Отговори
# 1 050
  • София
  • Мнения: 2 995
Естествено, нон стоп е било това. От сутрин до обед турчина ръга бебета в коремите на майките, а вечер точи ятагана.

# 1 051
  • Мнения: 5 635
Е, добре, лоша съм.

Обаче вижте каква статия намерих. Много добре е изложено всичко, с цириране на документи и т.н. Никога не е късно да научиш нещо ново.
А, това за християните не го знаех! Логично.
[url]http://petkohinov.com/pravoslavie/20/jordanov-jeniceri.html url]
Този ферман съм го постнала в началото на темата, заедно с още един. Точно от описаните мерки за предотвратяване на измама при събиране на девширмето личи с каква "радост" и "безразличие" са си давали селяните децата.
Защото авторът на темата твърдеше, че даже се и натискали тяхното дете да иде еничарин, защото щяло да се издигне, а не да стои беден селянин. Същите тези съм ги чела в турски исторически форум между другото, хостнала съм цитата в друга тема.

Assos, какво ти е мнението за кърджалийството? То е продължило един сравнително кратък период, съпоставено с 500-те години. Как се е отразило на демографското и икономическото състояние на народа ни според теб?

# 1 052
  • Мнения: X
Естествено, нон стоп е било това. От сутрин до обед турчина ръга бебета в коремите на майките, а вечер точи ятагана.

ООО, Assos мараба, добре дошла Grinning

Да не ти омръзна да защитаваш джендърите в темата за истамбулската конвенция или се прегрупирате соросоидките. Бравос, сбрахте се Joy

Пък за коментара ти, какво да ти кажа- да не е само твоя корем, че лошо  Grinning

# 1 053
  • София
  • Мнения: 38 632
Миссълта на Асос, а и моята е, че това не е било ежедневие. Случвало се е веднъж на 5 години.
Въобще ми е интересно с какво точно ежедневния живот на българина в О.И. е бил по-лош в сравнение с който и да е европейски народ?
Иначе за войните да не говорим - всички по онова време са се клали периодично помежду си.

А това е защото не е имало футболни първенства! Mr. Green

# 1 054
  • Мнения: 21 563
Насилственото рекрутиране не е нещо специфично само за османската империя. В русия, например по времето на Николай втори са рекрутирали насилствено -8-12 годишни деца, предимно  еврейски ,полски и други, на еврейските са им променяли религията и имената и са ги възпитавали в специални тоенизирани лагери. Това е една от аракчеевските простотии. Знаехте ли го? Има много такива примери на държавна жестокост. Особено са характерни за империите, понеже в тях по принцип народностите са неравнопоставени и господстващите упражняват върху подчинените всякакви узаконени безчовечия...

Навсякъде, обаче , за някои от набраните по този начин деца това се е оказало път към просперитет. Нищо еднозначно няма в историята...


# 1 055
  • София
  • Мнения: 38 632
Хитлер също е набирал деца, отделял ги е в лагери и ги е обучавал. Нямам мама, няма тати, само райха.
В древна Гърция и Спарта също се е правело отделяне на момчетата в казарми от ранна възраст.
Споменахте за мъката на майките. Открай време на никой не му е дремело за емоциите на жените.

И въобще, още от едно време в училище ни учеха, че по време на османското робство тука е било див ужас - мрак, колене, бесене, тук-там някое възстание.
А англичаните примено - Шекспир, ала-бала и мед и масло. Е да ама не.

Последна редакция: вт, 19 юни 2018, 23:38 от Free Agent

# 1 056
  • Мнения: X
Хитлер също е набирал деца, отделял ги е в лагери и ги е обучавал. Нямам мама, няма тати, само райха.
В древна Гърция и Спарта също се е правело отделяне на момчетата в казарми от ранна възраст.
Споменахте за мъката на майките. Открай време на никой не му е дремело за емоциите на жените.

И това доказва, че:

а/ едно зверство е оправдано, защото не е било уникално за световната история.

б/не ни пука за отнетите деца от българите, защото Хитлер...., че и Спарта....... /които са нашият светъл пример/

с/ти си емоционална феминистка, на която не и дреме за две три убити деца щото имали по много.


Верният отговор е повече от един  Grinning

# 1 057
  • София
  • Мнения: 38 632
А/ не е оправдано, просто е история
б/ пука ни, нали за това сме в темата, ровим, четем
в/може би съм. просто не ме избива толкова на емоции, колкото другите в темата.

