Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 30

  • 90 878
  • 876
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 13 813
Навремето и при онзи американец с хелирането и неговата асистентка (трябва да им гугълна имената че да се сетя) се говореше за подобни суми. Много хора ги дадоха. Като си в безизходица си резваш и от месото в името на децата. А и винаги има възползващи се от подобна безизходица. Ако ги имах и бях притисната в ъгъла щях да ги дам. Като направя сметка колко сме харчили за  терапии месечно - малко повече от година сме ги давали тези суми. 
Мелило не е открил топлата вода. Стъпвал е върху  брейн баланса, само както каза Катина е поизлъскал нещата и вкарал реклама. А методологията на брейн баланса се практикува в училищата в някои градове в Русия от много години, за всички деца, защото носи реална полза.

Последна редакция: пт, 31 авг 2018, 22:56 от _re_ge

# 211
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Вярно е че за аутизма се знае малко, което отваря врати за проучвания и експерименти, но и за псевдонаучници които да се възползват от страха и надеждата на родителите. Времето и парите не са безгранични (а и децата не са опитни мишки), та доброто проучване на терапии и практика преди предприемането на каквото и да е било, са задължителни.

И преди ми е правило впечатление, че за разни, меко казано, противоречиви личности, теориите и практиките им за “лечение”, “терапии” и пр., в българското интернети пространство рядко има инфо извън най-големи суперлативи.  (И все гостуват в “На кафе.”) Как да проучи нещата човек, който не знае английски, примерно? Дори уебстраницата му не може да разгледа. Как да разбере дали има нещо съмнително? В теорията му? В практиката? Има ли и какви са критиките? От кого?  И т.н и т.н.

Роберт Мелило е меко казано контравършъл. Аз бих казала нещо по-силно и негативно.  Но наистина, човек понякога е готов на каво ли не, дори за най-малката надежда...

# 212
  • Мнения: 13 813
Това за "на кафе" бе коментар в десятката...

# 213
  • London
  • Мнения: 6 732


За мен по-отношение на напредването общо взето всичко ако има данни да стане ще си стане и натурално, нищо, 4е е по-бавно.....само 10% са логопеди и всякакви там макаронени изделия надянати на конец, иновационни барокамери, балансиране на мозъци и нам кви щуротии. Лошото е, че в повечето случаи си преписват заслугите за напредъка на дадено дете на което просто си е заложено да напредне, без реално да го имат. А тези дето не вървят наникъде просто им събират парите и показват напредналите за пример, ама не е същото....., защото оня си е напреднал натурално, а това не се казва.


# 214
  • Мнения: X
Ние сме същия случай.Пари по "спецове"напред назад.Детето напредва,но благодарение на майка си,а не на "спецовете".Сега им резнах квитанциите на почти всички-детето пак си напредва.Две години психоложката ми обесняваше колко думи е научил,но аз веднага и отговарях,че тези думи е научил с майка му вкъщи....За почти всички това е просто бизнес.Наскоро даже четох за една майка събираше 16000 долара да влеят стволови клетки на детето и в Украйна.Продават ни надежда и не им пука...

# 215
  • София
  • Мнения: 2 351
При всяко дете с аутизъм има сензорни нарушения. При всяко!!! - описани са в критериите за поставяне на диагнозата. Тези сензорни нарушения пречат на детето да се развива по един или друг начин и от там идва изоставането. Ражда се детето, бял лист е! При детето в норма листа бързо се пълни със знания и развитие, но при детето с аутизъм бааааааааавно се пише по белият лист и след време се установява изоставане. Трябва да се навакса попълването на белият лист. За да се навакса е необходимо да премахнем това, което пречи да се пише по листа, а именно сензорните проблеми. Всичките тези програми са с цел премахване на сензорните дефицити. Психолозите и логопедите пишат по белият лист и скороста с която пишат психолозите и логопедите е в зависимост от това колко от сензорните проблеми са премахнати.

Много е важно да разбеем какви точно са дефицитите на детето, какво усещат, как го чувстват, как им влияе всеки звук, мирис, допир, как виждат, под какъв ъгъл, как усещат това, което виждат, защо гледат точно под този ъгъл предмета, защо точно този шум им влияе и кой шум, как усещат личното си пространство, колко точно е личното им пространство и защо, колко точно натиск или допир искат и защо искат този допир и как да уравновесим тези им усещания най близко до нармата за да се регулират и уравновесят усещанията. програмите които сега правят са добри, но не са измислени сега. За съжаление премахвайки сензорните дефицити, детето наваксва и се подобрява, защото се премахват доста от диагностичните критерии, но една част от тях остават и това са затрудненията от критериите, които не са сензорни. Те са достатъчни за оставане на детето в спектъра. Детето се подобрява, но излизането от диагностиката е..........Frowning1 Тези които казват, че лекуват аутизъм - лъжат. Те подобряват състоянието, премахвайки част от проблемите, но е невежество да се твърди, че лекуват аутизма.

