Нашите орхидеи - тема 23

  • 66 468
  • 744
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 6 388
Централен или терминален цветонос е цветонос, който излиза от центъра на розетката - там откъдето обикновено излизат новите листа. Т.е. такъв фаленопсис не може да развива нови листа. Може да продължи да пуска корени, понякога цветонос някъде по-надолу по стъблото.
Най-добрият вариант е да се развие дъщерно растение (кейки) от спяща пъпка на цветонос (вкл. с помощта на кейки паста) или от стъблото.
Тук можеш да видиш снимки на една такава моя орхидея.

# 316
  • София
  • Мнения: 1 877
Моята кейки паста купих от обикновен цветарски магазин. За България нека кажат момичетата от темата.
Нарича се още цитокининова паста, защото съдържа фитохормона цитокинин, стимулиращ клетъчното делене.
Сигурно си забелязала нещо като възелчета по цветоносите на фаленопсисите, покрити с триъгълни "люспички". Ако се отстранят под тях се откриват т.нар. спящи пъпки (от тях се развиват разклоненията на цветоносите). Намазва се с малко количество от пастата и след известно време пъпката започва да се развива. Може да се получи дъщерно растение (кейки) или цветонос (както в моя случай).





Мислила съм си да приложа паста на здраво растение, ей така, за да видя какво ще стане, но после прецених, че няма смисъл да му обърквам хормоните. Слагала съм два пъти, на фаленопсиси с терминален цветонос, които не са се развивали с месеци.

Много благодаря! Аз мисля да сложа паста на един нов цветонос, който без да искам счупих, но му останаха 2-3 заспали пъпки. Но пък от друга страна се чудя, защото е на орхидея, която има други два цветоноса, който в момента цъвтят и са много китни. Страхувам се да не се натовари прекалено много растението...

# 317
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Моята кейки паста купих от обикновен цветарски магазин. За България нека кажат момичетата от темата.
Нарича се още цитокининова паста, защото съдържа фитохормона цитокинин, стимулиращ клетъчното делене.
Сигурно си забелязала нещо като възелчета по цветоносите на фаленопсисите, покрити с триъгълни "люспички". Ако се отстранят под тях се откриват т.нар. спящи пъпки (от тях се развиват разклоненията на цветоносите). Намазва се с малко количество от пастата и след известно време пъпката започва да се развива. Може да се получи дъщерно растение (кейки) или цветонос (както в моя случай).





Мислила съм си да приложа паста на здраво растение, ей така, за да видя какво ще стане, но после прецених, че няма смисъл да му обърквам хормоните. Слагала съм два пъти, на фаленопсиси с терминален цветонос, които не са се развивали с месеци.

Много благодаря!
Аз мисля да сложа паста на един нов цветонос, който без да искам счупих, но му останаха 2-3 заспали пъпки. Но пък от друга страна се чудя, защото е на орхидея, която има други два цветоноса, който в момента цъвтят и са много китни. Страхувам се да не се натовари прекалено много растението...
Има голяма вероятност да го претовариш с форсираното развитие на още 1 цветонос, отделно после трябва и да ги изхранва тези цветоноси. Пробвай на някоя с прецъфтял и зелен, ако имаш.

# 318
  • Мнения: 199
Ето я и най новата ми придобива от днес

# 319
  • Мнения: 6 388
Много благодаря! Аз мисля да сложа паста на един нов цветонос, който без да искам счупих, но му останаха 2-3 заспали пъпки. Но пък от друга страна се чудя, защото е на орхидея, която има други два цветоноса, който в момента цъвтят и са много китни. Страхувам се да не се натовари прекалено много растението...
Според мен няма смисъл от паста в този случай. Счупените цветоноси много често развиват разклонение от някоя спяща пъпка и все пак цъфват.
Но ако наистина много искаш да опиташ, ОК, защо не. Така се трупат опит и знания.

# 320
  • София
  • Мнения: 1 877
Да, да, на мен много често прецъфтелите зелени цветоноси ми пускат нови разклонения, но никога досега не се е развивало кейки, а много ми се иска да си отгледам бебе. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 321
  • Сф
  • Мнения: 4 765
Аз пак да питам- има ли начин тези кейки да се отделят и да ги гледам в друга саксия?

# 322
  • Мнения: 633
Аз пак да питам- има ли начин тези кейки да се отделят и да ги гледам в друга саксия?
Кейки се отделя, когато има минимум три корена с дължина поне 5 см и поне три листа.

# 323
  • Мнения: 6 388
Редактирам - щях да повторя поста на Зюмбюла.

И една видова цъфка от мен:
Скрит текст:
Мирише силно, на нещо пролетно, което не мога да определя точно - фрезия, лале, нещо такова.

# 324
  • Мнения: 19 297
Импала, благодаря за разясненията за терминалния цветонос! Много интересно явление!
И при мен едната орхидея мирише и се наложи да я изнеса на терасата. Прекалено натрапчив ми е ароматът й.

# 325
  • Мнения: 633

С аромат на черен пипер, преди време половинът ми ме бе замолил любезно, да не си купувам китки ухаещи на манджа Joy

# 326
  • Сф
  • Мнения: 4 765
Аз пак да питам- има ли начин тези кейки да се отделят и да ги гледам в друга саксия?
Кейки се отделя, когато има минимум три корена с дължина поне 5 см и поне три листа.

Редактирам.

намерих видео в тубата, ако някой се интересува

https://www.youtube.com/watch?v=sIWxb3Lo3xM

Последна редакция: пн, 30 юли 2018, 13:51 от Miraj*

# 327
  • София
  • Мнения: 771
Привет на всички,
Много искам да ви се похваля с първият си пелорик!


Купих я в момент на тотално умопомрачение, защото и без много взиране се виждаше, че е сериозно нагризана. Но признавам си, за първи път виждах пелорик на живо, налагаше се да я взема!
Толкова бях горда, тичам да се хваля на мъжа: Милоо, виж! Имам си пелорик!
И коментара е: не знам кво си имаш, ама е някво бъгаво, я ходи го смени.
Обяснявам бавно и подробно какво е пелорик.
Мъж: Оффф, хубаво, зимай си пелерика!?! и да си ходим…
След първоначалната еуфория, веднага смених субстрата, третирах с Актара, след няколко дена следва Моспилан.
Кажете моля, колко дълго провеждате такова лечение? Кога решавате, че сте се избавили от трипсите? Когато не се вижда как щъкат? Или догодина, като се отворят новите пъпки и няма изядено?
Благодаря предварително!


# 328
  • Сф
  • Мнения: 4 765
Каква е разликата между обикновен фаленопсис и пелорик? Стана ми интересно. Мерсо

# 329
  • Мнения: 2 266
Не мога да разбера защо на всичките ми орхидеи листата им пожълтяват,падат и до тук.Къде бъркам?

Общи условия

Активация на акаунт