Прага – тема 2

  • 60 287
  • 776
  •   2
Отговори
# 750
  • Мнения: 2 124
Здравейте!

Някой може ли да ме упъти как се стига от Прага до парк Пругонице.
Транспорт - влак, автобус?
Откъде се купуват билети?
Колко е времетраенето на пътуването до там?

EDIT: Намерих нужната информация на руски.
Като се приберем, ще споделя линк.

Преди пътуването по-назад в темата споделих списък на музеите - явно информацията не е много актуална, входните такси са с 80-100 крони нагоре (не само във въпросния линк, но и в другите източници указаните цени бяха по-ниски), вкл. за градината на Валщайнския дворец вече искат такса.

Благодаря на всички, които с насоките си помогнаха при организацията на пътуването ни 🤗

Последна редакция: чт, 25 май 2023, 04:30 от SamoDiva

# 751
  • Мнения: 434
Сигурно е коментирано,но не намирам с търсачката,но къде може да се остави багаж(куфар) на съхранение за няколко часа?Полетът ни е късен и не ни се разнася куфара из целият град Simple Smile

# 752
  • Мнения: 2 124
На гарата - няколко поста по-назад има инфо.
Или на рецепция в хотела.

# 753
  • Мнения: 1 700
Децата бяха резервилали клетка за куфара близо до квартирата в центъра. Има такива места.

# 754
  • Мнения: 9 988
Намерих ето този линк за съхранение на багаж на английски език:
Различни места, цени, линкове. Актуален е, от тази година.
https://www.praguehere.com/left-luggage-storage

# 755
  • Мнения: 2 124
Ние се прибрахме снощи, малко след полунощ.
Багажът си преди отпътуването оставихме на съхранение в хотела.
И друг път сме практикували така, обикновено в хотела имат отделно помещение за целта (често е малка стаичка до рецепцията). Предимство е, че може да се ползва и тоалетна (винаги на партерно ниво има обща тоалетна за гости) и човек може да се освежи преди полета или да приседне в лобито за 15-20 мин., ако разполага с време.

Различното този път - предполагам, понеже бяхме в хотел с 4 звезди (обикновено отсядаме в тризвездни), че чантите оставихме в шкафче с ключ в сутеренно помещение на хотела, като имаше и специална баня за късно заминаващи гости, т.е. не просто можеш да се освежиш, но и да си вземеш душ - имаше козметични продукти и чисти хавлии.

Става дума за хотел "Julian" - удобна, но не толкова централна локация.
Всъщност още при пристигането, което беше през нощта, излязохме да обходим района и за малко повече от 10 мин. стигнахме до Танцуващата къща, а после продължихме към Площада на мира.

На 2 мин. от хотела има трамвайна спирка, от която може да се пътува до различни направления - директно до Малостранския площад, до търговски комплекс Andel, до Летна или до главната ж.п. гара.
До Петрин и стената на глада може да се стигне пеша, с трамвай е на една спирка разстояние.
Карлов мост също е на пешеходно разстояние (около 15 мин.), но не сме ходили от хотела до там пеша - където е възможно, ползвахме транспорт, защото бяхме в движение по поне 12 часа.

Плюсове на хотела са изключително богатата закуска, покривна тераса с панорамна гледка (чувстваш се като Карлсон), посрещането е с напитка (мил жест, нищо, че не пием алкохол).
В хотела се влиза само с ключ картата, т.е. входната врата е винаги заключена. Има СПА срещу допълнително заплащане, но не знам освен сауна какво друго е включено.
Тихо е, тъй като се помещава в стара сграда и стените са стени, а не гипсокартон.
По време на престоя ползвахме чадъри, предоставени от рецепция (при поискване). Валя само втория ден (по-скоро приръмя), като чадърите често влизаха в употреба като слънцебрани.

