изминали вече 2 часа, откакто хо оставих да втаса - то си стои все така.

Има ли някаква надежда да се получи или да го засилвам към кошчето?
Къде бъркам, според вас.
1. По коя рецепта работи
2. каква мая ползва?
3. ако е свежа маята, дали я активира предварително за да прецениш дали е читава?
4. ако си работила със суха мая, коя ползва?
5. може да го поставиш с леко затоплена и изключена фурна максимум до 30 градуса.

# 352
  • Мнения: 978
1. Рецептата е на Звездев и по-точно тази
https://zvezdev.com/рецепта/великденски-козунак

2. Използвах прясна мая, която активирах. Следвах всички стъпки и затоплих всички продукти.

# 353
  • София
  • Мнения: 11 755
1. Рецептата е на Звездев и по-точно тази

2. Използвах прясна мая, която активирах. Следвах всички стъпки и затоплих всички продукти.

Видях я, добра си е рецептата , но има малко повече захар, бих сложила 180 г и вероятно това ще забави втасването, сложи го във фурната както ти писах, трябва да се вдигне.

# 354
  • Мнения: 10 354
Идвам да си покажа цопаницата. Сльопах нещо, но не съм доволна. Ползвах рецептата на Джемма с картинките в които показва как се меси в миксера. Разля ми се козунака. Трябваше да сложа още 100-200гр брашно, но сякаш ми се затормози миксера и си ги спестих. Другия път или ще правя половин доза или ще меся в машината за хляб.

Скрит текст:

Нямах подходяща тава, сложих в тая плоската, после реших да подпра с панички и за да си запази формата. Добре но ме достраша да не се счупят и ги махнах и от там на сетне ясно какво стана.  Разля ми се, плетката ми се разми.....иначе на вкус стана много хубав. Два часа втасва на топло във фурната. По-точно един след замесване, после сплетох и оставих още час и половина. Една идея по-сбит ми иде, но като цяло бива.

# 355
  • Sofia
  • Мнения: 21 747
1. Рецептата е на Звездев и по-точно тази
https://zvezdev.com/рецепта/великденски-козунак

2. Използвах прясна мая, която активирах. Следвах всички стъпки и затоплих всички продукти.


Да не са били много топли продуктите и да са унищожили маята?!

А абсолютния максимум захар на 1кг брашно е 340г, та не е много 200г в случая. Иначе аз загрявам фурната на 40градуса, слагам тестото и изключвам. После поне час и половина не я отварям (но пак да кажа аз работя с по-малко мая). 

... Трябваше да сложа още 100-200гр брашно, но сякаш ми се затормози миксера и си ги спестих.
 Една идея по-сбит ми иде, но като цяло бива.
Тези двете са взаимно изключващи се. Wink  Сбит е, когато е с повече брашно.
А какво ти беше брашното, на мен ми изглежда то да е било слабо.
Вдигна ли се тестото повече от двойно при първото втасване, трябва хубаво да втаса.  И да не си го месила по-грубо при оформянето, та е втасвало цял час и половина след това?





# 356
  • Мнения: 10 354
Morena, най-високо глутеновото брашно ползвам. Да, изпълни ми купата на миксера до горе, при сплитането внимавах по вашите съвети по-напред и гледах да не мачкам и усуквам. Час и половина го оставих, че друго правих и не можах точно на единия час да го метна за печене. Освен да не съм го изпекла правилно. Пекох половин час на 200гр и ми прегоря малко. Даже отдолу ми се причерни леко.

Скрит текст:

Ето тук едно парченце за работа си взех. Хубав е и вкусен, но си личи че е сбит.

# 357
  • Sofia
  • Мнения: 21 747
Вики, хубаво че е високоглутеново, би трябвало да е било силно. Когато е силно брашното, при оформянето на фитилите тестото "не слуша" - ти го изтегляш, то се връща... това е най-разбираемото описание за силно брашно. Wink
Формата се е позаличила преди печенето, та не е от него. Или е не достатъчно втасало на някой етап или е повече маята.  Казваш, че се е разляло (разливането е от много меко тесто, но в случая и то е изиграло роля за сливането на плетката), но парчето има добра височина. И на мен ми изглежда плътен, но не сбит.

# 358
  • Мнения: 10 354
Да, да така беше с фитилите, поиграх си докато ги оформя. Мисля че това, че не сложих тези около 200гр брашно са допринесли до мекото ми тесто. Макар че, на допир хич не беше меко. А конци да се видят тук е абсурд. То си е направо като сладък хляб. Маята ми 20гр на кубче беше. Понеже тук я продават на по-големи калъпи, си отрязах 20гр от нея.

# 359
  • Мнения: 1 811
Djemma и компания, разбира се, моля да ми препоръчаш планетарен миксер. Погледнах качения от теб клип с някаква специална кука, но в амазон.де пише, че тая кука не ставала за шеф моделите, а само за майор. Каква е разликата. Че иде време за козунаци. Хем ми се иска да не е огромен, хем да е ефективен, хем да е красив.

този например
https://www.amazon.de/Kenwood-Major-Titanium-KMM060-K%C3%BCchenm … od+major+titanium

или този https://www.amazon.de/dp/B01KPT83EA/ref=dp_cerb_3

кой е по-добър? Доста е объркващо с толкова много модели  Thinking

Последна редакция: вт, 05 мар 2019, 21:17 от curly sue

Общи условия

Активация на акаунт