МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 64-та ТЕМА

  • 71 553
  • 756
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 15 459
Благодаря ви за съветите. При нас ситуацията с хляба е следната - децата ядат бял хляб доста. Ние с ММ купуваме хляб от лимец, който струва 3,80 лв. от пекарната. Искаме да вземем пекарна, за да може редовно да правя на децата бял хляб, а за нас от време на време да приготвяме такъв от лимец. Имам позната, която е против пекарните, но тя пък след работа вечер започва да меси хляб от лимец и да го пече, като питка, и това го прави през ден вече втора година. За мен това си е сериозна хамалогия, от която искам да избягам. Но пък много искам да сменя белия хляб от магазина с домашен. Затова днес ще отидем да вземем една хлебопекарна и да си решим проблема. От вчера съм започнала едно четене в нета и допитване до познати с хлебопекарни, които твърдят, че ще я ползвам около 2 месеца и след това ще ми писне. Нямало смисъл и т.н.

# 76
  • Мнения: 1 719
Здравей,ние сме от години с "Taurus" с една бъркалка и прозорче за наблюдаване-450w. Доволни сме,хлябът се изпича и отгоре без проблем. Аз правя само пълнозърнест и царевичен хляб.Правя често тесто за други печива,а последно правих тутманик-стана разкошен.И сладко 1-2 пъти съм правила.Така,че каквато и да избереш мисля,че ще си доволна.

# 77
  • София
  • Мнения: 2 917
... допитване до познати с хлебопекарни, които твърдят, че ще я ползвам около 2 месеца и след това ще ми писне. Нямало смисъл и т.н.

Това определено не зависи от хлебопекарната. У нас вече 5-6 години се ползва хлебопекарна и все още е на почит:)))!.

# 78
  • Мнения: 12 624
... допитване до познати с хлебопекарни, които твърдят, че ще я ползвам около 2 месеца и след това ще ми писне. Нямало смисъл и т.н.
Това определено не зависи от хлебопекарната. У нас вече 5-6 години се ползва хлебопекарна и все още е на почит:)))!.
Така е, при всеки си е различно. Приятелка си купи някъде година преди мен хлебопекарна, да я е ползвала най-много 10 пъти, може и толкова да няма. Науми си че нещо не ги докарва хлябовете и я прибра в кашона, хем у тях се яде доста хляб. Аз взех моята преди повече от две години и от тогава хляб не съм купила нито веднъж. Други казват че човек започва да яде много хляб като си купи хлебопекарна... ами при мен не стана така, даже по-малко ям от преди, добре че домашният издържа пресен по повече време.
А от тоя лаф "ТРЯБВА да е с две бъркалки, иначе не става" толкова да ми е омръзнало да го чувам... Преценете колко хляб ще правите и решете спрямо това. Моята е с една, за 750г и 1кг хляб, достатъчна ми е и за тесто за питка или нещо от сорта. Сега, ако искате да месите по кило брашно наведнъж, тогава трябва голяма машина.
Мунчо е прав за тази от Лидл, малко съжалявам че тогава се отказах да си взема от там и си купих друга само 1-2 месеца по-късно. Евтино казанче и бъркалки, хлябът е продълговат, а не като паве (не че мен това ме бърка, но за някои има значение), гаранцията е 3 години и самата машина също не е скъпа... какво му трябва повече на човек.
Наистина е по-важно да има достъпни консумативи, тъй като казанчето и бъркалките са точно консуматив, подменят се след някое време, не са включени и в гаранцията. За останалото - масовите машини нямат кой знае каква разлика. Вече екстри като потребителски настройки за всеки етап, казанче с различно от тефлон покритие, контейнерче за ядки и прочие... нито са задължителни, нито са налични в масовите модели, нито цените им биха допаднали на повечето хора. Ако не държите на тях, ще останете доволни каквато и да си вземете. За двата реотана - ами сигурно е хубаво нещо, но не мога да се съглася като някой ми каже че с един не се изпича добре хлябът.
Вярно е че хлябът от хлебопекарна не може да се мери на 100% с ръчно направения, но пък спестената работа и чистене хич не са за подценяване когато човек е зает и/или изморен.

