Орхидея

  • 281 149
  • 1 288
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 13 809
Здравейте момичета
Първо ЧЕСТИТА БАБА МАРТА !
 
Таня тда 67- много са красиви орхидеите, макар че така от снимките трудно мога да преценя колко са мини Simple Smile

Ние вчера бяхме във Мимозата ( Варна) Продаваха много цъфнали орхидеи, видях и къде им е орхидейника ( мястото където ги чакат за цъфнат за да ги предлагат на клиенти).
Такава жълто кафява като на Венипух имаше само една декорирана в някаква фамозна кашпа  с камъчета перлички и нещо друго. Аз получих за подарък една с малки цветове ( бяло по края а вътре лилаво ) и не много големи листа, но не бих я нарекла мини. Бяха по 19 лева , имаше и восъчно бели. Моята беше за 22 защото има два цветника.
Видях и едни който бяха във висящи саксии със висящи корени - доста скъпи ...

Споменах новата ми орхидея защото е първата която в саксията не е с парчета дърво и някакви парчета дунапрен , а е нещо такова като на снимката на Таня - зелено - като мъх и сякаш почва - а пише че е Фалаенопсис от ЮК за разлика от другите два , които имам и на които пише че са от Холандия. Ще направя снимки по-късно.
Освен това питах за пресаждането, казаха че мога да ги донеса за пресаждане, но само тези които не цъфтят.

Кои парчета от орхидеята се поставят върху субстрат- корени без листа? За сега нямам цвете без листа но ми беше интересно за всеки случай ...
Да разбира че ако има листа но кроените са в плачевно състояние- няма оправия.

  bouquet

# 121
  • София
  • Мнения: 13 150
Ето за каква големина става въпрос (това жълтото е кибрит  Simple Smile):





И да си пазите орхидеите от котки - яде камбрия и избира млади връхчета, после повръща...

Това за парчетата е за дендробиум: булбите, които са останали вече без листа, се нарязват на парчета, слагат се върху влажния субстрат както биха си паднали в природата и след време би трябвало да пуснат корени и кейки. Със сигурност имат значение температура и влажност. Видях снимки в някои от американските форуми. Даже бяха пуснали корени и върху цимент - трябва да им е било топличко и влажно, но отнело 4 месеца. Видях и снимка как порастват наредени върху влажен мокет - от онзи дето не е тъкан, а е от хаотично разположени влакна. За съжаление сега не намирам къде точно е било.

А, намерих: http://www.orchidboard.com/community/propagation/4097-propogatin … robium-stems.html. Било е обаче на топло и сухо, а не влажно.

# 122
  • Мнения: 247
Момичета,Честита Баба Марта и от мен...
Страхотни орхидеи отново...,а тези миниатюрните са просто супер..Ако си намеря и аз ще си купя...

Сега искам да споделя с вас колко  съм щастлива,току-що видях че орхидеята ми цъфти..
Всъщност имаше клонче с пъпчици ,които една по една съхнеха и падаха-споделих го и с вас..а вие казахте, че е от стреса. ..

Така че аз се примирих,че всичките ще опадат.Останаха 2 ,най-големите и преди малко що да видя  Grinning -едната се разтваря  newsm68 newsm44 newsm44

# 123
  • Мнения: 13 809
здравейте девойки.

От снимката с кибрита се вижда наистина че е мини цветето- направо като играчка. ожелавам ти да се съвземат и двете.
но Таняи другата ти орхидея е приказна, че и с два цветника.

Бенмари дай снимка да видя пъпките.

Нади - мисля че бялата ми орхидея е за презаждане ( много е напълнила с корени саксийката ) , но от друга страна езичето дето ще е цветонос почна да се подава по кожата на пъпката , та се чудя дали мога да я занеса в "Мимозата" за пресаждане сега или да изчакам?.
Другата ми орхидея както на Бенмари почна да нараства от пъпките на старите цветоноси с окапалите цветове. Тя беше с много пъпки като ми я подариха но също от стреса дори тези които бяха на разтваряне опадаха. Аз обаче не им отрязох цветоносите и сега гледам на самите върхове се вижда промяна ,  та да видим.

Таня видях сайта който си постнала, останах изумена как от това дето аз бих го изхвълила се развиват новите пъпчици. Принципно не бих искала орхидеите ми да стигнат  до там , но ако все пак ще знам че са доста държеливи щом са пуснали корени и върху цимент ...