Минуси - изключително лоша интернет връзка. Имах проблеми с роуминга за интернет и единствено в хотела разчитах да мога да проверя нещо, което често беше невъзможно. При работещ интернет през youtube може да се пусне каквото решиш на телевизора, но като прекъсне връзката, остават само телевизионните канали (тв на мен не ми е важна, но дъщеря ми я ползва за приспиване).
Малки стаи, но така или иначе там сме само за спането.
Не предоставят чехли - доколкото разбрах, това все по-често се случва в хотелите. Ние летим само с ръчен багаж (най-малкия) и предпочитам да не нося излишни вещи.
Хотелът не беше осветен през нощта - нито рекламна табела, нито нещо друго - при пристигането това би ни улеснило много за ориентиране, после вече не е от значение.
Като цяло в Прага явно пестят електричество, улиците нямат лампи от двете посоки, а само едни висящи над самата улица. Сумрачно е.

Последна редакция: сб, 27 май 2023, 17:25 от SamoDiva

# 756
  • Мнения: 1 785
Привет, каква е тази танцуваща къща?
Кои са любимите ви места дето видяхте там и ходихте ли до библиотеката?

# 757
# 758
  • Мнения: 2 124
Кои са любимите ви места дето видяхте там и ходихте ли до библиотеката?

В дворци, църкви и манастири не сме влизали, в т.ч. и в библиотеката,
така че нямам преки впечатления. Архитектурните забележителности обходихме отвън.
Скрит текст:
Прага е с пищна архитектура, която ми действа потискащо. Изключително високи сгради, наредени плътно една до друга като безкрайни стени, пренасищане от орнаменти, фрески и статуи по фасадите (задължително и нещо златничко) - все едно има някакво надцакване  коя сграда ще бъде по-натруфена. Не е моето нещо.

Качихме се на Петринската кула (за фуникуляра важат билети/карти за градски транспорт), там районът е приятен за разходка,
може би при следващо посещение в Прага, ще се качим и в катедралата "Св. Николай"
Скрит текст:
намира се на Малостранския площад
Парк "Летна" и "Вишеград" ни харесаха - като цяло навсякъде, където има зеленина,
а не само архитетура.
Скрит текст:
За парк Rajská zahrada (с метро В (жълтата линия), посока Черни мост) не ни остана време
В "Летна" прекарахме 3 часа, бяхме там около 10 ч. - през първия час една птичка не срещнахме,
а врабчета изобщо няма. Някое друго в зоологическата.
Там ми хареса Hanavsky Pavilion, за панорамата се подразбира.

Обръщам внимание на нещо подвеждащо при наименованията:
картата ми беше на английски, за някои места имах адресите на чешки и се стига до объркване -
Вацлавски площад (Václavské náměstí) на английски е Wenceslas square.
Един и същи владетел във всяка страна е бил наричан различно -
Carl, Karl, Charles, Karel, Carlo, Carlos, Károly и т.н.
При подготовката на пътуването четох източници на различни езици и пак същата работа -
чета, чета и си викам "Ама нали през Прага минава р. Вълтава, коя е тази друга река, за която пишат тук?!?"
Оказа се, че Вълтава на немски е Moldau съотв. на испански Moldava.


Това, което най-много ми хареса при пътуването ни,
е природен парк Průhonice извън Прага
Скрит текст:
на български може би Пругонице,
предвид че на чешки вместо звук "г" и ползват "х".
 
По-назад в темите е споменат веднъж, но без подробности.
Бях питала преди няколко дни как да стигна до там.
В крайна сметка намерих информация на руски, при другите търсения имаше описание
и споделени впечатления, но не и как точно се стига до там.
Ако някой харесва природа, професионално или любителски има интерес към ботаниката,
това е неговото място.
Паркът е огромен и е трудно да се обходи, но едва ли е нужно.
В случай че не разполагате с много време,
по-добре жертвайте "Вишеград", а до "Летна" идете само за панорамите, без разходка в парка.
Аз разместих плановете ни, като в предпоследния ден пътувахме първо до Карлщайн, после до там,
а Зоологическата оставихме за последния ден. Т.е. и половин ден е достатъчен.

