Частни училища - информативна тема 21

  • 91 889
  • 772
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Таблицата винаги е била достатъчно красноречива и е трудно да бъде оспорена.
А центърът на изказването ми беше "модно" и ти го потвърди с признанието за причините за появилите се по-късно мераци за АК.

# 151
  • София
  • Мнения: 11 848
Таблицата винаги е била достатъчно красноречива и е трудно да бъде оспорена.
А центърът на изказването ми беше "модно" и ти го потвърди с признанието за причините за появилите се по-късно мераци за АК.

И според таблицата само в отделни години е имало повече от 50% избрали АК, като най-много са миналата година. Но дори и тогава, от приетите 31 деца, не всички са се записали в колежа /и не е защото не са получили финансова помощ/. Пак казвам, най-голяма концентрация има в АК, но никак не са изключения децата, избрали държавна езикова гимназия и то не по принуда, защото не са приети в АК. По-скоро, отишлите в езикова гимназия по принуда, защото не са приети в АК, са изключения.

А "модното" винаги го има при децата. Тези дни например, вилнеейки в седмокласната тема Grinning /голям купон става там Joy/, с удивление разбрах, че Испанската гимназия става все по-голям хит сред децата през последните години. Докато за НЕГ позицията на последното прието дете в общата статистика на резултатите от НВО е относително еднаква, Испанската скача с по 80-90 позиции на година. Flushed Въпреки че, специално за Европа, немският е с по-голяма приложимост.

# 152
  • Мнения: 5 425
Пази боже! На никое училище не пожелавам съдбата да стане "модно"! (имам предвид сред една определена прослойка родители)

# 153
  • София
  • Мнения: 11 848
Пази боже! На никое училище не пожелавам съдбата да стане "модно"! (имам предвид сред една определена прослойка родители)

Ежко, АК винаги е било модно. И оцелява.

# 154
  • Мнения: 5 425
Повече или по-малко желано - да. Модно - слава богу, не! Не и в смисъла "дъ уан енд онли топ ъф дъ хийп вери бест"
Но имах предвид ГПЧИЕ в случая...

# 155
  • София
  • Мнения: 11 848
Повече или по-малко желано - да. Модно - слава богу, не! Не и в смисъла "дъ уан енд онли топ ъф дъ хийп вери бест"
Но имах предвид ГПЧИЕ в случая...


Не схвана разликата, честно! А според мен, именно АК, повече от всяко друго училище, се възприема от голяма част от кандидатстващите и техните родители точно като "дъ уан енд онли топ ъф дъ хийп вери бест" и няма живот извън АК. Което именно води до безумието със свърх натоварващите школи за подготовка специално за там.

# 156
  • Мнения: 5 425
Може би си права. А може би високата такса смекчаваше модността. Но засега АК успяват да елиминират значението на предварителната подготовка за изпита във вид на интензивни курсове. Може пък това да е ключа от палатката за оцеляването им.
ДГ обаче нямат този лукс. Нямат даже лукса да си правят отделен изпит. Миналата година видяхме как хуманитари влязоха в СМГ, тази май ще гледаме как математици влизат в ЕГ...абе лудница неква Simple Smile

ПС АК наистина е най-доброто училище. За тези, на които пасва Simple Smile
ППС Лошото е, че за другите има все по-малко най-добри за тях училища, които да им паснат....

Последна редакция: пт, 08 юни 2018, 00:27 от Ezhko

# 157
  • Мнения: X
Е как да няма значение подготовката, хайде сега. Винаги има!

# 158
  • София
  • Мнения: 17 140
Испанската стана толкова популярна не толкова заради езика, колкото за това, че от година на година си затвърждават високите оценки на 12-класните матури. Имат славата на училище със сериозна дисциплина, където се учи сериозно.
И на мен за сина ми желанието ми беше за там, ама като се тръшна с тоя японски....

# 159
  • Sofia
  • Мнения: 6 904
Моята дъщеря също беше повлияна от модата сред приятелките й за Испанската гимназия.Беше запленена и  от базата на АК и най-вече от идеята за Америка 😀. Там никой от нейните приятели не кандидатства тази година.И накрая се спря на СофтУни Светлина след като го посети и разговаря с бъдещото ръководство.Съобразихме се с нейното желание и я записахме още през месец април. За статистиката приеха я в АК,но това се оказа по-скоро моя фикс идея,а не нейна.С оглед покачващия се интерес към ИГ най-вероятно бала няма да й стигне за там.Надявам се да не сме сбъркали в избора си.

# 160
  • Мнения: X
Аз съм много доволна от АК, не сгрешихме в избора. Излязоха резултатите на 10-класниците на PSAT, не мисля, че мога да се оплача от училището.

# 161
  • София
  • Мнения: 16 104
Lucy, моят деветокласник е със 1150 на PSAT, това добре ли е или е лошо? В сравнение със средното американче е в 90%-ния пърсентил, но пък това не е успокоение, интересно ми е как стои спрямо другите деца от АК?

# 162
  • София
  • Мнения: 6 145
Моите терзания и мисли са по скоро в план В, какво правим ако детето НЕ се представи добре на НВО или изпит в АК? Да го върнем в кварталното общинско, от където все още има кошмари? Да го оставим в настоящото ЧУ където ще са 4 деца в паралелка (в нашия случай и извън града) и ще е изолирано от всякакъв младежки живот и контакти? Да го запишем в някое от ДУ от "В група", по мое време се наричаха "с разширено изучаване на език" - училищата където приемат недооценените таланти Simple Smile
Да, ама аз съм безкрайно уморена от глупости изучавани в училище по безумно досаден начин и с неадекватни учители. Не искам временно зубрене + стрес колко ще ми пише химичката, след като се е скарала с мъжа си. А в последния тип училища, ще получа повече или по-малко това заедно с конкуренция от недооценени отличници в класа. За мен тези училища обират всички  негативи: високо конкурентна среда + не достатъчно добро качество на образованието.
И тук идва мястото на не толкова известните ЧГ ако могат да позапълнят тази ниша. Като използват свободата и базата, които имат, биха могли да дадат добра обща култура на гимназистите, поднесена по съвременнен, интересен и запомнящ се начин, без да изискват от тях  заучаване на глупави детейли, които на никого не са нужни в реалния живот и се забравят веднага след като са изпитани.
Може би наистина липсата на иновативни учители е проблема или на иновативни директори, които да мотивират тези учители да излязат от стереотипите и клишетата.

# 163
  • София
  • Мнения: 16 104
Plan B с моя малкия син беше Златарски, даже се яви на изпит там и беше приет, ДГ не бяха опция, аз категорично не исках. (Но пък той изкара късмет и влезе в АК, отделно на НВО се представи добре без никаква допълнителна подготовка, не че сме подавали заявления за ДГ, след като вече беше записан в АК). Не се притеснявайте за социалния им живот, в един момент ще ви притеснява изобилието му, те, тийновете, намират начин.

# 164
  • Мнения: X
Браво на детето ти, Шарки!
Не знам колко имат другите десетокласници, дъщеря ми е с 1380. (99%)

Общи условия

Активация на акаунт