Частни училища - информативна тема 21

  • 92 049
  • 772
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 12 055


Опитах се да разпитам моята приятелка с деца във ФЛ, но изобщо не й беше ясно, което е разбираемо, защото няма да се местят до завършването. Каза, че държели някаква матура по БЕЛ в седми клас, но не била като тази за ДУ.
Бояна, има ли такова нещо?
В момента правят някакви промени и не мога да кажа до какво ще доведат. В колеж, т.е. след 6-ти клас учат освен български и литература, и българска история и география, имат някакви амбиции да могат да се явят на матурите след 12-ти клас, но досега реално няма подобна практика. Със сигурност имат външни изпити по език – английски към Бритиш кансъл и български към ИЧС, но това с матурите засега е само проект доколкото знам и не съм убедена, че ще се заемат наистина, еле пък за 7-ми клас. В 6-ти френски клас учат български по учебниците за 5-ти. Децата, които искат да се местят след 7-ми клас учат като частни ученици и в българско училище, или се подготвят с частен учител. Реално повече текучество има към ААУ и други частни училища с английски, та не мисля, че именно българския е приоритет или ще бъде за родителите. И честно казано, програмата в колеж е много натоварена, изискванията повече от сериозни и просто не си представям кога детето ще намери време да учи и за български матури.

# 691
  • Мнения: 21 455
С последните промени в Наредбата за оценяването е дадена възможност на ученици от училища на чужди държави да положат НВО.
Чл. 51а. (Нов - ДВ, бр. 82 от 2018 г.) (1) С цел кандидатстване в VIII клас на места, определени с държавния план-прием, на изпитите по чл. 51 може да се явяват и ученици от училища на чужди държави, които в годината на провеждането им се обучават в клас, съответстващ на VII клас в България.
(2) До 10 януари на годината на кандидатстване учениците по ал. 1 подават заявление за явяване на изпит до РУО в областта, в която ще кандидатстват.
(3) Изпитът се полага при условията и по реда на националното външно оценяване по чл. 51 в определено от РУО училище на територията на областта.

Същата възможност е предвидена и за четвъртокласниците.

# 692
  • Мнения: 8 226
Дъждец така е!

Но никога незнаеш какво може да ти понесе живота !
Ами ако в 6 клас се окаже, че детето изпитва огромни затруднения и ти искаш да го преместиш в БГ училище? Ако в 7 клас реши, че иска да кандидатства в АК.
Има приятелка която преди маса години завърши ФЛ. И искаше да кандидатства медицина- оказа се ,че с нейната диплома не става. Замина във Франция съвсем друга специалност защото и за там имаше проблеми с медицината. Та ей такива проблеми в ПУК не ги мислиш.

# 693
  • София
  • Мнения: 12 055
Дъждец така е!

Но никога незнаеш какво може да ти понесе живота !
Ами ако в 6 клас се окаже, че детето изпитва огромни затруднения и ти искаш да го преместиш в БГ училище? Ако в 7 клас реши, че иска да кандидатства в АК.
Има приятелка която преди маса години завърши ФЛ. И искаше да кандидатства медицина- оказа се ,че с нейната диплома не става. Замина във Франция съвсем друга специалност защото и за там имаше проблеми с медицината. Та ей такива проблеми в ПУК не ги мислиш.
Ето затова казвам, че непознаването на системата може да доведе до неочаквани проблеми. Във френските училища има различни профили за гимназия и нормално дете с хуманитарен профил, вместо с естествени науки, да не може да учи медицина.
А ако детето има затруднения може да се премести в българско или друго училище, в което също ще има затруднения. Как се наваксва материал, който другите взимат за 6-7 години?! Рисковано е като избор, винаги съм го казвала и ще продължа да го повтарям. Бг училище може да се смени с друго, чуждите трудно. Възможно е, но трудно, особено ако не е било подготвяно с години за подобен вариант. Както казах от ФЛ има текучество всяка година към ААУ, но тези деца се готвят за тази промяна, понякога няколко години.

По отношение на ФЛ и една друга новост. Във Франция направиха реформа във висшето образование и вече не е особено лесно или предвидимо кога и къде ще учи детето.  Има и нещо като лотариен принцип и много деца с добри оценки остават в т.нар. подготвителни училища за университет, което, поне за мен, е тотална загуба и на време, и на пари.

# 694
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
а в повечето български университети приемат хора с тройки на ДЗИ само и само да запълнят местата.

