Въпрос за ваксините

  • 3 894
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 344
Бих вярвала на майка на дете с проблем след ваксина т.е. на мен.

За 10 години ходене по мъките имам много приятели, които се борят за здравето на децата си поради ваксина сложена на дете, което не е напълно здраво. Паралич, диабет, енцефалит са при някой крайните резултат от пропуска на лекаря при част от нашите приятели. За част от тях можете да прочетет и в нета.  

Няма педиатър, който да е с всичкия си и да сложи ваксина при съмнение, че детето не е напълно здраво.
Въобще кой нормален човек ще сложи ваксина, създавайки имунитет на дете, чийто имунитет в момента бори болест?  

Последна редакция: пн, 09 апр 2018, 22:41 от the Дорис

# 16
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Само да допълня, че ваксина не се слага и на дете, в чието близко обкражение има болен. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 11 344
Ето една добра статия.
http://www.168chasa.bg/article/6500689

Написана разумно без истерии в нито една от посоките.

# 18
  • София
  • Мнения: 22 948
И нас ни питат дали има болен в семейството към момента на поставяне на ваксината. Възможно е ваксините да се отложат и с повече, като понякога причините са обосновани, друг път- не.

# 19
  • Мнения: 3
Благодаря на всички за полезната информация. Засега детето изглежда добре освен за лека кашлица от време на време, прочетох че би трябвало да има странични ефекти в първите 2-3 дена затова ще се опитам да не се притеснявам. За въпроса къде сме ще отговоря Англия и заради преместването се забавихме с ваксинациите. Докторката ни успокои че ако нямала темперература в последните 24 часа  всичко щяло да бъде наред, затова стискам палци и се надявам всичко да добре. Отново благодаря.

# 20
  • Мнения: X
Докторката ни успокои че ако нямала темперература в последните 24 часа  всичко щяло да бъде наред, затова стискам палци и се надявам всичко да добре.
Искрено се радвам, че сте на място с добра здравна система и кадърни доктори! Доверете се на докторката, която следи детенцето и не се притеснявайте - тя ще прецени най-добре дали симптомите предполагат отлагане или не Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 22 948
Англия с добра здравна система и кадърни дактори... Евентуално в някоя паралелна вселена може и да е така.

# 22
  • Мнения: X
Англия с добра здравна система и кадърни дактори... Евентуално в някоя паралелна вселена може и да е така.
Колкото и да Ви е яд, е така. И се вижда това във всички статистики - примерно средна продължителност на живота - 75г. за България, 82г. за UK. Детската смъртност до 1г. в България също е 2 пъти по-висока отколкото в UK.

И тези тъжни (поне за хората, които живеем тук) факти се дължат на комбинация от фактори, сред които бедна и корумпирана държава, масово некадърни доктори и трагично обезкървена бърза помощ и не на последно място - общо много ниско ниво на здравна култура сред населението.

Само можем да мечтаем някой ден тук здравната система да бъде като британската. За немска или скандинавска  - дори не смея да мечтая.

# 23
  • София
  • Мнения: 22 948
За каво да ме е яд Grinning , половината ми роднини живеят там, съпругът на братовчедка ми е англичанин-една добра дума не е казал за здравеопазването им. Ако трябва да съм точна, съм чувала от тях, а и не само изключително лоши отзиви за проследяване на бременност и педиатрия, за другите специалности не съм запозната.

# 24
  • Мнения: X
Здравеопазването не е холивудски филм, че да се ориентираме за качеството му по отзиви на зрители. Че и за филмите дори има сайтове, където мненията на лаици-потребители да не се мешат с оценки на експерти.

У нас пациентът се изживява баш доктор след като е прочел 2 статии в жълтата преса, където търсещи сензация недоучени журналисти цитират избирателно малоумно некадърни псевдо-доктори. В западните страни подобни своеволия няма в такава степен - пациентът е пациент, докторът - доктор.

Една мама каза, една братовчедка каза и един жълт вестник каза са ми безкрайно безинтересни аргументи. Дадох статистиките, които казват всичко. А ако разбирахте поне малко от тези неща и имахте достъп до сериозни източници, щяхте да се хванете за главата от вопиющата некадърност на страшно много т.нар. "педиатри" у нас. Истинска руска рулетка си е, да не му се налага на човек. Особено като диагностици са пълна трагедия нашите доктори, които са все още в България (защото най-добрите са в UK, USA. Германия, Франция и т.н. и т.н.).

# 25
  • София
  • Мнения: 22 948
На мен ми стига да знам колко здравословни проблеми имаха племениците ми и как не получиха никаква адекватна  помощ, тези статистики въобще не ме интересуват,  и говоря за реални случаи, а не за  постове в бг мама, които съм чела. Другите западни страни не ги коментирам, защото не съм наясно, но никой не може да ме убеди, че детското здравеопазване в Англия става за нещо, както и не те карам теб да ми вярваш или да си променяш мнението.
И за да не е спам, че нещо така се завъртяха нещата, никога не бих си ваксинирала детето, ако кашля, има сополи или е имала Т преди 48 часа. За протокола: дъщеря ми има всички задйлжителни ваксини.

