Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 14

  • 38 327
  • 758
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 7 776
Може по време на кърмене да се иде на мамолог, не е никакъв проблем, но се прави само ехомамографски преглед. А ако е само профилактика се ходи 6 месеца след края на кърменето.
Много благодаря за инфото!

# 706
  • Мнения: 2 988
Аз за цялата бременност(8 месеца) качих 8кг. От 60 станах 68. Излязох 62. Още 2 седмици след това вече бях 58. Последно като се теглих 3 месеца след ражането бях 54. Ям всичко. Малкият не е проявявал алергична реакция към нищо.
Аз вече се чудя за захранването. Става на 4месеца и неонатоложката иска да захранвам на 5 мееца горе-долу. Малкият още от сега почва да си вдига главичката от легнало положение , а дори и гръбчето понякога Anguished и ни гледа в устите докато ядем, но мислех дори и да не чакам коригираната възраст да задържа поне до 6 месеца от раждането.

# 707
  • Мнения: 4 391
За мен е разумно да се започне на 5 месеца, не по-рано. Вашето беше недоносено май, та си чакайте коригираната възраст. Трябва време на храносмилателната система да съзрее, за да може да понесе храната.

# 708
  • Мнения: 2 988
Да, недоносен е. Роди се точно месец по-рано (на 17.05) и заради това мислех да чакам поне до декември за захранването. Тоест да захраня на 5 и половина месеца коригирана възраст. Сега тъкмо оправихме хемоглобина и лекарката каза да спирам капките, защото така или ибаче от другия месец (след 15.10)сме щели да почваме пюретата. Та се обърках и вече се разколебах кой прав и кой крив.

# 709
  • Мнения: 7 776
Да, недоносен е. Роди се точно месец по-рано (на 17.05) и заради това мислех да чакам поне до декември за захранването. Тоест да захраня на 5 и половина месеца коригирана възраст. Сега тъкмо оправихме хемоглобина и лекарката каза да спирам капките, защото така или ибаче от другия месец (след 15.10)сме щели да почваме пюретата. Та се обърках и вече се разколебах кой прав и кой крив.
Моят съвет е да изчакаш до 6ти месец. Храносмилателната система на бебето става готова да усвоява твърда храна след 6ти месец. Червата на бебето преди този период просто пропускат храната. Червата "съзряват" постепенно и към 6ти месец са вече готови да усвояват и различна храна от мляко. Ще си позволя да постна един цитат от книгата на Мария Нориега.
Моята дъщеря  отдавна си държи главата,пълзи от 3 месец, учи се да лази с изправен торс, но още не е готова за хранене. Седи седнала без проблем, изпива ни с поглед като ядем, но и предложих храна и отказа. След месец може би ще е различно. По никакъв начен не си налагам мнението, споделям инфо. Дано за някой е полезно. А и кърмата трябва да остане основна храна на бебето. Дори и да се храни с твърди храни. Прави ми впечатление как много съфорумки бързат, че и хранене да заместят. Според мене най-доброто за твоето бебче е да го кърмиш и да му дадеш имунитет. А след 6ти месец да се пробвате с храната.

# 710
  • Мнения: 4 391
Колко е голямо вашето бебе? Впечатли ме колко неща може да прави. Моето на 6 месеца не може още да се завърти по корем, само на страни и като лежи по гръб си вдига главата и раменете в нещастен опит да седне....Не може да седи, едвам успява по корем си мръдне ръцете напред, за да вземе играчка.

# 711
  • Мнения: 7 776
И да се самоцитирам от една друга тема:
Да, запасът от желязо намалява към 6тия месец при бебета, но ранното захранване не помага за нормални стойности на хемоглобина. Бебета получават желязо и след 6тия месец от кърмата или адаптираното мляко. Ранното захранване не е в плюс, напротив, може да причини даже повече вреда на детето. Прочетете малко информация - СЗО, американска академия по педиатрия, европейски съюз, общност на канадските педиатри, дори българско министерство на здравеопазването препоръчват захранване след 6ти месец. Всеки да преценява за себе си и детето си, но това са фактите.

