ОКТОМВРИЙСКИТЕ мами са големи сладурани, вече им личи, че носят беборани

  • 44 508
  • 733
  •   2
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 10 986
Да попитам и аз нещичко. Аз не съм от София, но живея тук съответно съм с временен адрес. По лична карта обаче си се водя в Пловдив. Казаха ми, че при изписването на бебето, то директно взима адреса на майката по лична карта. Въпроса ми е мога ли предоставя удостоверението за временен адрес и да се запише там детето или трябва да сменям на ново лична карта?
Моля, за мнения от майки в същата ситуация.

P.S. Искам детето да е записано именно на адреса в София, защото после ще се борим и за детска градина и знам, че е добре ако детето е живяло в съответния район поне 2 години, ще бъде прието без проблеми. Естествено има и други критерий, но за момента това ми трябва да оправя.

# 616
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 533
Да попитам и аз нещичко. Аз не съм от София, но живея тук съответно съм с временен адрес. По лична карта обаче си се водя в Пловдив. Казаха ми, че при изписването на бебето, то директно взима адреса на майката по лична карта. Въпроса ми е мога ли предоставя удостоверението за временен адрес и да се запише там детето или трябва да сменям на ново лична карта?
Моля, за мнения от майки в същата ситуация.

P.S. Искам детето да е записано именно на адреса в София, защото после ще се борим и за детска градина и знам, че е добре ако детето е живяло в съответния район поне 2 години, ще бъде прието без проблеми. Естествено има и други критерий, но за момента това ми трябва да оправя.

За да избегнеш различни разправии и гимнастики - смени си постоянния адрес  Peace

По закон - Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето

# 617
  • Мнения: 301
По лична карта ти е постоянен адрес. Нали имаш настоящ и регистрация?

И аз днес се отбих при педиатъра. Каза да и се обадим за домашното посещение, което се прави 24-48 часа след изписването. А записването става след като вземем акта за раждане. Каза, че няма проблем и ще ни запише и сега  съм спокойна. Grinning

Колкото до щитовидната, аз съм с хипофункция от 10 години и всеки месец се следя.

# 618
  • Мнения: 5 348
С педиатрите има два варианта - педиатър който работи като личен лекар или си харесвате педиатър и записвате детето при личен лекар който работи със съответния педиатър. Така личния лекар издава направления към педиатъра.
С дребния така действаме - основния педиатър е в едно ДКЦ с личния лекар и директно си оправят направленията. Отделно аз си харесвам страшно много друг педиатър, който обаче ми е по-далече и е доста натоварено при него, там водя дребния за консултации (две седмици след раждането, за кърмене, развитие, захранване и т.н.) или ако е болен и редовния му педиатър отсъства.
Основния педиатър на дребния, например, разделя ваксините и не ги слага едновременно. Обаче за отглеждане и захранване се води по руската школа - кърменето трябва да е на 3 часа без нощно време, ако не става така - дохранваш с АМ, сок от втория месец и т.н. На нас тази философия не ни допада и затова за тези неща си се консултирах с другия педиатър (който пък не слага ваксини например).
Само да кажа, че у дома след раждането никой не е идвал, заведохме дребния на консултация като беше на около две седмици. Явно изобщо не е задължително личен лекар или педиатър да идва...

# 619
  • Мнения: 2 174
По принцип самият педиатър би могъл да има отношение към това къде живееш, защото ако се случи нещо, понякога се налага да дойде на домашно посещение. Нашата живее наблизо и приема деца само от района, независимо къде им се водят адресните регистрации. Нашата много я харесвам, може да си запазвам часове през супердок.бг, не слага ваксините в един ден, както са по календар, а по една на месец. Не изписва антибиотик ей така, съобразява се с вижданията ми по въпроси с хранене и пр. Когато дойде вкъщи за първи път се нарадва и нагали с кучето. Търсете си човек, който да ви пасне на вижданията, че става неприятно. Освен това педиатрите имат договори с болници или клиники, където отиваш с детето, ако самият той не е на разположение, не вдига, в отпуск е или Бог знае какво друго.

Ние ползваме бившата правителствена, когато се случи нещо по-така, ходим на частно там. Детското отделение е много свестно, лекарите са млади, прегледът е 20лв. Отношението е топ.


I.Kravaeva, няма такова нещо като "прието без проблеми" дори да си с постоянен адрес от 196 години. Просто в София няма достатъчно места, а има много родители, които си позволяват да лъжат системата с фалшиви бележки за ваксини, за хронични заболявания, за служебен адрес (вече отпадна). Или имаш късмет или влизаш с особени обстоятелства. За училище също.



