Частни училища - информативна тема 21

  • 92 855
  • 772
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 18 034
Никого не целя да (дез)информирам, изрично написах, че са спомени за гледани някога на сайта на ДААД или другия (май study online се казваше) линкове  с всички специалности и нямам намерение да ровя как стоят нещата днес, понеже темата не е за това. Дори и спомените ми да ми изневеряват (а аз умея да признавам като греша), пак съм на 100% права в твърдението си, че има немалко специалности на английски. Ти си тази все пак, която постепенно почна да стеснява чувствително кръга - първо нямаше бакалавърски на английски освен в източни провинции в неатрактивни унита, после вече нямаше само технически, а накрая нямаше технически само в по-по-най университетите, тъй като за вас просто хохшулетата не са били вариант. Да, ама за някого може би са и ако човек се разрови из сигурно стотиците опции за такива, все ще намери нещо. Не е в това въпросът... В предишните ти постове просто ги нямаше всички тези уговорки  и условности Simple Smile. Беше обобщено казаното за Германия и точно това беше поводът да се включа - нито да информирам ми беше целта, нито да подвеждам някого. За целта си има тема за немски университети, който се интересува, едва ли тук чете..Ако пък е иначе, ти едва ло по-малко подведе Simple Smile, така че предлагам да оставим този въпрос.

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 23:31 от пенсионирана русалка

# 721
  • Мнения: X
Русалка, аз пиша по спомени за нашата ситуация, която тогава беше такава - отличен английски и имаощекакводасежелае немски, и определено в приличните унита технически спец. на английски нямаше, което ни отведе до решението да вдигне немския до ниво да влезе с него. Като гледам, в изброените от теб не видях да има (не знам ти  къде и какво си гледала), но и да имаше, Дуйсбург  или  Кайзерслаутерн поне на мен не са ми в списъка, защото е по-добре да се напънеш малко, но да идеш в приличен университет, отколкото да идеш в който и да е. Да, сбърках, че не уточних ограничителните условия на търсенето, но вече го казах. Целта не беше да подвеждам, а да споделя личния си опит. Пък който смята, че това не е вярно и че има такива специалности, е свободен да иде да ги учи, ако иска.  
Но тук си напълно права:
. Да, ама за някого може би са и ако човек се разрови из сигурно стотиците опции за такива, все ще намери нещо. Не е в това въпросът... В предишните ти постове просто ги нямаше всички тези уговорки  и условности Simple Smile. Беше обобщено казаното за Германия и точно това беше поводът да се включа - нито да информирам ми беше целта, нито да подвеждам някого. За целта си има тема за немски университети, който се интересува, едва ли тук чете..Ако пък е иначе, ти едва ло по-малко подведе Simple Smile, така че предлагам да оставим този въпрос.
Германия е голяма, за който е достатъчно "нещо", сигурно ще го намери. Въпросът е какво е това "нещо" - за хора, даващи по 4-5 хиляди евро/год за образованието на децата си в ЧУ (каквито пишат тук), едва ли "нещо" е достатъчно - поне аз така си мисля, затова говорих за "Пернишкия университет", образно казано. Но пък кой знае...  
И още нещо от личния ми опит - приятелки и познати през цялото време на гимназията ме уверяваха в същото, което и ти -че няма проблем на английски да учи в Германия, щом не му допада немския. Още по-лошото е, че убеждаваха сина. Добре, че все пак се заехме да проверим сами ситуацията сравнително навреме. Затова реших да напиша, да си имат хората едно наум. Който иска, разбира се.