# 79
  • Мнения: 15 459
Сърдечни благодарности на всички, които се включиха с отговори. Наистина много ми помогнахте. Вече съм горд собственик на тази хлебопекарна - 2 перки, 2 реотана, 24 м. гаранция и сервиз в България /по препоръки  Simple Smile /

https://www.technopolis.bg/bg/Bread-makers/Bread-maker-TEFAL-PF611838/p/824700

Сега да задам въпросите:

1. В рецептата, която ще ползвам за хляб с лимец е за пълнозърнест хляб. В нея пише, че трябва да се добавя сухо мляко - може ли да го направя без сухото мляко?
2. Може ли вместо олио да ползвам зехтин?
3. Пише, че трябва да се слага суха мая - може ли да я заменя със сода и, ако да, то в какво съотношение да е содата спрямо маята?
4. Пише да се слага пълнозърнесто брашно и специално брашно за хляб - може ли вместо това да сложа само брашно от лимец с грамаж, колкото двата вида брашно?
5. Мога ли да добавя кис. мляко и яйца?

Извинявам се, ако въпросите ми не са за тук. Ако е така ще потърся друга тема, където да ги тормозя  Simple Smile

# 80
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 149
като те чета ти няма да използваш нищо от предвидената за използване рецепта. Laughing
искаш да я промениш тотално.
намери си рецепта с лимец и действай по нея. аз бих ти препоръчал да започнеш с бяло брашно.
а за мая и сода не ми се говори  Laughing

# 81
  • Мнения: 12 624
Честито за покупката, сега относно питанките
1. Сухо мляко има и на моята в книжката, в сигурно половината рецепти. До сега не съм слагала, но ми се получава добре ако сложа малко кисело мляко в хляба вместо това. Някой път и хич не слагам, пак става. С киселото мляко ми се струва че хлябът остава мек за по-дълго време.
2. Олио, зехтин, масло... каквато си искате мазнина слагайте, все става, то и обикновено количеството е малко в един хляб.
3. Сода и мая нямат нищо общо, изберете си хляб ли ще правите или кекс Grinning
С някаква конкретна цел ли искате да избегнете маята или просто нямате под ръка в момента а ви сърбят ръцете да пробвате? Grinning
4. Нямам опит с лимец, но 7002_ognob е прав, потърсете си такава рецепта, различните брашна се държат много различно спрямо течностите. Прав е и за другото, щом имате толкова и такива въпроси, защо не опитате първо бял хляб да направите, като най-прост и най-базов?
5. Има рецепти за хляб с мляко, с яйца, с двете... не разбрах към конкретна рецепта ли искате да добавите И тях или питате дали може да ги има по принцип?

Тефал е новото име на Мулинекс и ако съдя по рецептите към моята, хич не са за нашия вкус повечето, особено белия хляб. Има повече захар отколкото сме свикнали ние, поне на мен ми идва в повече. Използвах тази за бял хляб точно веднъж, когато я купих и я пробвах. Тази за пълнозърнест съм си я модифицирала по мой вкус... и до там приключих с техните рецепти Grinning Има цяла тема само за рецепти тук, със сигурност ще си харесате някои, ще изпробвате и така.
Успех!

# 82
  • София
  • Мнения: 12 006
Аз захар или не слагам или слагам една кафена лъжичка, колкото да бухне повече.

# 83
  • Мнения: 12 624
И аз слагам мъничко, предимно на око мятам там малко, колкото да се каже че има, сигурно е под чаена лъжичка. Книжката с рецептите с по 2-3 големи лъжици захар в един хляб явно е правена за друга държава, но пък рецепти хиляди, има за всеки. Като посвикне човек, започва и да попроменя по тях и да прави експерименти и стават още повече-

# 84
  • Мнения: 290
Здравей,ние сме от години с "Taurus" с една бъркалка и прозорче за наблюдаване-450w. Доволни сме,хлябът се изпича и отгоре без проблем. Аз правя само пълнозърнест и царевичен хляб.Правя често тесто за други печива,а последно правих тутманик-стана разкошен.И сладко 1-2 пъти съм правила.Така,че каквато и да избереш мисля,че ще си доволна.
Може ли да напишете рецептата за царевичния хляб?  Praynig

# 85
  • Мнения: 15 459
Благодаря на всички за мненията и съветите. Първият ни хляб от лимец е вече готов. Не стана дебел и пухкав, но е по-хубав и на външен вид, и на вкус от този, който купувахме от пекарната. И определено е по-мек  Simple Smile

