Познай коя е книгата - 16

  • 48 406
  • 918
  •   1
Отговори
# 240
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Диви разкази?

# 241
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
много Казандзакис звучи Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 242
  • Мнения: 2 259
радос - не
st. Dobri -не, подсказвам -действието се развива в Гърция, но не е от гръцки автор.


# 243
  • София
  • Мнения: 14 638
Първата ми мисъл беше за "Мандолината", но турско и българско присъствие на Кефалония няма, после Даръл, ама и на Корфу няма 🤔 Та, освен за "Бежанци" друго не се сещам.

# 244
  • In the middle of nowhere
  • Мнения: 54
"Източни новели" на Маргьорит Юрсенар?

# 245
  • Мнения: 7 006
"Узо и червени рози" на И.Маргитина?

# 246
  • Мнения: 2 259
Няма познали до момента. Пускам следващ цитат:

Допълнителна подсказка. Авторът не е европеец.

# 247
  • Мнения: 7 006
"Мед, маслини, октопод", Кристофър Бакън?

# 248
  • Мнения: 2 259
Тази е! Чакаме следващата загадка от Какво?.

# 249
  • Мнения: 7 006
Тази е! Чакаме следващата загадка от Какво?.
Ура!
Печеля ли дъвка с косъм?Ако няма дъвки,може и само косъма..Simple Smile

До довечера все ще ви измисля нещо,а дотогава - хубав и усмихнат ден!
п.п.И успешна седмица.


Готово,ето я загадката




".....Според тях,както и според мнозинството от господарите,негърът не беше онзи "обект" за който говори римското право.Имаше доста голяма разлика.Според тях - а те разбираха под право единствено онова,което не пречеше да се желанията и капризите им - човекът - обект от древния Рим може и да не е мислел,да е бил само машина,предназначена да работи,но днешният човек-обект мисли за поне още три неща: как да изклинчи от работа,как да ядосва собственика си и как винаги да действа против намеренията,желанията и интерсите му."  

Последна редакция: пн, 27 май 2019, 19:43 от Какво?

# 250
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
темата не бива да умира. Simple Smile

Цитат
Всъщност ето как стоят нещата. Причината за злочестината на малцинството не е в липсата на качества в сравнение с мнозинството, а в еднаквостта на качествата. Един представител на малцинството може да работи като мравка и да се старае, дори да удари джакпота и да се сдобие с богатство. Но тъй като е член на една и съща общност и ще си остане такъв, някой ден може да бъде сложен на едни везни и подложен на еднакво отношение с тези, изкарали живота си в бездействие, или пък с други, които веднъж изкъпани от акушерката след раждането им, повече не са видели вода. Затова богатите от малцинството никога не са достатъчно богати, нито могъщите са достатъчно могъщи. В ХХХ, особено през 50-те, когато заможен ХХХ попаднел на беден, виждал „човек, който никак не прилича на него“, а когато богат представител на малцинството срещнел беден, виждал „човек, който не прилича на него, но все пак може да се намери някакво сходство“. Нищетата буди състрадание у богатия ХХХ, защото той е сигурен, че никога няма да изпадне в подобно положение, докато у богатия представител на малцинството поражда страх при мисълта, че един ден може да обеднее. Само че, страхувайки се от несправедливостта, човек в крайна сметка може да се обърка и да смеси причините и следствията. Именно затова, докато горната прослойка на мнозинството успява да прояви поне малко състрадание към бедните и към нищетата изобщо, то горната прослойка на малцинството с прикрито хладнокръвие става част от материалното и духовното потъпкване на собствената си общност.

# 251
  • Мнения: 2 259
"Дворецът на бълхите" - Елиф Шафак ?

# 252
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
Simple Smile точно.
ти си наред със загадката.

дадоха ми да прочета "Майсторът на купола".
не съм сигурна, че ми хареса, но не съм сигурна и че не става.
реших да прочета още една книга (поне) от същия автор, за да оформя мнение.
дотук и тази ми е малко... странна.

# 253
  • Мнения: 2 259
Привет. Следващата загадка е от книга на много любим  автор.

# 254
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
със сигурност не съм я чела Simple Smile
ще изчакам някой да я познае или нов жокер Simple Smile

Последна редакция: ср, 11 мар 2020, 10:35 от st. Dobri

Общи условия

Активация на акаунт