Бъдещи седмокласници

  • 60 397
  • 763
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 21 455
Списъкът периодично се обсъжда в темата. Набързо намерих това мнение, което изчерпателно описва какво точно се изучава в седми клас.
Момичета, това е списък, който изготвих за задължителната литература за класа на дъщеря ми (бях го направила само за нея, но учителката взе, че го хареса). Ако ви е от полза, моля:
Скрит текст:
ИЗВАДКА С УТОЧНЕНИЯ ОТ УЧЕБНАТА ПРОГРАМА ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЗА VII КЛАС
КОМПОНЕНТ ЛИТЕРАТУРА (ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНА ПОДГОТОВКА)
УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕ
І. Българинът във възрожденския свят
І.1. „Стани, стани, юнак балкански“ и „Вятър ечи, Балкан стене“ (Добри Чинтулов) - ПОЕМА
І.2. „На прощаване в 1868 г.“ (Христо Ботев) - ПОЕМА
І.3. Из „Немили-недраги“ (Иван Вазов): І, ІІ, ІІІ, V, X глава, епилог - ПОВЕСТ
І.4. „Една българка“ (Иван Вазов) - РАЗКАЗ
І.5. „Опълченците на Шипка“ (Иван Вазов) - ОДА
І.6. „Българският език“ (Иван Вазов) - ОДА

ІІ. Човекът в обществото – норми, ценности и конфликти
 ІІ.1. Произведения с автор Алеко Константинов:
-   Из „До Чикаго и назад“ (Алеко Константинов) – (откъсът от „Вие трябва да сте били на Пловдивското изложение и знаете големия павилион?“ до „На г. Айвазияна търговията отиваше твърде зле, според думите му, но той имаше надежда да разпродаде повечко „рядкости“ в последните два месеца, септември и октомври, когато след летния сезон по- заможните американци ще посетят изложението.“) - ПЪТЕПИС;
-   Из „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин“: „Бай Ганьо пътува“ (Алеко Константинов) – СБОРНИК С РАЗКАЗИ
ІІ.2. „Неразделни“ (Пенчо Славейков) - БАЛАДА
ІІ.3. „Заточеници“ (Пейо Яворов) - ЕЛЕГИЯ
ІІ.4. „По жътва“ (Елин Пелин) - РАЗКАЗ
ІІ.5. „По жицата“ (Йордан Йовков) - РАЗКАЗ

Препоръчително е да бъдат прочетени целите произведения, а не само посочените откъси, както и запознаването с живота и творчеството на всеки един от авторите.

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В момента тече избор на учебници за седми и девети клас. Повечето издателства са предоставили учебниците си на учителите и скоро ще бъдат избрани по кой учебник ще се учи за всеки отделен предмет и за всяко училище.
А тези учебници как са съставени, на каква база, при условие, че промени със сигурност ще има, но още не са обявени официално?
За какви промени говориш? Че и със сигурност. Откъде идва тази сигурност?
Както вече Дидева ти е отговорила, учебниците са на база учебните програми, а там промени няма да има.

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 4 390
Благодаря, Дидева! Flowers Hibiscus Този изчерпателен списък съм го пропуснала, че понякога не насмогвам с четенето, а си спестих търсенето, защото мислех, че все пак съм следила стриктно темата Kissing Face

# 63
  • София
  • Мнения: 2 768
В момента тече избор на учебници за седми и девети клас. Повечето издателства са предоставили учебниците си на учителите и скоро ще бъдат избрани по кой учебник ще се учи за всеки отделен предмет и за всяко училище.

А тези учебници как са съставени, на каква база, при условие, че промени със сигурност ще има, но още не са обявени официално?
За какви промени говориш? Че и със сигурност. Откъде идва тази сигурност?
Както вече Дидева ти е отговорила, учебниците са на база учебните програми, а там промени няма да има.
На база сменени произведения -Или_ беше споменала за 3 произведения, които са променени в учебната програма по БЕЛ, но разбирам, че това се е знаело от по-рано и затова има готовност с учебниците. Моя грешка ✌

# 64
  • Мнения: 3 974
По повод на "скиорските лавини" отворих граматическата част от речника на М. Банова и Р. Николова,с.90.  Като пример на цитат в изречението е извадено следното: "Рафе Клинче не се сдружава с никого в Преспа...живее като " див звяр в бърлогата си". Пълен аналог на лавините. Това обяснява ключа и дадените от деца отговори за "цитат".

Последна редакция: нд, 17 юни 2018, 23:00 от Шарлот

# 65
  • Мнения: 801
Как е мотивирано като цитат? Дай повече обяснения! Откъде е този цитат? И изобщо какво значи цитат?

# 66
  • Мнения: 3 974
В частта за пунктуация и пунктуационни знаци говори за изписване на цитат вътре в изречението и дава с курсив като пример преписаното в горния мой пост изречение. Изглежда ми огледално на задачата от тазгодишното НВО, с чийто отговор масово, вкл. и аз, не се съгласихме.

# 67
  • София
  • Мнения: 3 688
Браво, момичета!
Благодаря!

Весело лято на всички!

# 68
  • Мнения: 2 071
http://www.standartnews.com/balgariya-obrazovanie/mon_dade_na_za … _klas-372704.html

И тук новината от миналата седмица - излиза така, че Министерството дава на заден, понеже родителите се жалвали, че ще дават повече пари за уроци...там няма ли хора с глави на раменете си, не мислят ли...

# 69
  • Мнения: 722
Това е голям успех!
Удължаването на учебната година обаче остава, нали? Категорично се учи до 30 Юни и не подлежи на обсъждане и обжалване...Доколкото разбирам, това е прието 2015 година и е в сила с новите учебни програми, нали така момичета?

# 70
  • Мнения: 21 455
Това е голям успех!
Удължаването на учебната година обаче остава, нали? Категорично се учи до 30 Юни и не подлежи на обсъждане и обжалване...Доколкото разбирам, това е прието 2015 година и е в сила с новите учебни програми, нали така момичета?
Да, така е.

# 71
  • Мнения: 722
Благодаря! Обяснявах на една колежка, но не ми вярваше...Тя смяташе, че всичко е отменено...

# 72
  • Мнения: 3 974
Смятам, че следващият набор ще си запълни годината от 01.09, а ние ще сме доказателство за това, че юнските изпити са "по никое време".

# 73
  • Мнения: 11 907
Не съм следила тези дни новините, но май ни изместват други събития и проблеми.

Поне се разшумяхме, но да помислим какви да са следващите стъпки.

# 74
  • Мнения: 3 974
Ако е сигурно, че материал от предходни години няма да се включи, е разумно да спрем да шумим. Нека не даваме поводи за реваншизъм. Както работите не подлежат на преразглеждане, дори в стария формат НВО може да се направи абсурдно.

Общи условия

Активация на акаунт