То не е в това проблемът на българските университети, а в самото по-нататъшно обучение. Защото може да влезеш с пълно 6 от ДЗИ, а след това цяло следване да си лежиш на кълка, че щом си влязъл, 100 % ще излезеш дипломиран...все някак. Ето, сега голямата ми дъщеря има желание да учи в чужд университет (вярно, нерегулирана специалност, тоест отворена бройка), никой не се интересува от оценките в дипломата й, нито от ДЗИ, въпросът е да има диплома за средно образование. Та и двете сме смутени, че няма гърч в 12 клас, нещо толкова нетипично за нашето мислене. Но това е друга тема. Просто исках да кажа, че не отвореният прием е проблемът на един университет, а отвореният му изход.

# 695
  • Мнения: 6 295
Във ВУЗ човек кандидатства във университета с дипломата за завършена образователна степен. А не с гражданството си. Когато дипломата не е призната от МОН ,че покрива съответната образователна степен няма как да бъде приравнена с българската диплома. По този начин се счита ,че тя е част от друга учебна програма и се кандидатства като чужденец. И далеч учебните програми в различните страни членки на ЕС на са унифицирани.

Само дето пак не четеш, защото Хоуп говори за кандидатстване във ВУЗ, за което и аз говоря, а не за прехвърляне между частно и държавно средно училище. При което няма проблем, че дипломата ти е от друга държава, ако е по Болонската конвенция. Аман от разбирачи...


Аз не съм срещал никой друг човек от форума, освен теб, на когото така много да му приляга фразата "аман от разбирачи", казана по негов адрес:)
Кой не чете  - се вижда. Аз коментирах последното изречение на Хоуп, което сега съм болднал.
Кой говори глупости, също се вижда. Примерно:

Хиляди гърчета учат в МУ София и Пловдив като чужди студенти, но не заради дипломата си за средно от Гърция, а защото не могат да вземат изпита по български, за да учат в програмата на български, ами учат в програма на английски.


Дипломите се признават, да - дали кандадатстваш в Германия с диплома от немско училище или с българска диплома по МОН, е едно и също. А в българските университети има значение таксата. Можеш да кандидатстваш и с гръцка диплома, и с българска, но сумата, която плащаш, е различна.

А това, че гърците учат медицина на английски, е вярно, както е вярно и това, че не знаят български, но основната причина не е, че не знаят български. Има и гърци, които знаят. Примерно това лято, като бяхме на море в Гърция, в едната кръчма сервитьорът беше грък и говореше почти перфектен български. На въпроса откъде го знае, каза, че е бил студент в България. Такива гърци има немалко и не може да се каже колко от тях знаят български и колко не знаят. Причината да учат в програмата  на английски е съвсем друга. Лично познавам такава студентка, която е половин гъркиня, половин рускиня - майка й е рускиня и знае перфектно руски. Български наистина дума не знае. Тя каза, че програмата, която е на английски в България, е международно призната и затова е избрала да учи тук, иначе е можела да избере да учи в Русия, където знае езика и има корени. Според нея, дипломата по медицина от България, която е от обучение на английски, има много по-голяма тежест от дипломата по медицина на български. Не знам дали е така, но тя учи точно това все пак. Би следвало да е наясно.

Не съм сигурен сега в това и не ми се занимава да го проверявам, но почти съм сигурен, че ако си с диплома от Френския лицей или Дойче шуле, може чист българин да си, но избереш ли български ВУЗ, ще плащаш таксата за чужденци - ще учиш като чужденец. Не защото не знаеш български, а заради дипломата.
Поне за АК със сигурност е така - не си ли завършил 7 клас в българско училище по МОН, плащаш 18К евро такса вместо 6К. Като чужденец, ако ще чист българин да си, български гражданин, но учил примерно в чужбина или пък тук във ФЛ.

Да, в Германия и в ЕС не е така - там, с каквато и диплома от ЕС да си, таксите са еднакви. В Англия таксите са за граждани на ЕС, и за граждани извън ЕС - много по-високи. Не знам след Брекзит как ще бъде. И в Германия дали си българин или немец, таксите са еднакви, то даже не са и съвсем такси. В Холандия и Дания пък въобще е безплатно.

И темата е за ЧУ, а който избира ЧУ, обикновено в детска възраст, е нелепо да мисли за университети.
Считам всичките включвания на Попеа за тотален офтопик, абсолютно не по темата, и никак не информативни, тъй като голяма част от писаното не е вярно. Затова аз излизам от темата, тъй като не ми се дискутират университети и мнения на хора, чиито деца отдавна са ги завършили.

