Westworld- Welcome to the new world- Тема II

  • 32 837
  • 744
  •   1
Отговори
# 255
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
И на мен ми направи впечатление София Simple Smile Все пак доста ще трябва да еволюира, докато стане като тези от сериалите..

Скрит текст:
Така и не успях да открия екзистенциални и задълбочени теми в Игра на тронове - знам, че е офтопик и сериалът си има тема. Не искам да пиша в нея, защото не го следя. Прочетох 2 и половина книги, само защото майка ми много ги харесва. Към средата на втората се запитах защо чета това, след като ми е неприятно - и спрях.
Виждам, че авторът умее да пише. Според мен, сюжетът е отражение на неговата личност и идеята е той да излее каквото му е на сърцето. Не смятам, че с нещо може да ме обогати - евентуално би могъл да ме забавлява, ако беше моят тип сюжет, но не е.



Петя:
Скрит текст:
Екзистенциални и задълбочени теми в Троновете няма. Той е повече зрелищен и много добре направен -
сценарий и режисура.
Препратки към религиозни вярвания и легенди има, но не са в центъра на сюжета.
GOT не е труден за разбиране и е нормално, че има повече фенове.

Любим момент от сезон 1 (виртуозна игра и на двамата):



Солар:
Скрит текст:
Свободна воля има. А има и неща, които не са обект на свободна воля. Реалността, която обитаваме е консенсусна, все пак. Човеците сме зверски програмирани. /поне докато сме човеци!/ До голяма степен предопределеността е ИЗЧИСЛЕНИЕ /предварително/, което разчита на нашата неспособност да се променяме истински и дълбоко. Както казва квантовия физик Вадим Зеланд: "Абе, че имаш правото - имаш го, ама не можеш да си го вземеш"...
Ако няма свободна воля, значи няма и вина/грях/съд-ба/карма...  Wink
И също така е важно да се каже, че в цялото творение не съществува нищо друго, освен Абсолюта /"няма нищо освен Бог"/...
И въпросът: осъзнаването на частицата Абсолют във всяка една "единица" хоризонтален /количествен/ или вертикален /качествен/ процес е, и, ако е вертикален, то "от горе - надолу" ли е, или е "от долу - нагоре" ориентиран?...
Междувпрочем Уилиям точно въпросът със свободната воля го вълнуваше и именно този въпрос, макар и по извратен начин, но го водеше по безумната му трънлива пътека на злодея в парка.
И всеки въпрос отваря още десет други...
 Peace

Свободна воля има. Въпросът е, че такава има само за богоподобната частица в нас.  А тя не винаги ни е достъпна в тази плоскост, в която тук оперираме...

Много ми е трудно да ти следя мисълта, защото не съм на такова ниво Sad

Ако ми даваш примери от Западан Свят, ще ми е по-лесно.

Зеланд съм го чела, но нищо не разбрах. Да знаеш, за какво ниво говорим Simple Smile
За Абсолюта - и тая концепция не мога да я разбера. Абсолютът ли е създал материалния свят?
Не мога да разбера, защо Абсолютът е създал света толкова несъвършен и изпълнен със страдание.

Последна редакция: сб, 30 юни 2018, 23:53 от Eleonora_27

# 256
  • София
  • Мнения: 5 461
Петя, аз не визирам точно Игра на тронове. Там имаме много добре направен, зрелищен филм. Естествено, ако се интересуваш от история откриваш връзките. Философски теми са много застъпени в други фентъзита, по-точно книги. Ако филмират например Проклятието на Шалион от Бюджолд, много има да се мисли.
За мен един такъв дълбок филм е Догма, въпреки че е жанр комедия - пародия.
По същество, какво е Западен свят? Екшън. Свят, в който богатите могат да си позволят всичко. Отиват в парка и си изживяват и най-извратените мечти. Нищо ново дотук. Свят, в който роботи полудяват или се осъзнават и започват да отмъщават. И това сме го чели и гледали. И вече почва замислянето - докъде можеш да стигнеш, ако няма последствия? Осъзнати ли бяха хостовете или програмирани? Човешките същества следват ли матрица или не? В крайна сметка един добър филм те кара именно да се замислиш извън сюжета. Както и една добра книга.