Направих го само с брашно от лимец, маята я замених със сода, вместо вода сложих айрян и тъй като ми беше свършила захарта сложих мед. Вкуса му е убийствен. Натопих си две филийки в салатен сос  Grinning

Ето и снимки /последната не стана хубава, но от топлината на хляба ми се замъгляваше камерата  Simple Smile/

Скрит текст:








Като свърши купения веднага ще направя и един бял  Simple Smile

п.п. И аз се нареждам за рецептата за царевичния хляб  Simple Smile

# 86
  • Мнения: 12 624
Интересно изглежда, на каква програма го правихте? Содени хлебчета и питки също са хубави, просто за тях не се занимавам с хлебопекарната изобщо, те стават за нула време и отиват във фурната направо.
Но пък е идея да сложа такова нещо само на програма печене и да видя какво ще стане. Някой пробвал ли е?

# 87
  • София
  • Мнения: 2 917
Пробвал съм нещо като содена питка, но с комбинация от програми. Пускам на "Паста" да бърка 10-тина минути, спирам програмата, вадя бъркалките и пускам на "Печене". Резултатът беше малко по-бухнал от този на снимките.

  П.П. И аз имам една питанка към собствениците на лидълски хлебопекарни от последната промоция - залепва ли тестото за бъркалките ако останат по време на печенето или се вадят лесно?  Днес, без да искам, пак оставих бъркалките в хляба и при ваденето, независимо от изчакването (изчаках половин час почти и хляба се беше овлажнил) останаха топки по тях. Съответно може да си представите и ямите в самунчето:imp:

Последна редакция: пн, 09 юли 2018, 11:49 от Mунчо

# 88
  • София
  • Мнения: 1 520
Пробвал съм нещо като содена питка, но с комбинация от програми. Пускам на "Паста" да бърка 10-тина минути, спирам програмата, вадя бъркалките и пускам на "Печене". Резултатът беше малко по-бухнал от този на снимките.

  П.П. И аз имам една питанка към собствениците на лидълски хлебопекарни от последната промоция - залепва ли тестото за бъркалките ако останат по време на печенето или се вадят лесно?  Днес, без да искам, пак оставих бъркалките в хляба и при ваденето, независимо от изчакването (изчаках половин час почти и хляба се беше овлажнил) останаха топки по тях. Съответно може да си представите и ямите в самунчето:imp:
Мунчо, в началото не вадих бъркалките, чак като се изпече хлябът. Бъркалките сравнително излизаха чисти, но дупките бяха големички без значение дали изчаквам да изстине или не хляба.

# 89
  • София
  • Мнения: 2 917
Пробвал съм нещо като содена питка, но с комбинация от програми. Пускам на "Паста" да бърка 10-тина минути, спирам програмата, вадя бъркалките и пускам на "Печене". Резултатът беше малко по-бухнал от този на снимките.

  П.П. И аз имам една питанка към собствениците на лидълски хлебопекарни от последната промоция - залепва ли тестото за бъркалките ако останат по време на печенето или се вадят лесно?  Днес, без да искам, пак оставих бъркалките в хляба и при ваденето, независимо от изчакването (изчаках половин час почти и хляба се беше овлажнил) останаха топки по тях. Съответно може да си представите и ямите в самунчето:imp:
Мунчо, в началото не вадих бъркалките, чак като се изпече хлябът. Бъркалките сравнително излизаха чисти, но дупките бяха големички без значение дали изчаквам да изстине или не хляба.

Благодаря! Приемам, че бъркалките не са сиви на цвят и въпреки това остава тесто по тях. Значи все пак трябва стриктно да се следи времето и бъркалките да не остават в хляба. Бях останал с впечатлението, че бъркалките на машините от последната промоция, са наистина с незалепващо покритие, но явно и тук важи максимата - Стига бе, ти за 100 лева и бъркалки с незалепващо покритие ли искаш Simple Smile))!

  П.П. Знам какво значи да излизат чисти бъркалки след печене, защото ползвам и Мидеа, и голям Мулинекс. Скъпички са консумативите на Мулинекса, но съм принуден да призная, че има защо. За съжаление, не мога да ползвам бъркалките от Мидеата, защото влизат докрай на осите и чегъртат по дъното на казанчето, иначе и те са истински.

Общи условия

Активация на акаунт