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 14:08 от Татко Мецан

# 696
  • Мнения: X
Скрит текст:
Във ВУЗ човек кандидатства във университета с дипломата за завършена образователна степен. А не с гражданството си. Когато дипломата не е призната от МОН ,че покрива съответната образователна степен няма как да бъде приравнена с българската диплома. По този начин се счита ,че тя е част от друга учебна програма и се кандидатства като чужденец. И далеч учебните програми в различните страни членки на ЕС на са унифицирани.

Само дето пак не четеш, защото Хоуп говори за кандидатстване във ВУЗ, за което и аз говоря, а не за прехвърляне между частно и държавно средно училище. При което няма проблем, че дипломата ти е от друга държава, ако е по Болонската конвенция. Аман от разбирачи...


Аз не съм срещал никой друг човек от форума, освен теб, на когото така много да му приляга фразата "аман от разбирачи", казана по негов адрес:)
Кой не чете  - се вижда. Аз коментирах последното изречение на Хоуп, което сега съм болднал.
Кой говори глупости, също се вижда. Примерно:

Хиляди гърчета учат в МУ София и Пловдив като чужди студенти, но не заради дипломата си за средно от Гърция, а защото не могат да вземат изпита по български, за да учат в програмата на български, ами учат в програма на английски.


Дипломите се признават, да - дали кандадатстваш в Германия с диплома от немско училище или с българска диплома по МОН, е едно и също. А в българските университети има значение таксата. Можеш да кандидатстваш и с гръцка диплома, и с българска,
Скрит текст:
но сумата, която плащаш, е различна
.

Скрит текст:
А това, че гърците учат медицина на английски, е вярно, както е вярно и това, че не знаят български, но основната причина не е, че не знаят български. Има и гърци, които знаят. Примерно това лято, като бяхме на море в Гърция, в едната кръчма сервитьорът беше грък и говореше почти перфектен български. На въпроса откъде го знае, каза, че е бил студент в България. Такива гърци има немалко и не може да се каже колко от тях знаят български и колко не знаят. Причината да учат в програмата  на английски е съвсем друга. Лично познавам такава студентка, която е половин гъркиня, половин рускиня - майка й е рускиня и знае перфектно руски. Български наистина дума не знае. Тя каза, че програмата, която е на английски в България, е международно призната и затова е избрала да учи тук, иначе е можела да избере да учи в Русия, където знае езика и има корени. Според нея, дипломата по медицина от България, която е от обучение на английски, има много по-голяма тежест от дипломата по медицина на български. Не знам дали е така, но тя учи точно това все пак. Би следвало да е наясно.

Не съм сигурен сега в това и не ми се занимава да го проверявам, но почти съм сигурен, че ако си с диплома от Френския лицей или Дойче шуле, може чист българин да си, но избереш ли български ВУЗ, ще плащаш таксата за чужденци - ще учиш като чужденец. Не защото не знаеш български, а заради дипломата.
Поне за АК със сигурност е така - не си ли завършил 7 клас в българско училище по МОН, плащаш 18К евро такса вместо 6К. Като чужденец, ако ще чист българин да си, български гражданин, но учил примерно в чужбина или пък тук във ФЛ.

Да, в Германия и в ЕС не е така - там, с каквато и диплома от ЕС да си, таксите са еднакви. В Англия таксите са за граждани на ЕС, и за граждани извън ЕС - много по-високи. Не знам след Брекзит как ще бъде. И в Германия дали си българин или немец, таксите са еднакви, то даже не са и съвсем такси. В Холандия и Дания пък въобще е безплатно.

И темата е за ЧУ, а който избира ЧУ, обикновено в детска възраст, е нелепо да мисли за университети.
Считам всичките включвания на Попеа за тотален офтопик, абсолютно не по темата, и никак не информативни, тъй като голяма част от писаното не е вярно. Затова аз излизам от темата, тъй като не ми се дискутират университети и мнения на хора, чиито деца отдавна са ги завършили.
Мецане, глупостите ти си ги триеш, като онова, е няма 4-годишни в Дойче шуле Wink Затова вземи си изтрий и това, защото таксата е много по-висока именно защото учиш като чужд студент, защото не си взел задължителния елемент да учиш като местен - тоест, езика. Не е въпросът в дипломата ти, а в неизпълнението на другото основно изискване, за да си местен студент - езика, на който е обучението. В Германия ако не учиш на немски, таксата е многократно по-висока от тази, ако е на немски. В Чехия - също. Таксата зависи от езика, а не от вида диплома, която така или иначе ти я признават като входно изискване.  А това че има и гърци, които знаят български, няма нищо общо с това, че тези, които са в МА, не го знаят - сегашният ни наемател е точно такъв, неговите приятели - също. Ако са като чужди студенти и плащат високата такса, никой не им изисква да знаят български. Учат паралелно български и в края на 3-ти курс държат изпит по български, но е на ниско ниво и целта е да могат все пак да си изкарат задължителния стаж в БГ болница - в смисъл да комуникират криво-ляво с пациентите. Но основните им предмети продължават да са на английски.
А ти какво считаш моите постове изобщо не ме засяга - можеш да ме докладваш на модератор, ако искаш.