Последна редакция: нд, 01 юли 2018, 01:15 от АРТЕМИС

# 257
  • Мнения: 1 356
Скрит текст:

Солар:
Скрит текст:
Свободна воля има. А има и неща, които не са обект на свободна воля. Реалността, която обитаваме е консенсусна, все пак. Човеците сме зверски програмирани. /поне докато сме човеци!/ До голяма степен предопределеността е ИЗЧИСЛЕНИЕ /предварително/, което разчита на нашата неспособност да се променяме истински и дълбоко. Както казва квантовия физик Вадим Зеланд: "Абе, че имаш правото - имаш го, ама не можеш да си го вземеш"...
Ако няма свободна воля, значи няма и вина/грях/съд-ба/карма...  Wink
И също така е важно да се каже, че в цялото творение не съществува нищо друго, освен Абсолюта /"няма нищо освен Бог"/...
И въпросът: осъзнаването на частицата Абсолют във всяка една "единица" хоризонтален /количествен/ или вертикален /качествен/ процес е, и, ако е вертикален, то "от горе - надолу" ли е, или е "от долу - нагоре" ориентиран?...
Междувпрочем Уилиям точно въпросът със свободната воля го вълнуваше и именно този въпрос, макар и по извратен начин, но го водеше по безумната му трънлива пътека на злодея в парка.
И всеки въпрос отваря още десет други...
 Peace

Свободна воля има. Въпросът е, че такава има само за богоподобната частица в нас.  А тя не винаги ни е достъпна в тази плоскост, в която тук оперираме...

Много ми е трудно да ти следя мисълта, защото не съм на такова ниво Sad

Ако ми даваш примери от Западан Свят, ще ми е по-лесно.

Зеланд съм го чела, но нищо не разбрах. Да знаеш, за какво ниво говорим Simple Smile
За Абсолюта - и тая концепция не мога да я разбера. Абсолютът ли е създал материалния свят?
Не мога да разбера, защо Абсолютът е създал света толкова несъвършен и изпълнен със страдание.
Скрит текст:
Нямам претенциите да знам всички отговори. Просто се опитвам да събера 2+2. Ползвам знанията на други хора, имащи достъп до "извън материалната ни матрица" по един или друг начин. Имам и "собствени" прозрения /доколкото са "собствени" мои изобщо... Sad/...
Абсолют и Бог/Богове са две съвсем различни неща. Абсолюта е създал всичко и всички. Абсолюта е създал душите ни. Душите ни са част от Него. Ние сме част от Абсолюта. Защо ни е създал? Вероятно е бил самотен. Вероятно е искал да се самоопознае като се престори на НЕ себе си...чрез нас. Не знам. Бог/Боговете са друго нещо. Те са също деца на Абсолюта, но са започнали да творят "вторично". Той/Те са създали материалния /и не само/ свят. Физическите ни тела. Той/Те не могат да създадат души. Могат да създадат светове, но не и души. Злото не е предварителен замисъл на Абсолюта. Според мен злото е страничен ефект на играта. Страничен ефект от привидното ни отделяне от Абсолюта. Казват, че когато превъртим цялата "игра", излизаме от Самсара /цикъла на прераждане/ и се сливаме обратно с Абсолюта. По нов начин, обогатявайки го с нашия опит. Според мен ние /нищо и никой/ реално никога не се е отделяло истински от Абсолюта. Само се е помислило за отделено от него. Хората сме души в тела, а не тела с души. Душите ни имат свободна воля. Човеците /на теория/ също, но практически не могат да се доберат до нея. Кармата се случва чрез нас. Тя е изчислена и разчита на неспособността ни да се променяме. Свободен избор имаме, но успяваме да го проявим рядко, защото сме затънали до уши в програми /родители, социум.../
Пак казвам - нямам претенциите да знам всички отговори. Да не говорим, че всеки въпрос отваря десет други. Свободна воля, добро и зло, дуалност, смисъл на живота, какво е Бог, това са екзистенциални въпроси много над моето ниво също. Това, което мога да направя е да пия от всички възможни извори и да филтрирам през собствения си вътрешен резонанс, надявайки се, че правилно съм разчела гласа на божествената частица вътре в мен и не съм го объркала с гласа на поредната програма...
В това отношение филмът е брилянтно помагало, много повече от екшън с каубои или бунт на роботи.
И малко Оф, но препоръчвам книгата на Дейвид Айк "Бунта на роботите". Не е фантастика. Конспирация е. Събрал е в нея факти и доводи, от които човек може да настръхне. Обяснява в огромна степен света в който живеем, кое/кой го движи на това ниско ниво, кой управлява планетата и нас, какви са целите и т.н.
Ето директен линк към книгата:
https://vemiplast.files.wordpress.com/2013/10/bunt2.pdf