# 620
  • Мнения: 301
Да, не е задължително домашното посещение.

# 621
  • София
  • Мнения: 10 986
По принцип самият педиатър би могъл да има отношение към това къде живееш, защото ако се случи нещо, понякога се налага да дойде на домашно посещение. Нашата живее наблизо и приема деца само от района, независимо къде им се водят адресните регистрации. Нашата много я харесвам, може да си запазвам часове през супердок.бг, не слага ваксините в един ден, както са по календар, а по една на месец. Не изписва антибиотик ей така, съобразява се с вижданията ми по въпроси с хранене и пр. Когато дойде вкъщи за първи път се нарадва и нагали с кучето. Търсете си човек, който да ви пасне на вижданията, че става неприятно. Освен това педиатрите имат договори с болници или клиники, където отиваш с детето, ако самият той не е на разположение, не вдига, в отпуск е или Бог знае какво друго.

Ние ползваме бившата правителствена, когато се случи нещо по-така, ходим на частно там. Детското отделение е много свестно, лекарите са млади, прегледът е 20лв. Отношението е топ.


I.Kravaeva, няма такова нещо като "прието без проблеми" дори да си с постоянен адрес от 196 години. Просто в София няма достатъчно места, а има много родители, които си позволяват да лъжат системата с фалшиви бележки за ваксини, за хронични заболявания, за служебен адрес (вече отпадна). Или имаш късмет или влизаш с особени обстоятелства. За училище също.






Така е сългасна съм, но детето не би имало никакъв шанс ако е с адресна регистрация в Пловдив! Затова ме интересуваше докато е време ли да си сменя адреса, защото после с малко бебе не мога да се мъкна и по различни институции.

# 622
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 533
I.Kravaeva Сменяй сега, защото не е забавно. Като смениш адрес -лична карта, после и шофьорска книжка . Тя е най-весела  Laughing



Посещенията вкъщи са задължителни по закон, даже са две ..ама това какво е действителност е отделна тема. Аз и с една акушерка от квартала говорих, ако имаме нужда от практични съвети и насоки на място  Blush Blush

# 623
  • Мнения: 2 174
I. Karavaeva, най-добре сменяй. До колкото разбирам, тук ще живеете. За къде го пазиш този пловдивски адрес? Аз знам, че и акта за раждане се издава от общината, в която се води майката - да не се налага да си ходиш до Пловдив... тук не съм наясно, някой е минал по пътя трябва да каже.

Да посещението е в деня на прибирането вкъщи. След 2 седмици пак. И е безплатно!

# 624
  • София
  • Мнения: 10 986

ВълшебствоЯHHA Благодаря за отговорите! Съвсем забравих и за шофьорската книжка ( не че я ползвам де) Fearful . Не си пазя адреса просто не сме в собствено жилище, ай при мен нещата се случиха много набързо. Все пак благодаря за отговорите ще ходя да я сменям.

# 625
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 533

Вълшебство ,  ЯHHA Благодаря за отговорите! Съвсем забравих и за шофьорската книжка ( не че я ползвам де) Fearful . Не си пазя адреса просто не сме в собствено жилище, ай при мен нещата се случиха много набързо. Все пак благодаря за отговорите ще ходя да я сменям.


За промяната трябва собственикът на жилището, заедно с нотариалния акт, лично в общината с вас Wink

Пф и за пореден път - разлика в цени  Crazy
https://www.amazon.co.uk/dp/B002IS0M32/ref=pe_3187911_185740111_TE_item
https://www.hippoland.net/tommee-tippee-higienen-komplekt-ctn-42301281

# 626
  • Мнения: 541
Същия комплект купих от Mothercare на цена като в Amazon £12

# 627
  • Beyond the stars
  • Мнения: 9 533
Същия комплект купих от Mothercare на цена като в Amazon £12

Аз не издържах и го поръчах заедно с https://www.amazon.co.uk/dp/B00XAXB6FM/ref=pe_3187911_185740111_TE_item
който също е 59лв. в Хиполенд. Та направо си стана две на цената на едно - 59.40 по днешния курс.

# 628
  • Мнения: 130
Да се отчета и аз: онзи ден ходих на преглед и малката госпожица е добре 🎀🌸 1100гр, обърнала се е вече с главата надолу и упорито рита в ребрата 😂 Вече съм качила 11кг, а имам чувството, че са 111 😂 Преди повече от 2 месеца, когато пускахме изследвания предния път, хемоглобинът ми беше 102, пих Феро-фолгамма по 1 на ден. Този месец пак пуснахме изследвания и уви, не се е качил, напротив, даже е паднал на 98 и АГ ми увеличи Феро-фолгаммата по 2 на ден. Не се разбирам много с месото попринцип, не съм вегетарианка, но и не го обичам много 😃 Та приемам предложения за други варианти, чувала съм за цвекло (даже видях коментар малко по-назад за сока от цвекло, че имал бързо действие). Ще се мъча и месо да хапвам де, то се е видяло... 😃

Относно педиатрите видях много полезни коментари. И аз бях в пълно невидение за тях. 🤗

# 629
  • Мнения: 5 348
Вълшебство, тези комплекти в амазон в момента са на промоция Wink
В Хиполенд на черен петък например съм ги виждала на същите цени от амазон Simple Smile Въпрос на късмет коя промоция ще хванеш и кога ще ти трябва комплекта, черния петък сега се пада след термините на бебетата. Обаче с бъдещия батко ми идваше идеално Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт