Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-27

  • 70 803
  • 754
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 2 229
Има много пари да се изперат, това е моето мнение. Цените вече са осезаемо над възможностите на повечето хора и вече няма такъв драстичен ръст. Но ще отнеме още 2-3 години, докато нещата се уравновесят и аз лично не очаквам голям спад, може би 10-20%.
А необитаемите жилища обикновено имат съвсем рационални причини да са такива - кофти размери/разпределения, неподдържани сгради, кофти инфраструктура в квартала, или просто се намират в селище, където няма работа.

# 751
  • Мнения: 1 711
- от тук - https://www.24chasa.bg/novini/article/6938106
Някой може ли с думи прости да ми обясни, тази напълно необяснима за мен ситуация в момента на пазара на жилища. От статията излиза че пазара е пренаситен с жилища, толкова много пренаситен, че над 1 милион жилища стоят празни и в тях никой не живее. Броя на изградените жилища значително надхвърля броя на домакинствата в държавата, т.е. излиза че за всяко домакинство има по няколко жилища и в същото това време тези жилища стоят празни, просто в тях няма кой да живее. По нормална пазарна логика, след като пазара е пренаситен с даден продук, то би трябвало цената на този продук да падне драстично, нали така. Поне така са ни учили едно време в училище. А то става точно обратното - пазара е пренаситен със свободни жилища и против всяка логика цената им расте. Някой ако може да ми каже как става тази работа, ще съм му благодарен.

Има си много просто обяснение. Това че стоят празни жилищата, не означава, че те не са продадени от самия инвеститор. Просто след фалита на КТБ и понижаването на лихвите по депозитите се получи така че много хора избраха да си вложат парите в нещо друго, при което поне инфлацията не изяжда главницата - недвижимо имущество. Това също така обяснява и защо имотите стават все по-недостъпни - появили са се такива хора и фирми, които инвестират главно в жилищни имоти и това им вдига цената. Общо взето поради тази причина много хора твърдят, че цените са надути изкуствено. Защото, когато дойде време тези всички хора и фирми да си осребрят парите в кеш, пазарът на жилищни имоти ще се пренасити.

# 752
  • Мнения: X
Новата на Артекс може би, но там някъде трябва да е и новата на ПИБ (индиректно инвеститорът го бяха вързали с офшорка, дето е вързана с дружество на Витоша ски)

# 753
  • Мнения: 25 736
Не е ли време за нова тема?

# 754

Общи условия

Активация на акаунт