Отговори
# 30
  • Мнения: X
Съдебния изпълнител не вдига след решение на ОС, а след изпълнителен лист- нещо което е минало през съд
И вече никой няма да може да паркира в този двор,
понеже предполагаме, че няма отредени части за паркиране.  Wink

# 31
  • Мнения: 2 387
Аз ви писах по-горе къде ще я остави - оставя я пред блока в синята зона. Оттам общината ще поеме.
Но трябва да има първо решение на общото събрание за реда на ползване на общите части от етажната собственост. След това всеки съсобственик е длъжен да спазва това решение - написах горе в кой параграф го пише. И е длъжен да не пречи на останалите да ползват и те общите части, според реда приет за ползването им. Ако редът е решено да е една кола на апартамент, или според квадратурата, или нещо друго - длъжен е да го спазва.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 742
По тая логика ако това е моята и някой от блока ми е вдигне и остави пред блока в синята зона и после общината ме глоби то тогава на следващия ден ще взема от един познат неговият рапатрак и за отрицателно време ще освободя целия двор от останалите коли.Тогава общината ще си прибере едни пари за глоби и ще възникне междусъседски война.

# 33
  • Мнения: X
Аз ви писах по-горе къде ще я остави - оставя я пред блока в синята зона.
Това е  самоуправство.(чл. 323 НК)
Но трябва да има първо решение на общото събрание за реда на ползване на общите части от етажната собственост.
Решението не трябва да противоречи на закон, т.е. част озеленяване.
Проблемът ви идва от това, че както сама казвате, в двора няма парко-места. Но всички паркирате. Няма как да тръгнете да гоните човека за нарушение, което всички правите, с аргумента, че ви пречи.
ОС трябва да се събере и да вземе решение какво ще се прави с двора (стига да не е зелена площ, както е обяснено по-напред).

# 34
  • Мнения: 13 257
Simple SmileКак се репатрак ще дигате чужди коли, дори и да имате решение на общото събрание и ще ги зарязвате на улицата- наясно ли сте в какво приключение може да се вкарате и междусъседската война ще е най-малкият проблем.
Взимате си една винетка за паркиране в синя зона, като няма място си паркирате отвън.
Междусъседските войни за паркиране и по други проблеми могат да бъдат епични, не си го причинявам и отказвам да ме въвличат в такива.
Да този е по нахален, не е единствения предполагам и всичко минава през не много пари годишна винетка и си паркирате отвън където искате и не се разправяте със съседите_, а предложените варианти като оставим настрана правната страна, определено ще излязат по-скъпо, с неизвестен край, готови ли сте да ги плащате и да понасяте последствията, ако нещата яко се вкиснат, щото това вдигане на кола ще отприщи много противодействие от въпросния съсед.
Сигурно си мислите що аз да съм прецаканата, че да си плащам винетка, за да паркирам пък другите не. Въпрос на гледна точка и светоглед.

Ей ти по-нестандартно решение- плащате си винетка - отказваш да плащаш ремонти по входа с мотив, че си ощетена и не си ползваш идеални части - демек част от двора, който ползва да плаща за ремонти на идеални части и ги оставяш да се избиват, щото явно безплатните места за всички не достигат.

Последна редакция: ср, 04 юли 2018, 18:18 от zari65

# 35
  • Когато нямам работа ... просто седя и си хубавея
  • Мнения: 387
Веднага щях да взема винетка за паркиране в зона, но има 2 проблема - първият е, че и по съседните улици няма място за паркиране, проблема е жесток! Вторият е, че колата е служебна,а заплащането на право за паркиране е по местоживеене.

# 36
  • Мнения: 9 050
Има едно основно положение в българското право и то е, че никой не може да черпи права от собственото си неправомерно поведение.
Всички паркиращи в двора сте нарушители. Всички обсебвате обща собственост за лични нужди.
В твоя случай дори имаме баба, преотстъпила правото си (което всъщност няма).
Това, което правите, на теб може да ти изглежда като осъразмеряваме на правата ви, но всъщност е мерене на кой е по-по-най сред нарушителите във входа.
Съберете се и заедно решете с какво предназначение ще е двора. Дали ще паркирате, дали ще си е двор. И отново ще повторя, ако решите да е паркинг, задължително трябва да си разчертавате местата. Можете и да си ги надпишете по апартаменти. Така и апартаментите, в които в момента не живее никой, ще си имат своето място (защото всеки трябва да има място, освен ако не се откаже лично от това си право).
В момента все едно питаш, "може ли да глобим съседа, за това че гори гуми? Всички горим гуми, но по една на ден, а той гори по 5 и димът ни пречи." Сама можеш да си отговориш предполагам.

Да не говорим, че той винаги може да те апострофира, че ти си тази, която няма място там. Защото мястото на твоя апартамент е преотстъпено. Ако си е паркирал повече от 10 години и ти не си възразила, дори ще е прав.

Последна редакция: ср, 04 юли 2018, 21:18 от Нищо лично

# 37
  • Когато нямам работа ... просто седя и си хубавея
  • Мнения: 387
Абсолютно съм съгласна с тебе! Надявам се, че ще можем все някак да се разберем.