Průhonice е вълшебно място, наситено с аромати, птичи песни и много красота. Чудесно за пикник.
Турове организират само за професионалисти, т.е. обучаващи се или занимаващи се с ландшафтно оформление.
Повече инфо за замъка на руски:
Скрит текст:
Замок Пругонице расположен в одноименном районе, в 7 километрах от Праги. Окружен большим парком, который простирается на 240 гектаров и насчитывает 7 тысяч разновидностей рододендронов и азалий. Современная форма сооружения является результатом многочисленных реконструкций небольшого средневекового готического замка - замок известен с XIII века, но часто перестраивался и современный вид принял в XIX веке.
 Он построен на скалистом выступе над ручьем Ботич, недалеко от романской усадьбы.
Первый письменный отчет о владельцах Пругонице датируется 1270 годом. Владельцами были Здислав Прухонице, позже Богуслав Прухонице, лорды Ржичан и мещанство Праги.
Пругонице много раз менял владельцев и внешний вид. В стиле неоренессанс был реконструирован в 1889 – 1894 годы, когда его владельцем стал граф Эрнест Эмануель Сильва-Тароука. Был украшен фресками, скульптурами, во дворе был создан фонтан, построены въездные ворота. Постепенно, Сильва-Тарука присоединял к территории парка все новые и новые земли, пока он не разросся до сегодняшнего размера в 240 гектаров. Деревья и растения сажают таким образом, чтобы в разное время года, парк выглядел красиво.  
На сегодняшний день закрыт для публики. Здесь расположен Институт ботаники, который занимается научными исследованиями в области дендрологии. В западной части крыла действует постоянная экспозиция под названием «Пругонице замок и парк – произведение природы и человеческого духа», посвященная основателю парка Сильве-Тароука. Экспозиция рассказывает об истории усадьбы Пругонице, графе Сильве-Тароука и его работе в Чехии, о восстановлении замка, о создании парка.

Като цяло не срещнахме чужденци, може би защото беше делничен ден.
Пушенето на територията на парка е забранено, може да се влиза с кучета.
Скрит текст:


Транспорт:
Пътува се с автобус за около 15 мин.
За възрастен и учащ се ни излезе 40 крони в едната посока и 45 крони в обратната (ползвахме различни линии), входът беше 100 съотв. 60 крони (и тук има увеличение, преди няколко години е бил 80 крони).
Автобус се взема от сп. Opatov посока Říčany, билети се купуват на място от шофьора, вкл. с карта.
Линиите са няколко - 385, 363, 357.
Ние пътувахме до там с линия 363 и слязохме на сп. Průhonice,
преди нея имаше 3 други спирки, които съдържат името на градчето.
Маршрутът на другите линии не се препокрива, затова трябва да се пита къде е най-удачно да се слезе.
До сп. Opatov се стига с метро С (червената линия, посока Háje),
може да се хване от метростанцията при главната ж.п. гара или от станция Museum.

*Със същия транспорт (автобус 363) като се подмине Průhonice, може да се стигне до аквапарка.

На връщане имаше потвърждение на максимата, че чехите винаги са готови да те прецакат.
Чак идиотско да се излагаш за такава смешна сума.
Скрит текст:
Изпуснахме на косъм автобуса за Прага и се налагаше да почакаме около 30 мин. На самата спирка от едната страна имаше свободна библиотека, а другата стена беше оформена като меню и оборудвана със звънец да си поръчаш от близкото заведение. Нещо като кафене, супер малко, един мъж свиреше отпред на китара за атмосфера. Вече бях прегладняла, отидох до там за нещо сладко. Поради липса на друго взех пакет чипс. Питам сервитьорката колко струва - 45 кр., връщам се на спирката, там пише 30 кр. (явно надценка за чужденци Simple Smile)

Последна редакция: нд, 28 май 2023, 04:12 от SamoDiva

# 759
  • София
  • Мнения: 8 073
Билетите ни за градския транспорт важат до 12.30 ч. Можем ли да се качим в автобуса в 12.00 ч? Но ще пристигнем след 12.30 ч.