Последна редакция: сб, 03 ное 2018, 00:03 от Анонимен

# 722
  • София
  • Мнения: 18 034
Попея,
Скрит текст:
не ми се влиза в нова дискусия, но все пак ще ти отговоря -  нещо добро за теб или за мен не е  същото нещо за друг. И обратното. Спомни  си дискусията от темата за немските унита. Синът на КараК изрично и само искаше хохшуле, а не е някой намерен на улицата младеж, който просто е рипнал да каже, че учи в Германия, без значение къде, може и в девета глуха - умно, амбициозно, можещо момче, завършило лайстунг с отлична диплома (това не е лесно постижение и показва много). От самото начало си казваше, че не са водещи класациите за него, а това потокът да е малък, обучението да е по-практически насочено, програмата максимално да отоваря на очакванията му,  да има по-тесен контакт с професори  и тютори т.н.. Та ето как неговото "нещо" е точно хохшулето, а не примерно КИТ или ТУ Мюнхен. И нищо не пречи и дете, учило 12 години в ЧУ, да направи подобен избор. Не е като практиката да не познава завършили колежани, чиито родители са плащали по 6 К на година, които в Холандия следват в хохшулета - едно от най-тачените такива е в Бреда. Хора всякакви, избори различни.  Wink И така от 1 клас, та чак до университета...

# 723
  • Мнения: X
Под различните имах предвид деца, които откровено не се справят, какви са причините не знам. Могат да са всякакви, от такива не можещи да свикнат, че са на училище вече, въпреки Пука, до такива, че темпото на учене им е много високо. За съжаление или за щастие, хората сме такива, едни разбират с една дума нещата, на други и един час да обясняваш пак ще има нулев резултат.


Не думай! И това след яростен подбор и преглед от психолог? И след труда на учителите от училището да научат деца на 6 г. минали това препятствие и влезли? Не се справят с кое? Нещо ми се губи логиката. Прием с изпит на каймака от кандидатстващи, всеотдайни и качествени учители и накрая наличие на откровенно несправящи се. 😃🤣😃

Последна редакция: сб, 03 ное 2018, 00:32 от Анонимен

# 724
  • Мнения: 133
Ти сериозно ли? Интервю с 5 годишно хлапе с кубчета и седене мирно на чин за час два, приемаш, като меродавен подбор относно интелектуалото му развитие?!? Ако предния ден някой му е казал нещо лошо в градината, може на следващия да не иска да говори даже. Те тук НВО казват че не е показателно, камо ли интервю с кубчета, смях.
  
  

# 725
  • Мнения: X
Ти сериозно ли? Интервю с 5 годишно хлапе с кубчета и седене мирно на чин за час два, приемаш, като меродавен подбор относно интелектуалото му развитие?!? Ако предния ден някой му е казал нещо лошо в градината, може на следващия да не иска да говори даже. Те тук НВО казват че не е показателно, камо ли интервю с кубчета, смях.
  
  


Ти сериозно ли? Щом не е меродавно, защо изобщо го правят? Какъв е смисълът? И да кажем, че не е точно с кубчета. 😉 Не принизявай приемната процедура, моля те!

# 726
  • София
  • Мнения: 2 060
Popea, що се отнася до приемът в Окфордския университет, аз съм била свидетел на откази за прием на деца на много богати родители англичани, така че подлагам на сериозни съмнения твърденията и догадките ти. А както стана ясно от доста от постовете по-горе, явно има защо.
Все пак престоят ми на специализант там ми е осигурил доста добър поглед върху процедурите и не говоря по слухове. Точно този университет (а също и Кеймбридж) може да си позволи да откаже прием на всеки. Изобщо не могат да ги впечатлят с дарения. За прием “с връзки” въобще не може да се говори, ако на кандидата му липсват качества.

# 727
  • Мнения: X
ДонаФолр, ти може да се съмняваш в каквото си искаш, нямам за цел да се доказвам в анонимен форум. Каквото съм видяла, съм го видяла, Шарки сподели подобно наблюдение
Скрит текст:
(коригирам се, за да не стане грешка - наблюдението на Шарки е за некадърници от Оксфорд в проф. й контакти, но обяснението й беше, че просто нивото е ниско, а не че са влезли "така")
, а твоите намеци за лисата на реципрочност бяха безпочвени - това поне е нещо, което може да се види извън личните контакти на всеки.
В поста на Русалка нито един от изброените от нея университети няма бак. програма само на английски за технически специалности, проверих за Дуйсбург, Бремен и Кайзреслаутерн, за Карлсруе също. Лесно е за проверка. Това, че тя просто пуска идеята, но няма желание да я докаже, ме изненада, защото обикновено е много прецизна и точна, а сега кара на подмятания без доказателства. Другото, което ме изненада, е това, че е гледала за програми само на английски, защото нейните деца и трите са от НЕГ. Обясних причината, поради която съм се интересувала от въпроса много подробно, и какви са били изводите, които доведоха до сериозно натоварване на сина в края на гимназията. Което щеше да си спести, ако имаше такава възможност. И на мен по подобен начин ми обясняваха - "чула съм, май че имаше като проверявах, да знаеш, че може и без немски", обаче като се разровихме, истината излезе друга за нашето търсене. От там нататък всеки да си прави изводите за себе си - може да разчита, че ще учи на английски в Германия, а може да и да се постарае да си намери информация навреме и да си ревизира стратегията за немския.