# 697
  • София
  • Мнения: 2 060
Да. Проблеми възникват по-скоро с признаването на чужди дипломи в БГ, отколкото на нашите в чужбина, което е абсолютен парадокс.
Не знам за какви проблеми говориш, дипломите за средно от ЕС се признават в България точно толкова, колкото и българските в ЕС, проблемът е езикът. Българчетата учат немски и полагат изпит по езика с определен резултат, за да учат в Германия - защото ще учат на немски, германчетата не учат български, така че няма как да дойдат да учат в БГ, дори и да искаха - но не заради дипломата си от Германия, която се признава за входа на висше тук, а заради езика. Хиляди гърчета учат в МУ София и Пловдив като чужди студенти, но не заради дипломата си за средно от Гърция, а защото не могат да вземат изпита по български, за да учат в програмата на български, ами учат в програма на английски. Около МА и в кв.Иван Вазов в София масово наемателите са гърчета от МА, който не знаят български.
В Германия бакалавърските програми само на английски (не смесените, които искат и немски език), доклкото ги има, са платени и то доста солено. Изключвам някои уни-та в източната част, които така си набират студенти (мисля, във Франкфурт на Одер имаха такава).


Говоря за това, че зависи какво училище, респ. университет в Германия е завършило детето. Не всички се признават в България. Не зная дали си чувала, но в немската система има два типа училища и ориентировъчно два типа университети. Първият тип училища са професионални (да ги наемем така като ориентировъчен превод на български). И дипломите на завършилите в тези училища не се признават за прием в университет. Тези деца трябва. Аналогично в България не се признава бакалавърска степен на завършилите Fahrschule или Hoehshule. Работя и в българската, и в немската система и ми позволи да зная какво говоря!

# 698
  • София
  • Мнения: 10 825
Аз съм учила в България в програма изцяло на английски език. Ами да ти кажа таксата ми беше като за български студент, нищо че програмата е на английски. Чужденците в програмата плащаха съвсем различни такси.

# 699
  • Мнения: X
Да. Проблеми възникват по-скоро с признаването на чужди дипломи в БГ, отколкото на нашите в чужбина, което е абсолютен парадокс.
Не знам за какви проблеми говориш, дипломите за средно от ЕС се признават в България точно толкова, колкото и българските в ЕС, проблемът е езикът. Българчетата учат немски и полагат изпит по езика с определен резултат, за да учат в Германия - защото ще учат на немски, германчетата не учат български, така че няма как да дойдат да учат в БГ, дори и да искаха - но не заради дипломата си от Германия, която се признава за входа на висше тук, а заради езика. Хиляди гърчета учат в МУ София и Пловдив като чужди студенти, но не заради дипломата си за средно от Гърция, а защото не могат да вземат изпита по български, за да учат в програмата на български, ами учат в програма на английски. Около МА и в кв.Иван Вазов в София масово наемателите са гърчета от МА, който не знаят български.
В Германия бакалавърските програми само на английски (не смесените, които искат и немски език), доклкото ги има, са платени и то доста солено. Изключвам някои уни-та в източната част, които така си набират студенти (мисля, във Франкфурт на Одер имаха такава).


Говоря за това, че зависи какво училище, респ. университет в Германия е завършило детето. Не всички се признават в България. Не зная дали си чувала, но в немската система има два типа училища и ориентировъчно два типа университети. Първият тип училища са професионални (да ги наемем така като ориентировъчен превод на български). И дипломите на завършилите в тези училища не се признават за прием в университет. Тези деца трябва. Аналогично в България не се признава бакалавърска степен на завършилите Fahrschule или Hoehshule. Работя в немската система и ми позволи да зная какво говоря!

