Да оставиш приятел сам в дискотека - редно ли е

  • 10 806
  • 114
  •   1
Отговори
# 30
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 301
Не виждам защо трябва да ти е болно заради такава личност. Продтлжаваш си напред с едно наум.

# 31
  • София
  • Мнения: 28 919
Предполагам, че и тяхната преценка не е била съвсем трезва.
Питали ли са те дали искаш да си тръгваш с тях?

# 32
  • Мнения: 485
Не, не са ме питали, или поне нямам такъв спомен. Мен ме учуди реакцията на колежката ми, след като се чухме - пълно безразличие. Мен би ме глождило, ако оставя някого сам на такова място, бих се тревожила, но хората са различни.

# 33
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз я придружих до колата, за да се уверя, че се качва и всичко е наред

недей пренася твоите морални схващания върху другите. ще си спестиш много ядове.
това, че ти действаш така, не означава, че и другите биха направили същото. Peace
няма как да накараш хората да направят това, което за теб е саморазбиращо се. Peace
поне трябва да го вербализираш, въпреки всичко няма как да ги принудиш.

в момента те боли, защото осъзнаваш, че ти не си им важна - оставили са те.
дали ще го отричаш или ще го приемеш си е твоя работа.
както и дали ще научиш нещо от цялата ситуация.
както аз не мога да те накарам да си вземеш поука от тази ситуация, така и ти не можеш да накараш някой от тази компания да си промени поведението в подобна ситуация. Peace
това се нарича свободна воля - всеки взима решение само за себе си.
какво ние мислим по въпроса, също няма значение. защото е важно какво ТИ мислиш по въпроса.
и то е важно за ТЕБ, не за нас. Peace

ако сега ще намесиш Доброто и как трябва да помагаме на ближния: на мен ми се е случвало няколко пъти да съм в безпомощно състояние (не поради алкохол, а ми призлява) и ако никой не ми обърне внимание, независимо колко съм зле, то заговарям някого. дори само "помощ" да кажа, това стига.
така няма объркване в комуникацията.
защото понякога ми е зле и искам да бъда оставена сама.
аз бих се възмутила, ако моля многократно за помощ и всички отвръщат глава  Peace
с възрастта станах дебелокожа и си научих уроците.

случвало ми се е в младежките години да ходя да търся някого, за да се уверя, че е добре и накрая след няколко часа като я намерих, тя ми се изсмя.
случвало ми се е да подмина някого, който е паднал на земята, защото грешно съм преценила колко е в нужда.
и с двата случая ми беше гадно.
но това засяга само мен, аз трябва да се справя с тези мисли и аз трябваше да науча тези уроци.

ако никой от тази компания не се замисля какво е направил през тази нощ, то и ти трябва да спреш си хабиш мислите за тях - просто те не го заслужават!
в този случай е важен урока, който си получила. Peace

# 34
  • Мнения: 485
аз я придружих до колата, за да се уверя, че се качва и всичко е наред

недей пренася твоите морални схващания върху другите. ще си спестиш много ядове.
това, че ти действаш така, не означава, че и другите биха направили същото. Peace
няма как да накараш хората да направят това, което за теб е саморазбиращо се. Peace
поне трябва да го вербализираш, въпреки всичко няма как да ги принудиш.

в момента те боли, защото осъзнаваш, че ти не си им важна - оставили са те.
дали ще го отричаш или ще го приемеш си е твоя работа.
както и дали ще научиш нещо от цялата ситуация.
както аз не мога да те накарам да си вземеш поука от тази ситуация, така и ти не можеш да накараш някой от тази компания да си промени поведението в подобна ситуация. Peace
това се нарича свободна воля - всеки взима решение само за себе си.
какво ние мислим по въпроса, също няма значение. защото е важно какво ТИ мислиш по въпроса.
и то е важно за ТЕБ, не за нас. Peace

ако сега ще намесиш Доброто и как трябва да помагаме на ближния: на мен ми се е случвало няколко пъти да съм в безпомощно състояние (не поради алкохол, а ми призлява) и ако никой не ми обърне внимание, независимо колко съм зле, то заговарям някого. дори само "помощ" да кажа, това стига.
така няма объркване в комуникацията.
защото понякога ми е зле и искам да бъда оставена сама.
аз бих се възмутила, ако моля многократно за помощ и всички отвръщат глава  Peace
с възрастта станах дебелокожа и си научих уроците.

