Захранване, водено от бебето - baby - led weaning X

  • 35 419
  • 737
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 988
Аз днес реших да го пробвам моя мъник със сварен морков. Оставих го на масата буквално под носа му. Гледа го известно време, но реши, че покривката е по-интересна. Joy Очевидно не е готов за захранване.

# 61
  • Мнения: 602
Хаха супер! Кактусче, прави й клипчета, така след време ще може и тя да се види, а е ще ви останат спомените..

# 62
  • Мнения: 7 775
О, покривки, панички, чинийки, не. Само таблата и на нея храната. Иначе се разсейват от другите неща. Ама го разбрах и аз по трудния начин. Пробвай пак и се храни срещу него, ако пак не прояви никакъв интерес, изчакай малко.

П.С. Веднъж й сложих стола до шкафовете на кухнята, вместо да го сложа до масата. Сипвам си аз ядене в моята чиния, поглеждам към нея, а тя се протегнала и отворила шкафа, вместо да се храни...

# 63
  • София
  • Мнения: 8 615
В началото може и да ги хвърлят. Добър вариант са тези, които се залепват със вакуум и да не са особено цветни, с картинки. Ще подръпне няколко пъти и ще реши, че е от масата.
Приборите и чинийки са по-нататък, но първите пъти (може и да са 100 пъти ) се мятат.
Не е задължително да се предлагат различни храни. Майката може и да си следва някаква схема и така да предлага храната. Адаптирайте си го според желанията и ежедневието ви.

# 64
  • Мнения: 2 988
О, покривки, панички, чинийки, не. Само таблата и на нея храната. Иначе се разсейват от другите неща. Ама го разбрах и аз по трудния начин. Пробвай пак и се храни срещу него, ако пак не прояви никакъв интерес, изчакай малко.

П.С. Веднъж й сложих стола до шкафовете на кухнята, вместо да го сложа до масата. Сипвам си аз ядене в моята чиния, поглеждам към нея, а тя се протегнала и отворила шкафа, вместо да се храни...

Аз го бях сложила да седне в скута ми. Още не съм му изпрала столчето за хранене и затова така. Чудя се дали да го пробвам утре пак. Струва ми се още малък, защото се набира и сяда като му подам пръсти, но сам не може да седне, а и още не е стабилен. Гръбчето не е укрепнало и ще чакам май да мине първо курса рехабилитация.

# 65
  • Мнения: 6 505
Мен доста ме притеснява задавянето. Не знам как да реагирам на такова. Дъщеря ми се давеше като бебе, в болницата ми показаха обръщане по коремче с главата надолу, практикувах го често в първия месец. На 3.5 г. я бяха почерпили с бонбон на площадката, хапнала без да ми каже, и се задави зверски, пресиня. Обърнах я с главата надолу пак и бръкнах с пръст, за да извадя бонбона. Но сега в книгата на Нориега пише, че това обръщане надолу не е правилно. Ще трябва да изкарам курс по първа помощ...

# 66
  • Мнения: 7 775
Има видеа в youtube,има и апове за телефон с инфо за първа помощ на дете. Ако не можеш да се ориентираш, ще ти пратя на ЛС клипчета. Но реалното задавяне, което се е случило с дъщеря ти, рядко се случва, ако се спазват няколко правила за безопасност - без ядки, без сурови ябълки и моркови, сурови се предлагат само банан, авокадо, евентуално мека праскова, кайсия. Моята дъщеря е кашляла, за да изплюе парче. Но това не е давене, а гадене. И е нормално да се случи докато бебето се учи да дъвче и поглъща само. Три пъти мисля се случи и то първата седмица. Справи се детето само.
То и с пюре може да се задави и то по-лошо, защото пюрето е лепкаво и бебето трудно може да го изплюе 😉
Бебета имат удивителни инстинкти, просто трябва да им вярваме и да ги оставим да се справят сами 🙂

# 67
  • Мнения: 6 505
Кактусче, шубето е голям страх, нали знаеш Blush Днес сме на педиатър. Мисля да я шокирам със ЗВБ и да я разпитам как се действа при задавяне. Като знам какъв фен на ранното захранване и грамажите е, още от сега си представям физиономията й Joy
Иначе мисля за пръв опит да предложа карфиол и сладък картоф, приготвени на пара. Това след месец, де, но аз вече нямам търпение. А за цапането ми хрумна гащеризонче за дъжд Joy

# 68
  • Мнения: 7 775
Ох. Нашата педиатърка като й споменах
миналия месец каза - заместваш хранене с пюре. Не че съм я питала за заместване. Вчера вика - а ти захранваш, водено от бебето (седнала и прочела 😂), чак се дивеше, че яде мъфини и киноа и единствения коментар беше - слагай я по често на масата от три пъти.
Но не очаквай някаква адекватна реакция относно този вид захранване, повечето не са и чували.

