МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 64-та ТЕМА

  • 71 568
  • 756
  •   1
Отговори
# 375
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
на първа страница от темата има видео (Нашият блог)  как трябва да изглежда тестото.
трябва да го направиш така.  не се втурвай към по-изчанчени рецепти.  започни с бял/типов хляб.
когато постигнеш желан ефект тогава премини на малко по-сложните.
за козунака  мисля , че ти е раншко. Laughing

# 376
  • Мнения: 46
Да задължително първо обикновен и след това, експерименти, успех.

# 377
  • Мнения: 12 624
Не е голяма философия и козунакът, обаче ако човек знае как трябва да е тестото от преди това и да си го наблюдава при месенето и при втасването. Ако е някой дето не е правил никога, наистина по-добре да не се хвърля отначало на козунак. Иначе доста вероятно да се получи нещо, дето ще е просто сладък хляб.

На моя Мулинекс рецептите от книжката нещо не ми допаднаха, поизменила съм си ги понеже просто не са за нашия вкус. А и като са писани за друга държава, има вероятност и в съставките да има разлика. По-различни стандарти за брашна, мая знам ли ги къде колко вида имат... И аз пробвах първо с най-простата рецепта за бял хляб, колкото да видя как става тестото. По-лесно е така. После вече волни програми всякакви, но аз и преди това си правех хляба сама и не бях точно начинаеща.
 Има цяла тема с рецепти за хлебопекарна във форума, там поне са публикували изпитани неща и може би ще е по-полезна.

# 378
  • Мнения: 947
Изчетох темата с рецепти. Знам как изглежда тестото. Мога и да меся и да точа! Предпочитам времето от 3ч.и нещо си да го прекарам с бебчо, а не да стоя залепена до машинката. Както и предпочитам да си приготвя ръчен и успешен хляб, отколкото да пробвам различни рецепти и да хвърлям, докато открия точната за моята машинка!  Благодаря на всички!

# 379
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
той и хлябът си е бебе. иска си своето.  Laughing

# 380
  • Мнения: 947
той и хлябът си е бебе. иска си своето.  Laughing
съгласна!!

# 381
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
ако тестото добие консистенция за определен вид хляб още в началото след това може и да не се наблюдава процеса. би трябвало да се получи хляб. а за вкуса ... каквото ти допада.

# 382
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Здравейте! Извинявам се, че нахлувам така, но имам нужда от помощ😥 Подариха ми машина за хляб Горение 1600. Пробвах рецептата за френски хляб от книжката, пълен провал! Суров хляб, миришещ ужасно на мая. Мерих всичко с везна, на програма за добре изпечена коричка. Има ли някой с такава машина, да ми съдейства с рецепта за хляб и козунак, защото нещо не мога да пригодя рецептите😢И изобщо хубава ли е машинката или да я нафталирам?😁

Mirella, имам машината и ще се самоцитирам, за да не пиша отново:

Скрит текст:
Можете ли да ми препоръчате да 200 лева машина за хляб.
В събота си взех хлебопекарна Горение за 1600 г. хляб с цена 200 лв /199 лв./. Много се двоумих между Тефал и Горение, защото от 2009 г. ползвам редовно Мулинекс /вече Тефал/. Оказа се, че вече в книжките на машините няма подробна разбивка за времето на програмата /месене, втасване, печене/, което ме разочарова. Двете програми, които проверих на Тефал, не отговаряха по време на моите и реших, че този път ще взема Горение. Тавичките за багети не ми трябват, така, че направих 100 лв. икономия. До сега опекох три хляба, един бял и два пълнозърнести и съм доволна от резултата. Споделям по-подробно мнение:
- не съм пробвала рецептите от книжката към машината, но като човек, който от 2009 г. не е купувал хляб, смятам, че не стават. За 700 г. бяло брашно дават 440 мл. вода. Аз слагам 405 мл. на 750 г. бяло брашно и хлябът става чудесен.
- Не виждам как ще събере 1600 г. хляб. 1500, да.  Пълнозърнестият /150 г. бяло и 750 г. пълнозърнесто с 13 г. прясна мая/ опря в капака, но се опече. Белият беше първия ми опит, сложих 800 г. брашно и после запекох коричката във фурната на горен реотан, че опря сериозно и остана суров отгоре. Явно ще правя като за Мулинекса със 750. бяло брашно.
- Програмите са по-къси от на Мулинекс 5000.
- Сигналът за добавките е след първото втасване, което ми е странно.
- Казанчето е по-широко, а бъркалките са по-дълги. При първото омесване остава брашно по ъглите и го събарям с дървена лопатка. В Мулинекса рядко ми де случваше.
- Машината има 16 програми. Двете си ги правиш сам. За козунака мисля да задам програма, за да имам разбивка на времената - кога да оформя плитката, кога да мажа с жълтък. Това още не съм пробвала.
Като цяло съм доволна. Мисля, че машината е хубава, но не с рецептите от нейната книжка.







Ето линк за машината, но не съм я взела от там:
https://m.emag.bg/hlebopekarna-gorenje-850-w-1-125-1-600-g-bjal- … -wg/pd/DGRF87BBM/

Все още не съм правила козунак в тази машина, но ще ти дам рецептите за бял и пълнозърнест хляб, които пекох последно:

Скрит текст:
Бял хляб

4,5 г.л. мазнина
1 г.л. оцет
450 мл. вода
843 г. бяло брашно
2,5 г.л. захар
2,5 м.л. сол
12 г. прясна мая
Опечен беше 1334 г.