Така е, обаче тази диплома не се признава и в Германия за университет, както и в Бъгария. Принципна разлика няма - което се признава в БГ, се признава и в Германия, това имах предвид.
Говоря за дипломата Abitur, има си критерии, по които приравняват нашата Диплома за средно образование и тяхната Abitur, единият беше 12 класа, които ги искаха на сина ми. Да не говорим, че Германия е федеративна и може да има разлики по провинции в някои детайли. Като цяло от моя опит е напълно реципрочно признаването, това имах предвид. Доклкото знам, от хохшуле не се излиза бакалавър, те и в Германия, и в България не са бакалаври.
Аз съм учила в България в програма изцяло на английски език. Ами да ти кажа таксата ми беше като за български студент, нищо че програмата е на английски. Чужденците в програмата плащаха съвсем различни такси.
Да, но ти имаш диплома с необходимия брой часове български и си държала матура или си била освободена, ако си имала над 5. Тоест, ти си елиджибъл за обучение на български и имаш избора на какъв език, и си избрала английски  - а те нямат такъв, те нямат оценка по български и/или матура, което  е входно изискване заедно с дипломата за средно. Затова и плащат - говоря за диплома от ЕС, каквато е гръцката. Ако някой от тях, гърците, се яви на матура/изпит по български и го вземе, ще си плаща като местен, но и ще учи на български.  За Турция или друга извън ЕС държава не знам за дипломата- всъщност Болоня е и за страни извън ЕС, които са я подписали, не знам дали Турция е сред тях. Езикът си остава като изискване.  

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 16:21 от Анонимен

# 700
  • София
  • Мнения: 2 060
Аз никъде не съм казала, че нямаш информация, а че обобщаваш неправилно. Просто не съм съгласна с начина, по който правиш обобщения. Освен това, за средното образование, ако признаването може да се твърди, че е аналогично (въпреки че формално това не е така), то за висшето нещата не стоят така.

# 701
  • Мнения: X
Аз никъде не съм казала, че нямаш информация, а че обобщаваш неправилно. Просто не съм съгласна с начина, по който правиш обобщения. Освен това, за средното образование, ако признаването може да се твърди, че е аналогично (въпреки че формално това не е така), то за висшето нещата не стоят така.
Винаги има елемент на приравняване при признаването, но аз не виждам липса на реципрочност, това исках да кажа. Което ми изглежда, че ти твърдиш.
Е, и ти обобщи, че в Оксфорд не приемат "така", след като аз познавам човек, приет "така", което няма как да покажа във форума Simple Smile, ама сега аз какво да кажа - освен, че всеки обобщава на база своя опит.  

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 15:35 от Анонимен

# 702
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Да, странно ми е всъщност и мисля, че бъркате нещата. Тук просто чужденците влизат в квотата с платено обучение (не знам автоматично или не). В тая квота има и българи и чужденци. В Италия също - няма значение от коя държава си, ти си влизаш наравно с италианците, щом си от ЕС и плащаш същата такса, независимо на италиански или на английски ти е обучението. За страните извън ЕС вече стои различно въпросът.

# 703
  • Мнения: X
Да, странно ми е всъщност и мисля, че бъркате нещата. Тук просто чужденците влизат в квотата с платено обучение (не знам автоматично или не). В тая квота има и българи и чужденци. В Италия също - няма значение от коя държава си, ти си влизаш наравно с италианците, щом си от ЕС и плащаш същата такса, независимо на италиански или на английски ти е обучението. За страните извън ЕС вече стои различно въпросът.
Не знам как е за Италия, но за Германия едно от изискванията да учиш е да имаш определен  резултат по немски, защото бак. програми са на немски - говоря за университетите с име и желаещи да учат в тях. Ако не го покриеш, просто не те приемат да учиш там. Ако имаш диплома от БГ за 12 класа, я приравняват на техния Abitur и я признават. Но езикът си остава.
Същото е за медицина в България:
Ако си БГ/EU гражданин, си на ниската такса, обаче ! обучението е само на български, тоест, трябва да покриеш ниво на езика С1. Ако си ЕС, но нямаш български език, или не си ЕС, отиваш на съвсем други такси:
http://www.mu-sofia.bg/priem/ksk2019/uchebni-taksi/
 Тоест, на практика езикът ти определя таксата, въпреки че си ЕС. Но дипломата ти я признават. Същото е в Германия, освен за някои университети от източната част, които нямат достатъчно студенти и предлагат безплатни бак. програми на английски за ЕС граждани.

# 704
  • Мнения: 19 290
Но има магистърски програми на английски и таксата е същата, не по-висока.

Общи условия

Активация на акаунт