Относно предаването на Кафе. В екипа на предаването има родител на дете с аутизъм и в зависимост от това, което майката на това дете смята за интересно се описва в предаването. Пък дали наистина помага или не е друг въпрос Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 01 сеп 2018, 10:00 от Катина

# 216
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Само да вметна, че далеч не винаги и далеч не всяко сензорно нарушение може да бъде “нормализирано”.  Понякога по-удачен подход, за да може детето да прояви потенциала си, е да се промени нещо в средата и условията, да се намалят стимулите, които предизвикат дистрес, да овладее коупинг механизми, с които да разпознава и реагира на подробен дистрес и т.н. И тук нещата не са черно - бели. Материята е слабо изследвана. Дори водещите се за “най-добри съвременни практики” ( като примерно Sensory Integration Therapy) в областта на сензорните нарушения нямат стабилна научна евидънс бейсд база (за алтернативните пък съвсем). Само че родителите не можем да чакаме всичко да стане ясно черно на бяло и чак тогава да действаме. Правим каквото можем, надявайки се че правим най-доброто за децата си.

# 217
  • London
  • Мнения: 6 732
И винаги сензорните проблеми ли са в основата? Питам, защото при нас сякаш има много малко от това....

Харесвам доста тази жена.....някак си ни дава възможност да проследим какво става като вече си възрастен. Не й е никак лесно...факта на промяна на плана да пътува със влак, защото линията е затворена я кара да изпадне в някакво безобразно състояние, наистина ми е странно защо се снимат, но пък ако не го правят как ще научим малко повече как би било след години.
https://www.facebook.com/agonyautie/videos/700200623667734/
Тук 11 годишната й племенница говори за аутизма на леля си.
https://www.facebook.com/agonyautie/videos/2152982374771910/

Утре сме на увеселителен парк с много атракции, зоо, къща на духовете и тн….малкия ще откачи от кеф. После ще разказвам и може да споделя някоя снимка.

# 218
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Не. Аутизмът е много повече от това. И съвсем доскоро в диагностичните критерии въобще не присъстваше като критерий даже. Допълнение е. Но че аутистите имат и сензорни нарушения, се знаеше отдавна. Но и те по своята същност са спектър, т.е. с различен обхват и степен на проявления. Освен това е напълно възможно човек да има сензорни нарушения без въобще да е аутист.

# 219
  • София
  • Мнения: 2 351
La Catrala Много е тъжно това видео с тази възрастна жена аутист с тежка сензорна непоносимост Frowning  Явно с нея не е работено достатъчно имайки предвид възрастта и, от недостига на информация ли, терапии ли, ако щеш за времето в което е трябвало да се третира сензорните нарушения от ранна възраст.

 Моят син се оказа, че много ясно помни много неща от детството си. Има откъслечни спомени от 2 годишен. Проговори доооооооооооста по късно. Внимателно го разпитвам за чувствата, които е имал тогава, усещанията си, емоциите. Срамува се от онзи период в живота си, когато се е държал неадекватно и рядко споделя, но от това, което измъквам от него наистина му е било много тежко и трудно. От мноооооооооого години работим за туширане или по скоро балансиране на  сензорните нарушения които има и доста е поизчистено. Аз от личен опит, от споделеното от него, от разказите му мисля, че основната част от проблемите са от сензориката. Не мога да гадая как е при другите лица с аутизъм. Виждам проблемите им, но не са ми разказвали своите възприятия и надали ще мога да поговоря някога с аутист,  да му вляза в кръга на доверието и да започне да ми споделя толкова в детайли както моето дете. Неща, които са ми изглеждали нормални, за него са били болезнени, не е показвал видими признаци на натоварване, но ги е имало.  Търси обяснения, които не мога да му дам. Само преди два часа излезе един неовладян проблем при него, който определено също е сензорен. Досега не го знаех или по скоро не го виждах, защото бях концентрирана върху друго нещо, което оправяхме. Сега се чудя как да го преодоляваме......нямат край тея неща. Едно се поправи - три на негово място излизат Flushed