Идеята ми е, че не сме били тооолкова по-зле от другите народи, колкото се израрваме и ревем, че сме били.

# 1 058
  • Мнения: 2 843
Аз не мисля, че тук някой оспорва случаите на насилие. Това, което се оспорва, е тезата за едва ли не перманентно, 500-годишно клане на българи.

Писано е много по този въпрос, разсъждавано е откъде се задейства тази представа (да не кажа "мит", защото думата ще прозвучи грозно на непознаващите хумантарната терминология).

Бернар Лори казва, че представата идва от кърджалийските размирици, които продължават трийсетина години, но усещането за тях се интензифицира, чувства се като 500.

Махиел Кил казва, че паметта за кърджалийското време, слята по-късно със събитията от Априлското въстание, създава този негативен стереотип за целия османски период. Утвърждава се синекдохата - частта от цялото.

# 1 059
  • София
  • Мнения: 24 839
А/ не е оправдано, просто е история
б/ пука ни, нали за това сме в темата, ровим, четем
в/може би съм. просто не ме избива толкова на емоции, колкото другите в темата.

Идеята ми е, че не сме били тооолкова по-зле от другите народи, колкото се израрваме и ревем, че сме били.

Права си, "просто е история", която не е нужно да бъде подменяна за интересите на този и онзи.

И не, според мен не ти пука, че са страдали заради турците, а се опитваш да изкараш, че едва ли не , по времето на феодализма в свободните страни, са си спретвали Баташки кланета и Еничерски корпуси на 4- 5 години, та не сме загубили много, като държавата ни е била изтрита от картите на света.

Не мога да разбера, защо се бъркат емоциите с фактите?
 

# 1 060
  • Мнения: X
Ти пък Аглая Grinning

Че как да е било перманентно клането като е трябвало да бачкат като роби, за да плащат данъци и да изхранват турците.

Разбира се, че турците ще си поддържат един санитарен минимум българска популация.

Може да са били уроди, но едва ли са били пълни идиоти Simple Smile

# 1 061
  • Мнения: 12 321
Агент, не знам доколко по-зле е било положението на испанските, португалските, френските и английските селяни по това време, но тези нации извършват велики географски открития, завладяват нови континенти, създават наука и изкуство, оставят шедьоври в архитектурата и литературата, скулптурата, изобразителното изкуство.
Дали тяхното положение може да се сравнява с положението на българския народ по това време, който е лишен от своя елит - политически, културен, религиозен? Къде са дворците и църквите, които нашествениците заварват по нашите земи? Къде е Симеоновата библиотека? Къде са нашите учени, художници, архитекти, пътешественици, откриватели, университети?
Както казва един популярен наш историк май е много важно кой те управлява. Щото и чехи, и унгарци и други европейски народи са били под чужда власт, но са имали възможност да имат университети, учени, художници, писатели, музиканти, поети... Ти какво би избрала като по-малкото зло - Австро-Унгарската или Османската империя?

# 1 062
  • Мнения: 2 843
Бързия влак, ами не знам какви образи се произвеждат във вашите глави. Оставам с впечатление, че са нещо като образите в "Нещастна фамилия" на Васил Друмев - опечени на шиш български деца и пр. ужаси.

Между другото, първия път, когато четох тази повест като малка - в някакво съкратено, навярно ученическо издание, някак все си представях (защото и аз съм минала през образователния канон), че злодеите са турци, хора от властта. Едва по-късно разлистих оригиналното издание, в чийто предговор Друмев пише, че мъчителите кърджалии и делибашии са били не само "нам" (на българите), но и на "нашето честно правителство големи врази".

Само че и до днес в някои представи "кърджалии", "поробители", "турци" функционират в един синонимен ред.

# 1 063
  • Мнения: 21 563
Очевидно си представя някакъв клетник, който е умирал от глад, врял се е в някаква землянка и  се е придвижвал на на прибежки да не го тресне турчина с ятагана, докато стигне до читалището....

# 1 064
  • София
  • Мнения: 38 632
Аз точно затова не исках да обсъждаме 7 периода преди Освобождението, защото тогава стават едни доста интересни и странни неща при турците, които се отразяват и при нас.

Общи условия

Активация на акаунт