Westworld- Welcome to the new world- Тема II

  • 33 265
  • 744
  •   1
Отговори
# 540
  • България
  • Мнения: 6 203
По повод думата да питам - защо повечето ползвате английския термин хост, мен лично ме дразни, когато има хубава и приемлива българска дума като превод.
И затова си права. Още повече, че не обичам чуждиците.
Минавам на "приемник" Smiley.

# 541
  • Мнения: 47 963
Според мен ИИ няма да има чувства като нас, нито болка. Така че спомените му не знам доколко го променят, това е чисто човешка концепция и само защото той е всъщност един вид заместник на реално лице. Има спомен уж за тази болка, но не е реална. Отново в програма да действа при определени обстоятелства по този начин. Имитация.
ИИ изобщо няма същата връзка с други същества. Че да има болка. Камо ли за чуждо дете. За мен това не е вярно просто.

# 542
  • Мнения: 36 421
Обаче аз си го превеждах като "домакин", защото имаме гости (хора) и хостове/домакини (андроиди). Понеже паркът е техният дом и те посрещат гости.
Но в такъв случай, преведено просто звучи зле.

# 543
  • Мнения: 8 185
По повод думата да питам - защо повечето ползвате английския термин хост, мен лично ме дразни, когато има хубава и приемлива българска дума като превод.
И затова си права. Още повече, че не обичам чуждиците.
Минавам на приемник Smiley.


Смисълът на хост в случая не е приемник. Изхождайки от контекста на сериала, за мен валиден е технологичния термин, който няма аналог в българския език , а именно - компютър свързан към мрежа от компютри с които комуникира посредством нея.

# 544
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Според мен ИИ няма да има чувства като нас, нито болка. Така че спомените му не знам доколко го променят, това е чисто човешка концепция и само защото той е всъщност един вид заместник на реално лице.
Ох, на мене ми е голяма краста ИИ-то. Бях кандидатствала в една немска фирма за роботи в Аугсбург навремето, но впоследствие и немците я продадоха на китайците ... и мечтата ми отиде по дяволите. После си мечтаех да ходя в ABB.

Полудяла бях. Във ФБ, във всички социални мрежи следях, кой какво е измислил и колко е напреднал. После ми мина.


Ако искаме да създадем ИИ, който прилича на нашия, трябва да му дадем тяло, т.е. трябва да го ограничим и физически. Иначе няма да стане работата. Предполагам, че трябва да му имплементираме и рецептори за болка.

Интелигентност без ограничение би било нещо като Бог. Защото този интелект би могъл да направи абсолютно всичко и ще се различава от човешкия.

# 545
  • Мнения: 11 307


Смисълът на хост в случая не е приемник. Изхождайки от контекста на сериала, за мен валиден е технологичния термин, който няма аналог в българския език , а именно - компютър свързан към мрежа от компютри с които комуникира посредством нея.
Аз лично мисля, че точно приемник е правилния превод, защото в крайна сметка тези създания са приемници на идеите на хората за забавление като външен вид и поведение. А те не са точно компютри, защото програмирането им е доста по-сложно и дълбочинно от нормално служещи програми.

# 546
  • Мнения: 1 359
За мен отговора на въпроса за свободната ни воля като човешки същества се крие на по - високо ниво от Земното. А въпроса: "Кои сме ние?" трябва да се раздели на две части, защото ние НЕ сме едно хомогенно цяло. НЕ сме. За мен е ясно, че някакви такива /като нас самите!/ са ни създали телата, кръстосвайки собствените си извънземни гени с гените на коренните жители - братовчедите ни маймуни /"Батълстар Галактика" е добър пример, "Пътят на Юпитер", "Изкуствен интелект", "200 годишния човек", както и всичко онова, което от десетилетия разказва Стамен Стаменов, примерно/...
С телата ни и програмите - ясно.
На мен, обаче не това ми е най - интересното. По - интересна за мен е  другата ни компонента, неубиваемата Божия частица в нас. Монадата. Душата.
Нея никое извънземно не може да ми я даде. Никоя "духовна йерархия" /изживяваща се като посредник на Бог/, не може да ми я даде. Тя ми е лично от Бог - Абсолют. Родителят на всичко и всички. Родител и на Дявола и на извънземните, и на камъните, и на всичко. И да, той не взима страна. Така е. Той е разделил себе си на милиони частички за да преживее себе си по нов начин чрез всяка от частичките. Той е във всичко. Той Е всичко. Няма нищо извън Него.
От там - нататък кой как защо и до кога ще си играе на Бог.... Simple SmileSimple SmileSimple Smile ... Въпрос на осъзнаване.
И, както писах преди известно време тук, на мен ми е интересно единствено: ние, хората възходящо или низходящо въплъщение сме. т.е. от "калта" ли изкристализира божията ни частица или от позицията на някаква яснота се гмуркаме надолу в материята /инкарнираме се/ за да търсим нещо...предизвикателство, адреналин, доказване...?!