# 760
  • Мнения: 3 134
Билетите ни за градския транспорт важат до 12.30 ч. Можем ли да се качим в автобуса в 12.00 ч? Но ще пристигнем след 12.30 ч.

Не.

# 761
  • София
  • Мнения: 8 073
Благодаря ти, така си и помислих. Ще си купим билети.

# 762
  • Мнения: 2 124
Последно включване Simple Smile

В резюме:
Изключително много забележителности, иначе компактен център и идеално организиран градски транспорт (лесен за използване дори от неориентирани като мен).
За пет дни само веднъж ни провериха билетите - във Варна се случва и по 2 пъти на пътуване.
Въпреки оживения трафик въздухът може да се каже, че е чист - при нас ако не си в Морската,
е супер наситено с автомобилни газове.

Прага нали държи няколко рекорда - най-стария часовник, най-големия дворцов комплекс, най-красивата библиотека в Европа (Климентиум), имам усещането, че имат и най-много манастири на глава от населението -
на всеки 5 метра са, сигурно супермаркетите са по-малко.
Не видяхме статуята на св. св. Кирил и Методий на Карлов мост - може би точно увитата за ремонт
беше тяхната.

Градът е чист въпреки тълпите от туристи. Няма бездомни животни - единствената котка, която видяхме,
беше в зоологическата, мързелуваше си в едно от кафенетата. Просяци също почти няма - двама за пет дни.
Във Виена например съм се натъквала на потресаващи гледки - мъж и жена, увити в юрган с вино в ръка, търкалящи се посред бял ден пред стълбите на един музей.
Децата (10-12 г.) се прибират сами от училище, не чакат извозване от родители.
Водата, както беше коментирано по-назад  в темата, не е с добър вкус. По препоръка купувахме Rajec,
но е същата като чешмяна, така че за изпът си наливахме, а в хотела пиехме чай.
Една идея по-добра е водата от чешмичката на Малостранския площад
(вижда се, веднага щом се излезе от метростанцията).
Тоалетните са или в добро, или в задоволително (зоо-то) състояние. Това, което ми направи впечатление, е по отношение на преповилниците - разположени са обикновено в предверието, т.е. детето може да бъде обслужено от кой да е родител, а в Техническия музей и в мъжката, и в дамската тоалетна имаше преповилник.

На първите страници на темата има споделени мнения, че чехите са донякъде студени -
нямам такива наблюдения, но и аз самата не обичам излишното любезнечене,
дори лека дистанцираност за мен е за предпочитане.
Изумих се от тези писания в хотелските листовки:
Скрит текст:

Първо, навсякъде в сувенирните магазини се продават матрьошки, после, имат музей на комунизма,
а не искат да ги възприемат като посткомунистическа държава?!?

За забележителности няма да пиша, има достатъчно информация в интернет и темата.
Завършвам с пътуването ни до Karlštejn.

В предпоследния ден от престоя ни, предиобед отидохме с влак до Карлщайн -
живописно селище в подножието на величествена средновековна крепост, на около 30 км от Прага.
Скрит текст:
*При организацията отново ползвах информация на руски.

