Множество оплаквания - подходящ лекар?

  • 3 741
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Преди седмица-две ми беше зле след една топка сладолед следобед

ако си я яла във фунийка и ето ти глутен... Whistling
и на мен ми беше постоянно зле. отмина след 4-5 седмици строга диета. малко по малко започнаха да намаляват оплаквания. не беше от раз. Peace
ако пиеш бира - и тя има глутен. аз от нея се подувах страшно. Whistling

# 16
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Наистина може да е анемия... прекаляването с млечни, пречи за усвояване на желязото... а ти и месо не ядеш.
Аз бих се изследвала за анемия.

# 17
  • Мнения: 2 030
Хематолигът нищо ли не ви изписа за тази анемия - ниско желязо, ниски хематокрит, нисък хемоглобин и ниски еритроцити. Много ли са под долната граница?

# 18
  • Мнения: 128
Не са много под границата... но са все под границата, а границите не е като да са малки.
Левкоцити 3.9 (4-11)
Еритроцити 3.72 (4.2-5.4)
Хемоглобин 11.3 (12-16)
Хематокрит 34 (37-47)
Това е от април. Малко след това имам друго изследване с 3.66 еритроцити, а преди това с под 11 хемоглобин... Не съм била на хематолог досега, тепърва ще записвам час.

Как се изследва анемия?

# 19
  • Мнения: 2 030
Сега чак прочетох, че си в северна държава. Не са много зле според мен. Но пък всички са под референтната стойност. Ами не знам точно какво още ще ти пусне хематолог, освен тези, които имаш вече. От това което съм чела и чувала, правилният път е да си пуснеш сама в България ПКК с 22 показателя. Същевременно час за хематолог и за гастроентеролог също, за да видят изследванията и да имаш време за допълнителни такива.

# 20
  • Мнения: 128
Благодаря много! ПКК пусках края на януари в БГ и само 1-2 неща бяха извън границите. Пак ще пусна... Остава само да си намеря лекари. Това се оказва по-сложно отколкото мислех. Но до края на месеца има още две седмици, би трябвало да са достатъчни. Simple Smile

# 21
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Как се изследва анемия?

анемия е нисък хемоглобин.
ако хемоглобинът и феритинът са ниски, тогава е желязодефицитна анемия.

# 22
  • Мнения: 2 755
Лаймска болест търсила ли си? Умора и болка в ставите навеждат на мисъл за нея.

# 23
  • Мнения: 128
Не съм, но и никога не ме е хапал кърлеж. Май в момента най-вероятно ми звучи да имам проблеми с глутена... анемия би трябвало също да имам, предвид ниските хемоглобин и желязо, ще пусна и феритин.

Записах си часове при ендокринолог и гастроентеролог, остава да успея да се свържа с хематолога който избрах. Също и за термодиагностика се записах, в една от темите се препоръчваше.

Утре ще пробвам да пусна изследвания. Някой да вижда нещо важно липсващо в списъка? Креатининът отпадна защото видях че вече е изследван.
- ПКК
- Цьолеакия - anti- tTG, anti-Gliadin IgA
- Анемия - феритин
- Инсулинова резистентност - ХОМА индекс, глюкоза, инсулин (евентуално и ОГТТ, но май на първо време ще го пропусна, не ми е съвсем ясно за какво ми е)
- ЩЖ - ТСХ, ФТ3, ФТ4, МАТ, ТАТ
- Кортизол

# 24
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

- Цьолеакия - anti- tTG, anti-Gliadin IgA


на мен ми бяха пускали IgA и IgG  Gliadin антитела

# 25
  • Мнения: 2 755
Болката в ставите и умората може да са и нещо автоимунно. Поне един АНА тест в Иван Рилски.

# 26
  • Мнения: 128
АНА ми е тествано февруари и е 80 при референтна стойност до 80. Досега никой лекар не се заинтересува от него... При какъв лекар трябва да отида за това?

Бях в петък при добър общопрактикуващ лекар - първият който се заинтересува от мен и замисли какъв може да е проблемът. Отхвърли проблеми с глутена, защото при това трябвало да имам разтройство. И инсулинова резистентност не пусна, не разбрах защо. МАТ и ТАТ не можело да изследва ако другите стойности на щитовидната жлеза са ок. Иначе пусна доста неща (от списъка и извън него), взеха ми кръв в поне 10-15 епруветки. Само че резултатите ще ги получа чак края на юни, лекарят нямал по-ранен час и не можело просто така да ми дадат кръвните изследвания. Cry Сега се чудя какво да правя... Това тотално ми блокира възможността да отида при друг лекар тук, а не мога да си представя пак да чакам 2 месеца за час. Sad Ще опитам да пусна поне нещата от списъка в лаборатория тук (вкл. тези които лекарят не пусна), че в България няма да имам време да чакам два дни резултати. Лошото е че е много скъпо на частно... и реално безсмислено за повечето неща, след като резултатите от петък ще са излезли преди да замина. :/ Ако въобще касата ме пусне да пътувам, че и това се оказа сложно. Откак се занимавам с лекари в чужбина установявам колко несравнимо по-добро е здравеопазването в България... в София все още има добри лекари и за тях не се чака по половин година!

# 27
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Отхвърли проблеми с глутена, защото при това трябвало да имам разтройство.

аз нямах разстройство! Peace
даже нямах проблеми с червата или корема. единственото с времето все по-малко зелеви можех да ям, от тях хващах разстройство. Whistling
нали се сещаш, че никой не го взимаше на сериозно този факт  Crossing Arms

# 28
  • Мнения: 128
Мда, не ме учудва, затова ще си пусна теста, заедно с всичко останало от списъка, изключено или не от лекаря. Преди няколко години така не ми откриха цистит с дни, защото нямах никакви оплаквания освен ужасна болка в корема и никой не направи елементарния тест за урина. После пих 2 седмици 3 различни антибиотика... и се излекувах само благодарение на пътуване до България.

Ще звъня утре в лабораторията да си уговоря час... така поне другата седмица ще имам резултати. И най-вече ще мога да започна скоро пак да си пия витамините и добавките, че сега не смея за да не ми пречат на изследванията. А са важни...

# 29
  • Мнения: 128
Момичета, благодаря ви много за съветите!

За съжаление не успях да отида до България, не ме пуснаха. Sad Мъча се тук с лекарите...

От изследванията вече знам, че не са проблеми с глутена, не е инсулинова резистентност, не е и лаймска болест. Стойностите на щитовидната жлеза, кортизол, феритин и трансферин също са ок. Което ме учудва предвид ниските желязо и хемоглобин, но и аз разбирам твърде малко от темата.

Също така знам и че стомахът ми е възпален и че имам да се боря с хеликобактер... След гастроскопията ми изписаха първо таблетки против киселини за две седмици, а като излязоха резултатите от пробите и антибиотици. Хич не искам да ги пия, това още влошава витамини и минерали, а и така съм скапана и ми се гади постоянно. Освен това по принцип не търпя антибиотици... Изчетох обаче темите по въпроса и май все пак ще ми се наложи да ги започна. Sad А тъкмо се почувствах малко по-добре от пиенето на добавките...

Още не съм убедена, че нямам нещо ревматично/автоимунно, а и колега ми каза че при неговата автономна ЩЖ всички стойности са в норми... Та не съм спряла да търся някой който поне да ми обясни защо изключва тези варианти. На първо време обаче имам да се боря с бактерии и да си набавям витамини и минерали... може пък това да се окаже достатъчно... или да успея все пак да стигна до София междувременно.

Общи условия

Активация на акаунт