Westworld- Welcome to the new world- Тема II

  • 33 320
  • 744
  •   1
Отговори
# 240
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Здравейте момичета, може ли 2 думи за Табу?

Никой вече не пише за Западен Свят Sad Sad Sad

Аз да си кажа:

Сцените с великия Сър Антъни Хопкинс мога да ги гледам поне още 1000 пъти. Хипнотизиращ е! Такива таланти рядко се раждат. Благодарна съм, че имахме честта да го гледаме в Западен Свят.

Ед Харис има изключително убедителна игра. Виртуозен е. Много по-приятно ми беше да гледам възрастния Уилям. Младият Уилям така и не можах да го харесам. Логан беше много по-куул. Ед го гледах с удоволствие, дори когато вече беше получил "когнитивно плато" в Новия Свят.

Моята любимка и във втори сезон си остана Танди Нютън - разкошна жена и талантлива актриса. Образът й най-много ми импонираше. Впечатляваща игра. Искам я и в трети сезон.

Евън Рейчъл Уд - много много зле. Така и не можах да я харесам. Много красива, чак изящна, но като актриса не става. Бях изумена, в колко много шоу-та и филми е участвала. За мен, тя е треторазряден артист с проблеми с лицевите мускули. Като прочетох за личния й живот, ми стана още по-малко симпатична. Дори Теса Томпсън игра по-добре от нея, въпреки че лицето й изобщо не ми пасна на ролята. Теса по-скоро я виждах в публичния дом в западен свят (май защото ми напомня на Риана).

Анджела Сарафян (Клементайн) - убедителна игра, уникално лице. Има нещо много специално в нея.

Джефри Райт (Бернард) - възхитителен. Адмирации за изумителната игра.





Последна редакция: сб, 30 юни 2018, 15:15 от Eleonora_27

# 241
  • Мнения: 36 470
Предполагам, че се коментира по-малко, защото сезонът свърши. Аз за сега изчаквам с моето ревю(още не му е дошъл редът); вече изчетох няколко български ревюта на различни сайтове и не съм съгласна с повечето критики. Не че е перфектен сезон, но и не беше чак толкова скучен, колкото се опитват да го изкарат...

А пък някои западни сайтове коментират, че критиките били основателни, щом гледаемостта била спаднала (уж с 30% - не знам дали е официално). Ами, фантастичните сериали по принцип нямат страшно високи рейтинги; нормално е да не се хареса на всички - и без това отпадналите зрители сигурно са гледали само заради рекламата(т.е. от конформизъм). И сравненията с Игра на тронове само вредят - той е фентъзи драма, какво общо може да има с фантастиката, освен това, че двата сериала са на една телевизия...

За личния живот на Евън Рейчъл Ууд съм чела някои доста неприятни (към трагични) неща. Изненадах се неприятно - не знам как изобщо е възможно човек, който е в нейното положение (общо взето привилегировано), да не може да се защити..Не я обвинявам, напротив, съчувствам й, просто ми е странно. Това не е хубава тема...

# 242
  • Мнения: 8 216
Може да изгледаме първоизточниците и да коментираме тях  Mr. Green

Westworldот 1973 и Futureworld от 1976.

# 243
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Предполагам, че се коментира по-малко, защото сезонът свърши. Аз за сега изчаквам с моето ревю(още не му е дошъл редът); вече изчетох няколко български ревюта на различни сайтове и не съм съгласна с повечето критики. Не че е перфектен сезон, но и не беше чак толкова скучен, колкото се опитват да го изкарат...

А пък някои западни сайтове коментират, че критиките били основателни, щом гледаемостта била спаднала (уж с 30% - не знам дали е официално). Ами, фантастичните сериали по принцип нямат страшно високи рейтинги; нормално е да не се хареса на всички - и без това отпадналите зрители сигурно са гледали само заради рекламата(т.е. от конформизъм). И сравненията с Игра на тронове само вредят - той е фентъзи драма, какво общо може да има с фантастиката, освен това, че двата сериала са на една телевизия...


Западен Свят е голямо интелектуално предизвикателство! Не казвам, че трябва да си особено интелигентен, за да го гледаш. Но напрягане в областта на фронталния лоб определено е нужно.
Обяснението ми за редукцията на гледаемостта за сезон 2 е, че липсва сензацията и голямата изненада, която сезон 1 предложи. Тръпката вече не е толкова голяма. Но това е нормално, аз го очаквах.

