Зрелостници 2018-та!!!

  • 110 065
  • 1 093
  •   1
Отговори
# 75
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
Правилно е да се пише издръжлив, също и издръжлива, издръжливо, издръжливи. Според правилото за групата ър/ръ в многосричните думи, когато след ър/ръ има една съгласна, се пише и изговаря ър, а когато има две или повече съгласни – ръ. В думата изд-ръ-жлив, след групата ър/ръ има две съгласни – жл, затова се пише по този начин.

# 76
  • Шумен
  • Мнения: 1 458
издрЪжлив, а не издЪржлив

# 77
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
Взето от фейсбук: Експертът Александър Трингов впечатли общество. Но не беше наказан от министър.  Grinning Grinning Grinning

Tова в отговор на обясненията на чичака по повод въпрос 7, а именно: „В отговор „Б“ категорично няма нарушена граматична норма и не е допусната грешка. В словосъчетанието „впечатли комисия “ не е задължително - няма правило, което да изисква членуване на допълнение, което е употребено след глаголна форма в минало свършено време. Тоест, „комисията“ може да е известна, може да не е известна и в случая това изречение е извадено от контекст. Няма задължителен характер членуването на въпросната дума“, посочи Трингов.

Но пък : От Канал 3 съобщиха, че родители са подгрели телефона на службата за езикови справки към Института по български език на БАН. Пред медията филолозите от БАН са били категорични, че посоченото за вярно изречение звучи неестествено заради употребената нечленувана форма и е съвсем нормално да приемем, че се схваща като неграматично. "Оттук следва, че във всички изречения на въпросната задача №7 има допусната граматична грешка и няма нито едно, което да отговаря на условието", коментирали са специалистите от БАН.

# 78
  • София
  • Мнения: 12 192
Тези тестове на матурата по БЕЛ действително ги правят да изкарат. Обаче хлапетата до такава степен са свикнали да не си дават зор,защото си знаят, че и така става,  че и това им идва в повече и правят елементарни грешки. Всичкото идва от липса на добра подготовка през годините - това е. Специално за правопис и пунктуация, граматични грешки - това се учи макс до 6-ти клас. После е късно. За литературните въпроси - няма как да стане, ако не си чел произведението или поне преразказ на такова, последното е по-трудното за мен, ама за мен. И затова резултатите са си съвсем закономерни. Изключение правят тези, на които им трябва отлична диплома при кандидатстване извън България. Или оценката сформира бал. Като цяло неграмотността сред последните няколко поколения е потресаваща! Причини бол.

Аз не съм съгласна с последното. И двете ми дъщери - 7-ми и 12-ти клас - са с перфектен правопис, граматика и пункуация. Научена точно до 7-ми клас. Аз се смятам за относително грамотна /с 5,75 на приемен изпит по БЕЛ в СУ Grinning/, но те са по-добри от мен. Знаят някои тънкости, които аз или съм забравила, или никога не съм ги знаела. Joy Маса неграмотни имаше и по наше време. Писах в седмокласната тема, че на приемния ми изпит по БЕЛ в СУ навремето, написаха темата на дъската така: "Любов и умраза в творчеството на Ботев." В една от най-големите зали в Ректората. Припомниха и за един министър на културата и култовото му "збогом". Аз не смятам, че образованието по наше време беше по-добро от сегашното, или че днешните деца са по-неграмотни, въпреки че често се повтаря напоследък. Малко ми напомня за бабите по наше време, които цъкаха с език: "Ей, ние какви бяхме, пък сега какви са нехранимайковци." Joy Единственото, което е вярно, че четат по-малко от нас. Но това си има своето обяснение в динамиката на времето, в пъти повечето източници на информация и т.н.

# 79
  • Мнения: 2 710
И аз не съм съгласна, че ние сме много грамотни за разлика от младите. За малцинствата е вярно, но за децата с амбиции не е. Дъщеря ми ме слага в малкия си джоб по граматика. Завършила м МГ и не съм държала изпит по БЕЛ. Ако трябваше да мина такова препядствие предполагам, че щях знам много повече.

# 80
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
Като цяло неграмотността сред последните няколко поколения е потресаваща - ключовият израз е като цяло, а не изключенията..... Съгласна съм, че неграмотността се шири и разширява. Сега ще ви дам потресаващ пример - Класическата гимназия 2013та година, за учител по БЕЛ е назначена някаква девойка (след като са уволнени маса учители!), която прати мейл на децата, който копирам тук - кой ще намери всичките й грешки: Здравейте, пиша ви, за да съобщя по кои учебници ще започне нашата работа по БЕЛ, съобразено засега само със задължителната програма, която трябва да покрием. Тъй като нашите занятия по литература, първоначално, ще бъдат насочени към българската лит., учебникът, по който ще работим е следният: Литература 8. клас ( задължителна подготовка), изд. Анубис, год. изд. 2008, а авт. колектив е от Валери Стефанов и Александър Панов. Учебникът, по който ще работим по български език е : Български език 8.клас, изд. Просвета, год. изд. 2009, а авт. колектив е от Милена Васева и Весела Михайлова. За сега се въздържам да съобщя за помагало, с оглед  практическата насоченост на занятията ни по български език, но следващата седмица ще ви оведомя дали такова ще ни бъде необходимо и ако е, ще съобщя и пиша кое ще бъде то.
Приятна неделя и успех на всички утре на входното ниво.