# 38
  • Мнения: 2 387
По тая логика ако това е моята и някой от блока ми е вдигне и остави пред блока в синята зона и после общината ме глоби то тогава на следващия ден ще взема от един познат неговият рапатрак и за отрицателно време ще освободя целия двор от останалите коли.Тогава общината ще си прибере едни пари за глоби и ще възникне междусъседски война.
Това говорех да се направи след решение от общото събрание, че се определя по едно паркомясто на апартамент.
Ти паркираш 2 коли, от които 1 не в движение. Нарушаваш реда за ползване. Местят ти принудително втората. С какво се чувстваш ощетен? Даже може в правилника общото събрание да запише - който заема повече места от полагащото му се, колата му ще бъде принудително преместена след предупреждение в срок 1 седмица.
Аз заемам 1 място, по правилник - ти ми преместваш колата за да ми отмъстиш. Е това вече е самоуправство. Ако искам мога да те съдя и ще те осъдя, ако искам мога и лично да се разправям с тебе. Ти в правото си ли се чувстваш?
Не съм съгласен с колежката по-горе да си мълчим и да не си ползваме правата, че да не си разваляме отношенията с комшиите. То с такива комшии мерси аз на такива отношения. Щом те с лошо, и а аз с лошо.

# 39
  • Мнения: X
Не съм съгласен с колежката по-горе да си мълчим и да не си ползваме правата,
Правото за нарушение?
Има едно основно положение в българското право и то е, че никой не може да черпи права от собственото си неправомерно поведение.
Всички паркиращи в двора сте нарушители.
Питащата съфорумка не се е снабдила с документация,
показваща този двор в градоустройствения план какво е (зелена площ).
След това ОС може да взима решения за ползване по предназначение.
Евентуално да си разпределят кой домати да сади, кой цветя и т.н.,
но не и да се паркира.
ПП Имахме подобен казус с нашите подземни гаражи.
Скрит текст:
Два се ползват за склад.
При наводненията собствениците имаха големи нанесени щети на това, което съхраняват в тях.
Опитаха се да инициират закупуване на отводнителна система с общи пари!
Моят коментар бе:
- Това са гаражи.
На МПС-та, на гумите не пречат два пръста вода, която се изтича за 24ч в шахтата.
Ползвайте си помещенията по предназначение.

Последна редакция: чт, 05 юли 2018, 10:43 от Анонимен

# 40
  • Мнения: 13 257
Решение на общото събрание да махнат кола на съсед със сигурност противоречи на доста нормативни документи.
ЗУЕС не съществува сам по себе си и както по-горе се писа самоуправството е наказуемо по НК, а и други текстове могат да се ползват, Общото събрание орган ли е който може да наказва за нарушения някакви и да предприема действия срещу тях сам без конкретните институции?И дали той е единствения нарушител, не нарушават ли всички паркирали в тоя двор, без да знаят каква собственост е и за какво е отреден. Щото най-вероятно ще се окаже общинска собственост.


И как ще го постигне това решение на Общото събрание при положение че другите ги устройва и ако се включат ще решават нейния проблем, тях не ги касае че да участват и да платят за нейното "право", което ще отприщи само проблеми.


Добре е, не всеки да изхожда само от собствения си интерес и това го искам щото ми е право, а да погледне малко и другата гледна точка

# 41
  • Мнения: X
Сещам се евентуално на принципа, че по входове (стълбища) не може да се складират вещи,
т.е. пожарната има касателство.
От този двор може би има и пряк достъп до вход на кооперацията, който да е авариен.
Имаше съфорумка с къща и общ двор, където съседът си бе нахвърлял боклуци от ремонт.
Тя се чудеше как да ги "разкара". Посъветвахме я да се жалва в Пожарната.
Обаче, в случая въпросът не е как да разчистим "боклук", за да е по правилата,
а как да принудим троен нарушител да прави единично нарушение,
за да "пеем" всички на по един глас.  Mr. Green
Общото събрание орган ли е който може да наказва за нарушения някакви и да предприема действия срещу тях сам без конкретните институции?
Определено не е.

# 42
  • Когато нямам работа ... просто седя и си хубавея
  • Мнения: 387
Предупреждавам, че ще задам тъп въпрос!
Къде да проверя двора чия собственост е и какво е неговото предназначение?

# 43
  • Мнения: X
Цитат
Проектите, а и строително досие , се съхраняват в общината , издала Разрешението за строеж.
Същите са неразделна част от паспорта на сградата  Arrow Етажната собственост си ги набавя и съхранява. Ако не се намерят оригинали, от общината се взимат заверени копия. Струва няколко стотинки на кв.м РЗП.
А Вие сте купили по тези проекти (описани са в документа Ви за собственост), предназначенията на обектите и двора са по тези проекти, това е изходната документация. Ако не е ясна таблицата за площоразпределение, Етажната собственост може да иска разяснения от техническото лице, изготвило същата. И - нещата ще си дойдат на мястото.
https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=52675

# 44
  • Мнения: 9 050
Напротив, няма нищо тъпо във въпроса ти. Като начало, погледни си нотариалния акт. Земята или е разделена, под формата на идеални части, на всички съсобственици, или е останала собственост на "първоначалния" собственик. Който пък първоначален собственик, може да е физическо лице (най-вероятно съсобственик и в етажната собственост) или например общината.
Нямам представа колко е стар блока, за да предположа кое е най-вероятно.
Иначе - в общината.

Общи условия

Активация на акаунт