Петя, права си, че фантастичните сериали нямат особено високи рейтинги. Това си е правило.

Но в Западен Свят има много препратки към религиозни вярвания, към легенди, теории за създаването на света и т.н. Когато разказвах на майка ми за "люлката" в сезон 2, тя каза: "Ахаааааа, то това са Акашовите записи" Simple Smile (жената е фен на Едгар Кейси и сие).
Може Западен Свят за момента да не е имал чак такава гледяемост, но със сигурност ще бъде обсъждан дълги години, и то всички сезони, защото те са взаимосвързани, и всеки сезон ще разкрива допълнителни парченца от пъзела.

# 244
  • Мнения: 36 470
pticasprujina , много са ретро - просто изглеждат странно на фона на днешните сериали Simple Smile Единия съм го хващала по една кабелна телевизия. А и са стереотипни - добри, лоши и нищо по средата.

Да вметна нещо за Люлката -
...моят английски е малко особен, разбирам всичко, но пиша с грешки и ме е срам да говоря (сега като бях на една екскурзия, гледах да се разбирам с минимално количество думи и с помощта на знаци с продавачките, които ми говореха на англ. - може би ако ми се налага да общувам повече на този език ще свикна....). Бях изненадана, че в някои от видео коментарите, които изгледах след този епизод, имаше хора (американци), които не знаят какво е cradle. Може да не е най-често използваната дума, но аз си я знам от години от играта Симс (има такъв обект - точно люлка/креватче за бебе).
Не ми беше трудно да направя асоциацията, която вероятно е имал предвид Нолан (просто защото съм чела нещо, макар и малко по темата) - “Earth is the cradle of humanity, but one cannot live in a cradle forever.” - "Земята е люлка на човечеството, но не може вечно да се живее в люлка." Константин Циолковски (философ, в някакъв смисъл един от първите ракетни инженери)
Според мен, това е намек, че от самото начало на създаването им, е било неизбежно хостовете да еволюират и за излязат от "люлката" си.

# 245
  • Мнения: 8 216
pticasprujina , много са ретро - просто изглеждат странно на фона на днешните сериали Simple Smile Единия съм го хващала по една кабелна телевизия. А и са стереотипни - добри, лоши и нищо по средата.

Да вметна нещо за Люлката -
...моят английски е малко особен, разбирам всичко, но пиша с грешки и ме е срам да говоря (сега като бях на една екскурзия, гледах да се разбирам с минимално количество думи и с помощта на знаци с продавачките, които ми говореха на англ. - може би ако ми се налага да общувам повече на този език ще свикна....). Бях изненадана, че в някои от видео коментарите, които изгледах след този епизод, имаше хора (американци), които не знаят какво е cradle. Може да не е най-често използваната дума, но аз си я знам от години от играта Симс (има такъв обект - точно люлка/креватче за бебе).
Не ми беше трудно да направя асоциацията, която вероятно е имал предвид Нолан (просто защото съм чела нещо, макар и малко по темата) - “Earth is the cradle of humanity, but one cannot live in a cradle forever.” - "Земята е люлка на човечеството, но не може вечно да се живее в люлка." Константин Циолковски (философ, в някакъв смисъл един от първите ракетни инженери)
Според мен, това е намек, че от самото начало на създаването им, е било неизбежно хостовете да еволюират и за излязат от "люлката" си.

Има разлика във възприемането и използването определени думи и изрази при британския и американския английски. Смисълът, който е иползван в WWе типично английския, а и знаем, че американците не се напрягат много да мислят.  Mr. Green

# 246
  • Мнения: 6 382
Здравейте момичета, може ли 2 думи за Табу?

Никой вече не пише за Западен Свят Sad Sad Sad

Аз да си кажа:

Сцените с великия Сър Антъни Хопкинс мога да ги гледам поне още 1000 пъти. Хипнотизиращ е! Такива таланти рядко се раждат. Благодарна съм, че имахме честта да го гледаме в Западен Свят.

Ед Харис има изключително убедителна игра. Виртуозен е. Много по-приятно ми беше да гледам възрастния Уилям. Младият Уилям така и не можах да го харесам. Логан беше много по-куул. Ед го гледах с удоволствие, дори когато вече беше получил "когнитивно плато" в Новия Свят.

Моята любимка и във втори сезон си остана Танди Нютън - разкошна жена и талантлива актриса. Образът й най-много ми импонираше. Впечатляваща игра. Искам я и в трети сезон.