Последна редакция: нд, 01 юли 2018, 11:05 от solar_fields

# 258
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Солар, благодаря ти за отговора.

Какво самият Сър Антъни Хопкинс мисли по тоя въпрос:



Лари Конг го пита, какво мисли за смъртта.

Хопкинс отговаря, че постоянно мисли за смъртта, но не се страхува от нея, защото за него това е "сън в съня".

Цитира Dowson:

"They are not long, the days of wine and roses:
 Out of a misty dream
 Our path emerges for a while, then closes
 Within a dream."

-Ernest Dowson(1867-1900)

После споделя, че вярва, че във всеки от нас има парченце Свръхсъзнание.

...
Свободна воля, добро и зло, дуалност, смисъл на живота, какво е Бог, това са екзистенциални въпроси много над моето ниво също. Това, което мога да направя е да пия от всички възможни извори и да филтрирам през собствения си вътрешен резонанс, ...

Според мен, точно това прави и Нолан. Вмъква препратки към различни гледни точки и казва на зрителя "айде, филтрирай..." Simple Smile


Междувпрочем Уилиям точно въпросът със свободната воля го вълнуваше и именно този въпрос, макар и по извратен начин, но го водеше по безумната му трънлива пътека на злодея в парка.

Душите ни имат свободна воля. Човеците /на теория/ също, но практически не могат да се доберат до нея. Кармата се случва чрез нас. Тя е изчислена и разчита на неспособността ни да се променяме. Свободен избор имаме, но успяваме да го проявим рядко, защото сме затънали до уши в програми /родители, социум.../


Точно неспособността ни да се променяме е презентирана в еп. 10 в лицето на Делос. Лоуган (програмата) разказва, че са създали 18 млн. различни версии на Делос и милиони различни пътища за него, но резултатът винаги е бил, че накрая Делос отхвърля единствения й си син и го оставя сам, да умре от свръхдоза.
Лоугън добавя, че най-доброто нещо, което хората могат да направят, е да живеят в съответствие с кода си Simple Smile

В тоя ред на мисли, хостовете са по-съвършени от хората. Представляват нови, по-добри програми. Човекът бил 10 247 реда код (откъде го измъкнаха това число?), т.е. представлява абсолютно елементарен алгоритъм. Това позволява предвиждането на реакциите и поведението му (много препратки към света, в който живеем).

Най-сетне разбрах, какво е лентата на пианото във всички епизоди - това не е кодът на хостовете, а кодът на хората:


Иначе, асоциацията с Матрицата е някакси неизбежна:


А тая Муха така и не ми дава мира. Видяхме, как Долорес размаза една муха (живо същество) в сезон 1, за да разберем, че тя не е в сън, въпреки че е хост.

Но мухата си ни я показваха постоянно и след това.

В сезон 2, Долорес разказа за болестта "син език", която нападнала стадото и как тази болест се пренасяла чрез мухите.
Интересно ми е, каква роля има мухата в WW. Може и да са показали, но аз да не съм разбрала / забелязала.





Последна редакция: нд, 01 юли 2018, 18:39 от Eleonora_27

# 259
  • Мнения: 36 187
За мухата: мисля, че игнорират мухите по принцип (не е в програмата им да ги възприемат като дразнител - мухите са метафора за хората Wink ) - фактът, че някои хостове ги убиват, означава, че са будни.

