Захранване, водено от бебето - baby - led weaning X

  • 36 950
  • 737
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 107
Здравейте, планувам ЗВБ съвсем скоро, но се колебая дали да не започваме вече. Остават 10 дни до навършване на 6 м., родена е на 38 седмици и е само на кърма. Наясно съм с признаците на готовност на бебето и май трябва още време, но през този месец наддаването е слабо - 200 гр. за 20 дни, а няма признаци да не и стига кърмата, даже остава за изцеждане и намали нощното кърмене. Още не може да седи седнала. Знам, че аз най-добре си познавам детето, но какво ще ме посъветвате за момента на започване? Благодаря!

# 691
  • Мнения: 7 776
Ако се движи вече активно, тези 200гр са съвсем нормални. От тука нататък не очаквайте грандиозно наддаване. Децата започват да се упражняват да сядат/пълзят, горят се повече калории. Ако това е единствената причина, почакайте. То и в началото на захранването я изяде нещо, я не. Няма да даде отражение на наддаването.

За сядането - започнете да я слагате седнала с опора  или в активно столче всеки ден по-малко. Примерно днес 3 мин, утре 5, вдругиден 8 и т.н. до 15 минути примерно. По този начин ще се спомогне да се развие извивката на гръбнака и от там бебчето вече само ще започне да се набира да сяда, когато има готовност. Но за звб е нужно да седи с опора 10-15 мин поне.

Обикновено готовите за захранване бебета са доста нетърпеливи и леко нагли 😂 почват да си крадат каквото могат от масата. Почне ли да посяга към залъка ви или чинията ви, може да я пробвате. Моята щерка се самозахрани на 5++, отчупи ми под носа от банана и си го завря в устата и изяде,тогава реших, че ще действаме.

# 692
  • София
  • Мнения: 8 637
Педиатри знам 2 бр.
Бойка Иванова в 17 ДКЦ . Доколкито знам, не е много запозната с метода, но подкрепя майката в това, в което си избере. Моя позната е при нея(кърмеше, по ЗВБ е захранванвала).
Бояна Петрова- тя работи само на частно, но много мои познати ходят при нея или я викат вкъщи. Много деликатен човек, но и адекватен по много въпроси. Тя е захранвала по ЗВБ. Споделяла е, че една от дъщерите и се е задавяла-това е единственото дете, за което съм чувала, че се е задавило при ЗВБ. За късмет е педиатър и е овладяла положението.
От собствен опит мога да кажа, че не е нужно да се слуша педиатъра, да му се снася цялата информация и да се търси одобрението му. Реалността в България е такава, че е късмет ако е усмихнат и не ти се кара как си гледаш собственото дете.
Мояга е симпатична и позитивна. Ще я сменям обаче-минахме бебешкия период, сега на дневен ред са ми болести и бележки за градина, не мога да вися по 3 часа пред кабинета и.
Като ми дава някакви съвети кимам с усмивка, разговарям с нея. Имам си някаква изготвена версия за пред нея, като и споделям по малко-че съм въвела цяло яйце, че си хапва с удоволствие месо от кокала или цяли кюфте. Тя се радва и смее. Но не и говоря за метода с подробности или да я питам дали е чувала, какво и е мнението. За мен е без значение какво мисли по въпроса, а информация има в книги, блогове, групи във фейсбук-не съм останала без подкрепа. 

# 693
  • Мнения: 2 988
Момичета, един въпрос. Как да науча дребният да яде с лъжица? Вижда буркан и почва да скача в количката или в стола, като види лъжица зее с уста, но хване ли я пъха къде ли не, но не и в устата. Cry Преди като му дадях пълна лъжица веднаха я взимаше от ръката ми и си я пъхаше в устата, но сега ако изобщо реши да я вземе си я размазва по косата, количката, столчето, дрехите. Не знам дали баба ми не го обърка като му даваше кухнята с лъжица. Не ми пречи да му давам неща за ядене с ръчички, защото и цапотенето е минимално, а пак си хапва стабилно, но все пак нали някой ден трябва да се сети за какво са тези прибори.

