Частни училища - информативна тема 21

  • 93 052
  • 772
  •   1
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 401
В училището на сина ми ще е много забавно утре, ще имат забава в салона след часовете. Приготвил си е костюм и няма търпение да го облече. В градината на дъщеря ми също ще имат парти.  Днес правиха тиквени фенери, защото ще има конкурс за най-страшна тиква. Аз обаче у нас нищо няма да правя по различно от друг ден. Ако ми върнат фенерите ще ги изпека на фурна с мед и орехи.

# 616
  • София
  • Мнения: 1 753
И друг път съм разказвала: гимназията, в която учих, сигурно бе първата (или айде една от първите), в които се празнуваше. Да, за сефте чух за него през ‘89 есента, но и досега си спомням на какво се бяха направили основно момчетата: един с тиква на главата, други с вещерски грим Simple Smile)), съвсем сериозно си направихме шествие за гонене на злите духове около всички сгради на гимназията и накрая изкарахме акъла на седмокласниците, каращи подготвителен курс по математика при даскала-прототип на учителя с “сега ще видите кон боб яде ли” от “Вчера”. И от тогава си пазя този емоционален спомен и го отбелязвам, както дойде. Но аз, както музикален, съм и религиозен помияр: атеист, припознаващ всеки обичай или традиция, ако импонира на духовното ми разбиране за света Simple Smile Миналата година малката тръгна на градина с вещерския костюм и с песен на уста “Тих бял Дунав се вълнува, весело шуми, бум!” Simple Smile)). Тази ме е затормозила да се готвим от 20 дни. Преди малко я качих в бусчето и вътре всички бяха кой с грим, кой с рогца на главата - забавно ще им е и това е най-хубавото.

# 617
  • София
  • Мнения: 9 558
И в училището на малката Хелоуин се "празнува сериозно". Празнуването се изразява в маскиране със страшни костюми и ядене  на бонбони до припадък Simple Smile
Иначе вчера са празнували Деня на народните будители  - пяли са, рецитирали са стихчета.

# 618
  • Мнения: 5 425
Ние пък много се смяхме на една реклама, обещаваща да направи от децата ни "истински чудовища". Аматьори... Joy
ПС Отидоха на училище "в естествен вид"

# 619
  • Мнения: 19 324
Вие какви българи сте да празнувате чуждоземен празник Joy

При нас класната прави почерпка и парти. Моята все още много се вълнува от Хелоуин. Довечера ще обикаля с приятели, украсила е вкъщи от няколко дни Joy

# 620
  • София
  • Мнения: 4 027
В у-щето на голямата празнуват след часовете, който иска се маскира, останалите гледат. На мен ми е безразличен този празник, а вече и спора 'за' и 'против'. Но ми се иска да намеря начин да ги накарам поне малко да се усещат горди, че са българчета, защото е ясно, че околността не предразполага това.

Има ли някакви нови инициативи тази година в училищата ви, без значение дали са спортни, учебни или други?

# 621
  • Sofiq
  • Мнения: 719
При малкия ми син (ПУК) имат празнуване на Будителите, докато Хелоуин се "отбелязва"  с езикова и културна част.
За деня на Будителите обикновено идва актьор, облечен като Левски, има беседа, и питка хляб със здравец, слушат химна с ръка на сърцето, много е емоционално.
 За Хелоуин децата са приканени по желание  да носят  костюми, но страшните такива-скелети , зловещи вещици, смърт, кръв, рязани пръсти , ножове, ужасяващи маски са забранени . Дали са примерна тема Супергерой, но може и анимационен. Моят е драконче, но понеже идва професионален фотограф да им прави снимки , се чудех с какво да му нарисувам "люспи". Реших да не е с водни бои, понеже наистина не знам какъв е съставът им напоследък и ползвах два молива за очи:)

# 622
  • Мнения: 25
Татко Мецан, това е първата ситуация, в която изпадам, в която бих желала, доколкото е възможно, да запазя анонимност- само, защото детето ми още е там- затова не посочвам в кой клас сме- все пак са по ок. 17 деца във всеки клас, макс. 2 класа във випуск... Иначе разбирам учудването Ви, но ще оставя това без отговор...