Целият спомен с болестта е фалшив - тя го използва за да изпита Теди (фалшив като Изабел на Хектор, която никога не е съществувала реално като хост); освен това в първи сезон Долорес говореше за майка си като за жива и присъстваща (някъде из къщата), но тя всъщност няма майка. Има теории за това, но според мен изобщо няма такъв хост, просто тя по сценарий я споменава, без да осъзнае, че не съществува (преди да се пробуди).

Между другото, животните не са домислени. Не смятам, че е гаф - просто не са им обърнали достатъчно внимание. Тоест не е грешка, а немарливо отношение)) Видяхме, че биковете накрая са механични - пълни със зъбчати колелца и подобни. Обаче индианците ловуваха животни, които изглеждаха нормално. А и те би трябвало да са същите като хостовете - нали започнаха да се побъркват и да атакуват хора (примерно тигърът на Емили), но в същото време, конят на Клементайн не беше засегнат от вируса, който й бяха инсталирали?..

# 260
  • Мнения: 1 356
Долорес говореше за майка си като за жива и присъстваща (някъде из къщата), но тя всъщност няма майка. Има теории за това, но според мен изобщо няма такъв хост, просто тя по сценарий я споменава, без да осъзнае, че не съществува (преди да се пробуди).
Добре де, не беше ли майка и убита/убивана/ във фермата вечерта, когато Теди и Долорес след разходката си се връщаха, видяха неприбраните животни, чуха гърмежите и Теди и каза да стои тук, а той се впусна с коня си към къщата? Нали ония хостове дето запиваха с мляко от бутилки си говореха, че е жалко, че са застреляли стопанката, защото е могло първо да я изнасилят...И единия вика на другия: "Е, още е топла, какъв ти е проблема?"...Та...Въпросната стопанка според мен е майката на Долорес.

# 261
  • Мнения: 36 187
Бях забравила за този разговор. В такъв случай е много странно защо нито веднъж не я дадоха. А и Долорес изглежда я е грижа само за първия й баща - учудена съм, че Теди не спомена втория Питър Абърнати (той помнеше него).

# 262
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Бях забравила за този разговор. В такъв случай е много странно защо нито веднъж не я дадоха. А и Долорес изглежда я е грижа само за първия й баща - учудена съм, че Теди не спомена втория Питър Абърнати (той помнеше него).

Предполагам, че Арнолд, още в началото е заложил в програмата й фокус върху Питър Абърнати , а не върху майка й (тя малко като фантом тая майка). Питър и Теди за източник за нейното страдание.

Но това са спекулации.

Въпросът за 1 млн. долара е, накрая Долорес къде отиде? В кой свят? В реалния или в поредната симулация?

Да не се окаже накрая, че това, което са ни показвали като "навън" (Арнолд я извеждал извън Западен Парк), също е симулиран свят.

# 263
  • Мнения: 36 187
След като Нолан каза,че част от следващия сезон ще се развива в истинския свят, значи е излязла.
Къщата на Арнолд е странно място - как никой не е обърнал внимание толкова време на този имот? Може би Форд се е погрижил за това?..

# 264
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
След като Нолан каза,че част от следващия сезон ще се развива в истинския свят, значи е излязла.
Къщата на Арнолд е странно място - как никой не е обърнал внимание толкова време на този имот? Може би Форд се е погрижил за това?..

Петя, благодаря за отговора.

А има ли вероятност, 3-ти сезон изобщо да няма? Например, поради липса на зрителски интерес?

# 265
  • София
  • Мнения: 27 020
Никакъв шанс. Сезон 3 е потвърден и ще е през 2020 г. Интерес има, спаднал е доста, но като за НФ си е стабилен. 80% от американците не могат да го асимилират и за това не се гледа чак толкова, освен това все пак е НФ и тези сериали по принцип не чупят рекордите...