# 26
  • Мнения: 485
Здравейте!
На малката отложиха всички ваксини за шест месеца. Това по лекарско предписание. Знам за случаи и с по-продължителен период на отлагане. Освен това, когаго баткото, аз или съпруга ми сме болни /дори и с лека хрема/, също отлагаме със седмица или две. Не мисля, че е фатално. И не, не съм привърженичка на хомеопатията. И да, има случаи, в които последиците след ваксина са необратими. За съжаление... Няма как да успеем да предпазим децата си на 100%. Но аз лично /в случай че имам възможност и зависи от мен/, бих направила всичко възможно, за да избегна всяко неразположение.
Всичко добро!

# 27
  • Мнения: 12 018
Лично аз не бих ваксинирала за повечето неща, ако имах избор, за съжаление нямам,
Нямате избор, защото неваксинираното Ви дете касае общия имунитет на популацията и превенцията на епидемии, които са избивали 1/2 Европа в миналото и щяха да са унищожени като вариолата и полиомиелита, ако не бяха глупави и непросветени хора, заради които и днес умират хора от морбили... Но е безмислено да се говори с антиваксъри според мен, човек само може да се изнерви.
Скрит текст:
Бгтатко, аз съм от децата, които по медицински причини не са реваксинирани. И о чудо - след като ми откриха заболяване, при което ваксините са опасни /епилепсия/ и спряха да ме имунизират и реваксинират си изработих имунитет, на който могат да завидят всички редовно ваксинирани. А най-големият ми плюс е, че спрях да правя бронхопневмонии, които ме разсипаха като дете /над десет за година и половина/, да не говорим, че на 10 дена са ме изписали от родилно с антибиотик заради "простуда", само дето е било лятна жега.
Дъщеря ми също не трябва да бъде ваксинирана, заради прекарана енцефалопатия, но детската невроложка, която е по комисиите се инати, защото нямала гърчове! Така всяка имунизация и реимунизация е руска рулетка с живота и здравето на детето.
А ако ваксините предпазват наистина ефективно как неимунизираното дете застрашава имунизираните?
Епидемиите са се случили, когато населението за пръв път се е сблъскало с болестта. Тези, които оцелеят изработват имунитет, който предават на следващите поколения. Същото е с индианците и шарката, пренесена от европейските завоеватели.

# 28
  • Мнения: X
А ако ваксините предпазват наистина ефективно как неимунизираното дете застрашава имунизираните?
Епидемиите са се случили, когато населението за пръв път се е сблъскало с болестта. Тези, които оцелеят изработват имунитет, който предават на следващите поколения.
1. Няма "ако". Simple Smile
2. Как застрашават:
- никоя ваксина не действа на 100% от индивидите, добрите ваксини действат на 99%+, някои от типа на грипните действат в половината случаи (в добри години). цялостната логика на ваксините е да не допускат огнища на болести и епидемии. Понеже антиваксерите и небрежните хора стават твърде много напоследък, в последните години има епидемии на морбили - примерно в Румъния, където имаше и смъртни случаи 2017та.
- не всички могат да получат ваксината! примерно деца алергични към ваксина са уязвими
- имунокомпрометираните няма как да бъдат имунизирани. Те биват предпазвани чрез имунитета на популацията
- децата, които са по-малки от нужната за ваксинация възраст са уязвими.
3. За епидемиите и "предаването" на имунитета на следващите поколения е толкова наивно и неграмотно това твърдение, че го оставям да виси без коментар.
4. Вируси, които циркулират свободно мутират и затова борбата е с огнищата. Примерно полиото - в днешно време по света има вторично полио, което се причинява в третия свят от ваксините, приемани през устата (т.е. не нашата). Те съдържат атенюиран (отслабен) вирус, който се задържа известно време в червата, човек си изработва имунитет и го изхвърля с изпражненията. Но понеже хигиената там е много ниска, се случва чрез изпражненията да се заразят и други хора. Дори това не е проблем - те все едно са приели ваксината по този начин. НО ако вирусът циркулира по този начин повече от 12 месеца, се появяват мутации и възниква локална епидемия. Годишно по света умират 100-200 хора по този начин мисля. Но ваксините спасяват милиони. Също така когато въведат нашия тип ваксина (това което се използва в България и развитите страни), дори тези нещастни случаи ще намалеят драстично.
5. Основните рискове при ваксините са алергична реакция. Всичко друго са таласъми, привидени от притеснени майки. Последното е нормално, разбира се, всички се притесняваме за децата си.
6. Детето, когато е непълнолетно, има свои права, които обществото защитава. И решението по тези въпроси не е на родителите неспециалисти, а на специалистите доктори. С цел да се предпазят дори децата с неграмотни родители. Иначе ако човек е пълнолетен - идете на екскурзия в южна Индия да видите мистични и дълбоко духовни неща и не се ваксинирайте за нищо - Ваша си работа. 

