Отнемане на деца в Норвегия

  • 91 106
  • 1 584
  •   1
Отговори
# 1 545
  • Мнения: 36 482
Аз имах предвид, че у детето по принцип трябва да има малко пари (непрекъснато) - не само за училище, то може да ги похарчи и извън училище. Все пак и то е човек - може да му дотрябват за нещо спешно - дори да е за минерална вода...Може примерно да си купи комикс..
 Но, естествено, имах предвид случаите, когато детето има право да излиза извън пределите на училището и когато сградата е близо до дома му - и съответно то може да ходи и да се връща само. Нямам представа дали там отиват и се връщат от училище само под строй с училищен автобус и стоят в заключен двор.

# 1 546
  • Мнения: 47 981
Петя, ползите от качествената и здравословна храна в детската градина едва ли има какво да я дискутираме. Между другото Вермилиън, във вашата детска градина менюто вероятно не е по разпоредбите и може да се пусне жалба, но както и да е.
В училище, ако в стола и лавката се предлага качествена прясна храна, както е по закон, децата се хранят с нея. Формирането на навици в детска възраст е много важно, а не тука в 80% от темите, от Клюкарник до Нашият дом да смятаме ХОМА индекс и да говорим за ИР и тепърва да се чудим какво да ядем. Да, купуват си, особено в ранна тийн възраст пробват всеки боклук и енергийни напитки, и цигари и какво ли не. Но при правилен модел и при правилно формирани навици и при информация, не само на теория, но и личните и наблюдения като родител на вече големи деца, са че децата формират по-добри навици за хранене.
И да,  за да улесним тези навици, е най-добре в детската, където детето яде 3-4 пъти, и в училище, където седи минимум 5-6 часа дневно, да няма изкушаващи вредности. Просто е. Това е.
Никой не дава гаранция 100 %, сега..за норвежците не знам Wink

# 1 547
  • Мнения: X
Петя, ползите от качествената и здравословна храна в детската градина едва ли има какво да я дискутираме. Между другото Вермилиън, във вашата детска градина менюто вероятно не е по разпоредбите и може да се пусне жалба, но както и да е.
В училище, ако в стола и лавката се предлага качествена прясна храна, както е по закон, децата се хранят с нея. Формирането на навици в детска възраст е много важно, а не тука в 80% от темите, от Клюкарник до Нашият дом да смятаме ХОМА индекс и да говорим за ИР и тепърва да се чудим какво да ядем. Да, купуват си, особено в ранна тийн възраст пробват всеки боклук и енергийни напитки, и цигари и какво ли не. Но при правилен модел и при правилно формирани навици и при информация, не само на теория, но и личните и наблюдения като родител на вече големи деца, са че децата формират по-добри навици за хранене.
И да,  за да улесним тези навици, е най-добре в детската, където детето яде 3-4 пъти, и в училище, където седи минимум 5-6 часа дневно, да няма изкушаващи вредности. Просто е. Това е.
Никой не дава гаранция 100 %, сега..за норвежците не знам Wink

Обсъждайки храната пропускаме нещо важно - дори и най-здравословната храна не знаем как и от какво е произведена с колко ГМО е пълна, с колко пестициди е наторена....
Правилният модел е нещо много хубаво, но е пожелателно. Защото децата, особено в пубертета, са изключително податливи на влияние и желание да опитат нещо ново и непознато. А най-вече, ако могат да подражават, ще е най-добре. Така че си трябва много здраво родителят да държи, трябва да няма изкушения и пак нямаш гаранция...

# 1 548
  • Мнения: 47 981
И с какво твоите думи доказват например ползата от филии с бял хляб и маргарин в детската градина? Аз също съм написала, че гаранция няма, но шансовете все пак  се увеличават и ползите са безспорни. Казвам го като майка на големи деца, с опит.

# 1 549
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Хепи, всички, чиито педиатри до ден днешен ги натискат са дават сокове на бебета, защо не пускат жалби? И те ли не са по разпоредбите? Сокът все още е една от първите "храни" на бг хлапето, попари също по препоръки от ДК. Държавна политика, кво да прайш.
Ето, моето дете както вече писах има достъп и му е осигурен специалист, за който плащам и са ми спестени всички глупости + бонус кърмене 14м.
Но извинявай, ябълки и кашкавал също не са нито пълноценен, нито здравословен обяд за дете. Това е междинна закуска. Нито плодовете са сами по себе си здравословна сутрешна закуска. Това са яйца, въглехидрат(сложен), масло, сирене/кашкавал, домашна шунка, чай/вода/мляко..
Мисълта ми е, че хранителните навици в едно семейство, не могат и не са причина да бъдеш тормозен или да ти бъдат отнети децата Могат да бъдат такива, ако са престъпление по НК, но дори в такъв случай някак е по-нормално да ти се наложи парична глоба примерно.