Влакът се хваща от Hlavní Nádraží (до там може да се стигне с червената линия на метрото).
Гарата е голяма, трудно е да се ориентираш, защото вместо като гара изглежда
като търговски център, може да видиш всичко, но не и откъде да си купиш билети.
Касите се оказаха скрити под едно стълбище. Наредихме се на гише Vnitrostátní jízdenky,
опашките се движат бързо.
Със служителката обаче нещо не се разбрахме - исках билет за отиване и връщане -
в руския сайт беше посочено, че така спестяваш 30%, доколко е достоверно, не знам.
Тя може би чувайки Карлщайн, е пропуснала другото и ни е издала еднопосочен.
Ако не бях забелязала, можеше на връщане да пътуваме с невалиден билет и да отнесем глоба.
Билет за двете с дъщеря ми в едната посока (направление Бероун), първа класа, излезе 184 крони. Билетът важи 24 часа (не е обвързан с конкретен час на потегляне), а влакове има на всеки половин час. По светлинното табло се ориентираш кога е следващият, но от кой перон, пълна загадка (на билета няма никаква конкретна информация). Не разполагахме обаче с време за лутане, тъй като искахме следобед да сварим и за парка в Průhonice. С питане се добрахме на точното място, но пак не ми стана ясно кое как и защо.
Влакът е на два етажа, именно затова взех билети за първа класа (втори етаж), откъдето има по-добра видимост. Иначе и двата салона изглеждат сходно, изключително чист и модерен интериор, удобна тоалетна. Освен нас нямаше другиго в салона. Дъщеря ми много обича да пътува с влак и беше повече от щастлива.
Пътуването е около 45 мин. Като се слезе на гарата, трябва да се мине по моста, а после надясно.
Лесно е за ориентиране, върви се 2 км пеша, но е доста стръмно и отнема 20-30 мин.
Според руския сайт ако сте с кола или такси, нямате право на достъп до самия замък,
а трябва да оставите колата на паркинг (85 крони/час – не знам дали е актуално),
т.е. спестявате си част от пътя, но не и същинското изкачване.
В крепостта малко се позабавихме, защото трябваше да чакаме 40-50 мин. за тура с английски.
Взехме билети за краткия тур (50-минутен) – 260 + 80 крони. Дългият е 100 мин. За съжаление,
(поне към момента) посещение на главната кула – 40 мин., е възможно само през уикенда, а беше четвъртък.
На информационните табели пишеше, че има и възможност за аудиогид, като освен цената се заплаща
и депозит от 500 крони. Дали действително е наличен, не знам, защото за последната екскурзия пишеше,
че се организира при група от 20 човека и нито дума, че е само през съб и нед.
Скрит текст:
Карлщайн е средновековна крепост, така че като интериор няма кой знае какво за гледане.
Предимно на исторически догадки и легенди се базираше турът. Екскурзоводката беше изключително приветливо и ентусиазирано момиче, с нея се движеше и Св. Петър, хахах – един младеж, който отключваше вратите към помещенията.
* За билети платих с карта, но в сувенирния магазин приемаха само в брой. Има и втори магазин с керамични изделия и медовина, за там не знам дали може с карта.
Повече инфо тук: Самото градче е непретенциозно, с много зеленина и птички. Ако не бързахме с идеята да съчетаем две дестинации в един ден, можеше да се помотаем повече или поне да обядваме там. Цените бяха много по-достъпни от тези в Прага, а менюто не толкова типично чешко, че да си остана гладна.
В града има музей с восъчни фигури на чешките владетели, Витлеемски музей, пеперудник, който посетихме (вход 160 крони, няма голямо видово многообразие). Има и зоопарк (затворен в пон и вт). Тъй като на следващия ден бяхме планирали посещение на Пражкия, се обезсмисляше да влизаме. Може би за по-малки деца този зоопарк предвид своята компактност е по-удачен вариант.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 11:53 от SamoDiva

# 763
  • Мнения: 4
Здравейте. Предстои ми екскурзия до Прага през третата седмица на август. Притеснявам се дали няма да е голяма жега и да е неприятно да се разхождаме. Чудя се дали да не отложа за септември. Още не съм платила. Има ли някой наблюдения за времето в Прага през август?

# 764
  • Мнения: 3 134
Обикновено е под 30 градуса, но и това заради влагата може да се усеща неприятно. Аз мразя жега и бих избрала септември, там пък има риск да вали.

Общи условия

Активация на акаунт