Отново казвам, давам инфо, всеки си преценява. В старата тема за бързи въпроси и отговори за бебета 0+, имаше бая дискусия по въпроса.

# 712
  • Мнения: 2 988
Точно затова питам тук. И аз мислех, че трябва да чакам да 6 коригирани месеца или поне 5 и половина. Ще кажа на докторките, че остава само на кърма поне до декември и това е.

# 713
  • Мнения: 4 391
Мен ако питате може и нищо да не казвате... Аз спестявах на педиатърката всичко, което не би и харесало като нощно кърмене, кърмене след годинка и други... Не виждах смисъл да си създаваме дразги като нито аз ще отстъпя, нито тя.

# 714
  • Мнения: X
Здравейте, в последно време бебето ми се буди през два часа нощем, а преди имаше само едно будене в 4ч. Четох, че бебе на 6 месеца вече не би трябвало да се буди от глад. Възможно ли е да не й стига кърмата, да опитам ли да й давам вечер шише АМ и това, ако проработи, ще навреди ли на количествата ми кърма, трябва ли да се изцеждам вечер?

# 715
  • Мнения: 7 776
Здравейте, в последно време бебето ми се буди през два часа нощем, а преди имаше само едно будене в 4ч. Четох, че бебе на 6 месеца вече не би трябвало да се буди от глад. Възможно ли е да не й стига кърмата, да опитам ли да й давам вечер шише АМ и това, ако проработи, ще навреди ли на количествата ми кърма, трябва ли да се изцеждам вечер?
Твоето бебче беше ли захранено? Как се храни през деня, колко пъти суче? На поискване ли кърмиш? На мен ми звучи като криза в растежа, бебето увеличава суканията, защото има нужда от повече кърма и така дава сигнал на тялото ти да произвежда повече. С добавка АМ ще си направиш лоша услуга по мое мнение, пропускайки кърмене, кърмата ще намалее. Но разкажи малко повече как го храниш бебо през деня.

# 716
  • Мнения: X
През деня яде на обяд около 100гр пюре, иначе е на поискване, има две-три хранения с кърма преди обяд и след обяд пак толкова.

# 717
  • Мнения: 4 391
Че моето се будеше до след годинка от глад нощем. Може да е глад, защото има нужда от повече калории, а може и да са зъбки. Аз съм стигала до внушителен брой кърмения като избиваха зъбите.
Ако кърмата не стига, то ще се увеличи за около седмица активно сукане, а ако дадете АМ, кърмата няма да разбере, че трябва да се увеличи и даже ще и намалее.
А и излишни пари ли имате, за да ги давате за АМ като имате кърма....
Аз никога не бих давала АМ и от друга страна да губя време да цедя. Нощните кърмения не са много приятни, защото недоспиването е голямо, но съдейки по моето бебе мога да кажа, че те са от най-ефективните, защото тогава няма разсейващи фактори и си яде много хубаво.
Буденето нощем може да е и именно заради разсейването денем, защото бебето иска да види всичко и яденето някак остава на заден план и не изяжда достатъчно.

# 718
  • Мнения: 2 050
И моето си сучеше по няколко пъти вечер след годинката. Даже се наложи малко принудително да го спра по някое време, защото бях вече доста бременна и ми беше некомфортно.

Ако е вариант, бих го взела при мен в леглото. Моят син си спеше до мен, събужда се, суче 5 минути и е заспал (това след като минахме периода на акане след всяко сучене де). Понякога даже и не помнех колко пъти е сукал. Много по-удобно ми се вижда от правене на АМ посред нощ, да не говорим за цедене. А и както Ваня е писала, ако се касае за недостатъчно кърма, това само би влошило ситуацията.

Като цяло особено за малко бебе не бих много разчитала на установен режим Blush Бебето миналата седмица спеше по цяла вечер, тия дни се буди по 2-3 пъти, следващата седмица как ще е не смея да прогнознирам. Кърмя си и толкова Simple Smile

# 719
  • Мнения: 1 238
Пробвах всички начини да се оригне бебето, мъжър ми, свекърва ми, мсйка ми и те пробваха да го оригнат и не ще. Моля дайте решения кай да я оригна, после се превива от колики Sad

Общи условия

Активация на акаунт