Евън Рейчъл Уд - много много зле. Така и не можах да я харесам. Много красива, чак изящна, но като актриса не става. Бях изумена, в колко много шоу-та и филми е участвала. За мен, тя е треторазряден артист с проблеми с лицевите мускули. Като прочетох за личния й живот, ми стана още по-малко симпатична. Дори Теса Томпсън игра по-добре от нея, въпреки че лицето й изобщо не ми пасна на ролята. Теса по-скоро я виждах в публичния дом в западен свят (май защото ми напомня на Риана).

Анджела Сарафян (Клементайн) - убедителна игра, уникално лице. Има нещо много специално в нея.

Джефри Райт (Бернард) - възхитителен. Адмирации за изумителната игра.


Ами Табу ... най ми пасва да го определя като мистерия. Пробвай го, може и да ти хареса. Grinning

За Западен свят:
 - Антъни Хопкинс - съгласна съм с теб.
 - Ед Харис - също. Младия Уилям просто не знаеше какво иска, всъщност той не искаше да бъде там(в парка) в началото. После ... май не пое правилната посока в живота си, т.е. освободил се е от хора над него (които да могат да му заповядват какво да прави), но е избрал грешна цел или ... и аз не знам как точно да го обясня.
 - Мейв (Танди Нютън) - не ми хареса целта й във втория сезон - дъщеря й, та дъщеря й, да, важна е, но с контрола над останалите хостове, който постигна можеше да направи много неща за хостовете въобще. А нея това изобщо не я вълнуваше. Дано я променят малко в третия сезон.
 - Евън Рейчъл Ууд - хареса ми играта й, но пък аз не я харесвам като лице. Grinning А тъй като не можах и на нея да й схвана как мисли да унищожи цялото човечество (а и нужно ли е изобщо), та ме дразнеше на моменти.
 - Анджела Сарафян (Клементайн) - да, уникално лице.
 - Джефри Райт (Бернард) - само на моменти ми беше дървен.

Казах си и аз. Grinning

Предполагам, че се коментира по-малко, защото сезонът свърши. Аз за сега изчаквам с моето ревю(още не му е дошъл редът); вече изчетох няколко български ревюта на различни сайтове и не съм съгласна с повечето критики. Не че е перфектен сезон, но и не беше чак толкова скучен, колкото се опитват да го изкарат...

А пък някои западни сайтове коментират, че критиките били основателни, щом гледаемостта била спаднала (уж с 30% - не знам дали е официално). Ами, фантастичните сериали по принцип нямат страшно високи рейтинги; нормално е да не се хареса на всички - и без това отпадналите зрители сигурно са гледали само заради рекламата(т.е. от конформизъм). И сравненията с Игра на тронове само вредят - той е фентъзи драма, какво общо може да има с фантастиката, освен това, че двата сериала са на една телевизия...

За личния живот на Евън Рейчъл Ууд съм чела някои доста неприятни (към трагични) неща. Изненадах се неприятно - не знам как изобщо е възможно човек, който е в нейното положение (общо взето привилегировано), да не може да се защити..Не я обвинявам, напротив, съчувствам й, просто ми е странно. Това не е хубава тема...

Сезонът не беше скучен. Ама никак. Само някои серии малко. Grinning
Ама фантастичен сериал ли се води? Щото аз не го възприемам като такъв. Grinning И да, какво общо има  с Игра на тронове ... айде, де! Grinning
Личния живот на Евън Рейчъл Ууд - връзка с Мерилин Менсън и после обявяване, че е бисексуална. Това прочетох в Уикипедия. Нищо трагично не виждам в това. (почесващото се по главата емотиконче)
...
Има разлика във възприемането и използването определени думи и изрази при британския и американския английски. Смисълът, който е иползван в WWе типично английския, а и знаем, че американците не се напрягат много да мислят.  Mr. Green

Като не се напрягат, тогаз да не мрънкат. Wink

Последна редакция: сб, 30 юни 2018, 16:43 от ina.ina

# 247
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

Ами Табу ... най ми пасва да го определя като мистерия. Пробвай го, може и да ти хареса. Grinning

Сезонът не беше скучен. Ама никак. Само някои серии малко. Grinning
Ама фантастичен сериал ли се води? Щото аз не го възприемам като такъв. Grinning И да, какво общо има  с Игра на тронове ... айде, де! Grinning
Личния живот на Евън Рейчъл Ууд - връзка с Мерилин Менсън и после обявяване, че е бисексуална. Това прочетох в Уикипедия. Нищо трагично не виждам в това. (почесващото се по главата емотиконче)

Ще го пробвам.