Последна редакция: нд, 04 ное 2018, 09:19 от Анонимен

# 728
  • София
  • Мнения: 18 034
Аз не разбирам този нездравословен интерес към децата ми, Попея.
Скрит текст:
Някъде и някога да съм написала, че  съм търсила английски програми за тях? Само те ли са? Колко пъти в немската тема съм писала, че помогнах на дете на приятелка с кандидатстването, на друго девойче също? Нито някога при голямата е стоял, нито при малките сега стои на  дневен ред въпросът да следват в Германия на английски. Ако ще е на английски, то няма да е Германия.  Но и да беше стоял на дневен ред в някой момент, какво те учудва? Не разбирам.. Били в НЕГ. И какво от това? Деца от НЕГ учат в Холандия, Австрия, ОК, Германия, САЩ, Дания...  А и не всички имат желание и след гимназията да имат вземане-даване с Германия и немци. Нали четеш внимателно в темата за унитата, там специалността , за която проявява желание едната, съм я упоменавала многократно. Точно тя на английски не се изучава никъде, ако ще и двеста унита и хохшулета да прерови човек. Така че не се чуди:). Искрено се надявам това несвързано с нищо изказване за децата ми да не е свопобразен намек (малко нескопосан , ако е такъв) какво се случва или не в НЕГ и колко знаят или не децата, завършващи там. Понеже едно училище не е гаранция за нищо... Има мнооооого знаещи, има достатъчно добре справящи се с езика, има и слаби. Моите винаги ги критикувам, вечно съм недоволна и искам повече, но за немския бъди спокойна, знаят си го съвем прилично, иначе нямаше да са сред наградените с участия в проекти в Германия. Така че нямат нужда от ревизия на подхода към процеса на кандидатстване...Отделно не разбирам какво връщаш вчерашния спор отново, при все че признах неточността си заради карането на спомени. За разлика от теб, която удобно каза, че видиш ли, си поправила обобщението после - да, ама след обширни обяснения как в Германия има само бакалавър на английски в  източните западнали унита, после как има и другаде, но не специално в  сочените за добри университети, накрая и с уговорката, че става дума за техничекси специалности.  Колкото аз съм подвела някого, че може да учи в Бремен електротехника, точно толкова и ти си го подвела, че не  може да учи Международен бизнес на английски в Бавария. Върнах се да видя защо имам  далечни спомени за тези унита и защо паметта ми е изневерила. До едно предлагат смесени технически специалности на двата езика - тоест частично преподаването е на английски, неточността ми е била  в това, че не е цялостно. Ето, и аз като теб после доуточнвам... Simple Smile Надявам се с това темата да е приключена.

