Нашите орхидеи - тема 23

  • 66 765
  • 744
  •   1
Отговори
# 600
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 355
звездите ми говорят, че още нямаш още орхидея. Simple Smile
отчитайки голямата вероятност да умориш първите две-три от преобгрижване ти препоръчвам да си вземеш първите си орхидеи от Т-маркет или Кауфланд или Бриколаж... за предпочитане преоценени.
Simple Smile сериозна съм.

# 601
  • Мнения: 11 779
Скорострелно ми умират орхидеи.
Отглеждам от години, не са имали никога заболявания.
Какво се случи - преместих ги в нова почва края на юли. Почвата не подготвих по никакъв начин, а директно от пакета в саксията. Не съм забелязала да има проблем с нея и си мисля, че може да е грешка в поливането, тъй като досега си киснех орхидеите, а последния месец, два, поради отсъствие и липса на време, просто им наливах по малко водичка. Явно захладняването сега и бонус-поливане по малко вода отгоре, е предизвикало гниене в розетката. Две от най-старите ми орхидеи пострадаха. Едната буквално за 2-3 дни загни в розетката и изпадаха листата. Останаха две жълти, но и те ще паднат. С много хубави корени, голяма. Чудя се има ли спасение и с какво да я пръскам. Никога досега не съм ползвала препарати за тях.
Другата имаше бебе, което излизаше от розетката на основното растение. Старото умря за ден, сякаш нещо го съсипа, изпадаха 5-6 листа и остана бебето на сухата вече розетка.
И последно, Милтонията. Умря буквално за 2-3 дни. Стана кафява, изсуши се. Имаше ново растение, и то изсъхна и умря.
Моля за някакъв съвет.

# 602
  • Мнения: 2 600
Здравейте. Подариха ми орхидея с изгнило централно листо. Вижда се, че още едно пожълтява. Какво да правя? Как да я спася?



Аз бих махнала пожълтяващия лист и с нещо остро ще изчегъртам розетката до здраво (даже няколко пъти през няколко дни, понеже може да остане гнило и да продължи да загнива), а после примерно чист етилов спирт върху раната. Идеята е да  се спре гниенето, което е почти невъзможно. Но ако се спре това гниене, след време - месец- два има вероятност да избие кейки - понякога дори от частта от стъблото, която е под корите.

# 603
  • Мнения: 13 992
Скорострелно ми умират орхидеи.
Отглеждам от години, не са имали никога заболявания.
Какво се случи - преместих ги в нова почва края на юли. Почвата не подготвих по никакъв начин, а директно от пакета в саксията. Не съм забелязала да има проблем с нея и си мисля, че може да е грешка в поливането, тъй като досега си киснех орхидеите, а последния месец, два, поради отсъствие и липса на време, просто им наливах по малко водичка. Явно захладняването сега и бонус-поливане по малко вода отгоре, е предизвикало гниене в розетката. Две от най-старите ми орхидеи пострадаха. Едната буквално за 2-3 дни загни в розетката и изпадаха листата. Останаха две жълти, но и те ще паднат. С много хубави корени, голяма. Чудя се има ли спасение и с какво да я пръскам. Никога досега не съм ползвала препарати за тях.
Другата имаше бебе, което излизаше от розетката на основното растение. Старото умря за ден, сякаш нещо го съсипа, изпадаха 5-6 листа и остана бебето на сухата вече розетка.
И последно, Милтонията. Умря буквално за 2-3 дни. Стана кафява, изсуши се. Имаше ново растение, и то изсъхна и умря.
Моля за някакъв съвет.

Според мен проблема е всмения субстрат. Това прилича на гъбично гниене.

# 604
  • София
  • Мнения: 13 748
Докато се наканя да снимам пръсканата, тя прецъфтя.
Показвам бялата, докато още има цвят.



И една кремава (или оранжева, не мога да преценя цвета), която е моя отскоро.



Последната снимка е на фона на жълтозелената, която вече показвах.


# 605
  • Мнения: 309
Здравейте,нова съм в темата,но ми подариха орхидея и не се справям с отглеждането.Моля за помощ.Прецъфтя преди месеци,редовно слагам тор във водата й,само в престояла вода накисвам,но не ми харесва вида й.Започнаха да избиват нови листа от много странно място ,от долу.Освен това има много стари корени (не съм сигурна какво са) и незнам дали не трябва да сменя почвата й..

# 606
  • Мнения: 633
Новите листа са бебе орхидея, имате си две. По снимка си изглежда добре орхидеята.

# 607
  • Мнения: 11 779
re_ge, благодаря за насоката. Имаш ли представа, дали има нещо видимо в субстрата при такъв вид гъбично заболяване? Извадих пострадалите, огледах ги, нищо видимо в кореновата система, но са задържали водата, не е могла да се засуши почвата. Такава глупост не бях правила. По листата няма нищо забележително. Само на окапалата орхидея и пожълтяха и изпадаха листата. Корените пускат нови зелени и свежи крайчета.
Че не е и топло вкъщи, да се засушат преполятите.

# 608
  • Мнения: 309
Новите листа са бебе орхидея, имате си две. По снимка си изглежда добре орхидеята.
Супер:) А какво следва:)?Трябва да се отстрани бебето ли? Моля Ви ,ако имате линк към статия където е обяснено да ми го кажете за да го направя стъпка по стъпка,не искам да уморя цветето:(

# 609
  • Сф
  • Мнения: 4 804
Остави го да расте бебето.
Ето снимка на моето, виж колко голямо трябва да стане преди да го отделиш

# 610
  • Мнения: 633
Новите листа са бебе орхидея, имате си две. По снимка си изглежда добре орхидеята.
Супер:) А какво следва:)?Трябва да се отстрани бебето ли? Моля Ви ,ако имате линк към статия където е обяснено да ми го кажете за да го направя стъпка по стъпка,не искам да уморя цветето:(
Не го отстранявате, то все още няма собствена коренова система. Гледайте си ги както досега.

# 611
  • Мнения: 309
Благодаря Ви момичета за отговорите! Simple Smile

# 612
  • Мнения: 13 992
Мереленда
Става въпрос за невидими неща. Подобно на тези които се въдят и при хората. Обикновено се препоръчва субстрата да се обработва с изваряване или запичане. Симптомите са разнообразни - сухо гниене, дехидратиране, мокро гниене по листа, розетъчно гниене при някои хибриди. Ако се е случило на дългогодишни цветя това би било обяснение за поява на болестотворни патогени - заразен субстрат или заразяване чрез поливане. Обикновено е възможно корените да не изглеждат поразени. Имала съм случаи с запазени корени и изникнало кейки, кейкито също да започне да отмира. От години обмислям и разсъждавам по този въпрос и стигам до извода че няма излекуване. Просто имунитета държи гъбичните в някакви граници. При подходящи условия те отново атакуват и според устойчивостта на цветето могат да го поразя - частично или цялостно.

Последна редакция: пн, 08 окт 2018, 12:29 от _re_ge

# 613
  • Мнения: 6 391
Подкрепям напълно! Отнася се за гъбични, бактериални, вирусни заболявания... Може да си тлеят дълго в растението, може да се хванат или провокират лесно чрез заразен субстрат, вредители, неправилна грижа. Естественият подбор в действие - това е положението.

# 614
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 818

Ето дендробиум мама и три бебета.

Общи условия

Активация на акаунт