Счетоводител в нужда се познава 14

  • 55 028
  • 763
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 4 936
това за касовия апарат не го разбрах? Защо без касов апарат?

# 526
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 895
това за касовия апарат не го разбрах? Защо без касов апарат?

Най-вероятно не е търговец по смисъла на Търговския закон, а е по чл. 2, т. 2 от ТЗ - лице, извършващо услуги с личен труд или упражняващо свободна професия.

# 527
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Точно така,упражнявам свободна професия и съм освободена от касов апарат.Благодаря ви

# 528
  • Мнения: 6 346
Здравейте, чудя се дали ще можете да дадете акъл по моя казус. Аз съм регистрирана като свободна професия с БУЛСТАТ (от старите, т.е. не е същият като ЕГН-то), осигурявам се по него - така тръгна още от момента на регистрацията, сигурно защото упражнявам дейност с БУЛСТАТ-а. От друга страна имам КЕП като физическо лице, защото нямам фирма, а това означава, че в данните, които са записани в сертификата, фигурира само ЕГН, не БУЛСТАТ. Сега, проблемът е, че искам да подавам декларация 1 и 6 електронно с този КЕП, но не ми ги приема. Миналата година в поделението на НАП ми казаха, че "БУЛСТАТ-ът трябва да упълномощи ЕГН-то", което на мен ми прозвуча абсурдно, след като аз съм физическо, а не юридическо лице... Днес от колцентъра на НАП ми казаха да подам ново заявление през системата - за подаване на данни като упълномощено лице, защото аз съм подала за подаване като задължено лице. Тоест, това било "упълномощаването". И трябвало да отида да го подам на място в поделението. Така че ще отида и ще пише, че аз от името на БУЛСТАТ-а упълномощавам себе си с ЕГН-то да подавам информация за себе по БУЛСТАТ-а (шизофренично звучи). Въпросът ми е дали наистина това е пътят, по който трябва да се мине. А ако не е, какво да направя, за да мога с КЕП на физическо лице (с ЕГН в сертификата) да подавам декларация 1 и 6 електронно като свободна професия с БУЛСТАТ? Дано да съм успяла да обясня достатъчно ясно.

# 529
  • Мнения: 14 418
Това е пътят- подай онлайн!

# 530
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 398
Така се прави. Отпечатай от системата и заявление, което да подпишеш пред служителя в НАП. Не забравяй да отбележиш, че ще имаш пълен достъп до услугите.

# 531
  • Мнения: 6 346
Благодаря! Дано да стане сега.

***

Ура, ура, ура! Стана! Получих и протокол/приложение 5 (който мисля, че откъм съдържаща се информация е същият като този, който подавам заедно с декларация 1).

Последна редакция: пт, 07 дек 2018, 16:37 от Cioccolata

# 532
  • София
  • Мнения: 613
Здравейте,  един въпрос относно детските надбавки. В момента не получавам, защото надхвърляме дохода, по закон. Дори не съм подавала декларации. Случаят при нас е, че мъжа ми получава доходи от наем + моята заплата,  надхвърляме границата. Въпроса е, че парите никога не стигат и обмислям вариант да си взимам полагаемото.
Мъжът ми не работи на договор,  тоест все едно е безработен. Декларира си приходите от наемите.  Мисля си, обаче че ако подам декларация за неговите доходи,  те ще видят че получава пари отнякъде и ще ни отрежат. Така ли е? 

# 533
  • Мнения: X
Щом съпругът ти подава годишна данъчна декларация при социалните ще излезе този доход. Както данните от НОИ, така и тези от НАП, ако е регистриран ЗС и т.н.

# 534
  • София
  • Мнения: 613
Нямаме брак, но се водим на един адрес....
Това, във връзка,  че не сме съпрузи 😋

# 535
  • Мнения: 47 990
Има тема за детските, там дамите са обстойно запознати. Това не е точно счетоводен въпрос,счетоводителят само издава бележките. Декларираното от там насетне си е лична отговорност на лицето

# 536
  • Мнения: X
Здравейте. Искам да попитам относно данъчните облекчения на лица с ТЕЛК какви документи се подават и при работодателя ли? Нз дали тук е мястото..
Благодаря.

# 537
  • Мнения: 47 990
Може при работодателя, може и с данъчна декларация. Дава се копие от ТЕЛК решение.
Хубаво е при работодателя да декларираш ТЕЛК решението, има и допълнителни дни отпуск, и защита при някои случаи на уволнение.

# 538
  • Мнения: X
А при работодателя попълва ли се нещо друго?

# 539
  • Мнения: 2 114
Не знам друго да се носи, имаш право да не се облагаш с данък до 660 лв. месечно или 7920 годишно. Защита има при определени заболявания.

Общи условия

Активация на акаунт