Последна редакция: сб, 03 ное 2018, 13:54 от пенсионирана русалка

# 729
  • Мнения: X
Аз не разбирам този нездравословен интерес към децата ми, Попея.
Скрит текст:
Някъде и някога да съм написала, че  съм търсила английски програми за тях? Само те ли са? Колко пъти в немската тема съм писала, че помогнах на дете на приятелка с кандидатстването, на друго девойче също? Нито някога при голямата е стоял, нито при малките сега стои на  дневен ред въпросът да следват в Германия на английски. Ако ще е на английски, то няма да е Германия.  Но и да беше стоял на дневен ред в някой момент, какво те учудва? Не разбирам.. Били в НЕГ. И какво от това? Деца от НЕГ учат в Холандия, Австрия, ОК, Германия, САЩ, Дания...  И не всички имат желание още да имат вземане-даване с Германия и немци. А и нали четеш внимателно в темата за унитата, там специалността , за която проявява желание едната, съм я упоменвала многократно. Точно тя на английски не се изучава никъде, ако ще и двеста унита и хохшулета да прерови човек. Така че не се чуди:). Искрено се надявам това несвързано с нищо изказване за децата ми да не е намек какво се случва или не в НЕГ и колко знаят или не децата там. Моите винаги ги критикувам, вечно съм недоволна и искам овече, но за немския бъди спокойна, знаят си го съвем прилично, иначе нямаше да са сред наградените с участия в проекти в Германия. Такаче нямат нужда от ревизия на подхода...Отделно не разбирам какво връщаш вчерашния спор отново, при все  че признах неточността си заради карането на спомени. За разлика от теб, която удобно каза, че видиш ли, си поправила обобщението - след обширни постове как в Германия има само бакалавър на английски в  източните унита. после как има и другаде, ама икономически, после как няма спеиално в  сочените за добри университети. Върнах се да видя защо имам  далечниспомени за тези унита и защо паметта ми е изневерила. До едно предлагат смесени технически специалности на двата езика - тоест частично преподаването е на английски, неточността ми е била  в това, че не е цялостно. Надявам се с това темата да е приключена.
Нямам нездрав интерес към ничии деца, просто за мен такава проверка беше жизнено важна, на нея се основаваше един от алтернативните планове, а за теб е била не толкова (поради това, че децата ти не са имали проблеми с немския, и не те е касаело особено има или няма, просто си го мернала някъде), откъдето и идва (според мен) разминаването - ти си видяла нещо, но не ти е било важно, защото твоите са нямали проблеми с езика, и ти е останало в главата, че може. Но като разровиш и виждаш, че "компютрите станали на компоти" (като в оня стар виц), както аз разрових и видях. Какви проблеми с немската ??!! Дори и да има (защото нищо не е съвършено), аз я смятам за едно от топ-училищата в София. А за твоите знам, че са топ на този топ.
Скрит текст:
Смесени програми нямат до един, ето и за Кайзерслаутерн, който няма:
https://www.uni-kl.de/studiengang/?lang=en
Всички програми бак от техническите са само на немски - една по една влизах в тях. За Бремен вече дадох, влизах и в тях. Но може да съм пропуснала, така че дай линкове към смесени програми в Бремен и Кайзерстаутерн, ще е полено. Имаше смесена в Дюйсбург, компютърна, но в университетска а програма с нива Б1 на който и да е език аз нзе бих се загледала, това не е ниво, на което може да се получат знания. Освен другото, имам известен опит със смесените, от него те само се водят смесени, но голяма част от курсовете пак са на немски, а нивото му трябва да е високо,ако иска детето да научи нещо и да си взема редовно изпитите - с Б1 не виждам как ще се случи,освен ако следването не е на шега. С което и аз приключвам, който се интересува, може да си направи сам проверките.

Последна редакция: сб, 03 ное 2018, 19:20 от Анонимен

# 730
  • София
  • Мнения: 2 060
Какво си “видяла”, Попеа? Как в Оксфорд приемат някое напълно неграмотно момче или момиче, което нищо не знае и не може, срещу подкуп от родителите? И ка точно го “видя” това?
А коментарите за реципрочност и липса на реципрочност на признаването на немските дипломи отново показват, че изказваш генерални твърдения и когато някой изрази мнение, различно от твоето, започваш да правиш уговорки и да извърташ нещата. Върни се назад и си прочети собствените постове, коментарите към тях. Опитай се да четеш с разбиране и да разчупиш малко мисленето си.
Темата е за споделяне на информация и мнения за частните училища. Не за налагане на такива.