Пълнозърнест хляб

4,5 г.л. мазнина
1 г.л. оцет
450 мл. вода
150 г. бяло брашно
200 г. пълнозърнесто ръжено брашно
640 г. пълнозърнесто пшенично брашно грахам
2, 3/4 г.л. захар
2, 3/4 м.л. сол
13 г. прясна мая

Това са максималните грамажи, които съм опекла, без да останат сурови отгоре. Избирам си втора степен на изпичане на коричката от четирите възможни. Повече пъти пекох хляб за 1500 г. /700 г. брашно за белия и 900 г. за пълнозърнестия/.


Последна редакция: сб, 29 дек 2018, 00:07 от Вела

# 383
  • Мнения: 12 624
Изчетох темата с рецепти. Знам как изглежда тестото. Мога и да меся и да точа! Предпочитам времето от 3ч.и нещо си да го прекарам с бебчо, а не да стоя залепена до машинката. Както и предпочитам да си приготвя ръчен и успешен хляб, отколкото да пробвам различни рецепти и да хвърлям, докато открия точната за моята машинка!  Благодаря на всички!
Цялата програма може да е 3 часа, но никой от нас не е имал предвид трите часа да ги прекарате до нея... Тестото се наглежда в началото докато се види как се замесва и общо взето това му е гледането. Буквално първите няколко минути, колкото да се види дали трябва да се коригира. Щом имате опит с месене, ви е ясно че няма как рецепта с брашно да е винаги точна до грам, винаги има малко разлика заради различните брашна, ако пък има и яйца те също няма как да са еднакви и прочие... това е положението. Без никакво участие има само на магазина, вкъщи като правим си иска и да му обърнем малко внимание. Пак занимавката с машината е в пъти по-малка, да не говорим колко по-чиста работа е, отколкото да меся извън нея.
Ще си я опознаете, просто си дайте малко време и опити. Няма такова нещо като "точна за моята машина" рецепта, те общо взето едно и също вършат всичките. Стига количеството да е съобразено с капацитета на машината, всяка добра рецепта ще ви свърши работа, затова ви и насочих към темата с рецептите.
Пак ви казвам, много от рецептита които вървят с хлебопекарните просто не са за такъв хляб, който е типичен тук. Примерно масово са с повече захар отколкото сме свикнали ние, а това променя и втасването и става различно. А имаше и доста оплакали се от печатни грешки или грешки при превода на книжките и съвсем се объркват работите понякога.

# 384
  • Мнения: 947
Много благодаря за съветите! Аз съм фен на швейцарските хлябове, като фаворит ми е швейцарският цопф, но рядко си го позволявам😂. В повечето случаи, съветите са да се слага по малко мая, от зададеното количество в книжката с рецепти, както и да се пече по малко количество тесто, за да се изпече добре и горната коричка. Аз предпочитам да правя малък хляб, всеки ден. Този злополучният, който направих в машината 1125г ми е доста голям, ако направя 700г на програмата за 1125 дали ще се получи нещо? Запасих се с брашно и съм решила да пробвам козунакът на Пина! Кучетата в квартала ще са доволни😂

# 385
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
разликата в зададените грамажи е предимно във времето за втасване  и по-малко във времената за месене и печене.

# 386
  • Мнения: 12 624
За маята,  на мен ми се струваше малко количеството в рецептите в книжката и бях скептична, но се оказа че си е достатъчно. Нищо общо с това дето пише на пакетчето мая, на пакетче от 7 грама примерно пише че е за 500г брашно, а аз с това пакетче мая три пъти правех по хляб с 450г брашно. По една чаена лъжичка мерителна, хем повечето брашно в него пълнозърнесто. Не искам да си мисля ако спазвах на пакета мая каквото пише и да слагам целия, щеше да тръгва да ме търси със сигурност.
Има едно друго нещо, из разни рецепти в чужди сайтове бях мяркала че явно имат повече от един вид суха мая - едната била инстантна, другата някаква супер бърза и незнамсикаква още... та и от там може да стават несъответствия, особено като са превеждали за тукашното упътване. Заради това взех да гледам рецепти само в български форуми и сайтове, че поне да знам че продуктите са каквото се продава при нас. А книжката на машината ми е колкото да видя разписани програмите, ако реша да ползвам различна от тази дето всеки път си правя хляб на нея.

Относно изпичането... това може да се сложи допълнително като свърши програмата, ако смятате че има нужда. Правила съм го това понякога, не с хляб но с тутманик и май веднъж с козунак дето беше мъничък и го пекох направо в хлебопекарната. После пусках само програмата за печене да се доопече, че не бях преценила добре времето.
Това как ще се опече горната коричка май повече си е до машината как са я изчислили. Тя се опича от отразената топлина от капака отгоре, затова и остава бяла ако хлябът бухне прекалено много или ако е много малък и остава пък много далеч от капака.

Според мен по-добре докато си свикнете с новата придобивка, да хванете няколко рецепти и първите пъти да ги спазите, за да имате отправна точка после за експерименти. Ако правите някоя рецепта за пръв път и промените количеството мая в нея и не стане добре, как ще знаете дали е от това или самата рецепта не е добра?

# 387
  • Мнения: 14 770
Бях питала за моята Аляска,че не въртеше нещо. Ами не се наложи да я разглобяваме,само ММ хвана с клещите долу врътката,поразвъртя я насам натам и тръгна. 😃 За сега е ок.

# 388
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
И МОЛЯ ВИ...ДА НЕ ЗАБРАВИТЕ...ТАЗИ НОЩ МЕСТИМ ГОДИНИТЕ...С ЕДНА НАПРЕД...  Laughing

# 389
  • Мнения: 2 124
Здравейте, записвам се в темата.
Ще чета назад, а после евентуално ще питам.
Обмислям купуването на хлебопекарна.

Общи условия

Активация на акаунт