# 1 550
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Аз съм недоволна от храненето в ДГ и училище във Франция. Дават им плодови нектари, бял хляб със шоколад, бисквити и бонбони, кроасани и сладкиши. Това даваме и у дома. Е, не аз а ММ. Като запротестирам ми се казва, че хората във Франция имат една от най-високите продължителности и на живота и процентът диабетици е нисък и щял да бъде още по-нисък ако не сме били чужденците. Което е вярно. Пие се редовно и се налива по малко и на децата. Наистина нямат толкова алкохолици колкото в Англия, Скандинавието и Русия и даже БГ. А алкохол се продава свободно и по всяко време, много е евтин и достъпен.

Барневернет да вземат да дойдат тук да ни помогнат, хаха.

И да, консумацията на захар, бял хляб и даже сладки плодове в излишък и без фибри е причина за затлъстяване и диабет, от тип2 но и тип1. Захарта вдига инсулина. След някои остри инфекции имунната система мисли, че молекулите на инсулина са патогени и тръгва да ги трепе. Незабавното спиране на въглехидрати променя имунитета и може да озъбти развихрили те се стражарски клетки. Това обяснява как някои диагностицирани с диабет тип1 хора могат да се излекуват и нивата на ГАД и други антитела да влязат в норма.

Диабет тип 2 се дължи 99% на лошо хранене и заседнал живот, не на генетика. Ако причината беше генетична нямаше да има увеличение на процента хора, които се разболяват, при това във все по-млада възраст.

Овации на Норвегия и Англия за всичко, което правят за храненето на децата.

Скреккелиг, това за лавката е отвратени. Тук лавки няма, но наблизо магазини не липсват.

# 1 551
  • Мнения: 47 981
Не става дума за всяко дете във всеки дом по света, а за детските заведения в България, за които има разпоредби. Няма как да знам какво ти е казал педиатъра, моят педиатър не се е месил в нищо
Има си  Наредба № 37 от 21 юли 2009 Г. за здравословно хранене на учениците, Наредба № 6 от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения,  и Наредба № 9 от 16 септември 2011 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата. Ако желаеш се запознай. Има и други разпоредби.
Дали хранителните навици са единствената причина да им бъдат отнети децата- не знам. Няма как да знам. Не е редно по принцип, да.

# 1 552
  • Мнения: X
И с какво твоите думи доказват например ползата от филии с бял хляб и маргарин в детската градина? Аз също съм написала, че гаранция няма, но шансовете все пак  се увеличават и ползите са безспорни. Казвам го като майка на големи деца, с опит.
Не съм забелязала да пиша за белия хляб и маргарина - това са твои интерпретации и ще те замоля да не се заяждаш. В нашето училище се дава хубав хляб и немско масло за закуска.
Като ще обсъждаме храната следва да се има предвид, че всичко трябва да е балансирано. Защото има много специалисти, които "алармират", че отказа от хляб е също толкова вреден, колкото и прекаляването... За маргарина изобщо не говоря - това е абсолютен убиец.
И не по-малко важни са чистия въздух и добре уредения живот.

# 1 553
  • Мнения: 1 057
Темата изби към хранене и някакви илюзии, че можеш да имаш контрол над него. Странно ми е как така в Англия се грижат за проблема, пък доста хора са лекинко широчки. То хубаво плодове, ама те плодовете едни такива дето нямат вкус на нищо. Наблъскани с химия за запазване на добър търговски вид дълго време, супер здравословно Simple Smile За ГМО пък въобще да не говорим, много знаете да речем пълнозърнестия хляс с каква пшеница е правен и какви други добавки има, пак за дълготрайност. Рибата и тя уж много полезна, ама за изкуствено отглежданата сьомга май се оказва, че по-скоро била отровна, а не полезна. За палмовите мазнини да не говорим, масово се ползват от големите производители. Та толкова за контрола върху храненето, ако всяко нещо е с мярка то не може да навреди много.

Иначе малко по към темата:

https://news.bg/comments/ako-kircho-beshe-v-norvegiya.html

# 1 554
  • Мнения: 1 673
Вермилион, само да поясня (аз го бях написала, де), че ябълката и парчето кашкавал са закуска за голямото междучасие. Те не са сутрешната основна закуска, не са и обяда. За обяд се праща точно както ти си описала - зеленчук, плод, месо, мляко, яйце, риба, вода. Насърчава се да се запишат на стол, за да е топъл обядът. Насърчава се да ядеш плод и зеленчук 5 пъти на ден, пък сега въведоха и 7 пъти на ден (еми...).