# 547
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Смисълът на хост в случая не е приемник. Изхождайки от контекста на сериала, за мен валиден е технологичния термин, който няма аналог в българския език , а именно - компютър свързан към мрежа от компютри с които комуникира посредством нея.

Не е точно така, защото технологичният термин означава компютър, който управлява терминали.

Даже, понякога се реферират като nodes, т.е. възли.

# 548
  • Мнения: 8 185


Смисълът на хост в случая не е приемник. Изхождайки от контекста на сериала, за мен валиден е технологичния термин, който няма аналог в българския език , а именно - компютър свързан към мрежа от компютри с които комуникира посредством нея.
Аз лично мисля, че точно приемник е правилния превод, защото в крайна сметка тези създания са приемници на идеите на хората за забавление като външен вид и поведение. А те не са точно компютри, защото програмирането им е доста по-сложно и дълбочинно от нормално служещи програми.

Твърде отвлечено, създадени са като роботи/ андроиди, каквото е там, а основата е компютър с програма.
Но не държа да си на моето мнение де, всеки има различни виждания.

Аз съм коментирала със синът ми когато пишеше обучаваща програма за робота в университета му. Все едно учиш малко дете е, но си е робот.

# 549
  • Мнения: 36 421
solar_fields, но при душата има два въпроса:
1.Дали изобщо съществува и дали има Бог?
2.Ако има Бог, който дава душа на разумните същества и е дал души на хората и извънземните, защо да не даде и на ИИ? Бог едва ли ще е расист (видовист)? Тогава ние ще сме творци на тялото на ИИ, както и архитекти на съзнанията им, но душите ще са си лично техни (от Бог).

# 550
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Питали ли сте се някога, защо за ИИ използват кукли с човешки тела?

# 551
  • Мнения: 1 359
Petia Kageyama, Simple SmileSimple SmileSimple Smile Разсмя ме... Simple SmileSimple SmileSimple Smile
по т.1.Имах приятел, който от 40 години прави волеви съзнателни астрални проекции.... И, о, да, виждал е невероятни неща...нещо като Мейв...
по т.2. точно това казвам в поста си

# 552
  • Мнения: 36 421
Питали ли сте се някога, защо за ИИ използват кукли с човешки тела?
Защото създателите им искат да създадат именно подобия на хора?

# 553
  • Мнения: 8 185
Смисълът на хост в случая не е приемник. Изхождайки от контекста на сериала, за мен валиден е технологичния термин, който няма аналог в българския език , а именно - компютър свързан към мрежа от компютри с които комуникира посредством нея.

Не е точно така, защото технологичният термин означава компютър, който управлява терминали.

Даже, понякога се реферират като nodes, т.е. възли.



Всъщност - съвсем не. Хоста си е хост, компютър свързан към мрежа. Node e по-широко понятие, то може да е каквото и да е свързано към мрежа - суичове, рутери, хостове. Node-a може да е хост, но може и да не е. Всяко устройсво свързано в мрежа и притежаващо IP адрес е хост.

Това знам аз.

# 554
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Питали ли сте се някога, защо за ИИ използват кукли с човешки тела?
Защото създателите им искат да създадат именно подобия на хора?
Да, искат интелектът да е подобен.

Защото един DeepMind (на Google) е като Бог. Той не е ограничен (ок, все още има някаква физическа ограниченост). Но колкото по-неограничен физически е, толкова по-вездесъщ е. Т.е. той е навсякъде и по всяко време. И на този неограничен физически интелект, не можеш да му дадеш да решава проблеми, които са свързани с физическа ограниченост. Т.е. неговият код ще бъде друг, с по-малко ограничения.

С физическа ограниченост, самото преживяване на интелекта е различно. Друго преживяване е, със съвсем други проблеми за решаване. Ако добавиш и смъртност, картинката става пълна.

Всъщност - съвсем не. Хоста си е хост, компютър свързан към мрежа. Node e по-широко понятие, то може да е каквото и да е свързано към мрежа - суичове, рутери, хостове. Node-a може да е хост, но може и да не е. Всяко устройсво свързано в мрежа и притежаващо IP адрес е хост.
Да, но смисълът в ЗС е съвсем различен. Те са приемници, защото в главите има едно топче. Това топче, ако се сложи на друг приемник, носи инфото за личността.

Основният смисъл не е, че са свързани в мрежа. Акечита се бе откачил за много дълго време, ако не бъркам.

Последна редакция: сб, 17 авг 2019, 16:23 от Eleonora_27

Общи условия

Активация на акаунт