Не сте прави обаче за едно: месец и половина е ужасно много време и могат да се случат ужасно много неща! Радвам се, че Ви е странно да го разберете- това означава, че детето Ви, съответно Вие като родител, не сте изпадали в такава ситуация. Но аз говоря за класически тормоз в училище. Мога да посоча много примери и ще го направя, но не сега, не днес. Купих си даже книга, която случайно видях- за тормоза в училище с трите действащи лица в това- насилникът, жертвата и НЕ ДО ТАМ НЕВИННИЯТ НАБЛЮДАТЕЛ- зарекла съм се, че някой ден ще изпратя тази книга като подарък на г-жа Денчева- директорът на Веда, защото трябва да я прочете. Защото бизнесът си е бизнес, но тук "стоката" е специфична. Престъпление е това, което се случва!

И още нещо, Татко Мецан. Радвам се, че като семейство можем да си позволим частно училище, но ние все пак НЕ намираме парите си на улицата, а здравата работим за тях- фактът, че сме платили таксата, но съм готова да я прежаля- ясно е, че няма да ми върнат парите при напускане през ноември- говори за това, че не става въпрос за импулсивно, безотговорно решение, защото днес така ми е скимнало, а за нетърпима ситуация, от която трябва да излезем...

Все още- втори ден- никаква конкретна информация не получавам от родители на деца в другите частни немски училища, а в крайна сметка това е слисълът от всички тези пояснения...

L.K.L., аз Ви разбирам, много е неприятно, когато си в такава ситуация. Странното обаче е друго - че сме още в началото на учебната година, която е стартирала едва преди месец и половина.

Така че има два варианта - или миналата година сте били в това училище, или не сте били.
Ако миналата година сте били там - защо тази година продължихте изобщо? Точно след края на учебната година и преди началото на новата прехвърлянето в друго училище е най-лесно и има най-много опции. И откритието за това колко е лошо в дадено училище, едва ли е станало в последните дни на предходната учебна година, та следва да сте имали достатъчно време да проучите алтернативи и тази година да сте в ново училище.

Ако пък тази година ви е първата в това училище, ами все пак само месец и половина не е ли твърде малко за такива категорични изводи. Е, другата потребителка от темата пише, че са напуснали там, а ако вие сте на такова мнение, защо тогава започнахте и тази година.

# 623
  • Мнения: 5 234
Интересна тема. Време ми е да се ориентирам из дебрите на частното образование, има ли нещо подходящо за нас.

# 624
  • София
  • Мнения: 16 203
L.K.L. имате договор. Отваряте го, прочитате го и с него при директорката с искане да си го спазва. За "по-сериозно" е желателно да внесете в деловодството на училището писмено изискване да се спазват - тук цитирате клаузите от договора - за да имате посмено доказателство, че не са ви обърнали внимание.

И да не съм голословна: имала съм разговори и с директор, и със собственик на училище, в което е учило детето ми (при подобни проблеми). Постигнах резултат. Без вие да си търсите правата по договор, не очаквайте, че някой ще се сети сам, при положение, че вече не си спазва задълженията по този договор.

# 625
  • Мнения: 25
Връщането на пари може да стане само при прекратяване на договора по взаимно съгласие, каквото няма да постигнем!!!
Твърде им е "рехав" ангажимента към децата по договор. Не вярвам да излезе нещо от това. Нашите задължения обаче за сметка на това подробно са разписани.... Ох, какво да Ви кажа- само искам да си махна детето от Веда!!!

L.K.L. имате договор. Отваряте го, прочитате го и с него при директорката с искане да си го спазва. За "по-сериозно" е желателно да внесете в деловодството на училището писмено изискване да се спазват - тук цитирате клаузите от договора - за да имате посмено доказателство, че не са ви обърнали внимание.

И да не съм голословна: имала съм разговори и с директор, и със собственик на училище, в което е учило детето ми (при подобни проблеми). Постигнах резултат. Без вие да си търсите правата по договор, не очаквайте, че някой ще се сети сам, при положение, че вече не си спазва задълженията по този договор.

# 626
  • Мнения: 6 304
L.K.L., писах ви на лични. Ако всичко не е партенка, вижте си договора. Не вярвам да има договор, при който не се връщат такси, особено при отказване в началото на годината. Може би има някакви неустойки, но абсолютно не вярвам да не връщат нищо. Другото - звъните по училищата и питате в кое от тях ще ви вземат детето и при какви условия. Не вярвам който и да било от нас да може да ви каже нещо повече.