 
Поздрави,
г-ца Е. Дяконова


Дет се вика ENJOY  с това увлекателно четиво! Аз щях да припадна тогава....и тази "учителка" ги обучава 1 година, въпреки жалбите и негодуването на родителите.

# 81
  • Мнения: 5 393
Съгласна съм със Sanaka. До толкова,  доколкото нашите деца могат да са някаква представителна извадка. Определено смятам детето си за много умно. Държа да отбележа, че на въпроситве от матурата, свързани с граматика, пунктуация,  лексика, четене с разбиране и пр. не е допуснал грешки. За сметка на което се е прецакал яко на въпросите свързани с матурните произведения. Но то си е изцяло по негова вина. Не мога да виня себе си, училището, преподавателката му - рядко читав педагог - най-малко.  Вината си е зицяло негова. Тотално неглижиране на произведенията влизащи в матурата. С ясното съзнание, че тази оценка  - от матура, от диплома няма да му влезе никъде в употреба. Колкото и да се опитвам да го избия на съвест и отговорност - че завършва елитно училище, че има отговорности към нас, към себе си, към училището - той смята, че за него си се е справил ок, и няма никакви угризения по отношение на пропуските в знанията му.
И както често си мисля, ще споделя и с вас - моето поколение не е адекватно на своите деца. Трудно влизаме в темпото им. Прекалено голяма е разликата. С този бум на технологии, с тотална промяна на мислене , на ценности. С коренно различните изсквания на младите и мудния отговор от страна на образование, работодатели... имат и късмета, и участта да живеят в интересно и динамично време.

# 82
  • Мнения: 24 467
Издръжлив.
По въпроса от теста на Аяла. Този трябва да е безспорен.

# 83
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 943
Благодаря Simple Smile

# 84
  • София
  • Мнения: 3 572
Пише се издръжлив, а не издържлив.

# 85
  • София
  • Мнения: 12 192
"Като цяло" неграмотността беше потресаваща и по наше време. Аз съм завършила квартално училище - ами повсеместно си беше. Достатъчно е да се извадят кандидатстудентските бисри и от наше, че и преди нашето време. Съпоставете ги с тези на сегашното поколение и открийте разликите. Grinning

# 86
  • Мнения: 1 145
Аз също не смятам, че днешното поколение е по-неграмотно от предишните. Но е факт, че неграмотността се шири навсякъде. И борба с нея не се води, резултати не се постигат и вероятно така е удобно. За мен е особено дразнещо, че се срещат все по-често грешки, свързани с членуване и пунктуация, в официални обявления, реклами, билбордове и всякакви такива публикации, които не са написани от обикновен човек, а трябва да са проверени от редактор и след това се разпространяват в голям тираж. Но това не пречи да има грешки в тях.

# 87
  • Мнения: 1 548
Успех и късмет на децата ни утре!

Може би не са "четящи" като нас, може би не са и толкова прецизни в изказа си и  в писането, но аз мисля че са страшно практични и рационално ориентирани и точно с това ще успеят занапред. Ще цитирам сина ми: " За какво ми е да знам наизуст Ботев или да чета нещо, което ми е далечно и безинтересно , ако ми потрябва, винаги мога да намеря търсеното. Няма да губя ценно време от дните си с неща, които утре ще забравя..." не съм съгласна с него, но не искам да му вменявам моите разбирания, може би те няма да са му от полза в днешно време.

Коментират 7 въпрос по БТВ...ооо и 26, ..Dizzy Face


Последна редакция: вт, 22 май 2018, 19:31 от ellis

# 88
  • Мнения: 8 567

Но пък : От Канал 3 съобщиха, че родители са подгрели телефона на службата за езикови справки към Института по български език на БАН. Пред медията филолозите от БАН са били категорични, че посоченото за вярно изречение звучи неестествено заради употребената нечленувана форма и е съвсем нормално да приемем, че се схваща като неграматично. "Оттук следва, че във всички изречения на въпросната задача №7 има допусната граматична грешка и няма нито едно, което да отговаря на условието", коментирали са специалистите от БАН.

Това "неграматично" първоначално го прочетох като "неграмотно"  Mr. Green, което всъщност е съвсем подходящо за случая. Нищо ново, де, но все пак е интересно каква мисъл са вложили уважаемите съставители на тестове, вмъквайки това "вярно" изречение, какви точно знания проверяват?  newsm78
ПП. Синът ми не помни какво точно е отговорил, според него е нямло верен отговор и е играл на тото, може и "верния" да е нацелил.
И 26-ти не му е верен.

# 89
  • Мнения: 1 873
Тъкмо щях да пиша за 26, аз писах Г подточка.

Г) При издаването на електронните книги се влагат в пъти по-малко материали като хартия, мастило и др.

Което го има в текста и е вярно, според условието на задачата...

Общи условия

Активация на акаунт