Частни училища - информативна тема 21

  • 92 827
  • 772
  •   1
Отговори
# 630
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Аз се отказах да търся немско училище. След немската градина ще продължим с английски (90% вероятност). Не знам дали ще е проблем за детето, все пак в ДГ не учат системно език и граматика, само разговарят и учат думи на езика- а в ПУК ще започнат директно и писмено. Така че предполагам ще направи разлика и дори да бърка думи, ще изчисти бързо.
Друг е въпросът кога да включа немския пак- хем да не забрави всичко, хем да не го обърквам да учи 2 близки чужди езика от самото начало..? Някой с подобен опит- със смяна на език в ПУК/първи клас?

Ние бяхме така. В ПУК учеше немски и идеята ни беше за немски език... После се преориентирахме. Нямаме проблеми. Децата още са малки и бързо свикват.
Но има нещо много важно: след доста разговори с педагози и филолози се оказа, че е е по-добре да се стартира с по-труден език като немски, френски например. А след това да се мине на английски, който на техния фон е значително по-лесен и по-лесно се учи.
Така че е въпрос на преценка от Ваша страна Smiley

Да, това и аз съм го чувала, така че гледам положително- пак е плюс, че ще учи 2-3 години немски (от първа група е при тях). Иначе не съм избирала по това, просто градината, която най/много ни хареса, беше с немски, а и аз съм немски възпитаник и така се получи. Нямах против и с английски да започне. Мерси много за мнението, дано е така и  не се обърква детето, както и да не е напълно безполезно ученето на немски...

# 631
  • Мнения: X
При всички случаи нещо ще му остане в паметта от немския Simple Smile Но от друга страна те са прекалено малки и не можем да говорим за натрупване на сериозни езикови познания. Smiley Така че един ден като започне да учи немски ще е от начало...
Най-важното е да изберете "вашето" училище и най-вече учител. Детето да се чувства спокойно и да ходи с желание на училище /общоизвестни и станали вече банални истини/. Езиците ще ги оправите - в училище, на школи или при частни учители...

# 632
  • Мнения: X
Скрит текст:
Аз се отказах да търся немско училище. След немската градина ще продължим с английски (90% вероятност). Не знам дали ще е проблем за детето, все пак в ДГ не учат системно език и граматика, само разговарят и учат думи на езика- а в ПУК ще започнат директно и писмено. Така че предполагам ще направи разлика и дори да бърка думи, ще изчисти бързо.
Друг е въпросът кога да включа немския пак- хем да не забрави всичко, хем да не го обърквам да учи 2 близки чужди езика от самото начало..? Някой с подобен опит- със смяна на език в ПУК/първи клас?

Ние бяхме така. В ПУК учеше немски и идеята ни беше за немски език... После се преориентирахме. Нямаме проблеми. Децата още са малки и бързо свикват.
Но има нещо много важно: след доста разговори с педагози и филолози се оказа, че е е по-добре да се стартира с по-труден език като немски, френски например. А след това да се мине на английски, който на техния фон е значително по-лесен и по-лесно се учи.
Така че е въпрос на преценка от Ваша страна Smiley

Да, това и аз съм го чувала, така че гледам положително- пак е плюс, че ще учи 2-3 години немски (от първа група е при тях). Иначе не съм избирала по това, просто градината, която най/много ни хареса, беше с немски, а и аз съм немски възпитаник и така се получи. Нямах против и с английски да започне. Мерси много за мнението, дано е така и  не се обърква детето, както и да не е напълно безполезно ученето на немски...
От личен опит - педагозите и филолозите са прави - по-добре е да стартира с немския и после с английски. Обаче при нас се получи обратното, стартира с немския чак след като беше вече научил английски до FCE. И известно време вървяха паралелно, което наистина е объркващо. Не беше лесно, но се справи. Но това, което е научил в ДГ по немски, ако го прекъсне до към 5-6- клас, се съмнявам да му върши някаква съществена работа, ще трябва да започне немския от 0-лата.
При всички случаи нещо ще му остане в паметта от немския Simple Smile Но от друга страна те са прекалено малки и не можем да говорим за натрупване на сериозни езикови познания. Smiley Така че един ден като започне да учи немски ще е от начало...
Най-важното е да изберете "вашето" училище и най-вече учител. Детето да се чувства спокойно и да ходи с желание на училище /общоизвестни и станали вече банални истини/. Езиците ще ги оправите - в училище, на школи или при частни учители...
И аз така мисля.