случвало ми се е в младежките години да ходя да търся някого, за да се уверя, че е добре и накрая след няколко часа като я намерих, тя ми се изсмя.
случвало ми се е да подмина някого, който е паднал на земята, защото грешно съм преценила колко е в нужда.
и с двата случая ми беше гадно.
но това засяга само мен, аз трябва да се справя с тези мисли и аз трябваше да науча тези уроци.

ако никой от тази компания не се замисля какво е направил през тази нощ, то и ти трябва да спреш си хабиш мислите за тях - просто те не го заслужават!
в този случай е важен урока, който си получила. Peace

Много хубаво мнение, благодаря ти! Simple Smile

# 35
  • Мнения: 3 186
Аз ще се изкажа като баба ти. Никой никому не е длъжен еле па в така разказаната ситуация. Излизаш с хора, които не познаваш. Напиваш се. Защо очакваш някой друг да има глава на раменете си вместо теб? Защо очакваш непознати хора да се грижат за теб? Изпада се в някакви мелодрами, а самата ситуация е нелепа и безотговорната си ти. Simple Smile

Щях да коментирам ситуацията в дискотеката като недоразумение (никой изобщо не е разбрал, че на момичето му е лошо и под влияние на алкохола са се подвели по тълпата, без да се замислят особено за останалите), но този коментар ми направи впечатление.

Как така никой на никого не е длъжен?!  Shocked

Преди време на баща ми (с диабет) явно му е става лошо и е пада на излизане от метрото в голямата тълпа след работно време (ок. 17ч.). Никой не се спира, да набере Бърза помощ, да извика полицай или да попита най-малкото "Добре ли сте?".

Не е нито нормално, нито човешко подобно поведение. Авторката не е в грешка, а дано приятелите ѝ са били сериозно подпийнали, защото нищо друго не ги извинява.

# 36
  • Мнения: 11 505
tainichka, за мен не е коректно да използвате мой пост, който коментира конкретна ситуация, в която "жертвата" е прекалила с алкохол, в следствие на което не се е чувствала добре, с Вашия баща. Ситуациите са коренно различни. Simple Smile

# 37
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Преди време на баща ми (с диабет) явно му е става лошо и е пада на излизане от метрото в голямата тълпа след работно време (ок. 17ч.). Никой не се спира, да набере Бърза помощ, да извика полицай или да попита най-малкото "Добре ли сте?".

Не е нито нормално, нито човешко подобно поведение.

скривам го след поста на Kiki.mora, макар понякога да не се знае кой е болен, кой пиян  Peace
пиян или болен, който търси помощ, трябва и да я получи. според мен.
викането на Бърза помощ също е помощ...

Скрит текст:
доказано е с екперименти, че когато се случи подобно нещо на оживено обществено място, то всеки изхожда от мисълта, че все някой ангажиран ще извика бърза помощ.
обикновено, обаче това не се случва и затова е нужно някой да бъде лично заговорен.
тогава не е толкова лесно да пренебрегне факта, че някой се нуждае от помощ.

аз много добре разбирам, че може би баща ти не е можел да говори с този момент, както споменах и на мен ми се е случвало, но уви това е част от стадния инстинкт... Tired
всичко друго е възпитание.

незнам как е положението точно в България, но в Германия има нарастваща тенденция при тежки произшествия на магистралата или някъде другаде, не само да не се вика бърза помощ, ами да се заснема видео и да се пуска в соц. медии Sick и то ва не е само сред младите хора. дърти също съм виждала да снимат.
ситуацията наскоро ескалира дотолкова, че при тежка катастрофа на магистрала с 4 ленти, колите не само, че не правят пътека за пожарната и бърза помощ, а дори им препречват пътя и ги псуват, та се е наложило 800м. да носят тежко оборудване, за да достигнат до ранените...  Sick
добре, че един от пожарникарите минал и заснел всички "герои" и предаде данните на полицията.

# 38
  • Мнения: 11 505
скривам го след поста на Kiki.mora, макар понякога да не се знае кой е болен, кой пиян  Peace
пиян или болен, който търси помощ, трябва и да я получи. според мен.