# 124
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Лелее, страхотни са ти миниорхидейките, Таня, ние вчера с моя приятел ходихме в Баумакс - там имаше и големи и мини, за по 9лв, ама направо плуваха във вода, коренчетата им бяха пожълтяли, нямаха пъпчици, а само по 3-4 макс. цветове, които на всичкото отгоре бяха наранени и като болнави такива... Искаше ми се да си ги гушна всичките и да се боря за оцеляването им... в крайна сметка не си взех нито една, моят приятел ме разубеди и така... ще чакам още малко, че много искам и бяло орхи  Heart Eyes

# 125
  • София
  • Мнения: 13 150
Ето я розовата от близо:



И една бяла, която скоро цъфна:



И един орхидеояд:



А от Baumax имам преоценени дендробиум и два пафиопедилума. Не само че оцеляха, но имат много добър вид и огромни нови издънки. Не и цветове все още... Все пак не им личеше да са давени.

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 23:35 от tania tda67

# 126
  • Мнения: 812
Здравейте,много са ви хубави орхидейките  bouquet .По въпроса за пресаждането,аз винаги когато взема орхидея я вадая от корите за да прегледам корените,ако има изгнили ги режа,както и сухите,субстрата го сменям само ако се е разложил,ако има нужда се премества в по голяма саксия.Няма проблем да се пресажда по времем на цъфтеж,по опасно е да седи орхидейката на слънце и течение.
_re_ge  Защо ходиш в Мимозата да ти пресаждат орхидеята,не мисля че е нещо особенно трудно,както всяко друго цвете,а и там ме познават и често спорим отностно отглеждането и мога да ти кажа че не са особенно компетентни,даже има давам съвети,все пак личния опит е по важен отколкото книгите според мене.Там ми казаха да не торя докато цъфти и да не пресаждам и т.н. което не е вярно,напротив когато цъфти орхидеята трябва да се тори за да може да  се изхрани,аз торя на всяко поливане с повече калий за да е по обилен и продължителен цъфтежа и това в никакъв случай не им вреди както ми казаха в мимозата да не торя,дори напротив,цветовете издържат около 6-7мес. почива 1 мес. и после или събуждат пъпки или нови цветоноси,винаги имам цъфнали орхита.А тези дето са висящи по 110 лв са ванди,аз имам една синя висяща ,имам я в албума си,бях дала линк в началото на темата,гледах я без субстрат както по принцит трябва,но корените изсъхват след пръскане и трябва да ги пръскам на всеки час и това е доста..... та гледам я в кори като гругите и си е много добре,даже бих казала по добре,затова казвам личния опит е по важен отколкото книгите,все пак не можем да им осигурим условията които живеят,те са тропически растения където е топло и много влажно и всеки ден вали и орхидеите живеят върху дървета по точно върху корите им,а тука ги гледаме в кори за да се задържа влагата вътре и ест. торим за да осигурят важни хранителни вещества които няма откъде да се вземат като в ест. им среда,така че неторенето както ми препоръчаха довежда до или малък цъфтеж,т.е от 1-2-3 мес. или изобщо не цъфтят,важна е и Т разлика .А да добавя че избягвам да си купувам от Мимозата цветя или кори т.к. имаш въшки,орхидеите също,а и цените им са понякога много високи според мене #Crazy .Та това засега от мене,ако имате конкретни въпроси питайте  Hug и Честит празник!

# 127
  • Мнения: 13 809
Честит 3-март момичета!
Честит наш си -  чисто български празник.
Приятно изкарване на днешния ден.
 
Таня прекрасни снимки, прекрасни цветове.
Орхидейояда е голям сладур. Моите котки пък още не са се светнали че могат да ядат от орхидеите- дано така и да не се сетят. Достатъчно ми е че ми дъвчат драцените и палмите. Simple Smile

Нади благодаря за съветите- личния опит е от най-голямо значение и според мен затова и линковете в интернет ги чета отгоре отгоре. Аз съм светлинни години след теб в отглеждането на тези красавици и затова няма да се престраша да я  пресадя сама. поне не в следващите две три години. Ако ги удържа дотогава мога и да рискувам. Принципно досега два пъти ми ги пресаждаха в Мимозата - нямам претенции - аз не бих го направила така добре, че и в прозрачна саксия. Но ти си специалист и имаш право да си недоволна.

Имам следните конкретни въпроси към теб Нади :
1. Това което ми направи впечатление е че те наистина казаха да не торя по време на цъфтеж. Би ли постнала снимка на торта която използваш за тях моля те. Ще използвам това което посъветваш.
2.Ториш ли Фалаенопсисите и пафиопедилумите или милтониите с еднаква тор.
3.Температурна разлика не мога да им осигуря така че ще се задоволя с това акоето имам и орхидеите ще трябва да се пригодят към това. Как ще им се отрази?
4.От къде си купуваш орхидеите във Варна.