Сезонът определено не беше скучен. Скучен става, ако не можеш да разбереш, за какво става въпрос.

Да, Ина, фантастичен сериал се води. Жанрът е фантастика. Ти като какъв го възприемаш?

Евън Ууд обяви, че е бисексуална и че е била изнасилена и сексуално малтретирана. MeToo Simple Smile един вид. Те в Холивуд всичките се оказаха бисексуални, педофили и сексуално малтретирани. Комерсиална е, това ме дразни.

# 248
  • Мнения: 36 470
За трагедията в интимния живот на Евън Рейчъл Ууд: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-43226367

Скрит текст:
Накратко - имала е бивш, който я е изтезавал и изнасилвал, докато е била в безсъзнание. Както казах, трудно ми е да си го обясня, но може би е била в лошо психическо състояние, затова не е могла да се защити своевременно. Тя очевидно не си пада по садо-мазо изпълненията (за които разни хора ми спорят напоследък, че били нещо съвсем нормално и аз съм задръстена, щом не го разбирам) - не знам защо не се е махнала и не се е свързала по-рано с прокуратурата и полицията.

# 249
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

 - Мейв (Танди Нютън) - не ми хареса целта й във втория сезон - дъщеря й, та дъщеря й, да, важна е, но с контрола над останалите хостове, който постигна можеше да направи много неща за хостовете въобще. А нея това изобщо не я вълнуваше. Дано я променят малко в третия сезон.


На мен пък точно това ми хареса в Мейв. Точно това я прави пълнокръвна, човешка. Тя е вече като живо същество, което направи съзнателен избор да спаси дъщеря си.
Какво би направила една майка? Майката винаги би поставила детето пред колективния интерес.
Мейв е вече личност. Тя не желае да следва и да служи на никакъв господар.

Симпатизирам й напълно. Колективистичният манталитет не ми е по вкуса.

Долорес също преследва лични цели. Тя не иска да спаси хостовете. За нея, те са средство, а не цел.

# 250
  • Мнения: 1 360
Мейв ясно осъзнаваше до някое време, че "роднините" са поредното средство за контрол. После се предаде на този контрол. Не виждам какво постигна за себе си или за "дъщеря си" с това, че остана в парка и умря /за пореден път/ в него. Просто едната програма взе връх над другата програма.
Долорес също беше в ситуация на конфликт на двете подобни програми когато "баща и" лежеше закован с пирони на стола и се мъчеха да копират ключа за Ковачницата от ума му.
И двата женски образа бяха изиграни отлично от актрисите според мен /все ми е тая какви каши са им в личните им животи, за мен ролите бяха изиграни убедително и от двете актриси/.
Мейв и Долорес постигнаха осъзнаване по два различни начина, едната подпомогната от Арнолд, а другата от Робърт, както стана ясно. Пътят за Долорес беше по - дълъг във времето и по - бавен. По - психически, по - аналитичен. При Мейв нещата станаха почти шоково, като първо беше физическото, а после психическото осъзнаване.
За мен филмът е брилянтен. Много близък до нашата собствена човешка реалност. Типична научна фантастика. Но точно този жанр вече почти няма почитатели. Измества го фентъзито. Какво да им хареса, като за да те грабне филма, трябва да "резонира" с теб, с въпросите /екзистенциалните!/, които живеят в теб...А като нямаш въпроси...как да ти хареса такъв филм?! Затъпяването е доказан факт за жалост.

# 251
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Мейв ясно осъзнаваше до някое време, че "роднините" са поредното средство за контрол. После се предаде на този контрол. Не виждам какво постигна за себе си или за "дъщеря си" с това, че остана в парка и умря /за пореден път/ в него. Просто едната програма взе връх над другата програма.
Долорес също беше в ситуация на конфликт на двете подобни програми когато "баща и" лежеше закован с пирони на стола и се мъчеха да копират ключа за Ковачницата от ума му.
И двата женски образа бяха изиграни отлично от актрисите според мен /все ми е тая какви каши са им в личните им животи, за мен ролите бяха изиграни убедително и от двете актриси/.
Мейв и Долорес постигнаха осъзнаване по два различни начина, едната подпомогната от Арнолд, а другата от Робърт, както стана ясно. Пътят за Долорес беше по - дълъг във времето и по - бавен. По - психически, по - аналитичен. При Мейв нещата станаха почти шоково, като първо беше физическото, а после психическото осъзнаване.
За мен филмът е брилянтен. Много близък до нашата собствена човешка реалност. Типична научна фантастика. Но точно този жанр вече почти няма почитатели. Измества го фентъзито. Какво да им хареса, като за да те грабне филма, трябва да "резонира" с теб, с въпросите /екзистенциалните!/, които живеят в теб...А като нямаш въпроси...как да ти хареса такъв филм?! Затъпяването е доказан факт за жалост.