# 694
  • Мнения: 7 776
Отдели му една лъжица за игра.(ако не си) Да я ползва за чесалка. Ката почне да я ръфа по редовно, му дай пак да се пробва с лъжицата на масата.

Тея уж може да се оправя с лъжица ( е загребването й е сложно, ама много бързо се фрустрира след 4-5 опита за загребване и като се ядоса почва да хвърля навсякъде или пък директно топи пръстите. Понякога и предлагам в такива моменти аз с лъжица, не знам грешно ли е, дали и аз не я обърквам...🤔
Обикновено малко след това приключва с яденето и я пускам на пода.
Същота фрустриране е с вилицата.
И краде нашите прибори, ако не съм й оставила нейни.

# 695
  • Мнения: 2 988
Всеки ден му давам лъжицата, пъха си я в устата, ръфа, обачеееее пълна не ще и това е. А върхът е, че дори да му давам аз, на 5-тата почва да си бърка в устата, да вади парчетата, да ги оглежда и или да лапа пак, или да пуска по земята

# 696
  • Мнения: 7 776
Красота 😅
Мм, не знам и аз, дано по-старшите споделят опит. Гледай положително на нещата, още не се е научил да ти плюе в лицето, на мен ми се случва редовно вече 😩

# 697
  • Мнения: 2 988
Joy И да ми плюе в лицето поне да продължава нещо да стига и до стомаха му.

# 698
  • Мнения: 1 406
Хахаха... А добре олигавено, надъвкано, изплюто ( от наследника) и после старателно натъпкано в устата на мама как ти се струва? При мен е по две. Понякога плюяк което не им харесва, слагат го в лъжица или го бодат на вилицата и се опитват да ме нахранят...Душички...ма то като се оплаквам пред тях, че няма време да ям от тях...

# 699
  • Мнения: 2 988
Joy Ами виж как се грижат децата за теб.

# 700
  • Мнения: 1 406
Joy Ами виж как се грижат децата за теб.
Мани, мани...ако откажа 'найш как се обиждат ...

# 701
  • Мнения: 7 776
То или е изплюто, взето в ръка и натъпкано в устата ми 😂 или ме дръпва за ръката, навежда глава уж да се допре до лицето ми и пърди с пълна уста и всичко полепва по мен, гарнирано с много и сладък смях.
Баща си не го плюе, явно е mother-daughter thing.

# 702
  • Мнения: 2 988
Joy Момичета не спирам да се хиля с глас. Ако продължавам така ще събудя и двамата фъстъци ииииии познайте - парти по нощите.

# 703
  • София
  • Мнения: 6 010
Момичета, вие вече сте на лъжици, но аз тъкмо започвам и влизам да питам - батат на пара или сварен да подготвям за днес? Имам чувството, че никога няма да омекне хубаво на пара само.

Иначе официално и моя мъник е захранен вече преди 10 дни с морков, но за съжаление от следващия ден е с ларингит и преустановихме, че се даваше и от кашлицата. Като цяло добре се справи като за първи път, даже намерих парченца в памперса.

Последна редакция: вт, 21 май 2019, 15:45 от Госпожа Лаленце

# 704
  • София
  • Мнения: 8 637
Става си на пара. Даже при нас е бил по-добре, защото е по-стегнат. Като се вари се развлачва. Аз съм варила на пара в стерилизатор 3 в 1. Ако храната оставаше сурова, просто натисках за още един цикъл.

С лъжица вкъщи беше трудно с малкото. Пък с голямото вече нямам спомен. От 9-10 месец давах...научи се на година и 3м.с лъжичката и купичката на БамбуБамбу.
От моите наблюдения, лъжичка с широка, но плоска дръжка им е най-удобно. Тези дундестите или с тънки дръжки, сякаш на моето не бяха ОК.
Търпение е нужно, преглъщане на много мазане, обръщане на купата. Това ми се извода, след нашия опит.
Пречката е родителят 😂 Детето има нужда да се омаже, да поразхвърля наоколо каша или кисело мляко и все се научава.

Общи условия

Активация на акаунт