Продажба на жилище?

  • 5 911
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 294
Защото с брокер възможностите за повече предложения са неизмеримо по-големи?
Няма такова нещо !
Купуването директно от собственик или от строител/инвеститор ! Така  спестяваш едни "скромни" 3% ,който на днешните цени са си сериозна сума.Тези пари после може да ги хвърлиш я в ремонт, я в нещо друго,вместо да го подаряваш буквално на тези хиени ,без да  свършат никаква работа така или иначе.

# 16
  • Мнения: 4 577
Покупка без брокер, ако не е НС от строител, на практика е невъзможна. Директните обяви от собственици са много малко. Нямам обяснение защо, но е факт.

# 17
  • Мнения: 2 406
Добре де - то брокер нека си има. Продавачът нали му плаща. Защо и ти да му плащаш като купувач?
Обаждаш се, казваш директен купувач съм, имам си адвокат, имам си кой да ме представлява, желая да огледам имота, а не да ползвам посреднически услуги.
Брокерът ще си изтърве 3-те % от продавача ли, и ще те върне?
Ще те върне само ако пише в обявата "само за частни лица" защото тогава продавачът не е ангажирал брокера, не му предлага комисионна, и той се опитва да си провре гагата някак си в сделката и да вземе комисионна от купувача.

# 18
  • София
  • Мнения: 381
Ън - купих отново без брокер от друго частно лице. Незнам защо си мислите, че възможностите без брокер са неизмеримо по-големи. Известно време - около месец ползвах брокерка, уж позната, уж от добра агенция, ами нищо по-различно от това което е по обявите не ми предложи. Дори накрая започна да ми праща обяви на имоти тотално различаващи се от критериите, които и бях задала. Затова я отсвирих. В случаите, когато обявата е от брокер и му кацнат двама кандидати за имота частни лица, познайте кой ще го купи, този който му плати комисион разбира се. И такъв случай съм имала, имота наистина беше добър, но паралелно с нас имаше поне още двама желаещи и понеже аз категорично отказах да платя комисион не ми бе дадена възможност Simple Smile Но определено си трябва търпение, постоянно следене на обавите в доста сайтове и разбира се светкавична реакция, когато се появи това, което отговаря на вашето търсене. Има и друг момент, дори да имате собствен брокер, защо мислите че той има шанс да направи сделка с брокера, пуснал обявата. Ако имота си заслужава, посредника който го продава предпочита да изчака да се появи купувач, който ще му плати комисионна, отколкото да работи с колега.

Последна редакция: чт, 14 юни 2018, 10:54 от dildes

# 19
  • Мнения: 4 577
Добре де - то брокер нека си има. Продавачът нали му плаща. Защо и ти да му плащаш като купувач?
Обаждаш се, казваш директен купувач съм, имам си адвокат, имам си кой да ме представлява, желая да огледам имота, а не да ползвам посреднически услуги.
Брокерът ще си изтърве 3-те % от продавача ли, и ще те върне?
Ще те върне само ако пише в обявата "само за частни лица" защото тогава продавачът не е ангажирал брокера, не му предлага комисионна, и той се опитва да си провре гагата някак си в сделката и да вземе комисионна от купувача.
Крис, изобщо не е така. Не можеш да висиш имот като частно лице, без да те накарат да подпишеш договор с тях или поне формуляр за конкретния апартамент. Така си се пазят. Иначе кой е луд да плаща и на адвокат, и на брокер. Аз лично пробвах тази страгегия около месец. Нито един не се съгласи на оглед без да към подписала за 3% от моя страна.

# 20
  • Мнения: 2 406
А каква е разликата ако си имаш твой брокер - нали ще си му платиш на него 3%, а брокерът на продавача ще си остане с 3-те % от продавача, за които всъщност е подписал посреднически договор.
Това е грубо превишение на правата им, както и погазване на професионалната етика.
Те са подписали договор да представляват продавача срещу 3% възнаграждение - а не да представляват двете страни срещу 6% възнаграждение, поделено по равно.
Ако има потенциален клиент с готови пари, който желае да ми огледа имота и евентуално да го купи, а брокерът ми не го допуска до оглед защото клиентът не желае да му ползва посредническите услуги, аз бих третирал това като погазване на договора.
Интересът на собственика и интересът на брокера понякога може да се различават, затова е важно посредническият договор да ги защитава и двата. И да е адекватен, а не свален някъде от интернет, и подписан без да се чете.