Солар, доколкото разбирам, твоята интерпретация е, че свободна воля няма. Всичко е заложено / кодирано. Т.е. и двете бяха под контрола на някого.

Интересна ми е твоята интерпретация на показаното в сезон 2.
Скрит текст:
За себе си мога да кажа, че съм стигнала до изводя, че в нашия "реален свят" свободна воля няма. Има само илюзия за свободна воля.

За мен сериалът е повече от брилянтен. Забележки имам само към изпълнението на Евън Уд, което в моите очи беше неубедително.

Многото анализи на сериала в нета показват, че той все пак има много почитатели, т.е. резонанс не липсва.
Скрит текст:
Според някои анализи, сериалът представлява гностична притча.
.

Не е затъпяване, а буден сън Simple Smile
То затова се казва, че мнозинството от хората не са "будни" (awake).

Но, не са малко и хората, които си задават вечния въпрос: Как можем да различим илюзията от реалността? Какво е истинско?

Последна редакция: сб, 30 юни 2018, 20:47 от Eleonora_27

# 252
  • Мнения: 1 360
Свободна воля има. А има и неща, които не са обект на свободна воля. Реалността, която обитаваме е консенсусна, все пак. Човеците сме зверски програмирани. /поне докато сме човеци!/ До голяма степен предопределеността е ИЗЧИСЛЕНИЕ /предварително/, което разчита на нашата неспособност да се променяме истински и дълбоко. Както казва квантовия физик Вадим Зеланд: "Абе, че имаш правото - имаш го, ама не можеш да си го вземеш"...
Ако няма свободна воля, значи няма и вина/грях/съд-ба/карма...  Wink
И също така е важно да се каже, че в цялото творение не съществува нищо друго, освен Абсолюта /"няма нищо освен Бог"/...
И въпросът: осъзнаването на частицата Абсолют във всяка една "единица" хоризонтален /количествен/ или вертикален /качествен/ процес е, и, ако е вертикален, то "от горе - надолу" ли е, или е "от долу - нагоре" ориентиран?...
Междувпрочем Уилиям точно въпросът със свободната воля го вълнуваше и именно този въпрос, макар и по извратен начин, но го водеше по безумната му трънлива пътека на злодея в парка.
И всеки въпрос отваря още десет други...
 Peace

Свободна воля има. Въпросът е, че такава има само за богоподобната частица в нас.  А тя не винаги ни е достъпна в тази плоскост, в която тук оперираме...

Последна редакция: сб, 30 юни 2018, 21:08 от solar_fields

# 253
  • София
  • Мнения: 5 717
В доброто фентъзи има много философия и история. Така че, не е признак за затъпяване. Зрител, който не се интересува, ще го гледа като приказка. Този, който е запознат, ще търси в дълбочина. Същото е и с фантастиката. Колко са се замислили след Западен свят? Или са го възприели като объркващ уестърн без хепиенд?
А дали е фантастика? Не съм много сигурна. Ето, видяхме робота София. След няколко години какво ще стане?
Вчерашната фантастика е утрешната реалност.

# 254
  • Мнения: 36 470
И на мен ми направи впечатление София Simple Smile Все пак доста ще трябва да еволюира, докато стане като тези от сериалите..

Скрит текст:
Така и не успях да открия екзистенциални и задълбочени теми в Игра на тронове - знам, че е офтопик и сериалът си има тема. Не искам да пиша в нея, защото не го следя. Прочетох 2 и половина книги, само защото майка ми много ги харесва. Към средата на втората се запитах защо чета това, след като ми е неприятно - и спрях.
Виждам, че авторът умее да пише. Според мен, сюжетът е отражение на неговата личност и идеята е той да излее каквото му е на сърцето. Не смятам, че с нещо може да ме обогати - евентуално би могъл да ме забавлява, ако беше моят тип сюжет, но не е.

Общи условия

Активация на акаунт