Последна редакция: сб, 03 ное 2018, 16:26 от DonaFlor

# 731
  • Мнения: X
Работила съм с възпитаник на Оксфорд, от когото го знам, за самата нея, вкарана против желанието й с "връзки" (и бащата, и дядото са възпитаници на Оксфорд) - не се гордее с това и не смята да прави същото с децата си. Нямам основания да се съмнявам в думите й. Много свястна жена, но за Оксфорд се изказва с насмешка като за отживяло снобарско място..
Чела съм изказване в Оксфорд мейл с подобно твърдение за връзки или дарения;
https://www.oxfordmail.co.uk/news/6603041.University_places__can … _bought_/?ref=arc
University places 'can be bought'
Prof Valentine Cunningham, an English Fellow at Corpus Christi College, says the practice remains firmly in place at the university.
An 'old boys' network' helped secure the academic futures of children of previous Oxford scholars and wealthy families, according to the professor.
He said: "Places are being bought, there is no doubt about that.
Това, че ти си видяла да отхвърлят деца на богати родители изобщо не означава, че други деца на богати родители и/или на "наши хора" не са били приети без ти изобщо да го разбереш. Дори си мисля, че при тази политика на прикритост  щеше да е много странно, ако се правеше така, че други освен висш ръководен персонал персонал можеха да го разберат.
Естествено, че ръководството отрича. За разлика от Айви Лийг, където си казват, че с достатъчно дарение или по наследство е възможно.
За налагането на мнение е смешно - ние вече отдавна сме извървели пътя, за който пиша, и стратегията е доказана. Какво ме интересува дали някой ще ми повярва и ще я възприеме, че да я налагам на някого? Който иска да вярва, че английски е достатъчен за Германия за технически/АйТи (които са си търсени и има желаещи за тях, е, не колкото медицина, но достатъчно) без такса, нека вярва, това си е за негова сметка. Обясних и ограниченията на търсенето и се извиних, че не ги сложих в началото - просто те са в главата ми, но ясно, че не са в главите на другите Simple Smile - моя грешка. Обясних развитието при нас и се радвам, че не повярвах или поне навреме реших да проверя тези съвети от мои близки. Не твърдя, че са били злонамерени, но ако им бях повярвала, това нямаше да ме грее особено.  Пък който не вярва, ами свободен е да не вярва, може да вярва на Русалка или на теб, или на когото си иска, на мен нищо от това не ми става, моята игра е вече в миналото и знам резултата Simple Smile Нужда от признание или доказване нямам никаква. Исках да помогна с опита си, но май само си изгубих времето.

Последна редакция: сб, 03 ное 2018, 19:53 от Анонимен

# 732
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Кое налага да обсъждате толкова пространно възможността за учене в Германия с английски, немски или какъвто и да е език в ТАЗИ тема? И какво общо има кандидатстването в Оксфорд с българските частни училища?
.........
Споделено от Увекинд: позната премести детето си там в 6-ти клас; сграда в центъра на София от 6 клас нагоре; детето е започнало с немски от нулата, много положително се изказа за програмата, учителите и средата. освен това е решила да си спести НВО в 7-ми клас и детето да продължи там до края. А това ми се струва много добра идея.
Та да попитам знаете ли дали ПЧМГ, Иван Апостолов, Златарски с НВО ли приемат децата от техните си основни училища?

# 733
  • София
  • Мнения: 6 182
Доколкото знам, в ПЧМГ има техен изпит по математика след 7 клас (подобно на този след 4), но имат изискване и за резултатите от НВО.
Не се изразих правилно - горното със сигурност е така, но за техните ученици мисля също важи.

# 734
  • Мнения: X
Кое налага да обсъждате тол
кова пространно възможността за учене в Германия с английски, немски или какъвто и да е език в ТАЗИ тема? И какво общо има кандидатстването в Оксфорд с българските частни училища?
.........
Споделено от Увекинд: позната премести детето си там в 6-ти клас; сграда в центъра на София от 6 клас нагоре; детето е започнало с немски от нулата, много положително се изказа за програмата, учителите и средата. освен това е решила да си спести НВО в 7-ми клас и детето да продължи там до края. А това ми се струва много добра идея.

А защо да не е в ТАЗИ тема - децата от частните средни училища не кандидатстват ли в Германия с езиците, които са учили, и избраният език не е ли въпрос на стратегия още от началното училище? Всъщност, на въпроса ти - темата тръгна от потребителка, която търси точно немско начално училище и не иска английско. И в тази връзка тръгна може ли и трябва ли да не е немско, ако не може да намери такова. На мен ми прилча съвсем по темата, само че е за по-дългосрочни стратегии, а не за тактически елементи. И къде пише, че темата е ограничена само за ПУК, начални или основни?
Предполагам, защото от български частни училища също има кандидати за Оксфорд - или се лъжа?

Общи условия

Активация на акаунт