# 633
  • София
  • Мнения: 6 673
Защо търсещите немско училище не взимат под внимание Дойче шуле? Имам позната с дете, доколкото знам е доволна, ако някой има интерес, мога да попитам за подробности. Детето й е от ДГ там, не знам дали има значение.

# 634
  • Мнения: 6 301
Въпросното училище няма детска градина, ама като вземете да пишете едни работи. Освен това не е по българската система и програмата няма нищо общо с тази на МОН.

# 635
  • Мнения: 19 296
Има и едно друго Дойче шуле в Горна баня, което не знам дали съществува още.
Не откривам сайта, само това

# 636
  • Мнения: X
Не съм сигурна, че Дойче шуле има лиценз от МОН, тоест, няма да има българска диплома. Има групи от 4 годишни нагоре, така че може да се брои за ДГ. Но има приемен изпит по немски  и кампания, тоест не знам дали може по всяко време да се кандидатства. Всичко си пише на сайта им.

# 637
  • София
  • Мнения: 6 673
Да, не се изразих правилно - няма ДГ, а предучилищна от 4 годишни.
Има диплома и от МОН - току що попитах познатата ми.

# 638
  • Мнения: X
Защо търсещите немско училище не взимат под внимание Дойче шуле? Имам позната с дете, доколкото знам е доволна, ако някой има интерес, мога да попитам за подробности. Детето й е от ДГ там, не знам дали има значение.
Не е регистрирано от МОН. Не получават българска диплома и не знам дали ми е правилна информацията, но българският език не се учи особено много... Simple Smile Ако, разбира се, това има значение за Пипи..

# 639
  • Мнения: X
Да, не се изразих правилно - няма ДГ, а предучилищна от 4 годишни.
Има диплома и от МОН - току що попитах познатата ми.

Да не би да говорим за различни училища... Дойче шуле към немското посолство няма български дипломи

# 640
  • София
  • Мнения: 6 673
Странно, защото познатата ми твърди обратното - учат български и издават български дипломи. Може би наскоро се е случило това...? За училището към немското посолство пиша, не за друго.

# 641
  • Мнения: X
Да, не се изразих правилно - няма ДГ, а предучилищна от 4 годишни.
Има диплома и от МОН - току що попитах познатата ми.
Няма как да има, ако е това Дойче шуле:
https://www.ds-sofia.bg/?cid=94
Български учат, но БГ диплома не получават.
Проверете в регистъра на МОН дали е в списъка: http://89.252.196.217/Schools/
 

# 642
  • Мнения: 6 301
del:)

Последна редакция: ср, 31 окт 2018, 12:11 от Татко Мецан

# 643
  • Мнения: X
Да бе да, от 4 годишни има. Направо от 4-месечни има. Много са компетентни някои хора, като то с два линка може да им отвори човек сайта и да види от колко годишни приемат. Български учат, но не по програмата на МОН и не с такъв хорариум.
Мецане, ето какво пише на сайта на Дойче шуле:
Предучилищната на Немско училище София провежда веднъж годишно приемна кампания.

Точните дати можете да видите в календара на училището тук

Приемат се деца за предучилищни групи (4-5 годишни деца) и за предучилищни класове (5-6 годишни деца).

В предучилищните групи разполагаме с 24 свободни места (образуват се две групи по 12 деца).
https://www.ds-sofia.bg/?cid=94
Така че 4 годишни приемат, друг е въпросът кога и как се записват и дали всеки може да си запише детето там на 4 години

# 644
  • София
  • Мнения: 6 182
При нас не само, че не се празнува, ами и за да не сгреши някой да дойде костюмиран, решиха да празнуват народните будители и да има изискване да са с официалната униформа. Ама така много ми усложниха живота. Можеха да си направят един косплей в училище, да се почерпят и готово. Сега са се организирали вечерно да ходят у един съученик, който живее в другия край на София, там да копат тикви (според мен няма да успеят), да обикалят за бонбони, а мъжа ми да виси като прани гащи 3-4-5 часа да свършат и после да шофира по тъмниците, за да я прибере у дома по нощите. Да се бяха организирали поне да преспят там.

Общи условия

Активация на акаунт