Чека, да - аутизма е много повече от сензорен проблем, но от трите основни критерия за поставяне на диагнозата - два са сензорни и някак си преодолими. Другият за съжаление..........Напротив винаги са присъствали сензорните проблеми в критериите! Просто не са написани директно, че са сензорни затруднения. Или поне аз така ги тълкувам Flushed  Ще ми е интересно да поразсъждаваме заедно по въпроса, ако някой има  желание

# 220
  • Мнения: 1 400
Чека, да - аутизма е много повече от сензорен проблем, но от трите основни критерия за поставяне на диагнозата - два са сензорни и някак си преодолими. Другият за съжаление..........Напротив винаги са присъствали сензорните проблеми в критериите! Просто не са написани директно, че са сензорни затруднения. Или поне аз така ги тълкувам Flushed  Ще ми е интересно да поразсъждаваме заедно по въпроса, ако някой има  желание
Катина, кои са 3-те основни критерия (и двата сензорни)?

# 221
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Когато преди време излезна новата класификация DSM5 в Щатите, много се дискутираше от специалисти точно това, че наред с другите промени, вече са включени сензорните нарушения като диагностичен критерий за разлика от DSM4. Ето тази част:

Hyper- or hypoactivity to sensory input, or unusual interest in sensory aspects of the environment (e.g., apparent indifference to pain/temperature, adverse response to specific sounds or textures, excessive smelling or touching of objects, visual fascination with lights or movements) (преди това липсваше)

(Поредполагам, че положението с новата ICD-11 е подобно, защото била много близка до DSM5, но не съм я чела.)

Аз това имах предвид, Катина. Не мога да разбера обаче какво ти имаш предвид под това, че “двата критерия са сензорни” и че сензорните нарушения винаги са присъствали в диагностичните критерии.

И сега да отговаря още по-конкретно на Катрал. Според новите критерии горните нарушения, които цитирах, са в група с още 3 критерия. Условието е поне  2 от критериите да са налице. Което ще рече, че и без тези сензорни нарушения, пак може да си аутист:

DSM 5 - diagnostic criteria

Последна редакция: сб, 01 сеп 2018, 20:39 от ЧеКа

# 222
  • София
  • Мнения: 2 351
Animal Hear No EvilAnimal Hear No Evil Леле каква съм патка Animal Hear No EvilИзвинявам се, че го написах така - не са точно два критерия. Аз много дълги години чета и препрочитам и анализирам DSM4 и в  точка1, точка 2  намирам в подточките сензорна връзка.  Много медицински сложно са написани и ми е трудно да схвана всеки нюанс на термините в и границите на термина. Сложно си е за разбиране от неспециалист. DSM5 излезе когато вече спрях да се интересувам толкова и само веднъж го прочетох и моментално го забравих, че съществува.  Все още в главата ми е DSM4 . Наистина е супер разбираема промяната и суперготино за разбиране. Наистина е отделена сензорната част в отделен критерии и ти благодаря, че ми напомни да го препрочета Flowers Hibiscus

Имах предвид, Чека точка 1 точка 2 и точка 3 основни критерии - за DSM4 говорех или ICD-10 те се си почти еднакви.

# 223
  • Мнения: 33
La Catrala, Agony Autie и аз я следя и доколкото разбрах ще съди транспортната фирма.
Доста възрастни аутисти споделят и отговарят на въпроси в социалните мрежи. Покрай тях се опитвам да видя нещата от другата страна. GrowingUpAutistic примерно е супер позитивна в Twitter.
Малкият скоро ще тръгва на градина. Това ни съветва и психоложката. Надявам се да е готов Hands Pray

# 224
  • London
  • Мнения: 6 732
 От 4....от посоченото няма нищо. От едно....зачезна със времето, много рядко може да прояви нещо подобно, израстна го. От 3 има някои неща...но не е в тежка форма чак присътвието им. От две много малко неща също.... С времето намаляха значително. Прагматичното ползване на езика ни е проблем, по-интензивното му ползване и не само с близките....иначе си е перденце той, ама по-сладък начин.Но според мен си влиза в лайт версията на аутизъм пре спокойно, което лично мен грам не ме притеснява.

Успех с градината, за сефте ли ще му е на малкия? И ние от сряда сме пак на манежа.

А ето това дето на нас ни поставиха....описано е там и за него. И дори ми се каза, че това, че имал някои странни интереси не било достатъчно щом е разгърнат и за повечето от останалите в разнообразен план.Лошото в случая е, че май това ти затваря врати за много сървиси...

Individuals who have marked deficits in social communication, but whose symptoms do not otherwise meet criteria for autism spectrum disorder, should be evaluated for social (pragmatic) communication disorder.

Последна редакция: нд, 02 сеп 2018, 01:31 от La Catrala

Общи условия

Активация на акаунт