"Обичам" Топлофикация 3

  • 41 888
  • 752
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 46 551
В момента и на 2 ще е студен, защото навън е много топло.
Ако при включване се загрява неравномерно и има студени участъци, трябва да се обезвъздуши, има въздух в системата, което не е повреда, просто нормална процедура.

# 331
  • Мнения: 41 214
Когато отвориш прозорец да проветряваш радиаторите винаги се загряват, защото термовентилите се повлияват от студения въздух отвън. Ако не искаш да става така трябва да ги спираш преди проветряване.

# 332
  • Мнения: 320
Според мен просто сменете винтила, сигурно е развален.

# 333
  • Мнения: 11 695
Според мен просто сменете винтила, сигурно е развален.

Защо да е развален?! Всяка степен на вентила съответства на някаква температура в помещението. Когато температурата падне под тези градуси или прозорецът бъде отворен, вентилът се отваря сам и радиаторът става горещ. Затваря се автоматично, когато температурата в стаята достигне зададената на вентила.
Питащият да напише в гугъл "термостатен вентил" и да прочете как работи и коя степен на какви градуси приблизително отговаря. Подсказвум му, че степен1 отговаря приблизително на 12 градуса в помещението.

# 334
  • Мнения: 320
petiaivanov, а вие от къде знаете, че винтила е от тези с градусите, които пускат и спират автоматично? Може да е от старите, каквито са нашите, които имат степен от 1 до 5 и това определя количеството топла вода, която да влиза в радиатора и не се влияе от никаква температура.

# 335
  • Мнения: 11 695
petiaivanov, а вие от къде знаете, че винтила е от тези с градусите, които пускат и спират автоматично? Може да е от старите, каквито са нашите, които имат степен от 1 до 5 и това определя количеството топла вода, която да влиза в радиатора и не се влияе от никаква температура.
Ами то и нашите са със степени от 1 до 5....
Аз нямам представа и технически хич не мога да си обясня как  така вентила ще пропуска определено количество вода?! Нали радиаторът ще се напълни с въздух и водата в системата няма да циркулира...... Обяснете, моля. Аз не знам.

# 336
  • Мнения: 41 214
A откъде ще дойде този въздух? Вентилът регулира дебита на протичащата вода, а от там нататък колкото влезе толкова излиза. Ако го спреш напълно нищо не влиза и нищо не излиза. Ако е термостатен сам се отваря и затваря според температурата (и затова като му духне въздух с температура 0 градуса при проветряване се надува и парното) , ако не е термостатен - колкото го врътнеш ти, толкова си стои.

# 337
  • Мнения: 13 781
Няма нови и стари вентили, от 2000 г. всички са на принципа на термостат Simple Smile
Питащият обаче не е пояснил дали е отварял прозореца на стаята и колко време е проветрявал. Ако е - обяснението на Черна станция Hands Plus1 Ако не е отварял, но стаята е северна и студена, под определена температура в нея термостатът пак реагира и пуска топло. Не съм сигурна дали беше при 12 градуса или при 15.

# 338
  • Мнения: 11 695
Черна станция, според това, което е описал питащият, явно става дума за термостатен вентил. Аз много добре знам как работи той. Просто се опитах да разгадая какво казва miss marry jane ...... Не ѝ схаванах логиката.....все едно тази вода на порции влиза  и не пълни радиатора.....

Ей ги на Техем: https://www.techem.net/produkti/termostaten-ventil.html

# 339
  • Мнения: 41 214
Радиаторът си е пълен и си стои така. Когато се вкара нова вода колкото влезе, толкова изтича

# 340
  • Мнения: 11 695
Знаеш ли на какъв принцип се вкарва новата вода? Как го "решава" това вентилът, който не е термостатен?

# 341
  • Мнения: 41 214
Знаеш ли на какъв принцип се вкарва новата вода? Как го "решава" това вентилът, който не е термостатен?

Нищо не решава, решава човекът, който го завърта в някакво положение. Ако е 100% отворен имаме 100% дебит, ако е 50% отворен имаме 50% дебит, ако е напълно затворен, сещаш се колко е дебитът.

# 342
  • Мнения: 11 695
Благодаря, мисля, че схванах: искаш да кажеш, че водата си тече по-бързо или по-бавно в зависимост от това колко пропуска вентилът. Мисля, че такива вентили към централно отопление май вече са забранени.....

# 343
  • Мнения: 41 214
И защо да са забранени?

# 344
  • Мнения: X
Когато отвориш прозорец да проветряваш радиаторите винаги се загряват, защото термовентилите се повлияват от студения въздух отвън. Ако не искаш да става така трябва да ги спираш преди проветряване.

Това не го знаех, но обяснява случката. И преди съм проветрявал, но не съм обръщал внимание точно в този момент на радиатора. Явно се е получило както го описахте. Вече ще проверявам какво се случва са радиатора докато проветрявам.

petiaivanov, а вие от къде знаете, че винтила е от тези с градусите, които пускат и спират автоматично? Може да е от старите, каквито са нашите, които имат степен от 1 до 5 и това определя количеството топла вода, която да влиза в радиатора и не се влияе от никаква температура.

Винтилът е със степени - от 0 до 5

Общи условия

Активация на акаунт