Приложението е Red cross baby and children first aid, показват как се действа при задавяне и в други ситуации, полезно е.
Това е една хубава преводна статия за задавянето
https://zabliznacite.wordpress.com/2017/06/07/zadaviane-bebe-dete/
Има в youtube много видеа за първа помощ при задавяне,тези са добре обяснени:
https://m.youtube.com/watch?v=ZUmwAz-ypiY
 https://youtu.be/aXaLc-AwX2g
За цапането - ако му е удобно на детето, що не. Аз й бях взела от ония найлоновите лигавници с ръкави. Но се обрина от него. И взех пак такъв с ръкави, но платнен. Имам няколко, изпирам под чешмата. С найлонов щеше да ми е по-лесно, но уви. А и с най-обикновена пелена, вързана зад вратлето става. Покрива и крачката на бебето.

# 69
  • София
  • Мнения: 8 615
Курсът по първа помощ е много полезен. Винаги е добре да се изкара, защото някои неща не са, както ги знаем. например ако ти потече кръв от носа е опасно да лягаш назад...а да си вдигаш крака и ръце е безполезно.
Хубаво е да избутаме страхът назад, за да не усеща детето и да го стресираме.
Има си неща, с които се подсигуряваме. А рискът от задавяне не е по-голям от при храненето с пюрета. Абсолютно същия риск има, като дори с пюрета в някои ситуации е по-опасно. Ако помислим логично, кога за нас е по-опасно да се задавим. Когато сами си вземем парчето и си отхапем, колкото преценим или, когато друг ни преценява хапката и ни бутне лъжицата по-навътре в устата?
Бебето да е изправено, да се храни самичко, парченцата да са стегнати, но все пак меки. Да не даваме малки топчести неща в началото.
 

# 70
  • Мнения: 1 406
Относно дрешките и лигавиците...
Моите деца ползват лигавиците да си чешат зъбите или да ги мяркат като знаменца. Та си реших проблема по друг начин. Мама и свекито събирали и пазили дрешки от нашето детство....два скрина ританки, блузки.... Вместо на парцали им намерих приложение да ги навличам върху децата когато ядат. Хем не се притеснявам че ще останат петна, хем имам за всяко ядене през деня чисти дрешки. Мама не ми се сърди, даже се радва, че все пак е  била полезна. Свекито не ми се кефи особено, но...това е положението. Joy

# 71
  • Мнения: 602
Относно дрешките и лигавиците...
Моите деца ползват лигавиците да си чешат зъбите или да ги мяркат като знаменца. Та си реших проблема по друг начин. Мама и свекито събирали и пазили дрешки от нашето детство....два скрина ританки, блузки.... Вместо на парцали им намерих приложение да ги навличам върху децата когато ядат. Хем не се притеснявам че ще останат петна, хем имам за всяко ядене през деня чисти дрешки. Мама не ми се сърди, даже се радва, че все пак е  била полезна. Свекито не ми се кефи особено, но...това е положението. Joy
И на мен ми се въртеше тази идея в главата.. Защото освен това и на ММ сестра му постоянно ми мъкне сакове с дрехи от нейни приятелки от децата им.. И аз все ги складира, защото не ги искам.. Има достатъчно дрехи и й купуваме постоянно.. Но ето къде могат да влязат тези в употреба.. След около 2 седмици 🤣🤣

# 72
  • Мнения: 6 505
Момичета, имам нужда от малко окуражаване, не мога да преодолея страха си от задавяне. Иначе методът ми допада, но.... Изгледах и няколко клипчета на първите опити на дечица - ами гади им се, напъват се, плюят, повръщат, не знам дали бих издържала да го гледам така. Мъжът ми не ме подкрепя, казва да си давам пюретата, при дъщеря ми захранването мина гладко и спокойно (факт). Или да направя първите опити да му предложа храна на паркинга на Пирогов...

# 73
  • София
  • Мнения: 8 615
Гаденето не е задавяне. Това е нормална реакция и така трябва да бъде. Ако го няма гаденето е възможно да се задави.
Рискът от задавяне е абсолютно еднакъв с този с пюретата.
На мъжът бих обяснила категорично позицията си. Майката захранва, мъжът подкрепя.

# 74
  • Мнения: 7 775
Напълно съгласна съм с Дези. Моят мъж ме подкрепя от самото начало, но виждах, че се притеснява, макар че не го казваше. Сега се хвали на колегите си как дъщеря му яде сама и даже той проявява инициатива да й готви разни неща.
На щерката се е случвало да й де гади от вода и от погълната слюнка. Това е нормално. Няма нищо страшно. Както падат и стават, така се научават колко да отхапят, да го дъвчат и премятат в устата преди да го погълнат 😉
Просто трябва повече доверие да имаш на бебето си.

Общи условия

Активация на акаунт