Между другото аз не виждам по принцип проблеми в отлагането на ваксини - не знаех, че CDC препоръчват да се поставят ваксините при леки инфекции, това го видях вчера. Аз бих бил малко по-консервативен от тях, но ако говорим за много лека хрема или покашляне (обикновено от задна хрема при деца на тази възраст) или детето било видяло някой болен на улицата в последните 4 седмици - мисля, че е презастраховане. За моето дете - поради независещи от нас причини (отсъствие на личен лекар, боледуване) тривалентната ваксина я отложиха. Да, но детето вече тръгна на ясла и в началото на ходене на ясла децата постоянно имат сополи, а често температура. Този "стандарт", че трябвало да мине 1 месец от последното боледуване е просто недостижим! А точно тогава в Румъния имаше епидемия от морбили и сред българските циганчета също имаше регистрирани случаи. Четох конкретно за тази ваксина (даже в коктейл и с варицела) препоръките на CDC и нямаше нищо подобно на чакане 1 месец! Изчаках да мине 1 седмица от влизане на CRP в норма и поставихме ваксината - и за наше спокойствие и за предпазване в случай, че някое детенце от яслата си е играло край столипиново (то може дори при чакане пред лекарски кабинет да се предаде вирусът - много силно заразни са морбилите). Не е имало абсолютно никакъв страничен ефект, никакви проблеми. Детето ми е на 2 години и нещо и последната почти година не е боледувало нито веднъж. Чудя се колко ли деца на 2г. могат да се похвалят със същото. Поставени са му всичките задължителни ваксини, плюс пожелателните (мисля за ротавирус). Щях да ѝ сложа и противогрипната ваксина, ако личната лекарка не беше идиотка-хомеопатка, а в ХЕИ искат бележка от личната лекарка. За справка - консултация по въпроса и със специалист от 1ДКК - единственото място, където от 4-5 ходения нито веднъж не сме попадали на неграмотен или небрежен доктор. И специалистът каза, че няма никакъв проблем, но не ми се занимаваше с личната лекарка, така че се ваксинирахме ние - това също е превенция за детето. 

Всеки сам си решава и си преценява рисковете. Някои от нещата, за които има имунизация, са почти изчезнали болести или се карат. Примерно морбили се кара от малките деца без чак такива гигантски проблеми. Варицела също се кара, в България по някаква причина няма ваксина и периодично избухват епидемии от варицела по яслите. За възрастните е по-опасно, както е и с рубеолата примерно (познавам антиваксер, която е загубила плода си, защото детето ѝ, неваксинирано за рубеола, я е заразило). Като се гледа ваксината, може да се обърне внимание дали става въпрос за жив отслабен (атенюиран) вирус или инактивиран вирус (какъвто се съдържа в нашия вариант на полио-ваксината). И никой на света не може да ме убеди, че инактивиран вирус може да предизвика разболяване независимо от обстоятелствата.

За повече информация - обърнете се към специалист епидемиолог, за предпочитане преминал цедката на модерна и сериозна система за контрол на нивото на докторите като тази в САЩ или в Германия примерно.

И последно от мен по темата - когато някой ми каже, че "нещо много страшно може да стане" за мен е равнозначно с "сички шъ Омрем". Който има някаква информация и познания по някаква тема си служи с конкретни твърдения какво точно може да стане и с факти за превалентност на подобни случаи пер капита. Не видях никой в темата да напише какво може да стане ако се сложи ваксина на дете със сополи. Направих си труда да потърся какви са възможните рискове и открих няколко достоверно изглеждащи сайта, където се описват 2-3 потенциални риска (и то ако е действително болно детето), но съм убеден, че не ги знаете, иначе можехте да ги изброите в 2-3 изречения Wink

Последна редакция: вт, 10 апр 2018, 11:07 от Анонимен

# 29
  • Мнения: 382
Аз по нагоре написах, не съм антивсксер, но за мен 1000% причината за разболяването на детето беше заради ваксината. Пак казвам не съм била против ваксината, а против това да я слагат на хремаво дете. Молих се на докторката, тя каза че му нямало нищо и съм била истерясвала, на следващия ден цъфнахме при нея със зверска кашлица, сополи и Т. Тя каза нормално е след ваксина, аз виждам че детето е зле и накрая се оказа бронхит. Ама ни размотава една седмица само за да си защити тезата, че нищо му нямало на детето. Когато на човек му се случи наистина е друго, отстрани изглежда че майката си ги насосва, а аз най добре познавам детето си, знам коя е нормална Т за него и знам дали се дави от сополи или има кашлица. Аз се радвам че се разминах с това, защото можеше и да е по лошо.
Аз също мога да се похваля с дете, което не боледуваше докато не тръгна на градина. Но нея нямаше кой да я зарязва. Сега тя носи вирусите и става един омагьосан кръг.

Общи условия

Активация на акаунт