В конкретния случай е малко вероятно в нощен клуб да има съмнение дали си пиян или болен. Съгласна съм, че който търси помощ следва да получи такава.

# 39
  • Мнения: 485
Да, да ти е лошо, тъй като си прекалил с алкохола, е различно от това да ти прилошее поради болест, но да оставиш само пияно момиче в дискотека също не ми се вижда много ОК. Отишъл си с този човек, не сте се засекли случайно там, не е редно да го оставиш на произвола, без да се поинтересуваш, независимо че той самият се е докарал до това състояние и сам си е виновен. След това ако искаш го заклейми и не общувай с такъв човек, чието поведение не ти харесва, но на момента постъпи човешки и му помогни. Аз по принцип рядко пия и излизам по заведения, затова и нямам голям опит в тези неща. Но както казаха по-горе, явно е, че на тази колежка не съм й важна, и според мен щеше да й е все така безразлично и ако нещо ми се беше случило. Тя всъщност дори не ме попита какво съм правила, след като си тръгна, и как съм успяла да се прибера, наистина й е все тая. Вече ще си знам.

# 40
  • София
  • Мнения: 28 919
Защо очакваш друг да носи основната отговорност за твоя избор?

# 41
  • Мнения: 101
Ще ти разкажа какво надробих аз преди много години.  Още ме е срам и съм изтикала случката в едно далечно ъгълче на съзнанието ми.
По мое врвме беше модерно ходенето на кръчма. Близка моя приятелка ( бяхме и в същия курс и в едно общежитие)  се забиваше с някаква мутра. Всъщност нямаше никакви сериозни намерения, просто искаше да си вдигне малко самочувствието , 2-3 пъти на кафе и после злополучната кръчма ( собственост на въпросната мутра).
Та поканена е тя и ни взима за "подкрепа " мен и още 2-3 моми. Сядаме,хапваме, пийваме.... И аз се насвиних. Отрязах се безпамено. Помня как седях и кърках, после отидох до тоалетна с момичетата.... После се събудих в леглото си, оповръщана. Съквартирантката ми разказа,как мутрите ме вкарали като труп вътре,съпроводени от приятелките ми. Направо не повярвах.  След малко се появиха и момичетата. Сърдити. Възмутени. Засрамени заради мен. Казаха,че било ужасно. Демонстрирайки ориенталски танци съм паднала върху барабаните на циганския оркестър. Нямам абсолютно никакъв спомен и по- добре.
Никога повече не се сдобрихме. Но и повече не близнах алкохол.
В началото не разбирах какво толкова ми се сърдят. Мислех, че преувеличават. Но във всеки случай съм им страшно благодарна, че не са ме изоставили.
Както казах, след този случай момичето каза,че не желае да контактува повече с мен. Заболя ме, въпреки вината ми.
10 години по- късно я намерих във ФБ, тя каза,че страшно се радва, но не можахме да възстановим прекъсната връзка.


Уф,много дълго стана. Твоя случай е по- различен. Бъди внимателна и подбирай компанията си!

Последна редакция: нд, 20 май 2018, 23:11 от anastasia2707

# 42
  • Мнения: 8 921
Авторке, радвай се, че нищо по-лошо не ти се е случило в онази нощ. Спри или ограничи пиенето и си намери по-сериозна компания. Късмет!

Грозна е тяхната постъпка, няма спор.

# 43
  • Мнения: 3 186
Аз по принцип рядко пия и излизам по заведения, затова и нямам голям опит в тези неща. Но както казаха по-горе, явно е, че на тази колежка не съм й важна, и според мен щеше да й е все така безразлично и ако нещо ми се беше случило. Тя всъщност дори не ме попита какво съм правила, след като си тръгна, и как съм успяла да се прибера, наистина й е все тая. Вече ще си знам.

Аз пък от горните постове, и не само, разбрах, че не са прави нито приятелите ти, нито ти, заради повечкото алкохол.

# 44
  • Мнения: 10 999
Това е било урок за теб. Повече не се напивай никога. Най-добре не пий изобщо.
Не е редно да те оставят, но хората са егоисти и мислят само за себе си. Така, че бъди готова за такъв изход винаги.
Радвам се, че не ти се е случило нищо лошо. Не го мисли повече. Това е жизнен опит.

Общи условия

Активация на акаунт