# 21
  • Мнения: 4 577
А каква е разликата ако си имаш твой брокер - нали ще си му платиш на него 3%, а брокерът на продавача ще си остане с 3-те % от продавача, за които всъщност е подписал посреднически договор.
Това е грубо превишение на правата им, както и погазване на професионалната етика.
Те са подписали договор да представляват продавача срещу 3% възнаграждение - а не да представляват двете страни срещу 6% възнаграждение, поделено по равно.
Ако има потенциален клиент с готови пари, който желае да ми огледа имота и евентуално да го купи, а брокерът ми не го допуска до оглед защото клиентът не желае да му ползва посредническите услуги, аз бих третирал това като погазване на договора.
Интересът на собственика и интересът на брокера понякога може да се различават, затова е важно посредническият договор да ги защитава и двата. И да е адекватен, а не свален някъде от интернет, и подписан без да се чете.

Така е на теория, не и на практика. Ако не беше това изнудване да им платиш 3%, когато представляват продавача, почти никой купувач нямаше да ползва услугите на брокер. Винаги е било така, дори и в далечните 2005-2006 г. няма никаква регулация в сектора, затова е така.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 265
И аз да се запиша. Аз също от 1,5 месеца се опитвам да продам имота...
Не знам дали ще се справя без брокер, не знам как се прави, а и имам ипотека към апартамента...

# 23
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Пускате обяви, че сте частно лице и продавате без посредник, пишете, че с агенции не работите, наемате си адвокат и не подписвате нищо без него. Пълно е във Фейсбук с такива групи за покупко-продажби без посредници, ОЛХ, има и много обяви от частни лица. Аз съм наемала офис на няколко пъти без посредник, всичко е точно. Също така, купих жилището си без посредник, продавала съм също, няма проблем. Адвоката ви прави проверка и оформя документите за далеч по-малка сума. Такъв непрофесионализъм и измекярщина показват пишман брокерите, че спокойно си може и без тях.

# 24
  • Мнения: 9 871
И аз гласувам за ОЛХ

# 25
  • Мнения: X
Като казахте брокери, гледам един апартамент и викам оценител даже. Не ми хареса сметката, но на познат му се стори ок, спрямо оценката. Дават му договора да го чете, вътре пише ателие.
 Чешем се и се чудим кой е лъгал, строителят, като питаш какво е; оценителят, дето си е писал апартамент и е взел едни пари за оценка.
Даже като оценители не вършат дейност нормално, а е голяма компания...
Резултатът е, че на търсачките ще сложа без оферти на хххххх към филтрите.

# 26
  • СОФИЯ/ДРАГАЛЕВЦИ
  • Мнения: 752
Здравейте, дано въпросът ми е за тази тема.Притеснено ми е защото разбрах някаква нова "добавка " при изповядване на сделка за продажба на апартамент . Та питането ми е следното
Продадох си гарсониерата на човек ,който ще тегли ипотечен кредит за него.Сделката е утре , но разбрах , че няма да ми преведат парите при изповядването ,а след 1 седмица когато излезе новия нотариален акт. Аз как ще получа сигурност , ще ще ми пуснат парите по-късно? Какъв документ трябва да изискам ? Може нотариуса да знае , но ми се иска аз да се застраховам и да знам какво точно ще стане.
Сърдечно благодаря на тези които ми отговорят и ме посъветват какво да направя .

# 27
  • Мнения: 2 230
Първо веднага след сделката ще си получиш остатъка от самоучастието - купувачът ще върне при нотариуса копие на платежното. А пък кредита няма как да не се преведе, ако банката е ок с това. Тя няма да уговори среща с нотариуса, ако документите не са ок. На самата среща също присъства представител на банката и ако нещо не се случат нещата - банката си знае.

# 28
  • СОФИЯ/ДРАГАЛЕВЦИ
  • Мнения: 752
благодаря много

# 29
  • Мнения: 2 406
В момента сделките се вписват с около 7-10 дена закъснение, така че ще изчакаш докато банката си получи вписан нотариалния акт с първа по ред ипотека в тяхна полза, след това те ще ти преведат парите.
Ако на сделката има представител на банката (трябва да има) питай го него, той/тя ще ти каже да си дадеш банковата сметка, или ще пробва да те зариби да ти открият служебно в тяхната банка, да те хванат за клиент после.
Теоретично има някакъв риск - примерно през тези 7-10 дни купувачът да умре и съответно да не усвои кредита. Или да се изпари някъде.
Тогава можеш да искаш от нотариуса да развали сделката, тъй като не си получил/а цената по нея както е уговорено (с банков кредит след вписването). Капарото си остава за теб.

Общи условия

Активация на акаунт