Петя, благодаря отново за премерения тон. Вода не купува никой. Всеки си носи бутилка, за да пести пластмаса, пък и просто водата е годна за пиене. Болна тема за София, знам. Докато е в училище и в зоната около училище детето е защитено от всичко. За всичко отговорност носят учителите. Извън тези зони, разбира се, че си има и чанти, и към 300 портмонета, и ходим на шопинг, и си купува каквото си иска според бюджета си. На мен ми харесва много.

Да кажа и за ФБ и спирам. Директорът понякога вкарва 2-3 имена и ако намери профили лично ги докладва, че не са 13 годишни. Ако и директорът на онова дете в Бургас с 3000 контакта беше такъв "доносник", детето щеше да е живо сега....

# 1 555
  • Мнения: 3 865
щом барневернет така успешно печели международни дела съм скептично настроена че ще успее по правов път да си върне децата. Явно са изпечени лъжци и манипулатори. Ама кво явно - нали ги виждам наживо, ако са решили да те смажат нямаш шанс

# 1 556
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Хепи, не може би, а със сигурност това не е причина. Причина е ако хранителните навици са престъпления по НК. Има си глоби, ОПТ, лишаване от права по здравно осигуряване и изобщо 100 санкции към родителите мога да измисля сега, но зад отнемането на деца стои друго. 😉
Аз съм убедена, че моето хлапе се храни и е захранено здравословно. Чела съм разпоредбите на СЗО за храненето при децата и ми е достатъчно да погледна една меню, за да преценя дали съм ОК или не. В случая става дума за държавна градина, подписва се декларация че си запознат с рецептурника, който е удобрен и бла бла. Такава подписваш и за детска кухня, но пък дъщеря ми я отвращаваше и винаги е хранена с домашно приготвена храна. Докато в БГ от бебета се захранват и хранят неправилно, щмогат само да ме поразходят.
Обаче това дете няма да ми е все пред погледа, нито ще му забраня шоколад и сладолед, но така както не съм ОК със сокове, тесто и захар, не съм ОК и с кашкавал и ябълки за обяд. Може би за вече настъпил проблем да, но за здрав и развиващ се детски организъм е също нелепо.

# 1 557
  • София
  • Мнения: 4 878
Овации на Норвегия и Англия за всичко, което правят за храненето на децата.

Според мене, храненето в Норвегия и Англия е много по-лошо от това във Франция. Видно е и с просто око по затлъстелите по улиците и почти пълната липса на такива във Франция. Специално за Норвегия знам, че се хранят много нездравословно, главно с полуфабрикати и почти не се готви вкъщи. Консумацията им на алкохол също е много специфична и патологична. Обикновено се въздържат през седмицата, но през уикенда правят страхотни запои, с огромни количества алкохол, започват още от сутринта и изпадат почти в безсъзнание.

# 1 558
  • Мнения: 36 482
Скрит текст:
Темата изби към хранене и някакви илюзии, че можеш да имаш контрол над него. Странно ми е как така в Англия се грижат за проблема, пък доста хора са лекинко широчки. То хубаво плодове, ама те плодовете едни такива дето нямат вкус на нищо. Наблъскани с химия за запазване на добър търговски вид дълго време, супер здравословно Simple Smile За ГМО пък въобще да не говорим, много знаете да речем пълнозърнестия хляс с каква пшеница е правен и какви други добавки има, пак за дълготрайност. Рибата и тя уж много полезна, ама за изкуствено отглежданата сьомга май се оказва, че по-скоро била отровна, а не полезна. За палмовите мазнини да не говорим, масово се ползват от големите производители. Та толкова за контрола върху храненето, ако всяко нещо е с мярка то не може да навреди много.
Иначе малко по към темата:

https://news.bg/comments/ako-kircho-beshe-v-norvegiya.html
Пропуснали са да споменат Ники от "Оркестър без име" Stuck Out Tongue Winking Eye Естествено, че родителите от тези филми са гадняри и неглижират децата си, но не съм сигурна дали са опасни за тях и дали са по-лоши от непознатите от приемните семейства.
Да, грубият родител не е много добър родител и може да създаде комплекси на детето, но двамата непознати, които кой знае как ще се държат, не са добра алтернатива. А социалните домове са ад.

# 1 559
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Единствено тежки патологии оправдават отнемането на деца, трудно ми е да преценя какво по-тежко обстоятелство би наложило окончателно прекъсване на връзката с родител и семейство, след като дори излежаващи присъди за тежки криминални престъпления имат право на свиждане от децата и семейството си.
Нездравословно хранене е абсолютна глупост да се намесва в случаи, където децата са изтръгнати чрез нанасяне на травма и се заличава идентичността им. Прекъсва се връзката със семейството и рода. Изродска история, за която няма оправдание, нито видях до тук посочена адекватна причина това да се прави.

Общи условия

Активация на акаунт