Предварително благодаря
  bouquet

# 128
  • Мнения: 812
Tоря с тор за орхидеи купена от Мимозата за 9лв. ,всички орхидеи гледам и торя еднакво ,засега нямам проблеми,а за температурната разлика и аз нямам,с климатик сме и е постоянно 22 градуса,иначе на пролет и лято са на терасата и тогава има разлика в температурата  HugКупени са от различни места,някои от Мимозата ама вси4ки бяха с въшки,затова избягвам да купувам от там а и някой път ми се струват скъпички.А защо не пресадиш орхидеята сама не разбрах,страх ли те е? много е лесно ,но аз моите не ги пресаждам често,на 2 -3 г. веднъж,те обичат да им е тясно иначе растът на корени и ще има да  ги чакаш да цъфнат...А плащаш ли си за пресаждането,те ли ти дават саксия прозрачна?

# 129
  • Мнения: 1 100
Добре, че намерих темата.
Оказа се, че съм правила всичко възможно да си съсипя орхидеята. ooooh! Подариха ми я през ноември - от тогава я поливам.  Embarassed Корените й киснат във вода, но мислех, че така трябва - подариха ми я в прозрачна саксия, но поставена в керамично кашпо с голямо място, оставащо за пара, под саксията.
Ще се опитам да я спася, макар че хич не ми върви с цветята. Голям унищожител съм. Тъкмо се "справих" с цикламата. Sad

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Нади, каква е тази тор с многото калий? Моята тор е терасан и пише, че има калиев оксид ама и още една камара работи - азоти, фосфати... да я торя ли по време на цъфтежа с нея?  newsm78

# 131
  • Мнения: 812
Да,балансирана тор,има фосфор,азот,калий.По принцип се слага повече калай за да е по обилен цъфтежа и да са по дълготрайни цветовете.Аз лично торя с различни торове,имам няколко един от Мимозата,друг от метро,отделно и кристалони.Схемата на торене ми е такава торя си с тор за орхидеи после като видя цветонос редувам един път с такава балансирана тор и другия път с оранжев кристалон (с повече калий е) ,също така имам и бял и червен и зелен и син кристалон,със син торя като прецъфти за да може растението да направи корени и листа и един вид малко почивка но за около месец,после торя с бял кристалон като го редувам с тор за орхидеи дето го продават по4ти във всеки магазин и като видя събудена пъпка или нов цветонос почвам оранжевия кристалон.Може да ви стори сложно,но друг лесен начин е да си торите постоянно с тази тор за орхидеи които продават,няма да сгрешите,аз ги сменям защото имат нужда от различни неща за да я стимулирам един вид с калия.Също така може да торите и само с бял кристалон,също дибре им се отразява  Hug

# 132
  • София
  • Мнения: 13 150
 newsm51на вниманието на софиянки   smile3525

В оранжерията до институтите на БАН /ул. акад. Бонев/ има ново Осмомартенско зареждане.
Имаше много богат избор на невероятно хубави и здрави орхидеи. Бели фалаенопсиси гиганти по 18 лева, други по дребни от белите, но пак едри и шарени; дендробиуми- най- различни разцветки, цимбидиуми високи по 1- 1,5 метри с много големи цветове.
Гледаш, избираш и не можеш да решиш коя...

Сега е моментът да ви направят или сами да си направите осмомартенски подарък!

Да знаете обаче, че беше лудница и всички грабеха невероятни количества- вероятно за магазините.

# 133
  • София
  • Мнения: 13 150
 smile3516   Излезе хлебарка от новата орхидея!!!  smile3511

# 134
  • Мнения: 13 809
Здравейте момичета
Сега пиша набързо, а по късно днес  ще ви постна снимки за да ме посъвтвате някои неща.

Нади- миналата пролет в "Мимозата" ми пресадиха две орхидеи - едната Фалаенопсис другата Пафиопедилум- пресаждането заедно със субстрата и саксията ми струваше по два лева. Стори ми е приемлива цена при условия че едва ли ще го направя по добре от тях.

От кристалоните за които пишеш направо ми се зави свят. Ще постна снимка на моята тор- я е като на дребни светлозелени кристали, наспина са я дали и нея ползва. А какво е това кристалон, къде се купува. Различни ли са от балансираната тор?
Благодаря предварително.

Таня съжалявам за хлебарката- трепи я бързо.

Общи условия

Активация на акаунт