# 627
  • Мнения: X
L.K.L. имате договор. Отваряте го, прочитате го и с него при директорката с искане да си го спазва. За "по-сериозно" е желателно да внесете в деловодството на училището писмено изискване да се спазват - тук цитирате клаузите от договора - за да имате посмено доказателство, че не са ви обърнали внимание.

И да не съм голословна: имала съм разговори и с директор, и със собственик на училище, в което е учило детето ми (при подобни проблеми). Постигнах резултат. Без вие да си търсите правата по договор, не очаквайте, че някой ще се сети сам, при положение, че вече не си спазва задълженията по този договор.
Ще се съглася с Шарки - ние навремето имахме подобен случай с дете от известна фамилия с огромно самочувствие без покритие, но се обърнахме към ръководството и веднага бяха взети мерки, и нещата се нормализираха. Ако при вас сте се обръщали и не са взели мерки, започнете с формалните процедури според договора си. Ако и тогава не стане, местете детето и това е. Немски училища и аз не знам други освен изброените, но може да го запишете на английско сега и пак да научи немски, след английския. Ако не искат да ви върнат парите по договора, трябва да ги съдите за тях или да се откажете от тях. За да ги съдите, трябва да се консултирате с адвокат дали изобщо имате основания и шанс за ги осъдите, отделно разходите и разправиите. Вие си преценявате как да постъпите.

То след изявите на BelaFlor съм склонна да се сълася с Шарки и за нивото на Оксбридж - след като Шарки има емпирични доказателства за техни възпитаници некадърници (в което аз не се съмнявам), и ако приемем тезата на BelaFlor, че всички там са вътре за академични заслуги, а не заради парите на фамилията (казвам "ако"), то тогава единственият възможен извод е този, който е направила Шарки - че въпреки престижа и сериозните такси нивото в Оксбридж е такова, че позволява там да влизат и излизат некадърници. И тук говорим за лични контакти и впечатления, които няма как да бъдат реферирани он-лайн в анонимен форум, затова и реферирахме към общодостъпни източници, което според мен, е просто селф евидънт, но пък предизвика ново възмущение Simple Smile  
Шарки, в САЩ поне е ясно защо в Айви Лийг има некадърници и никой не те убеждава, че приемат само по академични заслуги, което е за предпочитане пред това да виждаш с очите си некадърниците, а някой да те убеждава с пяна на уста как това няма как да се случи. Затова казвам, че си права да се насочиш натам. .

Последна редакция: ср, 31 окт 2018, 10:37 от Анонимен

# 628
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 741
Аз се отказах да търся немско училище. След немската градина ще продължим с английски (90% вероятност). Не знам дали ще е проблем за детето, все пак в ДГ не учат системно език и граматика, само разговарят и учат думи на езика- а в ПУК ще започнат директно и писмено. Така че предполагам ще направи разлика и дори да бърка думи, ще изчисти бързо.
Друг е въпросът кога да включа немския пак- хем да не забрави всичко, хем да не го обърквам да учи 2 близки чужди езика от самото начало..? Някой с подобен опит- със смяна на език в ПУК/първи клас?

# 629
  • Мнения: X
Аз се отказах да търся немско училище. След немската градина ще продължим с английски (90% вероятност). Не знам дали ще е проблем за детето, все пак в ДГ не учат системно език и граматика, само разговарят и учат думи на езика- а в ПУК ще започнат директно и писмено. Така че предполагам ще направи разлика и дори да бърка думи, ще изчисти бързо.
Друг е въпросът кога да включа немския пак- хем да не забрави всичко, хем да не го обърквам да учи 2 близки чужди езика от самото начало..? Някой с подобен опит- със смяна на език в ПУК/първи клас?

Ние бяхме така. В ПУК учеше немски и идеята ни беше за немски език... После се преориентирахме. Нямаме проблеми. Децата още са малки и бързо свикват.
Но има нещо много важно: след доста разговори с педагози и филолози се оказа, че е е по-добре да се стартира с по-труден език като немски, френски например. А след това да се мине на английски, който на техния фон е значително по-лесен и по-лесно се учи.
Така че е въпрос на преценка от Ваша страна Smiley

Общи условия

Активация на акаунт