# 266
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Никакъв шанс. Сезон 3 е потвърден и ще е през 2020 г. Интерес има, спаднал е доста, но като за НФ си е стабилен. 80% от американците не могат да го асимилират и за това не се гледа чак толкова, освен това все пак е НФ и тези сериали по принцип не чупят рекордите...

Супер супер!

Диаволо, виждам, че все пак ни четеш Simple Smile

# 267
  • София
  • Мнения: 27 020
Е, разбира се, че ви чета. Simple Smile

# 268
  • Мнения: 1 356
За мен факта, че Долорес не споменава майка си, а баща си, и то именно ПЪРВИЯ хост, изпълняващ тази роля, за мен идва да покаже единствено, че Долорес има СПЕЦИАЛНА връзка /надскачаща програмирането/ с първия хост, изпълняващ ролята на баща и. Един вид, както е и при хората - понякога имаш връзка с някого от семейството си, без да можеш да обясниш точно защо, а друг път нямаш с друг човек от семейството си, пак без да можеш да обясниш защо. Въпрос на сходство и на ДУШЕВНА /!/ близост. Намек за човечността на хостовете според мен. А има и още нещо: майката на Долорес я убиват в самото начало на историята на Долорес, тя реално не участва много в "живота" и. Тя е просто част от завръзката. т.е. ако имат "емоционална връзка", тя е създадена от кукловодите, докато с първия Абърнати Долорес освен програмираната, има и СОБСТВЕНА "емоционална връзка" и то извън сценария /!/, т.е. случката със снимката, с това, което и каза баща и /за света им и да бяга от него/.... Това е изцяло извън сценария и затова прави връзката между двамата толкова силна. Както между Мейв и пича /разбойника, сори, не помня лесно имена/... Връзка извън сценария. т.е. ИСТИНСКА, т.е. резултат от "свободен личен избор".
 Peace

# 269
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
За мен факта, че Долорес не споменава майка си, а баща си, и то именно ПЪРВИЯ хост, изпълняващ тази роля, за мен идва да покаже единствено, че Долорес има СПЕЦИАЛНА връзка /надскачаща програмирането/ с първия хост, изпълняващ ролята на баща и. Един вид, както е и при хората - понякога имаш връзка с някого от семейството си, без да можеш да обясниш точно защо, а друг път нямаш с друг човек от семейството си, пак без да можеш да обясниш защо. Въпрос на сходство и на ДУШЕВНА /!/ близост. Намек за човечността на хостовете според мен. А има и още нещо: майката на Долорес я убиват в самото начало на историята на Долорес, тя реално не участва много в "живота" и. Тя е просто част от завръзката. т.е. ако имат "емоционална връзка", тя е създадена от кукловодите, докато с първия Абърнати Долорес освен програмираната, има и СОБСТВЕНА "емоционална връзка" и то извън сценария /!/, т.е. случката със снимката, с това, което и каза баща и /за света им и да бяга от него/.... Това е изцяло извън сценария и затова прави връзката между двамата толкова силна. Както между Мейв и пича /разбойника, сори, не помня лесно имена/... Връзка извън сценария. т.е. ИСТИНСКА, т.е. резултат от "свободен личен избор".
 Peace

Солар, много хубав анализ! Flowers Hibiscus

Точно така. Това е намек за "човечността" на хостовете или на приликата им с хората. Изграждат емоционални връзки, които са нерационални - близостта на Долорес с "баща" й, неговите бащински чувства, които се съхраниха, дори когато си "загуби ума". Той повтаряше, че трябва да предупреди Долорес за онова, което "те" ще й причинят. Любовта между Мейв и Хектор също беше "грешка" в програмата, както и силното майчинско чувство. Хостовете започнаха да приличат на хората.

Да не забравяме и това, че самите хора започнаха да изграждат емоционални връзки с хостовете, въпреки че знаеха, че не са хора - визирам Сайзмор (създателя на сюжетите в Западен Свят) и Лутц.
Сийзмор стигна толкова далеч, че се жертва за Мейв и дъщеря й.

Разликата между хост и човек беше напълно размита в сезон 2.

Общи условия

Активация на акаунт