Обратно в България ?????

  • 2 530
  • 48
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 335
Аz миналата година получих раzрешително zа работа, половинката в началото на таzи година. В момента, в който аz подадох документи zа работна виzа не бях предала дипломната си работа, но вzех бележка от университета, че скоро ще получа дипомата си(а да имаш немско обраzование е едно от условията да получиш работна виzа по по лесната процедура). Е дипломата получих чак след 6 месеца Laughing Laughing Laughing.

Поне се пробвай, ако сега се откажеш беz да си се пробвала, цял живот ще съжаляваш. Вярно, МЮнген е много скъп град, но поне като сте женени ще си смениш щойер класа на 3 и няма да плащаш данъци.



И айде, дано вzемете правилното решение, което ще ви направи щастливи... Стикам ви палци.

Geri,  това за кой град става въпрос, ще пробвам и аз да дам уверение от Уни-то че само дипломната ми остава, не знаех че става и така, но дали става и в Мюнхен.Тука има страшно много  чужденци, с доста голямо предубеждение са къ българите , защото има такива коит одоста са се постарали да ни изградят лош имидж.
Но, благодаря за идеята, още утре ще си поискам бележка от университета.



Biskara , аz учих в Schweinfurt. Ако имаш други въпроси относно виzа, процедурата по проверка на паzара и т.н., пиши ми на лични или на vassilyeva@qmx.de. Всичко по иzдаването на виzата иzглежда много страшно на думи, но да практика аz не поzнавам човек, на който да са му откаzали работна виzа.



Ще ти пиша малко по късно на лични.мерси за отговора.

# 46
  • Мнения: 357
Искам да подкрепя с две ръце решението ви да останете в ДЕ. Посъветвай мъжа си, щом още учи да се ослуша в университета за hiwi-job или да си налегне парцалите и да кандидатства във фирми, свързани със специалността му за практика (даже и да не търсят хора да изпраща Bewerbungen навсякъде!). Ако е толкова зле с езиците и не му стиска, неквалифициран труд из Мüchen се търси винаги. Гарантирам ти, че до три месеца и той ще има работа. Аз също завършвам сега една магистратура и през цялото си следване съм работила. Намерих си три работи в различни насоки на специалността ми, натрупах опит и можех спокойно да се издържам.
По закон след като имаш немска диплома можеш до една година да останеш в страната и да си търсиш работа. За този период ти се полага студентска виза. Когато си намериш работа ти издават работна виза.
Работила съм в БГ след университета на "добра" работа по специалността си с "добро" заплащане. Разбрах, че не мога да приложа знанията си и че не мога да се развивам като специалист. Грабнах си шапката та у швабско (е имаше и една любовна причина, ама това е друг въпрос) и не съжалявам за това.
Желая ви много късмет, дерзайте!

# 47
  • Мнения: 1 335
Искам да подкрепя с две ръце решението ви да останете в ДЕ. Посъветвай мъжа си, щом още учи да се ослуша в университета за hiwi-job или да си налегне парцалите и да кандидатства във фирми, свързани със специалността му за практика (даже и да не търсят хора да изпраща Bewerbungen навсякъде!). Ако е толкова зле с езиците и не му стиска, неквалифициран труд из М?chen се търси винаги. Гарантирам ти, че до три месеца и той ще има работа. Аз също завършвам сега една магистратура и през цялото си следване съм работила. Намерих си три работи в различни насоки на специалността ми, натрупах опит и можех спокойно да се издържам.
По закон след като имаш немска диплома можеш до една година да останеш в страната и да си търсиш работа. За този период ти се полага студентска виза. Когато си намериш работа ти издават работна виза.
Работила съм в БГ след университета на "добра" работа по специалността си с "добро" заплащане. Разбрах, че не мога да приложа знанията си и че не мога да се развивам като специалист. Грабнах си шапката та у швабско (е имаше и една любовна причина, ама това е друг въпрос) и не съжалявам за това.
Желая ви много късмет, дерзайте!

Здравей Марлийс,

мерси за отговора.Да, той мъжът ми така работи 8 месеца като hi-wi,в GSF- излседователски  институт, докато беше там , и аз с мойта заплата се оправяхме.Но при него проекта свърши, казаха му да се обади пак в началото на октомври , защото тогава ще започва нов проект, но до Октомври има доста време.И сега се върна пак на работа в ресторанта където беше работил преди една година.Езика не му е добър , с английски се справя по- добре, магистратурата беше на английски и от толкова учене , четене и в същото време работа не ни остана кой знае колко време да усъвършенстваме в детайли немския.Моят е по -добър, аз сега и курс започнах да карам , че без проифесионална помощ не става.
Ами това е в общи линии, ще видим , как ще се развият нещата, аз започвам да му търся работа, ако не стане тука, ще пробваме в някоя англоговоряща държава.Пък дано да имаме успех.Сега Гери от форума ми даде идея как аз да се пробвам за работна виза, защото аз си милсех че само като видят черно на бяло дипломната работа само тогава  дават работна виза, но може да се окаже че не е така , и ако стане ще е доста голям напредък.

# 48
  • Мнения: 2 885
Мила Biskara,
Поздравявам те да останете в De. Аз не съм живяла извън България, сестра ми е студентка и е на твоето положение - пише дипломната си работа в Хамбург. Тя учи икономика и банково дело. Но тя живее 5 години с немец заедно, не са върхът на сладоледа откъм финанси, ама не и съвсем да са зле. Сестра ми е стажувала в няколко банки, била е секретарка в софтуерна фирма, дори пазач на магазин от типа на Практикер през уикенда. Но я подкрепям напълно, че никога няма да си помисли да се върне в БГ.
Днес се прибира в БГ за месец. Знам, че точно след ден ще се радва, че не живее в БГ - мръсните улици, автобусите, момичетата натруфени по главната, отношението на магазинерките като видят момиче с дънки и тениска. Има още хиляди черни краски, но да не ги споменавам.
Може да звучи шокиращо за някои мами, но аз имам син на 8 месеца и вече знам къде ще го запиша да учи езика на Гьоте /като англичаните - като се роди детето и го записват в Итън/.
Била съм в Германия и Австрия. За малкото време през което съм била, не всички неща съм разбирала, защото просто не съм се сблъсквала с какъвто и да е проблем.
Но ако имах възможност и най-вече ако знаех добре езика, не би се замислила.
Само ще ти спомена, че зарязах във Варна работа за 400 лв. Дойдох в София с 5 лв. в джоба за един купон и останах. След седмица почнах да работя и досега съм направила само хубави неща - семейство, детенце, закупен наскоро собствен апартамент, хубава работа с добра заплата с три 0 и ПАК ТИ КАЗВАМ - при първа възможност изчезвам в De.
Имам роднини във Франкфурт и ходя често на гости при тях. Те са си тръгнали преди 15 години и са била на 40 г. Вече са с немски паспорти, имат бизнес, собствени къща и апартамент.

Стига да искаш и силно да желаеш - то ще се случи, не се отказвай и не се прибирай в БГ!!! /освен за почивка седмица с детето в планината!  Wink/ Naughty

Ще ти разкажа случка, която ме шокира: Същите мои роднини от Франкфурт идват за 2 седмици на почивка на Слъчев бряг - майка с едната дъщеря. В пакета е включена цената на закуската. Сервитьоите чуват, че двете си говорят на български и не им се сервират закуска - скандали и скапана почивка, без да се реши проблема - те били българи, какво като са платили и идват от De?!?!?!?!

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 16:40 от немирница

Общи условия

Активация на акаунт